Jaukaus būsto paslaptis – mažiau yra daugiau

Jaukaus būsto paslaptis – mažiau yra daugiau

Jau­kaus būs­to pa­slap­tis – ma­žiau yra dau­giau

Atė­jus pa­va­sa­riui ky­la no­ras at­si­nau­jin­ti, į sa­vo na­mus at­neš­ti gai­vos, švie­žu­mo, dau­giau švie­sos. At­ši­lus orams pra­si­de­da ir re­mon­to dar­bai, įkur­tu­vės.

Kaip įsi­reng­ti gra­žius, pa­to­gius na­mus, kaip at­si­nau­jin­ti, pa­ta­ria šiau­lie­tė in­ter­je­ro di­zai­ne­rė Rū­ta Ma­tu­lai­ty­tė.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Nuo pli­kų sie­nų iki pa­veiks­lų

R. Ma­tu­lai­ty­tė sa­ko, jog šį pa­va­sa­rį kaip nie­ka­da daug su­lau­kė no­rin­čių­jų su­si­kur­ti gra­žų, jau­kų in­ter­je­rą už­sa­ky­mų.

Daž­niau­siai krei­pia­si žmo­nės, ku­rie ku­ria­si nau­jai pa­sta­ty­tuo­se in­di­vi­dua­liuo­se na­muo­se, bu­tuo­se, ko­te­džuo­se. In­ter­je­ro di­zai­ne­rė rū­pi­na­si ne tik ap­dai­la, bet ir in­ži­ne­ri­niais da­ly­kais: kur bus „ro­ze­tės“, švies­tu­vai, san­tech­ni­kos maz­gai ir pa­na­šiai. Kar­tais rei­kia „per­stum­dy­ti“ sie­nas, pa­di­din­ti erd­vę.

Iš­lie­ka po­pu­lia­ru tu­rė­ti bend­rą vir­tu­vės, val­go­mo­jo ir sve­tai­nės zo­ną. Vis­gi nors ir vie­na erd­vė, ji tu­ri bū­ti aiš­kiai iš­skir­ta zo­no­mis.

Di­zai­ne­rei pa­tin­ka iš­šū­kiai. „Te­ko įren­gi­nė­ti 30 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to bu­tą, ku­ria­me tu­rė­jo bū­ti vis­kas: sve­tai­nė, vir­tu­vė, poil­sio ir dar­bo kam­pe­liai, vo­nia. Rei­kė­jo ieš­ko­ti ne­tra­di­ci­nių spren­di­mų, ką pa­slėp­ti spin­to­se, da­ry­ti mo­bi­lius bal­dus ir pa­na­šiai“, – pri­si­me­na di­zai­ne­rė.

Pa­sak pa­šne­ko­vės, da­bar pa­sau­ly­je, o po tru­pu­tį ir Lie­tu­vo­je, tam­pa po­pu­lia­riu tu­rė­ti ma­žą būs­tą. Vis­gi dau­gu­ma lie­tu­vių, tarp jų ir šiau­lie­čių, vis dar sta­to­si ga­na erd­vius, 200 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to, na­mus. „Ir ne­re­tai skun­džia­si, kad ga­lė­tų bū­ti dar di­des­nis, nes nie­kas ne­tel­pa“, – šyp­so­si di­zai­ne­rė.

Daž­niau­siai pa­si­tai­kan­čios klai­dos

R. Ma­tu­lai­ty­tė at­krei­pia dė­me­sį, kad tam tik­rą in­ter­je­ro sti­lis­ti­ką dik­tuo­ja pa­sta­to ar­chi­tek­tū­ra. Jei­gu tai se­nos sta­ty­bos na­mas ar bu­tas kur nors se­na­mies­ty­je, di­zai­ne­rė re­ko­men­duo­ja in­ter­je­re pa­lik­ti kuo dau­giau au­ten­tiš­kų frag­men­tų, de­ta­lių.

Ta­čiau ne­re­tai pa­si­tai­kan­ti klai­da, kai vi­siš­kai nau­jos, mo­der­nios sta­ty­bos būs­te sten­gia­ma­si dirb­ti­nai su­kur­ti se­no­vės iliu­zi­ją.

Mo­der­nus, gal net kiek „chu­li­ga­niš­kas“ sti­lius, pa­sak di­zai­ne­rės, de­rės lof­te, mo­der­nios ar­chi­tek­tū­ros pa­sta­te, ta­čiau keis­tai at­ro­dys se­na­mies­čio bu­te.

Svar­bu in­ter­je­re lai­ky­tis vien­ti­su­mo, pa­si­rink­to sti­liaus. R. Ma­tu­lai­ty­tė sa­ko ne tik gy­ve­na­muo­siuo­se būs­tuo­se, bet ir vie­šo­sio­se erd­vė­se (ka­vi­nė­se, kir­pyk­lo­se) pa­ste­bin­ti neiš­baig­tos kla­si­kos pa­vyz­džių.

„Vie­na sie­na iš­kli­juo­ta kla­si­ki­nio raš­to ta­pe­tais, ku­rie daž­niau­siai yra ne pa­čios ge­riau­sios ko­ky­bės, pa­sta­ty­tas vie­nas krės­liu­kas iš sen­daik­čių tur­gaus, ir bū­ti­nai – kla­si­ki­nis švies­tu­vas, o vi­sa ki­ta – šiuo­lai­ki­nio, mo­der­naus sti­liaus“, – sa­ko di­zai­ne­rė.

Sta­tan­tis na­mą ar įsi­ren­giant erd­vų bu­tą, R. Ma­tu­lai­ty­tė siū­lo ge­rai pa­gal­vo­ti, ar tik­rai rei­ka­lin­ga SPA zo­na su pir­ti­mi, bur­bu­li­ne vo­nia, ku­bi­lu ir pa­na­šiai. Jos pa­ste­bė­ji­mu, šios pa­tal­pos il­gai­niui virs­ta ne­nau­do­ja­mų daik­tų san­dė­liu­kais.

„Ar ne ge­riau bū­tų kiek­vie­ną sa­vait­ga­lį ar ka­da no­ri­si, sės­ti ir nu­va­žiuo­ti į vis skir­tin­gus Lie­tu­vos ar už­sie­nio SPA?“ – svars­to di­zai­ne­rė.

Taip pat yra ir su na­muo­se įreng­to­mis tre­ni­ruok­lių sa­lė­mis. Pap­ras­tai spor­tuo­jan­tys žmo­nės re­gu­lia­riai lan­ko­si spor­to klu­buo­se, o tie, ku­rie tik dėl įgei­džio įsi­ren­gia to­kias pa­tal­pas, re­tai jo­mis nau­do­ja­si.

Pa­sak di­zai­ne­rės, la­bai sun­ku pa­keis­ti įsi­se­nė­ju­sius mi­tus, tar­kim, kad ant šil­do­mų grin­dų ne­ga­li­ma dė­ti par­ket­len­čių.

Sti­liai ir spal­vos

„Vie­na­reikš­miš­kai teig­ti, koks in­ter­je­ro sti­lius po­piu­lia­riau­sias, ne­bū­tų pro­tin­ga, nes tam rei­kia at­lik­ti ty­ri­mą ir pa­teik­ti sta­tis­ti­ką, ta­čiau ga­li­ma drą­siai sa­ky­ti, kad žmo­nės iš­lie­ka nea­be­jin­gi kla­si­ki­niam sti­liui ir įvai­rioms jo va­ria­ci­joms bei skan­di­na­viš­kam sti­liui. Vi­si sti­liai yra ge­ri, tik juos ku­riant rei­kė­tų sai­ko, ži­nių bei at­si­žvelg­ti į tas ten­den­ci­jas, ku­rios vy­rau­ja tam tik­ru lai­ko­tar­piu“, – sa­ko R. Ma­tu­lai­ty­tė.

Są­ly­gi­nai ga­li­ma kal­bė­ti ir apie lie­tu­viš­ką sti­lių, ku­ris, di­zai­ne­rės ma­ny­mu, yra pa­pras­tas, pa­to­gus, pra­ktiš­kas ir ne­bran­gus. Ja­me do­mi­nuo­ja na­tū­ra­lus me­dis, rus­vos, žals­vos spal­vos.

R. Ma­tu­lai­ty­tė sa­ko, kad in­ter­je­ras pa­vy­kęs, kai vis­kas de­ra tar­pu­sa­vy­je, net kai ne­ga­li konk­re­čiai įžvelg­ti, koks čia sti­lius.

In­ter­je­re ypač di­de­lę reikš­mę tu­ri spal­vos. „Moks­li­nin­kų nu­sta­ty­ta, kad tam tik­roms zo­noms tin­ka tam tik­ros spal­vos. Tar­kim, mie­ga­ma­ja­me tu­rė­tų bū­ti ra­mios spal­vos, ga­li bū­ti ir šil­tos, ir vė­ses­nės. Vai­kų kam­ba­ry­je rei­kė­tų veng­ti ryš­kių spal­vų, kad ne­dir­gin­tų ma­žo vai­ko“, – sa­ko di­zai­ne­rė.

Šį se­zo­ną į in­ter­je­rą grįž­ta gels­vos, pa­ste­li­nės spal­vos. Se­zo­no hi­tas – sa­ma­ni­nė ža­lia spal­va. Grįž­ta ir me­ta­lo spin­de­sys: auk­sas, žal­va­ris, va­ris.

Jei­gu pa­si­ren­ka­ma ryš­kes­nė spal­va, ji ne­tu­rė­tų do­mi­nuo­ti, o bū­ti tik ak­cen­tai.

„Vi­sa­da siū­lau su­si­kur­ti neut­ra­lią (švie­sūs pa­ste­li­niai, pilkš­vi to­nai) vi­su­mą, o ak­cen­tus pa­si­rink­ti sod­res­nių spal­vų“, – siū­lo R. Ma­tu­lai­ty­tė.

Be to, pa­pū­tus ki­tiems ma­dos vė­jams, ak­cen­tus (pa­gal­vė­les, ki­li­mą, užuo­lai­das, va­zas) bus leng­viau pa­keis­ti, ne­gu per­da­žy­ti vi­sas sie­nas ir pa­keis­ti bal­dus.

Ren­kan­tis spal­vas būs­tui, rei­kia at­kreip­ti dė­me­sį į tai, kiek na­tū­ra­lios švie­sos pa­ten­ka į pa­tal­pą. Jei­gu jo­je ma­žai švie­sos, rei­kė­tų rink­tis kuo švie­ses­nes, šil­tes­nes spal­vas, jei­gu na­tū­ra­lios švie­sos daug, tiks ir sod­res­nės spal­vos.

Kaip ne­suk­lys­ti ren­kan­tis spal­vą?

„Yra pa­pras­tas bū­das: ne­si­rin­ki­te keis­tų, neaiš­kių spal­vų, pa­si­rin­ki­te mėgs­ta­mos spal­vos švie­ses­nius to­nus. Nu­si­pir­ki­te pa­tį ma­žiau­sią kie­kį da­žų ir grį­žę na­mo pa­da­žy­ki­te sie­ną, kur dau­giau švie­sos ir kur ma­žiau švie­sos. Ypač rei­kia bū­ti at­sar­giems ren­kan­tis ryš­kias spal­vas. Be­veik vi­sa­da pa­si­tei­si­na neut­ra­lūs, švie­sūs to­nai“, – pa­ta­ria R. Ma­tu­lai­ty­tė.

Žmo­nės ne­re­tai lin­kę ryš­kio­mis spal­vo­mis eks­pe­ri­men­tuo­ti vir­tu­vė­je. Tai ga­lė­tų pa­si­tei­sin­ti, jei­gu vi­so būs­to in­ter­je­ras bal­tas, o vir­tu­vė tam­pa tar­si ryš­kiu ak­cen­tu. Ki­tu at­ve­ju, eks­pe­ri­men­tuo­ti rei­kė­tų sai­kin­gai. Jei­gu no­ri­si kaž­ko ryš­kes­nio, di­zai­ne­rė pa­ta­ria pa­si­rink­ti, pa­vyz­džiui, tik pa­ka­bi­na­mų spin­te­lių ryš­kias du­re­les, ar­ba iš­kli­juo­ti tar­pą tarp spin­te­lių ryš­kio­mis ply­te­lė­mis ar ki­ta ap­dai­la.

„In­ter­je­ras la­bai daug pa­sa­ko apie žmo­gų. To­dėl ge­riau sai­kin­giau vis­ką da­ry­ti“, – sa­ko di­zai­ne­rė.

Kaip ne­bran­giai at­si­nau­jin­ti?

Prieš iman­tis dar­bų, R. Ma­tu­lai­ty­tė pa­ta­ria ge­rai ap­gal­vo­ti, ko no­ri­si, koks sti­lius yra ar­ti­mas. Pa­ta­ri­mo ga­li­ma pa­pra­šy­ti in­ter­je­ro di­zai­ne­rio. Ta­čiau jei­gu tu­ri­te ne­di­de­lį biu­dže­tą, pa­ta­ri­mų, pa­vyz­džių ga­li­ma ieš­ko­ti ir žur­na­luo­se, in­ter­ne­te.

Taip pat rei­kia su­pla­nuo­ti, kur kas sto­vės, kur rei­kės „ro­ze­čių“, švies­tu­vų ir pa­na­šiai.

Di­zai­ne­rės pa­ste­bė­ji­mu, di­džiau­sias su­mi­ši­mas bū­na par­duo­tu­vė­je ren­kan­tis ap­dai­los me­džia­gas, nes jų įvai­ro­vė di­džiu­lė.

Ren­kan­tis grin­dų dan­gą, pa­šne­ko­vė pa­ta­ria ne­si­rink­ti to­kių, ku­rios „ant ban­gos“ šiuo me­tu. Ma­dos grei­tai praei­na, o grin­dų dan­ga kei­čia­ma ne taip daž­nai. Ieš­kant grin­dų dan­gos, R. Ma­tu­lai­ty­tė pa­ta­ria rink­tis na­tū­ra­liam me­džiui ar­ti­mus at­spal­vius.

At­si­nau­jin­ti, gy­ven­ti gra­žiuo­se, sko­nin­gai su­tvar­ky­tuo­se na­muo­se no­ri ne tik jau­ni­mas, bet ir pa­gy­ve­nę žmo­nės. Pap­ra­šy­ta pa­si­da­lin­ti pa­ta­ri­mais, R. Ma­tu­lai­ty­tė sa­ko pir­miau­sia pa­gal­vo­ju­si apie sa­vo mo­čiu­tę.

„Pir­miau­sia siū­ly­čiau at­si­kra­ty­ti vi­sų ne­rei­ka­lin­gų daik­tų: iš­mes­ti gė­les su di­de­liais va­zo­nais, nuim­ti tas di­de­les stal­tie­ses, at­si­kra­ty­ti pa­se­nu­sių daik­tų, ne­rei­ka­lin­gų bal­dų, iš­mes­ti užuo­lai­das, ku­rios gal­būt ka­bo jau dau­gy­bę me­tų. Su­sit­var­ky­ti taip, kad daik­tų bū­tų kuo ma­žiau, per­si­da­žy­ti sie­nas švie­sia spal­va“, – pa­ta­ria di­zai­ne­rė.

Jei­gu no­ri­si ta­pe­tų, di­zai­ne­rė pa­ta­ria rink­tis tik ko­ky­biš­kus ir ne to­kius mar­gus. Išk­li­juo­ti juos rei­kė­tų pa­ti­kė­ti pro­fe­sio­na­lui.

Užuo­lai­das R. Ma­tu­lai­ty­tė pa­ta­ria rink­tis viens­pal­ves, be jo­kių „mar­gu­my­nų“. Ki­li­mą taip pat ge­riau rink­tis viens­pal­vį. Tai su­teiks šva­ros ir leng­vu­mo po­jū­tį.

„Įsi­se­nė­jęs mi­tas, kad švies­tu­vą rei­kia ka­bin­ti kam­ba­rio cent­re ir jis tu­ri bū­ti pa­ts gra­žiau­sias. Nie­ko prieš, jei tai yra kla­si­ki­nis in­ter­je­ro sti­lius, bet jei­gu in­ter­je­ras pa­pras­tas, siū­ly­čiau to veng­ti ir švies­tu­vą rink­tis kuk­lų, pa­pras­tą, ku­ris duo­tų daug švie­sos, bū­tų ar­čiau lu­bų“, – sa­ko R. Ma­tu­lai­ty­tė.

Jei­gu nu­sprę­si­te at­si­nau­jin­ti ir bal­dus, di­zai­ne­rė pa­ta­ria rink­tis vi­sų pir­ma pa­to­gius, ko­ky­biš­kus ir tin­kan­čius jū­sų erd­vei.

 

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

In­ter­je­ro di­zai­ne­rė Rū­ta Ma­tu­lai­ty­tė mėgs­ta iš­šū­kius, kai rei­kia ge­rai pa­suk­ti gal­vą, no­rint įgy­ven­din­ti ne­tra­di­ci­nius su­ma­ny­mus.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Šio se­zo­no hi­tas – sa­ma­ni­nė ža­lia spal­va. R. Ma­tu­lai­ty­tės kur­ta­me in­ter­je­re pa­si­rink­ti šios spal­vos ak­cen­tai: vie­na sie­na ir ki­li­mas.

Mie­ga­ma­jam pa­ta­ria­ma rink­tis ra­mias, pa­ste­li­nes spal­vas. Ak­cen­tas – ža­lios spal­vos krės­las.

Vir­tu­vės bal­dai vi­sų pir­ma tu­ri bū­ti pa­to­gūs, o švies­tu­vai ne tik gra­žūs, bet ir funk­cio­na­lūs.

Tri­jų kam­ba­rių bu­to funk­ci­nis iš­pla­na­vi­mas prieš ir po.

Biuro baldai