
Naujausios
Jaukaus būsto paslaptis – mažiau yra daugiau
Atėjus pavasariui kyla noras atsinaujinti, į savo namus atnešti gaivos, šviežumo, daugiau šviesos. Atšilus orams prasideda ir remonto darbai, įkurtuvės.
Kaip įsirengti gražius, patogius namus, kaip atsinaujinti, pataria šiaulietė interjero dizainerė Rūta Matulaitytė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nuo plikų sienų iki paveikslų
R. Matulaitytė sako, jog šį pavasarį kaip niekada daug sulaukė norinčiųjų susikurti gražų, jaukų interjerą užsakymų.
Dažniausiai kreipiasi žmonės, kurie kuriasi naujai pastatytuose individualiuose namuose, butuose, kotedžuose. Interjero dizainerė rūpinasi ne tik apdaila, bet ir inžineriniais dalykais: kur bus „rozetės“, šviestuvai, santechnikos mazgai ir panašiai. Kartais reikia „perstumdyti“ sienas, padidinti erdvę.
Išlieka populiaru turėti bendrą virtuvės, valgomojo ir svetainės zoną. Visgi nors ir viena erdvė, ji turi būti aiškiai išskirta zonomis.
Dizainerei patinka iššūkiai. „Teko įrenginėti 30 kvadratinių metrų ploto butą, kuriame turėjo būti viskas: svetainė, virtuvė, poilsio ir darbo kampeliai, vonia. Reikėjo ieškoti netradicinių sprendimų, ką paslėpti spintose, daryti mobilius baldus ir panašiai“, – prisimena dizainerė.
Pasak pašnekovės, dabar pasaulyje, o po truputį ir Lietuvoje, tampa populiariu turėti mažą būstą. Visgi dauguma lietuvių, tarp jų ir šiauliečių, vis dar statosi gana erdvius, 200 kvadratinių metrų ploto, namus. „Ir neretai skundžiasi, kad galėtų būti dar didesnis, nes niekas netelpa“, – šypsosi dizainerė.
Dažniausiai pasitaikančios klaidos
R. Matulaitytė atkreipia dėmesį, kad tam tikrą interjero stilistiką diktuoja pastato architektūra. Jeigu tai senos statybos namas ar butas kur nors senamiestyje, dizainerė rekomenduoja interjere palikti kuo daugiau autentiškų fragmentų, detalių.
Tačiau neretai pasitaikanti klaida, kai visiškai naujos, modernios statybos būste stengiamasi dirbtinai sukurti senovės iliuziją.
Modernus, gal net kiek „chuliganiškas“ stilius, pasak dizainerės, derės lofte, modernios architektūros pastate, tačiau keistai atrodys senamiesčio bute.
Svarbu interjere laikytis vientisumo, pasirinkto stiliaus. R. Matulaitytė sako ne tik gyvenamuosiuose būstuose, bet ir viešosiose erdvėse (kavinėse, kirpyklose) pastebinti neišbaigtos klasikos pavyzdžių.
„Viena siena išklijuota klasikinio rašto tapetais, kurie dažniausiai yra ne pačios geriausios kokybės, pastatytas vienas krėsliukas iš sendaikčių turgaus, ir būtinai – klasikinis šviestuvas, o visa kita – šiuolaikinio, modernaus stiliaus“, – sako dizainerė.
Statantis namą ar įsirengiant erdvų butą, R. Matulaitytė siūlo gerai pagalvoti, ar tikrai reikalinga SPA zona su pirtimi, burbuline vonia, kubilu ir panašiai. Jos pastebėjimu, šios patalpos ilgainiui virsta nenaudojamų daiktų sandėliukais.
„Ar ne geriau būtų kiekvieną savaitgalį ar kada norisi, sėsti ir nuvažiuoti į vis skirtingus Lietuvos ar užsienio SPA?“ – svarsto dizainerė.
Taip pat yra ir su namuose įrengtomis treniruoklių salėmis. Paprastai sportuojantys žmonės reguliariai lankosi sporto klubuose, o tie, kurie tik dėl įgeidžio įsirengia tokias patalpas, retai jomis naudojasi.
Pasak dizainerės, labai sunku pakeisti įsisenėjusius mitus, tarkim, kad ant šildomų grindų negalima dėti parketlenčių.
Stiliai ir spalvos
„Vienareikšmiškai teigti, koks interjero stilius popiuliariausias, nebūtų protinga, nes tam reikia atlikti tyrimą ir pateikti statistiką, tačiau galima drąsiai sakyti, kad žmonės išlieka neabejingi klasikiniam stiliui ir įvairioms jo variacijoms bei skandinaviškam stiliui. Visi stiliai yra geri, tik juos kuriant reikėtų saiko, žinių bei atsižvelgti į tas tendencijas, kurios vyrauja tam tikru laikotarpiu“, – sako R. Matulaitytė.
Sąlyginai galima kalbėti ir apie lietuvišką stilių, kuris, dizainerės manymu, yra paprastas, patogus, praktiškas ir nebrangus. Jame dominuoja natūralus medis, rusvos, žalsvos spalvos.
R. Matulaitytė sako, kad interjeras pavykęs, kai viskas dera tarpusavyje, net kai negali konkrečiai įžvelgti, koks čia stilius.
Interjere ypač didelę reikšmę turi spalvos. „Mokslininkų nustatyta, kad tam tikroms zonoms tinka tam tikros spalvos. Tarkim, miegamajame turėtų būti ramios spalvos, gali būti ir šiltos, ir vėsesnės. Vaikų kambaryje reikėtų vengti ryškių spalvų, kad nedirgintų mažo vaiko“, – sako dizainerė.
Šį sezoną į interjerą grįžta gelsvos, pastelinės spalvos. Sezono hitas – samaninė žalia spalva. Grįžta ir metalo spindesys: auksas, žalvaris, varis.
Jeigu pasirenkama ryškesnė spalva, ji neturėtų dominuoti, o būti tik akcentai.
„Visada siūlau susikurti neutralią (šviesūs pasteliniai, pilkšvi tonai) visumą, o akcentus pasirinkti sodresnių spalvų“, – siūlo R. Matulaitytė.
Be to, papūtus kitiems mados vėjams, akcentus (pagalvėles, kilimą, užuolaidas, vazas) bus lengviau pakeisti, negu perdažyti visas sienas ir pakeisti baldus.
Renkantis spalvas būstui, reikia atkreipti dėmesį į tai, kiek natūralios šviesos patenka į patalpą. Jeigu joje mažai šviesos, reikėtų rinktis kuo šviesesnes, šiltesnes spalvas, jeigu natūralios šviesos daug, tiks ir sodresnės spalvos.
Kaip nesuklysti renkantis spalvą?
„Yra paprastas būdas: nesirinkite keistų, neaiškių spalvų, pasirinkite mėgstamos spalvos šviesesnius tonus. Nusipirkite patį mažiausią kiekį dažų ir grįžę namo padažykite sieną, kur daugiau šviesos ir kur mažiau šviesos. Ypač reikia būti atsargiems renkantis ryškias spalvas. Beveik visada pasiteisina neutralūs, šviesūs tonai“, – pataria R. Matulaitytė.
Žmonės neretai linkę ryškiomis spalvomis eksperimentuoti virtuvėje. Tai galėtų pasiteisinti, jeigu viso būsto interjeras baltas, o virtuvė tampa tarsi ryškiu akcentu. Kitu atveju, eksperimentuoti reikėtų saikingai. Jeigu norisi kažko ryškesnio, dizainerė pataria pasirinkti, pavyzdžiui, tik pakabinamų spintelių ryškias dureles, arba išklijuoti tarpą tarp spintelių ryškiomis plytelėmis ar kita apdaila.
„Interjeras labai daug pasako apie žmogų. Todėl geriau saikingiau viską daryti“, – sako dizainerė.
Kaip nebrangiai atsinaujinti?
Prieš imantis darbų, R. Matulaitytė pataria gerai apgalvoti, ko norisi, koks stilius yra artimas. Patarimo galima paprašyti interjero dizainerio. Tačiau jeigu turite nedidelį biudžetą, patarimų, pavyzdžių galima ieškoti ir žurnaluose, internete.
Taip pat reikia suplanuoti, kur kas stovės, kur reikės „rozečių“, šviestuvų ir panašiai.
Dizainerės pastebėjimu, didžiausias sumišimas būna parduotuvėje renkantis apdailos medžiagas, nes jų įvairovė didžiulė.
Renkantis grindų dangą, pašnekovė pataria nesirinkti tokių, kurios „ant bangos“ šiuo metu. Mados greitai praeina, o grindų danga keičiama ne taip dažnai. Ieškant grindų dangos, R. Matulaitytė pataria rinktis natūraliam medžiui artimus atspalvius.
Atsinaujinti, gyventi gražiuose, skoningai sutvarkytuose namuose nori ne tik jaunimas, bet ir pagyvenę žmonės. Paprašyta pasidalinti patarimais, R. Matulaitytė sako pirmiausia pagalvojusi apie savo močiutę.
„Pirmiausia siūlyčiau atsikratyti visų nereikalingų daiktų: išmesti gėles su dideliais vazonais, nuimti tas dideles staltieses, atsikratyti pasenusių daiktų, nereikalingų baldų, išmesti užuolaidas, kurios galbūt kabo jau daugybę metų. Susitvarkyti taip, kad daiktų būtų kuo mažiau, persidažyti sienas šviesia spalva“, – pataria dizainerė.
Jeigu norisi tapetų, dizainerė pataria rinktis tik kokybiškus ir ne tokius margus. Išklijuoti juos reikėtų patikėti profesionalui.
Užuolaidas R. Matulaitytė pataria rinktis vienspalves, be jokių „margumynų“. Kilimą taip pat geriau rinktis vienspalvį. Tai suteiks švaros ir lengvumo pojūtį.
„Įsisenėjęs mitas, kad šviestuvą reikia kabinti kambario centre ir jis turi būti pats gražiausias. Nieko prieš, jei tai yra klasikinis interjero stilius, bet jeigu interjeras paprastas, siūlyčiau to vengti ir šviestuvą rinktis kuklų, paprastą, kuris duotų daug šviesos, būtų arčiau lubų“, – sako R. Matulaitytė.
Jeigu nuspręsite atsinaujinti ir baldus, dizainerė pataria rinktis visų pirma patogius, kokybiškus ir tinkančius jūsų erdvei.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Interjero dizainerė Rūta Matulaitytė mėgsta iššūkius, kai reikia gerai pasukti galvą, norint įgyvendinti netradicinius sumanymus.
Asmeninės nuotr.
Šio sezono hitas – samaninė žalia spalva. R. Matulaitytės kurtame interjere pasirinkti šios spalvos akcentai: viena siena ir kilimas.
Miegamajam patariama rinktis ramias, pastelines spalvas. Akcentas – žalios spalvos krėslas.
Virtuvės baldai visų pirma turi būti patogūs, o šviestuvai ne tik gražūs, bet ir funkcionalūs.
Trijų kambarių buto funkcinis išplanavimas prieš ir po.