
Naujausios
Ūkininkai dairosi į dangų ir Lenkiją
Nuo gamtos ir Lenkijos šiandien priklauso ūkininkų Lino ir Daivos Šateikų verslas. Gamta diktuoja derlių, o Lenkija – kainas. „Lenkų ūkininkas manęs klausia, kaip mes išgyvename mokėdami 21 procento PVM, kai pas juos tėra 6“, – sako L. Šateika, todėl priekaištai, kad Lietuvos ūkininkai sumoka per mažai mokesčių ir tampa valstybės išlaikytiniais, jį skaudina.
Loreta KLICNER
loreta@skrastas.lt
Ūkyje – 60 darbuotojų
Šiaulių rajone, Daugėlaičių kaime, daugiau negu dvidešimt metų ūkininkaujantis Linas Šateika į ginčus dėl mokesčių lengvatų ūkininkams nesivelia. Neturi ilgoms kalboms laiko, o ir prasmės nemato.
„Diskusijos ir anksčiau vyko, kai ūkininkams buvo nustatytas 5 procentų gyventojų pajamų mokestis nuo pajamų ir pelno. Mes žinojome, kad kažkada mokestis pakils iki 10 procentų ir palaipsniui didės“, – sako daržovių ūkio savininkas.
Jo nuomone, Lietuvos ūkininkai iki šiol tebėra besikuriantys. Jeigu ne Europos Sąjungos parama, lietuviški ūkiai būtų mažiausiai 15 metų atsilikę.
„Lietuvos ūkininkų nepalyginsi nei su olandais, nei su vokiečiais, nei su suomiais, kurie neturėjo kolūkių. Mes ūkininkauti pradėjome nuo nulio. Aš pats pradėjau nuo 25 hektarų“, – pasakoja L. Šateika.
Savo šeimos ūkį, kuriame augina morkas ir svogūnus, jis laiko prekiniu ūkiu. Šiuo metu dirba 200 hektarų nuosavos žemės, dar 300 hektarų nuomojasi.
Užsidarius Rusijos rinkai skolinosi iš bankų ir investavo į daržovių saugyklas. Reikėjo išsaugoti derlių, kurio negali iš karto realizuoti. Anksčiau į Rusiją išvažiuodavo apie 60 procentų produkcijos. Šiuo metu tiek išveža į Latviją, dar apie 10 procentų – į Estiją, visa kita parduoda Lietuvoje.
Kokius mokesčius sumoka L. Šateikos ūkis?
Už kiekvieną parduotą daržovių kilogramą – 21 procento PVM, nuo gauto pelno – 5 procentų gyventojų pajamų mokestį. Visus metus ūkis išlaiko apie 60 darbuotojų. Sezono metu dar apie 20 žmonių įdarbina pagal žemės ūkio paslaugų kvitus, kuriuos vadina išsigelbėjimu ieškant papildomų darbo rankų trumpam laikotarpiui.
Nuo kiekvienos sukurtos darbo vietos kas mėnesį moka apie 42 procentus „Sodros“ įmokų ir 15 procentų gyventojų pajamų mokesčio.
Ūkio finansus tvarkanti Lino žmona Daiva pripažįsta, kad parama perkant žymėtą kurą, neapmokestintą akcizu, išmokos už pasėlius yra labai svarbi.
„Visa tai mažina mūsų daržovių savikainą, kainą vartotojui, – sako ūkininkė. – Europos Sąjungos rinkoje mes turime konkuruoti su tokiomis valstybėmis, kuriose žemės ūkis jau seniai viskuo aprūpintas. Bet išmokas mes gauname mažesnes negu konkurentai Vakarų Europoje.“
Ne visi pajėgtų susimokėti
D. Šateikienė pasidomėjo statistika apie daržininkus Lietuvoje ir iliustruoja situaciją skaičiais: „Šalies daržininkai yra deklaravę 19 395 ha daržovių, tarp jų bulvių – apie 14 tūkstančių hektarų. Jeigu išrinktume tik daržininkus, tai vidutinis daržas išeina 36 arai. Iš ko toks ūkininkas mokės didesnius mokesčius? Mokesčiai nuo kiekvieno daržo?“
Ji pabrėžia žemės ūkio specifiką: vienais metais sėmė vandenį iš laukų, kad galėtų įvažiuoti dirbti, kitais – laistė, kad visas derlius neišdegtų, niekada negali prognozuoti nei derliaus, nei kainų.
„Kitos įmonės, pavyzdžiui, prekybos, pajamas gauna kiekvieną dieną, o mes – pardavėme produkciją, ir sėdime tyliai pusę metų iki kito derliaus. Mes neturime rezervinio fondo juodai dienai. Mes mokesčius susimokame ir laukiame“, – pasakojo D. Šateikienė.
Ar užsidirba jie savo ūkyje atlyginimą?
„Taip, aš esu įdarbinta. Linas mokesčius moka savarankiškai – ir „Sodrai“, ir privalomąjį sveikatos draudimą bei nuo vadinamųjų „Sodros“ „lubų“, – sako D. Šateikienė.
O ar gali ūkininkas sirgti? „Tik nuo šių metų sausio 1 dienos, jeigu Linas susirgtų, jau gali gauti ligos išmoką“, – paaiškina ūkininko žmona.
Visi gina savo rinką
Konkurencija daržovių rinkoje yra labai didelė. Jeigu anksčiau lenkų ūkininkai atviromis durimis laukdavo lietuvių – patarti, parodyti, kaip ūkininkauti, šiandien situacija pasikeitusi.
„Kai įstojome į Europos Sąjungą, mes žengtelėjome septynmyliais žingsniais į priekį ir juos pasivijome, tapome lygiaverčiai konkurentai“, – sako D. Šateikienė.
„Lenkijoje labai daug lengvatų, pavyzdžiui, 6 procentai PVM. Štai kodėl važiuoja lietuviai į Lenkiją pirkti – rinka didžiulė, ji viską gamina, – dalijasi patirtimi L. Šateika. – Šalia Lenkijos yra Vokietija, bet ji gamina brangesnį produktą. Ten nepamatysi kilogramo morkų už 20 centų – apie 1,5 euro kainuoja, nes Vokietija gina savo rinką. Prekybininkai pirmiausia perka iš savo ūkių, nors morka ir brangesnė negu mūsų.“
Anksčiau Linas stebėjosi ir siūlė: „Mes galime atvežti pigesnių morkų.“
„Bet ne – kol bus vietinės produkcijos įvežti yra nepadoru. Tai ir visuomenės sąmoningumas, ir valstybės reguliavimo pasekmė“, – sako L. Šateika.
Morkų ir svogūnų kainos Lietuvoje jau praėjusį rudenį buvo žemos. Ūkininkai sako, kad pavasarį kainos pakildavo, bet šiemet laikosi žemos, todėl daržovių laikymas moderniose saugyklose neatsiperka.
L. Šateika žvelgia į žmoną: „Buhalterė pasakytų, kad tai – žemiau savikainos.“ Todėl ūkininkai džiaugiasi, kad bankai yra geranoriški, nežlugdo. Kai esi bankui skolingas kelis milijonus eurų, supratimas ūkininkams labai svarbus.
Atsakomybė ir už kitus
Iki gegužės 1 dienos L. Šateikos ūkis turi sumokėti 5 procentų gyventojų pajamų mokestį nuo pelno. Jeigu šis mokestis padidėtų ar išaugtų kiti mokesčiai, Šateikos prognozuoja, kad ne vienas ūkininkas bankrutuotų, tektų atleisti darbuotojus.
„Visame pasaulyje žemės ūkis yra remiamas subsidijomis, kitomis priemonėmis, lengvatomis, tai ne iš piršto laužta. Nežinau, ar visi vienodai pajėgtų mokėti mokesčius, vesti visą buhalterinę apskaitą?“ – svarstė L. Šateika. Jo žmona ironizuoja: imtų iš banko paskolą ir sumokėtų mokesčius, tik ar būtų iš ko grąžinti?
Abu pripažįsta, kad neturi laiko pasigilinti į visus Seime svarstomus klausimus, kurie susiję su ūkininkais. Laukai jau boluoja, ir abiejų mintys – apie pavasario darbus.
„Mes gyvename ne iš popierių, o iš laukų, todėl pirmiausia eini pasisėti, pasisodinti“, – sako D. Šateikienė.
Dėl sunkumų kartais svyra rankos. „Tada išgeri arbatos, pasižiūri: a, vaikai gražiai auga, gėlytės žydi, paukštukai pypsi, valgyti turiu, sveikatos turiu, darbo – sočiai!“ – šypsosi D. Šateikienė.
Ūkininkai sako jaučiantys didžiulę atsakomybę ne tik dėl savęs, savo penkių sūnų ateities, bet ir dėl ūkyje dirbančių 60 žmonių. „Jie turi savo gyvenimus, savo planus, negali juokauti“, – sako D. Šateikienė.
Užgrūdinti sunkumų
L. Šateika mano, jog politikų sukeltos diskusijos, kad ūkininkai moka per mažus mokesčius, pirmiausia turi politinį atspalvį.
„Manau, kad dėl tų, kurie išrinkti į Seimą. Yra R. Karbauskis, ir mus lygina su juo. Bet tai – skirtingi dalykai“, – sako ūkininkas.
D. Šateikienės nuomone, priekaištai, jog ūkininkų tėvams pensijas moka kiti mokesčių mokėtojai, skaldo visuomenę ir skaudina ūkininkų šeimas. Formuojama nuomonė, jog kažkuri grupė yra privilegijuota.
„Gal kažkas iš to turi naudos?“ – svarsto ūkininkė, išrinkta ir į Šiaulių rajono tarybą. Ji pyksta, kad ambicijos kažkam yra aukščiau už bendrą tikslą – „išlaikyti Lietuvą, kad galėtume geriau gyventi“.
„Ūkininkas yra užgrūdintas gamtos. Ledai išdaužė svogūnus, vaikštai aplinkui juos ir galvoji: dar nėra taip blogai, dar jie atsigaus. Užėjo sausra, vėl vaikštai ir laistai, sukiesi iš situacijos, – apie išbandymus pasakoja D. Šateikienė. – Žinoma, būtų smagiau, kad valstybė nusistatytų prioritetus: kokia pagaliau mūsų valstybė – agrarinė, industrinė ar informacinių technologijų?“
Labiausiai jai skaudu dėl jaunų žmonių, kurių valstybė nepajėgia sulaikyti nuo emigracijos.
„Jeigu jaunas žmogus nori pirkti būstą, valstybė turėtų jį remti – duoti bankui garantijas, dengti palūkanas. Gimė vaikas, valstybė galėtų sumokėti dalį paskolos, gimė antras vaikas – kitą dalį paskolos padengtų. Priemonių tikrai rastų“, – įsitikinusi penkių sūnų mama.
Šateikos aštuonerius metus gyveno su tėvais, nes viską investavo į ūkį. Šiandien nuosavoje sodyboje kelerius metus guli namo priestato pamatai. Priestate abu svajoja apsigyventi, kai pasens.
Žino iš patirties: reikia, kad būtų pirmas aukštas, kad galėtų įvažiuoti vežimėliu. Ūkininkai savo senatvę planuoja jau dabar. O kokia bus jų pensija?
„Aš turbūt jos negausiu?“ – gūžtelėjo pečiais Linas.
„Sodroje“ pasidomėjau: jeigu dirbs iki senatvės amžiaus, užsidirbs 190 eurų“, – paaiškino žmona.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Daiva ir Linas Šateikos sako, kad ūkininkaujančių kasmet mažėja, o ūkiai stambėja.
Daržovių saugyklos padeda išsaugoti derlių, kurio ūkininkai negali realizuoti iš karto. Linui Šateikai teko gilintis ne tik į daržovių auginimo technologijų subtilybes, bet ir į tai, kaip jas tinkamai saugoti. Saugyklose palaikoma temperatūra +0.
Morkos supakuotos ir kraunamos išvežti į Latviją. Šiuo metu ten ūkis išveža didžiausią derliaus dalį.
Gavus užsakymą morkos yra plaunamos, pakuojamos. Daugelis darbų automatizuota.
Sunkvežimiai laukia, kol bus pakrautas morkų užsakymas.
Reikia atrinkti grūdus nuo pelų
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Jonas TALMANTAS
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas:
– Skaitant ir klausant visų tų diskusijų, kyla klausimų: ar visuomenė apskritai žino, kiek Lietuvoje yra ūkininkų ir kaip iš tiesų jų veikloje yra skaičiuojami mokesčiai? Kas yra iš Europos Sąjungos (ne iš Lietuvos biudžeto) gaunamos tiesioginės išmokos? Ar žinome, kiek iš užregistruotų ūkininkų yra realiai vykdančių žemės ūkio veiklą bei iš to gyvenančių? Ar visuomenė žino, jog gyventojo, vykdančio žemės ūkio individualią veiklą, mokesčių mokėtojo veiklos apmokestinimas priklauso nuo ekonominio dydžio vieneto (EDV), į kurio gana sudėtingą apskaičiavimą įeina auginamos kultūros, laikomi gyvuliai, gaunamos pajamos iš paslaugų žemės ūkiui, jų perskaičiavimas į standartinį gamybinį pelną, tenkantį vienam hektarui ir gyvuliui?
Paanalizavus esamus duomenis, iš tiesų reikia pripažinti, jog kaltinimai nėra labai teisingi, bet problemų ūkininkų mokestinėje sistemoje yra ir labai didelių. Visų pirma dėl to, kad Lietuvoje pagal skelbiamus duomenis sunku atrinkti grūdus nuo pelų, o juos atsijoti taip niekam iki galo ir nepavyksta.
Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) duomenimis, šių metų kovo 1 dieną buvo užregistruota beveik 116,7 tūkstančio ūkininkų mokesčių mokėtojų ir 8,4 tūkstančio jų partnerių. Tai pačiai datai Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (VIC) duomenimis, atsakingo už Ūkininkų ūkių registrą, ūkininkų registre buvo 122,5 tūkstančio ūkininkų. Data ta pati, duomenys skirtingi.
VMI duomenimis, kovo 1 dieną gyventojų, vykdančių žemės ūkio individualią veiklą, kurių EDV mažesnis kaip 2, buvo net 190,3 tūkstančio. Nuo 2 iki 4 EDV buvo 17,28 tūkstančio. Tų, kurių EDV lygus 4 ir didesnis, buvo 18,55 tūkstančio, o iš jų 7,1 tūkstančio buvo tie, kurių EDV buvo lygus ir didesnis negu 14 EDV.
VIC duomenimis, iš viso aktyvių valdų nurodoma 161,4 tūkstančio, pagal EDV: mažiau nei 2 EDV – 129,2 tūkstančio, nuo 2 iki 4 EDV – 17,4 tūkstančio, nuo 4 iki 14 EDV – 11,6 tūkstančio, nuo 14 EDV – 7,6 tūkstančio. Papildomai nurodoma pensinio amžiaus valdų turėtojų aktyviose valdose – 58,28 tūkstančio. Data ta pati, duomenys skirtingi. Bet iš esmės kiekvienoje savivaldybėje deklaruojama po kelis tūkstančius ūkininkų ūkių, o realiai kiekvienoje iš jų yra tik nuo kelių dešimčių iki kelių šimtų normaliai vykdančių veiklą ūkininkų.
Mokesčių mokėjimo pagrindais svarbiausi yra tie, kurių EDV lygus 4 ir didesnis, nes jie potencialūs PVM mokėtojai, GPM mokesčio mokėtojai, „Sodros“ įmokų mokėtojai. Jeigu ūkininko ūkio dydis yra mažesnis negu 4 EDV, valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėti nereikalaujama. Tačiau kyla klausimas, ar tie mažieji ūkiai iš tiesų nemoka jokių mokesčių? Juk ne paslaptis, kad tie mažieji iš tiesų nepragyventų vien tik iš žemės ūkio veiklos ir dažniausiai tai yra arba dirbantys kitose srityse, arba pensinio amžiaus žmonės, papildomai užsiimantys ir žemės ūkio veikla.
Tai vieni iš jų mokesčius moka per turimas savo darbo sutartis, o kiti jau yra pensijas užsidirbę. Kita vertus, mums irgi yra įdomu, kiek tarp tų itin smulkių ūkininkų yra priemiesčiuose ir miestuose pasistatytų lengvatinėmis sąlygomis namų valdų, kai nerengiant detaliųjų planų žemės ūkio paskirties žemėje buvo galima ūkininkui pasistatyti sodybą? Kiek tuo laiku miesto žmonių tapo ūkininkais?
Tad iš skaičių aiškėja, kad apie 18 tūkstančių asmenų lieka atsakingi už visos Lietuvos ūkininkus, kurie neva neprisideda prie švietimo, medicinos ir pensininkų išlaikymo.
Niekas neneigia, kad yra turtingų ūkininkų, tačiau tokių yra tik vienetai, kaip ir bet kurio kito tipo versle. Be to, turtingiausiais laikomi ūkininkai yra tarp labiausiai įsiskolinusių banko institucijoms asmenų, nes jiems nuolat tenka skolintis lėšų ūkio modernizacijai ir apyvartinėms lėšoms.
Žemės ūkio veikloje už produkciją pajamas gali gauti tik nuėmęs derlių, parduodant kelerius metus augintą gyvulį ir tik pienininkystės sektoriuje galima gauti pastovesnes pajamas. Bet jas išlyginti su išlaidomis įmanoma tik tada, kai sektorius yra neveikiamas išorinėse rinkose purtomų krizių. Dažnas ūkininkas yra priverstas savo veikloje būti nuolat įsiskolinęs įvairioms žemės ūkį aptarnaujančioms įmonėms už teikiamus kreditus trąšoms, augalų apsaugos priemonėms ir už tai mokėti nemažas palūkanas.
Visa Lietuvos mokesčių politika yra pakankamai sudėtinga ir turinti įvairiose srityse daug išimčių. Būtent tas sudėtingumas ir pernelyg dideli mokesčiai mūsų šalyje verčia kovoti dėl savo veiklos lengvatų.
Ūkininkai visada yra linkę tartis, tačiau turi būti visiems vienodos sąlygos gyventi ir dirbti.
Šaltinis: Lietuvos ūkininkų sąjunga
Išankstiniais Statistikos departamento duomenimis, 2016 metais žemės ūkio produkcijos buvo pagaminta už 2,29 milijardo Eur (2015 m. – 2,53 mlrd. Eur). Labiausiai sumažėjo augalininkystės produkcijos vertė.
Augalininkystės produkcijos vertės sumažėjimą nulėmė dėl nepalankių orų derliaus nuėmimo metu gautas prastesnis žemės ūkio augalų, ypač javų, derlius bei sumažėjusios augalininkystės produktų supirkimo kainos. Javų derlius buvo 16,4 procento mažesnis nei praėjusiais metais. Augalininkystės produkcijos vertės mažėjimą sušvelnino gausesnis ankštinių augalų ir cukrinių runkelių derlius.
2016 metais palyginti su 2015 metais, žemės ūkio produkcijos apimtis palyginamosiomis kainomis sumažėjo 6,5 procento.