
Naujausios
Trys dešimtmečiai „Volungės“ dainų
Praėjusį šeštadienį Stačiūnų etnografinis ansamblis „Volungė“ minėjo kūrybinės veiklos trisdešimtmetį. Šventė sukvietė ir būrį buvusių kolektyvo narių – tiek ilgaamžių, tiek tų, kurie liaudiškas dainas skardeno, ratelius suko prieš dešimtmečius, dar būdami moksleiviai.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ansamblis, sujungęs kartas
Šventei skirtoje programoje koncertavo atsinaujinusi „Volungė“ – ir suaugusieji dainininkai, ir moksleivių grupė, vadinama „piemenėliais“. O jiems plojo žiūrovų salėje sėdintys buvę ansamblio nariai – žilagalvės senjoros, „andainykščiai piemenėliai“, dabar jau trisdešimtmečiai ar keturiasdešimtmečiai.
Ansamblio įkūrėja bei buvusi vadovė Angelė Zaveckienė ir Stačiūnų mokyklos-daugiafunkcio centro meno vadovas Romaldas Sitavičius priminė kolektyvo istoriją. Skaičiuota, jog etnografinio ansamblio veikloje dalyvavo apie šimtą žmonių, ištikimiausios dainininkės scenoje praleido po keliolika ar daugiau metų. „Volungę“ rikiuoja jau šešta vadovė.
Išskirtinis ansamblio bruožas – stačiūniečiai atlieka savo krašto dainas, kurias prieš daugelį metų išgirdo iš apylinkėse gyvenusių pateikėjų.
Rajono savivaldybės padėkomis už nuopelnus saviveiklai ir krašto etninei kultūrai apdovanotos Angelė Zaveckienė ir Eugenija Monkūnienė, Kultūros, paveldosaugos ir viešųjų ryšių skyriaus padėkos – Bronei Vaičiulienei, Onai Domeikienei ir Romaldui Sitavičiui.
Dovanos skirtos kolektyvo senbuvėms, jau palikusioms sceną – Teklei Jankaitienei, Irenai Giedrimienei ir Aldonai Budrienei.
„Volungė“ – Atgimimo bendraamžė
Minėti veiklos jubiliejų per Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo šventę „Volungės“ saviveiklininkai pasirinko neatsitiktinai. Kolektyvas susikūrė kaip tik tuo metu, kai Lietuvoje ėmė kaltis pirmieji Atgimimo daigai, o visuomenė atsigręžė į savo šaknis, susidomėjo etnine kultūra.
Atgimimo išvakarėse kultūros specialiste pradėjusi dirbti Angelė Zaveckienė sukvietė į ansamblį dainingas Stačiūnų ir aplinkinių kaimų moteris. Į pirmąsias repeticijas atėjo Teklė Jankaitienė, Valerija Misiūnaitė, Genutė Abromavičienė, Pranina Puplinskienė, Valerija Kanišauskienė ir Ona Gutauskienė. Iš kolektyvo pradininkių belikusi tik prie devintos dešimties artėjanti T. Jankaitienė – kitas jau išsivedė Amžinybė.
„Kolektyvas greitai augo. Beveik dvi dešimtys balsingų dainininkų žengdavo į sceną! Kaip sukdavosi mūsų šokėjai – ansamblio klestėjimo laikais jų buvo šešios poros. O kol gyvavo Stačiūnų pagrindinė mokykla – turėjome vaikų etnografinį ansamblį, pasirodydavusį ir kartu su suaugusiais, ir vertintą kaip atskirą kolektyvą. Šviesios atminties etnokultūros puoselėtojas Kazimieras Kalibatas, išgirdęs to meto mūsų „piemenėlius“, pasakė, kad jie verti koncertuoti didelėms auditorijoms. Taip jaunieji stačiūniečiai tapo festivalio „Skamba skamba kankliai“ dalyviais. O pasirodymai folkloro šventėje „Žiemgala“ jiems buvo tapę įprastais. Bet mažėjant moksleivių, užsidarius mokyklai, iš „piemenėlių“ beliko „Volungės“ vaikų grupė. Dabar joje – aštuoni moksleiviai“, – sako A. Zaveckienė.
Veiklą pradėję kartu su Atgimimu, stačiūniečiai ilgai neieškojo pavadinimo savo kolektyvui.
„Mes nebuvom tokie garsūs, žinomi net Europoje, kaip folkloro ansambliai „Linkava“, „Pamūšis“, „Žiemgala“. Vardą ėmėmės rinkti, kai ansambliui artėjo dvidešimtpenkmetis. Pasirinkom volungę – kuklų mūsų krašto paukštelį, giedantį nelabai garsias, bet dūšiai mielas giesmeles“, – prisiminė A. Zaveckienė.
Į sceną neleidžia tik sveikata
Viena ilgiausiai „Volungėje“ dainavusių saviveiklininkių Aldona Budrienė sceną paliko prieš trejetą metų.
„Susilpnėjo sveikata, patyriau kelias operacijas – jau nebegaliu dainuoti... Nuėjus į koncertus tik kaip klausytojai, liūdna, net verkti norisi... Senbuvės ir išsiskirstėme dėl amžiaus, sveikatos bėdų. Tebebūčiau stipri – niekas namuose neužturėtų,"– sako ilgametė ansamblio dalyvė.
Aldona į kolektyvą atėjo kiek vėliau, nei pirmosios dainininkės. Nuo moksleiviškų metų įvairiuose ansambliuose dainavusią moterį, paauginusią vaikus, pakalbino kaimynė: turi tokį gražų balsą, Aldut, eik dainuoti... Kaip atėjo Aldona į repeticiją – taip ir liko ansamblyje daugiau nei dvi dešimtis metų. Ne tik užvesdavo dainas, bet ir pasakojimus porindavo. Atsivadino į kolektyvą kitas dainingas kaimynes. Ansamblyje dainavo, šoko šeimos.
A. Budrienė mena, jog etnografinio ansamblio nariai buvo bendraminčiai – kartu planuodavo programą, lankydavo liaudies dainas prisimenančius apylinkių senjorus ir užrašinėdavo, mokydavosi iš jų.
„Volungė“ su metais keičiasi – gerai, kad į mūsų, pasitraukusių vietas, ateina jaunesni dainininkai. Ir repertuaras kitoks – jie jau naujesnių dainų prisirinkę“, – lygina ilgametė saviveiklininkė.
Renatos BUDRIENĖS nuotr.
„Volungė“ dainuoja tris dešimtis metų.
Kolektyvo senbuvės (iš kairės) Aldona Budrienė ir Teklė Jankaitienė – jau palikusios sceną.