
Naujausios
Knygų mugė: jomarkas ar dvasios atlaidai?
Vita MORKŪNIENĖ
Niekas ten manęs varu nevarė. Važiavau pati, iš anksto žinodama, kaip bus: taip pat, kaip pernai, užpernai, prieš penketą ar aštuonetą metų.
Nežinau, ar važiuosiu kitąmet. Galbūt. Pailsėsiu, pamiršiu, galbūt kažkas pasikeis. O gal vėl pasiduosiu visuotiniam entuziazmui ir azartui, kad būtinai reikia važiuoti, reikia ten būti, kad mes be mugės nenurimsim. Kalbu apie tarptautinę Vilniaus knygų mugę, vasario 23-26 dienomis surengtą „Litexpo“ parodų rūmuose. Jau aštuonioliktą kartą.
Dar dabar galvoje tebetvyro šurmulys, tebesijaučiu viena iš beveik šešiasdešimt trijų tūkstančių mugės skruzdėlyno gyventojų ar piligrimų (kaip kam gražiau skamba). Įspūdžiai šilti, mintys dūzgia kaip bičių spiečius, o gale gerklės veliasi kaži koks kartumas, gal kartėlis, kurio neturėtų būti po „paties svarbiausio metų įvykio“ – cituoju Prezidentę ir visai neketinu ginčytis. Tiesiog noriu pasidalyti abejonėmis. Gal ir pačiai taps aiškiau, atslūgs kartėlis ir ramiai vartysiu mugėje nusipirktas knygas.
Pliurzė ir kiti neišvengiami mugės atributai
Kartėlis graužia dėl kelių dalykų, kuriuos nesunkiai galiu įvardyti. Pirmiausia dėl purvyno, tvyrančio “Litexpo“ prieigose ir tapusio neatskiriama Tarptautinės Vilniaus knygų mugės vaizdo ir įvaizdžio dalimi. Purvais taškosi automobiliai, taškosi žmonės. Žinojau, kad purvo vonių neišvengsiu ir iš namų apdairiai pasiėmiau drėgną skudurėlį ir kempinę batams nusivalyti, nes kaipgi eisi į knygų šventovę, taškydamasis purvais.
Žinojau, bet vis tiek nesuprantu, kodėl ta purvynė turi būti amžina? Gal čia kažkoks burtas, šios ir kitų mugių sėkmės garantas? Prieš keletą metų, 2014-ais, „Litexpo“ generalinis direktorius, užkluptas klausimo apie purvus, paaiškino, kad pelkė atsirado dėl netikėto atšilimo, sakė, kad aikštė bus nedelsiant išasfaltuota.
2015 metais atšilo vėl per anksti, 2016-aisiais, to paties direktoriaus žodžiais, „žiema buvo ne žiemiška ir per šilta“, asfalto nebežadėjo, nes tai esą per brangu ir neapsimoka. Šiemet, prispirtas pasipiktinusių piligrimų ir patikėjęs negrįžtamu klimato atšilimu, žada, kad jau po mėnesio skelbs asfaltavimo darbų konkursą.
Kaip patikėti? Gėda klausyti, nes tokias kalbas varinėja ne kokio turgaus direktorius, bet valstybės valdomos įmonės galva. Patyčios, ne kitaip.
Kartėlis dėl to, kad su kitais tūkstančiais žmonių buvau priversta mindžikuoti tame purvyne kilometrinėje eilėje prie kasų. Paskui, įsibrukusi vidun – vėl stovėti ilgiausioje eilėje prie rūbinės, sulaukus išgirsti, kad reikia pereiti į kitą eilę prie kitos rūbinės. Paskui mindžikuoti dar vienoje eilėje – prie tualeto: nusišveisti batus, nusiplauti rankas ir kitaip pasiruošti dvasios puotai sausakimšose salėse. Paskui stumdytis minioje, per kitų žmonių galvas žvelgti į prekystalius, stengiantis išlaikyti šypseną veide, nepakelti balso, draugiškai žiūrėti tave stumdančiam žmogui į akis, arba kaltai nuleisti žvilgsnį, pačiai ką nors kliudžius. Atrodyti patenkintai ir laimingai: „Kiek čia mūsų daug ir kokie visi gražūs...“
Knygos ir mugės
Man visada atrodė keistokas šis žodžių junginys, ir iki šiol jį sunkoka nuryti. Vis dar atrodo, kad knygos, nors ir padarytos iš materijos, maitina dvasią ir protą, o mugės tenkina žemiškus poreikius, perku-parduodu.
Didžiuojamės, kad Vilniaus knygų mugė didelė. Didžiausia Baltijos šalyse ir antra po didžiausios Europoje Leipcigo mugės. Puoselėjam svajones, kad Vilnius galėtų tapti Pasaulio knygų sostine. Gerai, svajoti neuždrausta.
Suprantu, kad knygų skaitytojas nėra elfas, ar kitokia nežemiška būtybė, skrajojanti padebesiais ir mintanti vien gėlių nektaru, kvapais, idėjomis ir nuojautomis. Nemanau, kad visi leidėjai ir prekiautojai knygomis yra biznieriai, kietaširdžiai fariziejai, kuriems rūpi tik viena – parduoti daug ir nepigiai.
Suprantu, kad ir didieji knygynai, ir leidyklos nėra labdaros organizacijos, kad turi iš kažko išsilaikyti, gyventi ir negali dalyti knygų veltui. Jiems reikalingas pelnas, kad galėtų augti ir leisti.
Beje, apie mažuosius leidėjus kita kalba. Atrodo, kad iš mugės jie tikrai neparvažiuos pralobę. Vienos nedidelės leidyklos vadovas, sunkiai spausdamas šypseną, parodė sąskaitą: kiek jam kainuos malonumas „ į kitus pažiūrėti ir save parodyti“. Palydėjo komentaru, kad kitos išeities nėra, nes jei tavęs nėra mugėje, tai tavęs iš viso nėra. O būti norisi – vienam iš kelių šimtų kitų dalyvių. Prisidėti prie gražios statistikos ir pasakyti: „Ir aš ten buvau...“
Pagavau save pamiršus, kokiais laikais gyvenu. Kad aš, kaip ir kiti knygų skaitytojai, rašytojai, leidėjai ir pirkėjai, gyvename laike, pažymėtame prekės ženklu, o mugėje, kaip ir gyvenime, galioja toks pat dėsnis: gyvenk, pirk, mirk...
Tai prisiminus, žodžių junginys „knygų mugė taip skaudžiai neberėžia klausos – tiesiog „du viename“. Toks gyvenimas...
Mugė ir atlaidai
Jau įprasta girdėti, kad knygų mugė yra ne šiaip didelis įvykis, bet literatūros – dvasios atlaidai. Tokių apibūdinimų itin padažnėja mugei artėjant. Ir girdime juos dažniausiai ne iš ko kito, kaip iš didžiųjų leidybos veikėjų lūpų.
Ir šiemet, prieš pat mugę duodama interviu vienam nacionaliniam laikraščiui, antros pagal dydį Lietuvoje „Tyto albos“ leidyklos“ vadovė sako: „Knygų mugė – kaip antros Kalėdos. Šiandien, manyčiau, mugė mums yra svarbesnė. Kalėdas (dovanų pirkimo metą) siejame su komercija. Žavinga, kad ir knyga – gera dovana. O štai knygų mugė – tavo leidybinės ideologijos, leidybinės programos įvertinimas.“ (Suprask, jokios komercijos.)
Prisipažinsiu, man ta knygų mugės ir atlaidų samplaika taip pat atrodo įtartina, nors knygos pasauliui nesijaučiu svetima nei kaip skaitantis, nei kaip rašantis žmogus. Ir nors nelaikau savęs visiška cinike, vis tiek atsimenu, kad mugė nuo senų senovės Lietuvoje suprantama kaip prekymetis, jomarkas – metturgis, kurio metu prekiaujama viešoje vietoje.
O atlaidai, kalbant technine bažnyčios kalba, yra „laikinosios bausmės už nuodėmes, kurių kaltė jau panaikinta. Tai yra atleidimas Dievo akivaizdoje“. Tai ir mąstau sau, kad gal esu tiek nusidėjusi, kad tos „laikinosios bausmės“ purvu, begalinėmis eilėmis ir pasigrumdymu minioje šiuose knygų atlaiduose man yra pasiųstos iš aukščiau, kad esu jų nusipelniusi.
Dar vienas pastebėjimas. Prieš kiekvieną knygų mugę jos organizatoriai, leidyklų vadovai garsiau kalba apie dvasią, atlaidus, esą žmonės į mugę spiečiasi ne dėl pirkimo, bet dėl kultūros. Po mugės tradiciškai akcentuojami pirkimai, džiaugiamasi, kad kasmet jie didėja, o šiemet gal bus net ir rekordiniai. Nors aimanuojama, kad leidyba vis dar nesugrįžta į 2008 metų lygį, kai per metus buvo išleidžiama 4 500 pavadinimų knygų, atrodo, kad ir šiandien knyga yra ne tik gera dovana, bet ir nebloga prekė. Ypač, jeigu tinkamai, profesionaliai įsukta reklamos, marketingo mašina.
Įsukti šią mašiną pajėgūs vėl tik didieji. O mažieji? Kaip sako liaudis, „biedną ir glušą ir bažnyčioj muša“. Net ir per atlaidus. Galbūt tai, kas vieniems yra atlaidai, kitiems yra mugė?
400 kultūrinių renginių
Būtent tie 400 kultūrinių renginių per 4 dienas labiausiai kerta į smegenis.
Ką reiškia tie 400: plačias pasirinkimo galimybes, kultūros perprodukciją ar saiko jausmo stygių? Pasirinkimas – gerai, bet vėl klausimas, keliuose renginiuose per dieną fiziškai pajėgus apsilankyti mugės lankytojas? Penkiuose, dešimtyje, penkiolikoje? Sunku patikėti. Juk reikia ne tik prasibrauti, rasti vietą atsisėsti, atsiremti į sieną ar susirangyti ant grindų, vaizduojant laisvą ir nepriklausomą kultūrininką.
Reikia dar girdėti, ką kalba prelegentai – autoriai, leidėjai, kritikai. Reikia sugebėti visa tai priimti, „suvirškinti“, įsidėti giliai į širdį.
Supratau, kad dešimt knygų pristatymų, susitikimų, diskusijų per dieną – ne mano jėgoms. Ir net pavydu, kad aplinkui tiek daug pajėgių.
Dar vienas retorinis: ar nėra pavojaus persisotinti? Anglai turi tokį gražų posakį, kad vienu kartu dvejų pusryčių nesuvalgysi. Lietuviai bando įrodyti priešingai. Po dvigubų pusryčių – dar pietūs ir vakarienė. Ir ramu – dvasia papenėta iki kitų metų.
Truputį nesmagu, kad iki galo nepatikiu pamaldžiu piligrimų entuziazmu. Gal tikrai visi taip ištroškę ir išalkę spausdinto žodžio ir protingų kalbų? Tačiau niekaip neprisimenu, kada paskutinį kartą regėjau Šiaulių ar kokio kito miesto knygyno apgultį, pasirodžius naujai knygai? Ar anšlagą knygos pristatyme ar parodoje.
Gal kad ne Vilniuje, gal kad ne mugėje, viliojančioje renginiais ir reginiais, akcijomis ir atrakcijomis?
Ar tikrai išprotėję dėl literatūros?
Mugės rengėjai džiaugiasi, kad svečiams iš užsienio darome įspūdį, kad atrodome kaip dėl knygų ir skaitymo išprotėjusi šalis. Juos stebino pilnos salės žmonių, susirinkusių pasiklausyti jiems visai negirdėtų ir nepažįstamų autorių, stebėjo, su kokiu įkarščiu ir azartu lietuviai žiūrinėja ir varto knygas, parašytas jiems nesuprantamomis kalbomis, nuostabos kupinais žvilgsniais nulydėdavo nusiplūkusius, kupinais maišais knygų nešinus žmones.
Turbūt stebėjosi šeimomis su mažais vaikais, net ir kūdikiais ant rankų, mūsų kantrybe ir šypsenomis besigrumiant eilėse, susitaikymu mindžikuojant ilgose eilėse.
Stebėtis tikrai buvo kuo. Tik ar neišsiveš jie apie mus nevisiškai teisingo įspūdžio – išpūsto, pagražinto, nerealiai optimistiško? Ar nepamanys, kad visoje Lietuvoje taip? Gal ir gerai – tegu mano, kad esame truputį išprotėję. Tegu mano, kad dėl knygų.
Gal netikiu misija?
Kai kas, matyt, manęs paklaus, gal man iš viso nepatinka knygų mugė?
Ar netikiu jos misija skleisti šviesą ir tiesą, skatinti skaitymą, kūrybiškumą? Ar norėčiau, kad žmonės į jas nesiveržtų? Kad būtų leidžiama mažiau knygų?
Ar man nepatinka susitikimai su rašytojais ir poetais, neįdomi kritikų nuomonė?
Patinka, viskas man patinka. Tik norėčiau, kad knygos būtų perkamos ir skaitomos visoje Lietuvoje, kad nebūtų uždaromi knygynai, kad į Lietuvos miestus ir miestelius dažniau atvažiuotų rašytojai ir poetai. Susitiktų su žmonėmis. Kalbėtųsi apie gyvenimą ir kūrybą, skaitytų eiles, dalintų autografus. Kad steigtųsi knygų klubai, kad būtų šviesios ir šiltos bibliotekos, kad dvasios atlaidai vyktų visoje Lietuvoje visus metus, o ne keturias mugės dienas.
Dar labai norėčiau, kad žmonės Lietuvoje vis dėlto nesirinktų tarp mugės ir šv. Kalėdų.
P. S.
Iš atminties išplaukia kadaise Vytauto Kernagio dainuota populiari melodija ir žodžiai: „Pernai aikštę išasfaltavo, provincija darosi nebe provincija. Tik svarbu, kad žmonės galvotų neperiferiškai...“
Jeigu tie žodžiai taptų realybe, galbūt kitų metų vasarį vėl važiuočiau į Vilniaus knygų mugę. Jau 19-ąją.
Tikėdamasi atlaidų.
Martyno Ambrazo (ELTA) nuotr.
Eilė žmonių, norinčių patekti į Vilniaus knygų mugę.