
Naujausios
Sveikintojų – per visą salę
Galerijos visa erdvė atiduota dizainerio, fotografo Vilmanto Dambrausko fotografijų parodai "Cliché".
Autoriaus kūryba pasidžiaugti atėjo miesto kultūros ir meno žmonės, menininko kolegos ir jo kūrybos gerbėjai, politikai ir savivaldybininkai.
Oratoriai per atidarymo iškilmes nedaugžodžiavo.
"Sveikinu ir sėkmės", – linkėjo meras Artūras Visockas. Savivaldybės "komanda" įteikė V. Dambrauskui jo paties sukurtą atnaujintą Šiaulių simbolio ženklą ir dėkojo už bendradarbiavimą.
Lietuvos dizainerių sąjungos vardu kolegą sveikino Vilius Puronas.
"Sunku išrasti dviratį – originaliam sprendimui atrasti reikia genialumo, – pabrėžė jis. – Nuoširdžiai džiaugiuosi ir spaudžiu dešinę už kūrybingą, savitą ir sėkmingą potėpį fotomene."
"Fotografas turi tik vieną akimirką pagauti judesį, pagauti charakterį ir išreikšti vaizdu daugiau negu žodžiais. Jūsų darbas tegu būna tik kelio pradžia", – sakė Jonas Montvilas, atvykęs iš Kauno.
55 metų menininko jubiliejine paroda džiaugėsi ir jo šeimos nariai, artimieji.
Sveikintojų su gėlėmis eilutė nutįso per visą ekspozicijos salę. Kiekvienas asmeniškai norėjo menininkui tarti žodį ir paspausti ranką.
Kodėl klišė?
Paroda sudaryta iš trijų skirtingų dalių, atskleidžiančių autoriaus kūrybinės veiklos įvairiapusiškumą.
Didžiojoje ekspozicijų salėje – estetika ir vaizdinio pasakojimu persmelktas fotografijų ciklas "Cliché".
Jo vienintelė herojė – balerina. Ji – beveik visų fotografijų centrinė figūra, įkūnijanti kompozicijoje vis kitokią mintį.
"Tai ir mano šeimos istorija, – pabrėžia V. Dambrauskas, "Šiaulių krašto" klausiamas, kaip kilo ciklo sumanymas. – Tremtys, karas, žūtis – visa tai ir mano šeimos istorija."
Balerinos įvaizdis neatsitiktinis: "Tai simbolis ne tik paties aukščiausio meno, bet ir labiausiai pažeidžiamo žmogaus. Žmogaus, kuris yra labai jautrus, pirmas eina ir pirmas krenta. Jis ir dažnai įskundžiamas, jo nemėgsta, jam pavydi".
"Visi tie dalykai ir vertybės dabar tapo klišėmis, – sako V. Dambrauskas. – Labai patogu informaciją vadinti žiniomis, veikla tapo projektais, mokslas, studijos pakeičiamos seminarais su kavos gėrimu.
Vertybių kaita man nepatinka. Aš negaliu sutikti su tuo, kad klišėmis, banalumu tampa kova už tėvynę, patriotiškumas, garbė, orumas. O tai daro žmogų žmogumi ir perduodama iš kartos į kartą."
Parodoje iškabinti gatvių pavadinimai, skaičiai – iš tarpukario laikotarpio. Tai taip pat simbolis.
"Didysis blogis yra šalia. Ateina, verčia šokti, atima kalbą, trina vardus. Ištrynė gatvių pavadinimus, liko skaičiai ant sienų, ant rankų, nugarų, – akcentuoja autorius. – Žmonės buvo numeriai kalėjimuose, lageriuose. Mano senelis devynerius metus buvo ištremtas į amžino įšalo zoną. Tai mano šalies ir man šeimos istorija – ir man tai brangu".
Visi balerinos modeliai fotografijose yra užsimerkę.
"Nėra akių kontakto, nes jos – simbolis, veidrodis – į jas žvelgdamas kiekvienas kompozicijose mato savo prasminį kodą, nebūtinai tai, ką aš užkodavau, – sako autorius. – Jau per atidarymą patyriau, kad kiekvienas mato savaip ir pakankamai giliai – todėl manau, kad man pavyko".
Labai patogu informaciją vadinti žiniomis, veikla tapo projektais, mokslas, studijos pakeičiamos seminarais su kavos gėrimu.
Ir portretai, ir filmas
Kitą parodos dalį sudaro anksčiau sukurtas fotografinių portretų ciklas "Portretai mieste". Trečią – filmas "Sapnai. Žana. Les Reves. Jeanne".
Ciklas "Portretai mieste" yra ciklo "Mano miesto portretai", pristatyto Šiauliuose, Vilniuje, Grodne ir Londone, tąsa.
Be albumo "Mano miesto portretai", išleisto 2014 metais, dienos šviesą išvydo dar trys autoriaus fotografijų albumai – "Universitas Doctorum et Studentium" (2016), "Orkestrai" ir "Choristai" (abu išleisti šiemet).
Parodos portretuose – gerai pažįstami Lietuvos žmonės.
Per parodos atidarymą įvyko ir filmo "Sapnai. Žana. Les Reves. Jeanne" repremjera. Filmas bus rodomas ir per visą parodos laiką.
Tai prieš 25 metus "vien pliku entuziazmu" įgyvendinta idėja. Vaidybinis filmas pasakoja apie kelis Žanos d’Ark gyvenimo epizodus. Filmas, kupinas sąlygiškumo ir simbolių. Vaidina mėgėjai "Helijas" studijos aktoriai ir profesionalai Šiaulių dramos teatro aktoriai.
Idėjos autorius, scenaristas ir režisierius – Vilmantas Dambrauskas. Operatorius ir filmo montažas – Tomas Andrijauskas. Muziką filmui kūrė Gediminas Dapkevičius. Viktoras Gundajevas filmą perskanavo, o Tomas Andrijauskas restauravo.
Parodoje įrengta ir laikina fotostudija, kurioje lankytojai gali kurti savo fotosesijas. Autorius žada siurprizą kūrybiškiausiems ir drąsiausiems.
Paroda veiks iki 2020 sausio 18 dienos.