
Naujausios
Pavasarinės kompozicijos papuoš namus
Artėjant Velykų šventėms namus tinka papuošti pavasario gaiva, gamtos prabudimu kvepiančiomis puokštėmis, kurios gali būti karkasinės, sieninės linijinės ar dar kitokios pagal kiekvieno kūrėjo fantaziją. O galbūt ant stalo norėsis samanų vainiko su jame sutupdytais margučiais. Kaip visa tai pasigaminti, Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje mokė floristė Margarita Mizgirė.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Medžiagos ir darbo priemonės
Floristė Margarita Mizgirė į susitikimą su mokymų dalyvėmis atsinešė kelis glėbius besiskleidžiančių „kačiukų“, raudonųjų sedulų, pirmuosius lapelius išsprogdinusių įvairių krūmų šakelių, sausų obelų šakų, samanų. Taip pat, pasak jos, tinka beržo tošis, šienas ir įvairios kitos gamtinės medžiagos, kurių galime rasti savo sode, miškeliuose. Prie jų derinamas lininis tinklas, įvairių spalvų plaušas, spalvotos plunksnos ir kiti floristų darbe naudojami elementai.
Darbui būtini ir įrankiai: sekatorius, žirklės, mažos replytės, peilis, įvairios – nuo ploniausios iki storos – lanksčios vielos karkasams ir detalėms tvirtinti. Taip pat reikės medvilninio siūlo, gali prireikti klijų, kartono.
Vainikai iš samanų
Pasak Margaritos Mizgirės, paprasčiausiai puokštei reikės trijų sedulų ar blindžių šakelių, kurias išskečiame, kad apačioje susidarytų trikampė erdvė, ir maždaug viduryje surišame viela. Tada prie apačios trikampiu taip pat vielute tvirtiname tris trumpas šakeles, taigi mūsų karkasas jau galės stovėti. Karkasinės puokštės apačioje pritvirtinę dar porą šakelių ant trikampio galime dėti samanas, papuošti viena kita plunksnele. Per Velykas ant tokio samanų trikampėlio puokštės apačioje galime įdėti margutį.
Nors vainikėlius paprastai darome kalėdinėms šventėms, jie gali tapti tinkama puošmena ir pavasarį. Tik vietoje šieno labiau tiktų samanų žaluma.
Vainikėlio karkasą sulankstome iš vielos. Paprastai reikia dviejų tarpusavyje sutvirtintų iš vielos susuktų skirtingo skersmens lankelių. Kai karkasą jau turime, dedame samanų sluoksnį ir vyniojame siūlu. Jei atrodo per mažai, galima apvynioti ir antrą sluoksnį.
Jei neturime vielos, vainiko pagrindui tiks iš kartono iškirpta forma, prie kurios klijuosime samanas.
Be to, iš samanų galima tiesiog rankomis be papildomų priemonių suvolioti kietus kamuoliukus, kuriuos apsukame siūlais, kad neiširtų, ir vien iš jų, perverdami viela, formuojame vainikėlį.
Vainikėlį puošiame pagal savo skonį ir išmonę plunksnomis, iš plaušo susuktais lizdeliais, į kuriuos galima įdėti po putpelių kiaušinuką, arba apvyniojame iš drobinio tinklo iškirptu kaspinu. Margintus kiaušinius tinka sudėti ir į pačią vainiko kiaurymę, padėjus jį ant stalo arba plačios lėkštės.
Linijinė puokštė–-kilimėlis
Anot floristės, pagrindinė taisyklė ir kuriant puokštes, ir serviruojant stalą, ir rengiantis, derinti ne daugiau kaip tris spalvas. Jei turite ypatingą skonio pajautą, – keturias. Per didelė spalvų gausa tampa kakofonija, blaško dėmesį nuo akcentų.
Obelų šakos tinka kurti linijines sienines puokštes arba kilimėlius. Darbui reiktų bent 4–5 šakų. Kuo jų daugiau, tuo ilgesnis bus kilimėlis. Šakas lygiagrečiai tarpusavyje jungiame iš abiejų galų surišdami storu siūlu ir palikdami tarp jų kelių centimetrų tarpus. Šakų galus ir atsišakojimus, jeigu jie nedera, sekatoriumi nukerpame. Turime kilimėlio arba sieninės puokštės karkasą. Jeigu šakos ilgos, siūlu perrišdami jas jungiame ir per vidurį.
Margarita Mizgirė, padėdama mokymų dalyvei Angelijai Zigmantienei, pasiūlė prie karkaso šakų pritvirtinti keletą iš samanų susuktų kamuoliukų, porą gėlės žiedo formos surištų tinko kaspinų ir beržo tošies. Tokį darbą jo autorė sakė pasikabinsianti namuose ant sienos.
Floristės patarimai
Floristė pasakojo, kad mėgstantys gamtą, žalumą Velykoms gali per visą stalą padengti samanų juostą, ant kurios sudėtų margintus kiaušinius. Žvakides gali atstoti maži stiklainiukai, pavyzdžiui, tokie, kuriuose prekybos centruose parduodami krienai. Įdėjus žvakę-tabletę tokią žvakidę tinka ne tik padėti ant stalo, palangių, bet galima užrišus storesniu siūlu vasarą pakabinti sode ar pavėsinėje.
Floristė nepagailėjo ir dar keleto patarimų. Jeigu turite sausą apdulkėjusią puokštę, pirmiausia švelniai šluotele nuvalykite dulkes, o paskui atnaujinkite nupurkšdami plaukų laku. Lakas tinka ir gyvų gėlių puokštėms. Apipurškus lapai labai gražiai blizga.
Taip pat puokštė gerai laikysis, jeigu ją apipurkšite vandens ir „Lipalo“ klijų mišiniu. Klijų reikia pilti nedaug, maždaug šeštadalį viso turinio.
Autorės nuotr.
Angelija Zigmantienė sakė šiuose mokymuose pirmą kartą gyvenime surišusi tokią linijinę sieninę puokštę, nors jau seniai svajojusi ir norėjusi.
Paprastai sieninei puokštei prireikė kelių sausų obels šakų, kamuoliukų iš samanų, gėlių žiedų iš tinklo, lininio špagato, beržo tošies ir vielos.
Vainikėlį galima sukurti ir vien iš tokių samanų kamuoliukų, juos tiesiog pervėrus viela arba – dviem vielomis, kad būtų stabiliau.
Moksleivės Emos Vaineikytės samanų vainikėlis su plaušo lizdeliais.
Moksleiviškas pirmas darbas – karkasinė puokštė.
Margaritos Mizgirės ranose – stiklainiukas, kuris, „įtupdžius“ viduje žvakę, gali tapti puikia žvakide šventiniam stalui.
Pavasarinėms puokštėms tiks „kačiukai“, beržų šakelės su besiskleidžiančiais lapais. JNFO_berzo_sakeles_LR