
Naujausios
Psichoterapija ir psichosocialinė reabilitacija – galimybė grįžti į gyvenimą
Kuo anksčiau gydytojas diagnozuos ligą, tuo didesnė tikimybė, jog net ir pati klastingiausia liga gali būti įveikta. Taip pat gydomos ir psichikos ligos. Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos psichikos sveikatos specialistės psichologė psichoterapeutė Rasa Pilipauskienė ir psichologė psichoterapeutė Andžela Rybakovienė skatina žmones kreiptis pagalbos, kai psichikos ligą dar galima kontroliuoti.
Ryžtasi kreiptis pagalbos
A. Rybakovienė sako, jog daugėja pacientų, kuriems psichikos problemos kyla dėl gyvenimo įtampos. Šiuolaikinis gyvenimas kelia daugybę reikalavimų, žmogus neišvengia iššūkių, stresų, netekčių, nebelieka laiko sau, poilsiui, artimiesiems. Kartais net nepastebime, jog tampame irzlūs, pervargę, nedarbingi.
Neretas dėl šių negalavimų kreipiasi į šeimos gydytoją. Gydytojas, atlikęs nemažai tyrimų, nustato, kad pacientas neserga jokia kūno liga ir įtaria, jog „serga siela“ ir rekomenduoja kreiptis į psichikos sveikatos specialistą.
R. Pilipauskienė sako, jog dažnas žmogus pats pastebi depresijos požymius: vargina nepasitikėjimas, jaučiamas nerimas, pyktis, sapnuojami košmarai, dažnai skauda galvą.
Gerai, kai dėl tokių ir panašių nusiskundimų žmonės ryžtasi kreiptis į psichologą. Psichologo ar psichiatro konsultaciją gali rekomenduoti šeimos gydytojas. Psichiatras dėl būsenos ypatumų, esant reikalui, gali skirti medikamentinį gydymą.
Konsultacija – galimybė pažvelgti plačiau
R. Pilipauskienė sako, jog psichologo psichoterapeuto konsultacijos metu aptariamos problemos ir pacientą varginantys simptomai, jų sunkumas, trukmė ir intensyvumas, kliento lūkesčiai bei motyvacija.
„Jei išryškėja, jog žmogų vargina psichologinio pobūdžio problemos dėl sunkaus gyvenimo tarpsnio, psichologas gali padėti suprasti savo gyvenimo situaciją ir priimti pagrįstą sprendimą. Kitaip tariant, konsultacijos metu žmogus gali pažvelgti į situaciją plačiau ir įvertinti savo vaidmenį joje bei koreguoti savo elgesį. Išsprendus probleminę situaciją, psichologinis konsultavimas baigiasi“, – sako specialistė.
Būna ir taip, kad, atėjęs dėl sunkumų konkrečioje situacijoje, žmogus įsisąmonina, jog jo elgesio mechanizmai kartojasi. Tuomet, jei žmogų vargina ilgai trunkantys, pasikartojantys sunkumai, neracionalūs ir nepakankamai adekvatūs elgesio ar reagavimo būdai, o pats žmogus nori geriau suprasti save ir keistis, kad pagerėtų gyvenimo kokybė, jam rekomenduojama psichoterapija. Atsižvelgiant į būsenos sudėtingumą, psichoterapija gali būti derinama ir su medikamentiniu gydymu.
Psichoterapijos efektyvumas realus
A. Rybakovienė sako, jog tyrimai, kurie matuoja gydymo efektyvumą, rodo, kad psichoterapijos rezultatai išlieka ilgiau ir mažiau tikėtina, kad žmogui reikės papildomų gydymo kursų nei po psichofarmakologinio gydymo.
Pavyzdžiui, gydant depresiją ir nerimo sutrikimus, psichoterapijos klientai įgyja įgūdžių, kuriuos naudoja ir baigę gydymą, o jų savijauta taip pat gali toliau gerėti.
Pasak psichikos sveikatos specialistės, vaistai yra skiriami, o psichoterapija – rekomenduojama, nes labai svarbu žmogaus motyvacija, apsisprendimas patirti psichoterapiją, noras ir gebėjimas pažvelgti į save iš šalies.
„Psichoterapija – gydymas ne vaistais, bet žodžiu, elgsena, aplinka, bendravimu. Tai psichologinio gydymo būdas, kuriuo siekiama palengvinti kliento emocinę būklę keičiant asmenines savybes ir elgesį, trukdantį realizuoti žmogaus vidinį potencialą bei kurti sveikus santykius. Tai yra nuodugnus ir planingas, moksliškai pagrįstas gydymo (pagalbos) būdas, taikomas įvairios kilmės elgesio ar emocinės būsenos sutrikimams mažinti arba siekiant asmeninio tobulėjimo“, – aiškina A. Rybakovienė.
Dirbama ir grupėmis, ir individualiai
Pagal vyraujančias problemas pirminės konsultacijos metu psichologas psichoterapeutas gali pasiūlyti individualią arba grupinę psichoterapiją.
Gyvenime nemažai sunkumų kyla dėl tarpasmeninių santykių problemų. Pasak R. Pilipauskienės, grupinė psichoterapija suteikia galimybę intensyviau jas spręsti, nes grupėje yra atspindimi ir koreguojami realūs paciento santykiai su grupės nariais.
Ši terapija ypač naudinga tiems, kurie turi tarpasmeninių santykių kūrimo ar išlaikymo problemų, bendravimo sunkumų šeimoje, kolektyve. Taip pat grupėje yra sprendžiami ir kiti sunkumai, susiję su baimėmis, nerimu, depresija ir panašiai.
Grupėje paprastai būna 8 nariai ir vienas ar du psichoterapeutai.
Psichikos sveikatos priežiūra bendruomenėje
Šiandieninė sveikatos apsaugos ministerijos politika skatina mažinti valstybės finansuojamų lovų skaičių psichiatrijos ligoninėse. Pasak A. Rybakovienės, tai vyksta ir Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikoje.
Pasak psichikos sveikatos specialistės, vis svarbesnė tampa psichikos sveikatos priežiūra bendruomenėje. Tam, kad psichikos negalią turintys asmenys galėtų sėkmingai integruotis į visuomenės gyvenimą, jam reikalingi įgūdžiai ir aplinkos parama, kuriuos gali užtikrinti psichosocialinė reabilitacija.
Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje vykdoma psichosocialinė reabilitacija (PSR), kurios tikslas – padėti asmenims, sergantiems psichikos ligomis, tobulinti ar gerinti emocinius, socialinius ir pažintinius įgūdžius, kad asmuo, įveikęs psichikos ligą, galėtų kuo savarankiškiau gyventi, mokytis ir dirbti bendruomenėje.
Gydymo įstaigoje yra parengta psichosocialinės reabilitacijos programa. Dirbantys pagal šią programą psichikos sveikatos specialistai skaito paskaitas apie psichikos sutrikimus, saugų medikamentų vartojimą, prisižiūrėjimą, socialinės bei psichologinės pagalbos galimybes.
Psichologai veda gupinės psichoterapijos užsiėmimus, socialiniai darbuotojai – grupinius teminius užsiėmimus, yra taikoma ergoterapija, kineziterapija, autogeninė treniruotė.
Asmenys, gyvenantys Šiaulių mieste bei apskrityje ir turintys galimybę lankytis dienos stacionare, gali dalyvauti psichosocialinės reabilitacijos programoje ambulatoriškai.
Zita KATKIENĖ, Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė
Autorės nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėja psichologė psichoterapeutė Andžela Rybakovienė ragina kreiptis pagalbos, vos pajutus pirmuosius sielos ligos požymius.