
Naujausios
Gražiažiedės magnolijos laukia šilumos
Saulės atokaitoje nedrąsiai žiedus pradeda skleisti magnolijos. Prieš šimtą metų į Lietuvą atkeliavę įspūdingais žiedais pasidabinantys medžiai mūsų krašte tampa vis populiaresni. Kaip išsirinkti medelį ir kaip jį prižiūrėti, kad magnolija savo žiedais džiugintų ilgus metus, pataria dendrologas, Šiaulių universiteto Aplinkotyros ir fizikos katedros dėstytojas Kęstutis Aukselis.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Tolimų kraštų augalas
Pasak K. Aukselio, magnolijos savaime auga Tolimuosiuose Rytuose, Himalajuose, Pietryčių Azijoje, Japonijoje, Šiaurės Amerikoje. Tam tikros rūšys auga ir Pietų Amerikos tropikuose.
„Pirmosios magnolijos į Lietuvą, tiksliau, į Šilutės kraštą, atkeliavo iš Vokietijos prieš beveik 100 metų. Tarpukariu Šilutėje buvo pasodintos dvi magnolijos, viena iš jų yra išlikusi iki šiol. Šilutiškių entuziastų dėka magnolijos išplito po visą Lietuvą“, – pasakoja dendrologas.
Skaičiuojama, kad iš Šilutės krašto po šalį pasklido apie 5 000 japoninių magnolijų sodinukų. Pirmųjų Šilutės magnolijų „anūkė“ auga ir K. Aukselio sode.
2009 metais, minint Lietuvos tūkstantmetį, Skinderiškio dendrologinio parko (Kėdainių r.) įkūrėjo Kęstučio Kaltenio dėka buvo išauginta ir po Lietuvą pasklido 1 000 magnolijų sodinukų.
Pasak K. Aukselio, Lietuvoje išaugusių magnolijų sodinukai yra prisitaikę prie mūsų klimato, pakelia šaltas žiemas ir nebijo pavasarinių šalnų.
Rūšių įvairovė
Dėl atsparumo lietuviškoms žiemoms mūsų šalyje labiausiai paplitusios japoninė, žvaigždinė, agurkinė, lelijažiedė, 'Susan' magnolijos.
„Yra kolekcininkų, kurie augina iki 20 rūšių magnolijų, bet kitos yra lepesnės“, – sako dendrologas.
Vienos magnolijų rūšys (japoninė, žvaigždinė) žydi nesulapojusios – pirmiau pražysta žiedai, tik po to pasirodo lapai. Kitų rūšių magnolijos, paprastai turinčios įspūdingesnius žiedus, žydi jau sulapojusios, maždaug birželio mėnesį.
Žiedais magnolijos džiugina apie porą savaičių. Jeigu orai tokie vėsūs kaip dabar, žydėjimas užsitęsia ilgiau, jeigu būna labai karšta, nužydi greičiau. Kai kurios magnolijų rūšys žydi pakartotinai.
Magnolijos – tai medžiai, tik augantys labai plačiai, todėl neretai primena krūmą.
K. Aukselis atkreipia dėmesį, kad magnolijos išauga iki senovinės obels dydžio, pasiekia net 15 ir daugiau metrų aukštį, tad būtina į tai atsižvelgti parenkant šiam augalui vietą.
Mėgsta užuovėją ir derlingą dirvą
Magnolijos mėgsta lengvą, purią, derlingą dirvą. Nepakenčia užmirkimo. Prastai auga smėlingoje žemėje.
„Jei norite, kad magnolija geriau žydėtų, reikia sodinti saulėtoje pusėje“, – pataria dendrologas.
Jokie medžiai, taip pat ir magnolijos, nemėgsta vėjuotos vietos.
Pasak K. Aukselio, Lietuvoje išaugintos magnolijos yra atsparios ne tik šalčiams, bet ir ligoms. Jeigu pirksite atvežtinę iš Lenkijos, Olandijos ar kitur, gali būti, kad ją teks purkšti nuo kenkėjų ir ligų, o žiemą šaknis apdengti, kad neiššaltų. Nuo pavasarinių šalnų atvežtines magnolijas taip pat reikėtų pridengti.
Žiemai magnolijų šaknis galima apdengti durpėmis, pjuvenomis.
Tręšti magnolijų dendrologas nepataria. „Jeigu tręšite, magnolija gausiau žydės, tačiau neturės pakankamai energijos ir laiko sumedėti ir pasiruošti žiemai. O jeigu bus šalta žiema, gali apšalti ar visai žūti“, – rizikas vardija K. Aukselis.
Geriausia medžiui leisti augti savaime ir pačiam „nuspręsti“, kada gausiau žydėti, o kada geriau pasiruošti žiemai.
Laistyti magnolijas patariama tik tuomet, jeigu pasitaiko sausa vasara.
Dendrologas atkreipia dėmesį, kad magnolijų nerekomenduojama genėti: „Žiedų yra ant visų šakelių, tad jeigu norime, kad magnolija gausiai žydėtų, jos geriau negenėti. Reikėtų numatyti į priekį, kokia šaka gali trukdyti ir ją nupjauti, kol dar yra plona. Storų šakų iš viso nerekomenduojama pjauti, nes per žaizdas gali įsimesti ir ligos, ir kenkėjai.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pasodintos saulėtoje pusėje ir užuovėjoje magnolijos ne tik gausiai žydės, bet ir bus apsaugotos nuo šalčių ir vėjų.
EPA–ELTA nuotr.
Šiemet pavasaris vėsus, ir japoninės magnolijos žiedus skleidžia dar labai nenoriai.
Dendrologui Kęstučiui Aukseliui patinka magnolijos. Jo sode auga pirmųjų Šilutės magnolijų „anūkė“.