
Naujausios
VAU – ypatingos vestuvės!
„Lengviau būtų pasakyti, ko vestuvių planuotojos nedaro, nei išvardinti tai, ką daro“, – juokiasi „By Bacio“ renginių organizatorė, vestuvių planuotoja Jolita Gasaitienė. Jau 11 metų gražiausias šventes planuoti padedanti moteris pataria, kaip surengti ypatingas vestuves.
Simona SIMONAVIČĖ
simona@skrastas.lt
Vestuvių planuotojos – ne tik filmuose
– Nuo ko viskas prasidėjo, kaip tapote renginių, vestuvių planuotoja?
– Prieš 11 metų atėjo laikas, kada visi draugai ir pažįstami pradėjo tuoktis. Pastebėjau, kad šventės organizavimas nėra lengvas, visuomet malonumą teikiantis procesas.
Manau, vestuvių planuotojo profesija ateityje bus labai perspektyvi, nes kol kas dar vyrauja tendencija, kai žmonės kiek įmanoma daugiau viską stengiasi pasidaryti patys.
Anksčiau vestuvių planuotojas matydavome tik filmuose. To pradininkė Lietuvoje – Kristina Kaikarienė, kuri tuomet buvo ant bangos. Vestuvių planuotoja buvo mados ir prabangos reikalas, šia paslauga naudojosi užsienyje gyvenantys lietuviai.
Dabar tokios tendencijos nebėra, bet vis vien daugiau kreipiasi jaunieji gyvenantys ne Lietuvoje. Tai labai patogu, nes jie grįžta savaitę iki vestuvių, o viskas jau būna suplanuota, suruošta, sudėliota.
– Kada verta rinktis vestuvių planuotoją, o kada pasikliauti savo jėgomis?
– Žmogus turėtų pagalvoti ar turi laiko, jėgų, noro organizuoti šventę pats. Apgalvoti visą artimųjų ratą, galbūt sesuo floristė, dėdė fotografas... Tuomet jie galėtų pagelbėti, patarti. Reikėtų nepervertinti savo jėgų ir pasinaudoti artimųjų pagalba, nes paskutinės savaitės darbai dažnai lieka nepadaryti.
Dažnai nuotakai vestuvių planavimas būna apskritai vienas pirmųjų didesnių renginių kurį tenka planuoti. Tai atneša labai daug rūpesčių, streso, eksperimentas gali pavykti, arba ne.
Lengviau būtų pasakyti, ko vestuvių planuotojai nedaro, nei išvardinti tai, ką daro. Nuotaka gyvenime susituokia tik vieną kartą, įsivaizduokite, kiek kartų vestuvių planuotoja išgyvena tą pačią emociją.
Jei jaunieji pareigingi, įprastai planavimas prasideda prieš metus. Planuotojas visuomet pataria, kada reikėtų kokią paslaugą užsisakyti, kad nebūtų per vėlu. Pavyzdžiui, sodybas reikia užsakyti prieš metus, gėles užsakome likus savaitei iki vestuvių.
Aš pati dalyvauju ir šventėje, stengiuosi jauniesiems individualiai sudėlioti programą. Labai mėgstu bendrauti, pažinti jaunuosius, surasti kabliukų, kurie vestuvių dieną jiems suteiktų daug džiaugsmingų emocijų.
Išsiaiškinu, kas ypač svarbu, ką per vestuves reikėtų nutylėti, ko nepastebėti. Būna įvairių situacijų santykiuose su artimaisiais, todėl svarbu išgirsti jaunųjų prašymus. Jei yra tarpusavio susikalbėjimas – šventė būna tobula.
Sudėtingiausia savarankiškai sukoordinuoti pačią vestuvių dieną. Kadangi žinau, kiek jėgų tai kainuoja, man nuoširdžiai gaila jaunųjų, kurie patys laksto vestuvių dieną ir praranda šventinį džiaugsmą.
Darant viską patiems, reikėtų paieškoti organizuotų žmonių iš artimųjų rato, išnaudoti jų pagalbą, suskirstyti užduotis – kas paims gėles, kas užims svečius, nurodys, kur kada jiems eiti.
Pastelinių spalvų paletė
– Kokios šių metų vestuvių tendencijos? Kokios mados vyrauja?
– Vis dar populiarus rustic stilius su daug žalumos, paprastų skoningų detalių išlaikymas, vyrauja natūralūs, žemės atspalvių, gamtos tekstūrų dekoro elementai.
Dekoras daromas atsižvelgiant į šventės vietą, stilių. Tema pasirenkama rečiau. Esu rengusi vestuves jūros tema, kadangi jaunieji buvo susižadėję Karibuose.
Rekomenduoju pasirinkti kokią nors spalvų gamą, kuri arba kažką reikštų, arba labai patiktų jauniesiems. Blogų spalvų nėra, tik reikia mokėti jas suderinti.
Anksčiau orientuodavomės į dvi spalvas, o dabar populiariau pastelinių spalvų paletė. Pernai labai populiarus buvo rausvos spalvos atspalvis dusty rose arba rožinio kvarco atspalvis, derinamas su pilkais, kūno spalvos tonais. Populiaru tarp pastelinių spalvų įdėti šviečiančių, tviskančių elementų, pavyzdžiui, aukso spalvos.
Visuomet siūlau orientuotis ne į madas, o į tai, kas priimtina patiems jauniesiems. Svarbiausia suprasti, ko jie iš tikrųjų nori. Dažnai klausiu, ar to nori jie patys, ar tiesiog kažkur pamatė, girdėjo, kažkas taip darė... Nuo dirbtinių dalykų dažniausiai atkalbu. Individualumas vestuvėse sukuria superinius akcentus!
– Į ką labiausiai reikėtų atkreipti dėmesį planuojant vestuves? Kur labiausiai verta investuoti?
– Pagrindiniai dalykai – pobūvio vieta, renginio vedėjas, fotografas. Juos siūlyčiau rinktis labai atsakingai, remtis rekomendacijomis, būtinai susitikti pasikalbėti gyvai.
Turi sutapti auros, pamatyti, kad tave supranta, kalbate apie tą patį. Jei jauti, kad kažkas ne taip, geriau dar paieškoti. Aš turiu nuolatinius vedėjus su kuriais dirbu. Pamačiusi jaunuosius pasiūlau atsižvelgdama į juos, su kuo verčiausia susitikti.
Kartais didelę biudžeto dalį jaunieji išleidžia transportui. Tai toks dalykas, kuris kainuoja, bet nesukuria vau efekto. Galbūt galima pagalvoti apie draugų, pažįstamų automobilį ir šioje vietoje sutaupyti.
Būna, prisiperka daug įvairių, skirtingų stilių dekoracijų, lempučių. Vėliau nori jas panaudoti, bet nei kartu, nei atskirai jos neatrodo gerai. Daug pinigų išleidžiama smulkioms detalėms, kurias paskui sunku suderinti. Verčiau investuoti į vientisą dekorą.
Mano pastebėjimu, įvedus eurą vestuvės pabrango dvigubai, daugelis paslaugų tiekėjų gerokai suapvalino kainas. Ne paslaptis, pabrango maistas, tačiau kitos kainos išaugo visai be pagrindo. Anksčiau už 30 tūksančių litų (apie 10 tūkst. eurų) buvo galima surengti tokią pat šventę, kaip dabar už 20 tūkstančių eurų. Tiek preliminariai tenka išleisti, jei vestuvėse planuoja dalyvauti per 50 žmonių.
– Kaip šventę padaryti ypatingą, neišleidžiant tiek daug pinigų?
– Labai svarbu atsižvelgti į tai, kad nemažą biudžeto dalį atima nakvynė, prie to prisideda maistas, gėrimai, muzikantai. Šito atsisakius nukrenta didelė dalis išlaidų. Šiauliuose galima suorganizuoti šventę mieste, kur patogu grįžti taksi.
Kalbant apie dekorą galima sužaisti nedidelėmis detalėmis, išnaudoti pobūvio vietos privalumus. Renkantis šventės vietą patarčiau išsiaiškinti, ką ji duoda: ar turi apvalius stalus, kėdes, užklotus, medžiagines servetėles, staltieses, verta pasižiūrėti kaip atrodo indai, įrankiai, ar už juos reikia papildomai mokėti.
Pastaruoju metu populiarėja nedidelės vienos dienos šventės, kai jaunieji vakare ar kitą dieną išvažiuoja į povestuvinę kelionę.
Žavus variantas, kuomet šventę sudarė vestuvių ceremonija ir pobūvis iki 22 val. vakaro, jaunųjų šokio. Vakaro metu grojo klasikinė muzika, styginis kvartetas. Žinoma, toks variantas tinka ne visiems, tačiau ten tiko tobulai.
Reikėtų nepamiršti, kad vestuvių šventė yra jauniesiems – jie visų pirma turi žiūrėti savo norų ir lūkesčių, o ne daryti kaip kažkas tikisi. Labai gaila, kai šventėje jaunieji užmiršta save. Stengiuosi, kad jaunieji vestuvių dieną turėtų kuo mažiau rūpesčių.
Jauniesiems svarbu pagalvoti apie juos džiuginančius individualius dalykus. Su didžėjumi ar grupe aptarti mėgiamą muziką. Labai smagu, kad žmonės vis labiau domisi, ką valgo, ieško gurmaniško maisto. Galima užsisakyti ir žinomą virtuvės šefą, kuris suruoštų kažką ypatingo.
Esu organizavusi gimtadienio šventę, kurios pagrindinis akcentas buvo išskirtinis maistas. Du virtuvės šefai gamino prie žmonių akių itališkus ledus naudojant skystą azotą, procesas svečiams buvo įdomesnis už vidurnakčio fejerverkus. Tai sukėlė daug naujų įspūdžių ir potyrių, kurie dažniausiai lieka žmonių atmintyje.
– Ar šiauliečiai skiriasi nuo kitų miestų jaunųjų?
– Kadangi dirbu visoje Lietuvoje pastebiu, kad Vilniuje gyvenantys žmonės yra labiau save paanalizavę, laisvesni, labiau žiūri į savo poreikius. Šiauliuose žmonės šiek tiek kuklesni, kompleksuoja, galbūt kažkas nepatiks kokiai tetai, gal nedaryti, nes aplinkiniai nesupras... Blogiausia, kuomet jaunieji bijo svečių reakcijos.
– Kokios svarbiausio stereotipo apie vestuves siūlytumėte atsisakyti?
– Aš apskritai esu stereotipų laužytoja. Man niekad nepatiko tradicinės didelės lietuviškos vestuvės, kurios trunka dvi dienas, su piršliais, ne visiškai lietuviškais papročiais, neturinčiais gilių prasmių.
Visko kas dirbtina siūlau atsisakyti. Išlydėjimas iš namų taip pat nebėra prasmingas, nes daugelis nebegyvena tėvų namuose, ritualas nebetenka prasmės. Visuomet siūlau išsaugoti tradicinį tėvelių pasitikimą su duona ir druska bei prasmingą šeimos židinio perdavimą.
Tobulos šventės receptas man – romantika, meilė, šeimos vertybių puoselėjimas, gražios pasakos kūrimas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Renginių organizatorė, vestuvių planuotoja Jolita Gasaitienė jauniesiems pataria rengiant savo vestuvių šventę atsižvelgti į savo individualumą, suprasti ko nori jie patys, o ne ko tikisi aplinkiniai.
Vestuvių planuotoja Jolita Gasaitienė siūlo vestuvėse atsisakyti visko, kas yra dirbtina ir neprasminga.
„By Bacio“ archyvo nuotr.
Saldus stalas vestuvių šventėje gali būti ne tik stilingai dekoruotas, bet ir gurmaniškas.
Žavingas akcentas – senovinė rašomoji mašinėlė, kuria svečiai rašė palinkėjimus jauniesiems.
Vestuvių planuotoja rekomenduoja atkreipti dėmesį į šventės vietą, kurioje vyks pobūvis, prie to derinti spalvinę gamą, stilistiką.