
Naujausios
Parodoje – šimtai gražiadarbių kūrinių
Šiemetinėje Pakruojo rajono tautodailės darbų parodoje daugiausiai eksponuota kūrinių iš medžio, veikė dviejų tautodailininkų medžio meistrų autorinės parodos. Iš viso parodoje buvo galima apžiūrėti kelis šimtus gražiadarbių kūrinių.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Medžio meistrai paruošė staigmeną
Lankytojai po vieną ar po kelis apžiūrinėjo didesnius ir mažesnius Rozalime gyvenančio tautodailininko Vidmanto Lietuvninko kūrinius. Visoje šalyje žinomas kūrėjas autorinėje parodoje rodo įvairius dirbinius – nuo žmogaus ūgio Rūpintojėlio iki medinių į delną telpančių paukščių. V. Lietuvninko skulptūros išsiskiria ir temomis, ir medžiagomis – autorius medį jungia su metalu, akmeniu, kartais kūrinius dažo, o į šventųjų rangą pakelia ir duonos kepėją, ir kalvį... Neseniai 60-ąjį jubiliejų atšventęs menininkas autorinės parodos pristatyme buvo įprastai mažakalbis – kvietė įsižiūrėti į kūrinius. Nes jie ir kalba už autorių. V. Lietuvninkui įteikta rajono Savivaldybės padėka.
Rajoninę tautodailės parodą papildė į Pakruojį atkeliavusi radviliškiečio Eugenijaus Arbušausko Užgavėnių kaukių ekspozicija. Anot parodų organizatorės Sigutės Malinauskienės, šios kaukės – pakruojiečių meistrų pamiršta tema.
Rajono parodos atidaryme dalyvavusi menotyrininkė Michalina Adomavičienė džiaugėsi eksponuojama įspūdinga medžio skulptūra. Anot specialistės, profesionaliai jaučiantys medį pakruojiečiai drožėjai išsaugoję tradicijas, nepasidavę nei Rytų, nei Vakarų įtakai – išlikę lietuviški meistrai.
S. Malinauskienė atskleidė, jog trys „medinukai“, artėjant rajoninės parodos atidarymui, atidėjo į šalį užsakymus ir griebėsi kurti skulptūras būtent šiam renginiui.
„Žinojau, kad vyrai kažką daro, bet jie iki paskutinės dienos išsaugojo paslaptį. Tik kai atgabeno naujutėles skulptūras, pamačiau, kokie tai įspūdingi kūriniai“, – šypsojosi parodos organizatorė.
Parodoje eksponuojami penkių medžio meistrų dirbiniai. Į apskrities tautodailininkų parodą Šiauliuse keliaus devynetas V. Lietuvninko, po penkis Eugenijaus Rimdžiaus ir Pranciškaus Miežio bei trys Bronislovo Gedmino kūriniai.
Kūryba keičiasi
Tautodailės sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė gerai vertino parodoje eksponuojamą tekstilę – ir tradicines tautines juostas, ir lietuviškais ornamentais margintas pirštines, kojines, riešines, netgi drožinius. Liaudiški raštai sumirgėjo Veronikos Bieliauskienės ir Rožės Džiaugienės paveiksluose. Taip autoriai palaikė šiemetinių Tautinio kostiumo metų idėją – populiarinti visuomenėje ir šį kostiumą, ir apskritai liaudiškus ornamentus, kaip pasididžiavimo vertą tautos vizitinę kortelę.
Vertintojų, menotyrininkės M. Adomavičienės ir tautodailės sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės Laimos Kelmelienės teigimu, Pakruojo meistrų kūryba bėgant metams keičiasi.
Nuolatiniai parodų lankytojai pastebėjo, jog rajone žinomos akmenukų ir smėlio paveikslų kūrėjos Veronikos Daukutienės naujausiuose darbuose atsirado naujų medžiagų. Vieną iš eksponuojamų paveikslų klovainietė tautodailininkė ir pavadino „Virsmas“. O P. Miežis pristatė skulptūrų iš gamtinių medžiagų – tokio stiliaus, kuris anksčiau buvo būdingas B. Gedminui. Gi pastarasis atsigręžė į tradiciškesnę drožybą. E. Rimdžius savo kūrinį papildė detale, paties kaldinta iš metalo.
Pynėja Ramutė Prikockienė eksponuoja ne tik tradicinius padėkliukus bei kitus buityje praverčiančius ir ją puošiančius dirbinius, bet ir iš vytelių pintą angelo skulptūrėlę.
Šiuolaikiškais kalvystės kūriniais ne vienerius metus žinomas Renaldas Palekauskas sukūrė tradicinę lietuvišką saulutę.
Paroda – įvairėja
Šiemetinėje rajono ekspozicijoje savo kūrinius pristatė dvi pynėjos iš vytelių bei studiją „Išmanioji vytelė“ lankantys moksleiviai.
Devyniolika tekstilininkų rodė megztus, nertus, veltus, siuvinėtus kūrinius. Nuo tradicinių drabužių (megztukų, suknelių, palaidinių, liemenių) iki nertų skėčių nuo saulės, veltų kepurių, šalikų, skarų, kitų aksesuarų iki šlepečių, įvairių siuvinėtų siužetinių paveikslų.
Stasė Gasparavičienė lininius aksesuarus dekoravo gintaro gabalėliais. Kelias dešimtis dekoratyvinės kalvystės dirbinių pristatė Ainas Kranauskas.
„Reikėjo sugalvoti, kaip eksponuoti glėbį parodai atneštų staltiesių ar servetėlių. Jos skirtingos, kaip skirtingos ir jų autorės, bet kiekvienas dirbinys sušildytas noro puošti buitį, kurti grožį“, – sakė S. Malinauskienė.
Vieni gražiadarbiai tautodailės parodose dalyvauja nuolat, kiti, kaip siuvinėtoja Alfonsa Lapėnienė, „gėlėtų“ šalikų kūrėja Dalė Gurkšnienė, grįžo po kelerių metų pertraukos.
Į apskrities tautodailės parodą išrinkti šešiasdešimt šeši dvidešimt šešių autorių kūriniai.
Autorės nuotr.
Eksponatus vertino (pirmame plane iš kairės) menotyrininkė Michalina Adomavičienė ir tautodailininkų Šiaulių skyriaus vadovė Laima Kelmelienė, lydimos parodų organizatorės Sigutės Malinauskienės.
Veronikos Daukutienės kūryboje atsirado naujų medžiagų ir idėjų.
Apie artėjančias Velykas primena Bronislovo Gedmino sukurti dekoratyviniai mediniai margučiai.
Šiemetinėje rajono parodoje veikė autorinė Vidmanto Lietuvninko skulptūrų ekspozicija.
Vidmantas Lietuvninkas kvietė įsižiūrėti į jo kūrinius – kalbančius už jį patį.