
Naujausios
101 verslo idėja
Jeigu savo feisbuko paskyroje turi daugiau kaip 2 000 draugų, gali susikurti verslą juos parduodamas. Gali uždirbti laistydamas gėles ar vedžiodamas šunis, nupjaudamas žolę ar nukasdamas sniegą, padėdamas sunešti ar išnešti sunkius daiktus, grėbdamas lapus ir parduodamas jų kompostą.
Šios ir kitos verslo idėjos buvo pristatytos Kelmėje vykusiame verslumo skatinimo renginyje „101 verslo idėja“.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Išnaudokime savo kompetencijas
Verslumo skatinimo renginį suorganizavusi Kelmės rajono savivaldybės Investicijų ir strateginio planavimo skyriaus vyriausioji specialistė Lina Samulytė ragino verslą pradėti nuo nedidelių dalykų, kuriems nereikia investicijų. Tiesiog reikia išnaudoti savo turimas kompetencijas ir talentus. Tam gali pasitarnauti kompiuterinės technologijos.
Specialistė pabrėžė dideles galimybes rašyti ir kurti sugebantiems žmonėms. Galima rašyti straipsnius ir parduoti juos interneto svetainėms.
Galima publikuoti ir recenzijas apie įvairius produktus, kuriuos pats naudoji buityje. Produktą naudojančio žmogaus vertinimas yra puikiausia reklama.
Neblogai perkami straipsniai apie keliones, elektroninės knygos. Gali kurti ir atlikėjams parduoti savo dainas arba tekstus dainoms.
„Internetas suteikia neribotas verslo galimybes, – tikino l. Samulytė. – Galima teikti virtualaus biuro administratoriaus paslaugas, nes ne visoms įmonėms apsimoka kurti administratoriaus etatą. Kelmės rajone – apie 400 įmonių. Kodėl joms nepasiūlius administravimo paslaugų?“
Galima teikti korepetitoriaus paslaugas arba padėti mokiniams ruošti pamokas. Sukūręs savo interneto svetainę gali uždirbti iš reklamos. Joje ir kitose, ypač tarptautinėse, svetainėse galima pardavinėti savo rankų darbo papuošalus ir kitokias prekes. Gali tarpininkauti, suvesdamas pirkėją su pardavėju. Ypač, jeigu moki užsienio kalbą. Tuomet gali tapti eksporto ir importo agentu.
Finansų specialistai gali užsiimti prekyba valiutomis. Tvarkyti namų ūkio buhalteriją.
Organizatoriaus ir artisto talentą turintys žmonės „išsuka“ verslą organizuodami vakarėlius, susitikimus, renginius.
Medžio dirbiniai „ant bangos“
L. Samulytė pateikė pavyzdį, kaip vienas australas išsuko verslą pradėjęs gaminti medžio žievės sandalus. Nors juos avi žmogus, tačiau sandalai žemėje išspaudžia gyvūno pėdą. Apavas labai greitai išpopuliarėjo.
„Gal kas sugeba ką nors gaminti iš medžio, šie dirbiniai dabar labai paklausūs, – tikino pranešėja. – Užsienyje labai perkami mediniai laikrodžiai. Sodybose mėgstami medžiu grįsti takeliai. Garantuota sėkmė, jeigu gaminsite medines šachmatų figūras. Skandinavai mielai pirktų vaikiškus medinius namelius.“
Populiarėja baldai gyvūnams. Jų ieško švedai ir norvegai.
Dar viena niša verslui – supirkti, restauruoti, o paskui parduoti senus baldus.
Galima restauruoti arba pačiam iš medžio pagaminti karietą ir nuomoti ją vestuvėms, krikštynoms ar kitoms iškilmėms.
Nesudėtingos paslaugos gali atnešti pinigų
Pasak pranešėjos, ir nedideliuose miestuose, tokiuose kaip Kelmė, žmonėms labai reikia paprastų paslaugų. Jeigu turi jėgos, gali padėti persikraustyti, perstumdyti baldus namuose, arba juos išardyti ir surinkti.
Jeigu vairuoji, gali nuvežti ir parvežti iš mokyklos arba darželio jaunų, dirbančių šeimų vaikus. Jei užtenki kantrybės ir takto, turi pedagoginių žinių, gali imtis vaikų priežiūros. Galima tapti privačia ateinančia aukle, kai serga vaikai.
Dar viena nesudėtinga paslauga – namų priežiūra, valymas, gėlių palaistymas, augalų priežiūra. L. Samulytės įsitikinimu, yra žmonių, galinčių mokėti už tokias paslaugas.
Dirbantiems, ypač jeigu važinėja toliau, žmonėms problemų sudaro gyvūnai, ypač šunys, kuriuos reikia vedžioti. Nedidelį versliuką galima sukurti siūlant šunų vedžiojimo arba apskritai gyvūnų priežiūros paslaugą.
Senėjant visuomenei kartais labai reikalingos pasiuntinio paslaugos. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus senjorą palydėti į banką, pas gydytoją, į parduotuvę.
Gebantys gaminti maistą gali siūlyti atvežti pageidaujamus patiekalus į namus arba įkurti mobilią kavinę. L. Samulytės nuomone, tokia paslauga kelmiškiai tikrai mielai naudotųsi.
Daugeliui namuose praverstų ir siuvėjo bei kirpėjo paslaugos. Dabar ypač populiarios ekologiškos medžiagos, būtų populiarūs ir su jomis dirbantys kirpėjai bei siuvėjai.
Galbūt ne visais atvejais būtų galima pragyventi iš tokio verslo. Tačiau plėtojant juos šalia kitos veiklos, pavyzdžiui, darbo, jie padidintų finansines šeimos galimybes.
Išnaudok turimus resursus
Verslus žmogus visuomet apsidairo ir pamąsto, kaip iš to, ką turi, išspausti kuo daugiau naudos. Pavyzdžiui, seną kaimo sodybą galima išnaudoti etnoturizmui. Tegu jaunimas mato, kaip anksčiau gyvendavo žmonės. Galbūt jie norės net paviešėti kelias dienas tokioje, laikraščiais išklijuotomis sienomis sodyboje, kurioje nėra nei vidaus tualeto, nei praustuvo, nei kitų patogumų.
Jeigu turi nuolatos toli važinėjantį automobilį, ant jo galima publikuoti reklamą ir už tai imti pinigus.
Turintys tvenkinius gali auginti vėžius, kuriuos pastaruoju metu superka viena Latvijos įmonė.
Turi žemės sklypelį – augink vaistažoles ir prieskonius.
Turi sodą, sugrėbtų lapų nesudegink. Kompostuok ir parduok – iš jų pagamins medžio anglis. Arba panaudos kaip trąšą.
Turi atliekamų drabužių ir moki siūti – juos persiūk, sutvarkyk, papuošk naujomis detalėmis ir parduok.
Laikai balandžių – išnuomok juos vestuvininkams. Turi erdvų kiemą – leisk jame pasistatyti automobilius ir už tai imk pinigus.
Turi atliekamos erdvės namuose – įkurk vaikų žaidimų kambarį, kuriame mamos paliktų savo mažylius, kol pačios lankysis parduotuvėse, kirpyklose arba tvarkys reikalus įstaigose.
Esi graži – suburk dar keletą gražių merginų komandą ir siūlykite pamergių paslaugas. Pasak L. Samulytės, dabar dažna pora neorganizuoja didelių vestuvių, pasisamdo pamergių, padaro gražių nuotraukų, o atšvenčia nedideliame būrelyje su artimiausiais žmonėmis.
Pranešėja minėjo dar daugybę netradicinių, visiškai naujų verslų: valgomų puokščių gamybą, karnavalinių ir proginių drabužių siuvimą, aksesuarų gyvūnams gamybą, žvakių puošybą, vandens atrakcionus paplūdimiuose, prajuokinimo paslaugą telefonu ir kita.
Autorės nuotr.
Kelmės rajono savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Lina Samulytė verslumo skatinimo renginyje drąsino susirinkusius kelmiškius imtis kad ir mažo verslo, kuris leistų prisidurti prie pensijos, stipendijos ar atlyginimo.
Į verslumo skatinimo renginį gausiai susirinkę kelmiškiai išgirdo 101 verslo idėją.