
Naujausios
Ministras: milijardai eurų investuoti, bet džiaugsmo mažai
Vakar žemės ūkio ministras Bronius Markauskas Šiaulių rajono savivaldybėje susitiko su rajono ūkininkais, atsakė į kai kuriuos jų klausimus, kalbėjo apie Lietuvos žemės ūkio problemas. Viena jų – per daug auginama grūdinių kultūrų ir per mažai – gyvulių.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Susitikimo pradžioje Šiaulių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Emilija Rimeikienė pristatė situaciją rajone.
Šiaulių rajone yra daug smulkių ūkininkų. Pagrindinė ūkio šaka – augalininkystė. Kasmet mažėja galvijų ir karvių augintojų.
Pristatydamas apsilankymo tikslą žemės ūkio ministras B. Markauskas sakė, kad atvyko ne tiek atsakyti į ūkininkų klausimus, kiek pasitarti, kokių pokyčių reikia.
Ministras pasidalijo faktu – per tą laiką, kai esame Europos Sąjungoje, į Lietuvos žemės ūkį buvo investuota 23 milijardai eurų, o pasidžiaugti nelabai yra kuo. Per šį laikotarpį sumažėjo pieno ūkiai, pieno primelžiama dvigubai mažiau, kiaulių užauginama tris kartus mažiau. Tik grūdų sektorius nemažėja. Šios permainos, pasak ministro, turi įtakos ir kaimų nykimui.
Nors Lietuvos situacija kitų Europos Sąjungos šalių kontekste nėra išskirtinė, tačiau ministras pripažino, kad ne viskas buvo padaryta stiprinant vidutinius ūkius. Tokių šalyje mažuma, dominuoja smulkūs arba stambūs ūkiai.
B. Markauskas sakė, kad maistas pasaulyje tampa strategine preke, ir Lietuva, būdama agrarinis kraštas, iš to galėtų neblogai gyventi, juolab kad atsiveria vis daugiau eksporto rinkų, lietuviškais maisto produktais domisi Indija, Brazilija, kitos tolimos šalys.
Ministras atkreipė dėmesį, kad daugelyje Lietuvos regionų grūdininkystė pradeda gerokai viršyti visas kitas žemės ūkio gamybos šakas, ir kyla rizika priauginti daugiau, negu bus galima realizuoti. Konkurencija auga iš tokių didelių šalių kaip Rusija ir Ukraina.
„Verčia sunerimti tai, kad mažėja melžiamų karvių ir galvijų skaičius, išskyrus mėsinių galvijų skaičių. Bet tai susiję su nemažomis išmokomis. Jeigu išmokų neliktų, ar ši ūkio šaka būtų rentabili?“ – svarstė ministras.
B. Markauskas ūkininkus ragino imtis gyvulininkystės dar ir dėl to, kad mokslininkai jau skambina pavojaus varpais dėl prastėjančios dirvožemio būklės.
„Dėl intensyvėjančios augalininkystės Lietuvos dirvožemio humuso kiekis darosi pavojingai mažas. Jeigu ir toliau taip bus, ateityje galime turėti labai rimtų problemų su dirvožemiu. Jau dabar reikia įdėti vis didesnius mineralinių trąšų kiekius, kad gautume tuos pačius derlius“, – atkreipė ūkininkų dėmesį ministras.
B. Markauskas taip pat paneigė mitą, kad tik gyvulininkystė turi įtakos klimato kaitai: „Buvau nustebęs sužinojęs, kad augalininkystė turi net didesnę įtaką CO2 emisijai. Būtent žemės apdirbimas generuoja didesnį CO2 išmetimą, negu gyvulininkystė.“
Ministras taip pat akcentavo, kad ūkininkai, užsiimantys tik viena ūkio šaka, pavyzdžiui, grūdininkyste, tampa labiau pažeidžiami nei tie, kurie užsiima keliomis ūkio šakomis. Mat iškilus krizei viename sektoriuje, nuostolius padeda „amortizuoti“ kita ūkio šaka.
B. Markauskas pasidžiaugė, kad pastaruoju metu šalies ūkininkai pradėjo auginti daugiau mėsinių paukščių.
Ministras taip pat kalbėjo apie ūkininkų kooperatyvus, apie pagrįstas ir nepagrįstas ūkininkų baimes dėl kooperacijos. Jo nuomone, jungimasis į žemės ūkio kooperatyvus gali padėti ūkininkams parduoti produkciją už geresnę kainą.
Po pranešimo B. Markauskas atsakė į keletą ūkininkų klausimų. Viena aktualiausių problemų – melioracija. Ministras pripažino, kad situacija Lietuvoje blogėja, laukai kai kur tampa ežerais, o valstybė neišgali skirti tiek pinigų melioracijai, kiek reikia. Išeitis, pasak jo, būtų fondai, į kuriuos įmokas mokėtų ne tik ūkininkai, bet ir gyventojai, kurie naudojasi melioracijos tinklais. Šių fondų ir valstybės lėšomis būtų atnaujinamos melioracijos sistemos.
Ūkininkus domino ir ministro nuomonė dėl kai kurių politikų pasisakymų apie mažus ūkininkų mokamus mokesčius. B. Markauskas į tai atsakė, kad politikai tam ir yra, kad politikuotų, o ūkininkų mokesčių peržiūros artimiausiu metu neplanuojama.
Nors ministras iš pradžių sakė atvykęs pasitarti su ūkininkais, tačiau pokalbiui su jais laiko beveik nebuvo. Teko skubėti į susitikimą Akmenėje.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas susitikime su Šiaulių rajono ūkininkais kalbėjo apie rizikas užsiimant vien augalininkyste.
Į susitikimą su žemės ūkio ministru atvyko nemažai Šiaulių rajono ūkininkų. Juos domino mėšlo tvarkymo įstatymas, PVM mažinimas daržovėms, galimybė formuoti medžioklės plotus, naudoti lenkiškus chemikalus laukų purškimui ir kiti klausimai.