
Naujausios
Atgijo Kelmės dvaro paveikslas
Šeštadienį Kelmės krašto muziejuje, buvusiame dvare, paminėta Tarptautinė muziejų naktis. Į renginį susirinkę naktinėtojai turėjo galimybę susipažinti su atgijusiu Gruževskių šeimos paveikslu, originaliomis parodomis, pantomimos pasirodymu, dalyvauti pirmą sykį surengtoje nemokamoje loterijoje.
Kelmėje Muziejų naktis minėta devintą kartą.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Gruževskių šeima „sugrįžo“ į namus
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė sakė, jog kas metai, per Muziejų naktų renginius, stengiasi dvarą parodyti vis kitaip, nušviesti naujomis spalvomis.
Šiais metais „atgaivintas“ buvusių dvaro savininkų Gruževskių šeimos paveikslas. Muziejaus darbuotoja Kristina Milašauskienė tarytum nužengė iš paveikslo, įkūnydama jame pavaizduotą Emą Gruževskaitę. Paveikslą baigė piešti dailininkas (aktorius Gediminas Trijonis).
Meno kūrinio kopiją Kelmės krašto muziejus įsigijo iš Šiaulių „Aušros“ muziejaus.
D. Žalpienė papasakojo paveikslo, kurio autorius nežinomas, istoriją. 1846 metais Julius Gruževskis, po dalyvavimo 1831 metų sukilime, buvo priverstas pasitraukti į užsienį, dalis dvaro turto – konfiskuota. Iš Kelmės dvaro, po ilgo bylinėjimosi, atimtas tik ketvirtadalis turto. Buvo sudarytas sąrašas konfiskuotinų daiktų, tarp kurių buvo įrašytas ir Gruževskių šeimos paveikslas.
Minima, jog paveikslo aukštis – du metrai, plotis – pusantro metro. Kitos žinios apie paveikslą siekia 1937 metus. XX amžiaus laikraštyje korespondentas Stasys Maziliauskas aprašė didelį įspūdį jam palikusį Kelmės dvarą su gražiu parketu, daugybe veidrodžių ir paveikslų. Kabojo ir Gruževskių namų paveikslas. Kas paveiksle pavaizduota, korespondentui papasakojo dvarininkė Gabrielė Gruževskienė.
Maždaug prieš dešimtmetį Kelmėje lankėsi Šiaulių „Aušros“ muziejaus darbuotoja. Ji muziejaus ekspozicijoje pamatė nuotrauką, kurioje prie šeimos paveikslo sėdi G. Gruževskienė. Paaiškėjo, jog Šiaulių „Aušros“ muziejuje yra paveikslo originalas.
Paveikslas buvo labai prastos būklės, vietomis drobė jau buvo prakiurusi, paveikslas nebuvo identifikuotas kaip Kelmės dvaro nuosavybė. 1940 metais, po nacionalizacijos, Šiaulių „Auros“ ir Telšių „Alkos“ muziejai registravo ir kaupė neišgrobstytas vertybes. Gruževskių šeimos paveikslas ilgai išgulėjo muziejuje. Tik atsitiktinumas lėmė, jog jis buvo identifikuotas. Paveikslą Gudyno centre restauravo apie aštuonerius metus.
„Paveikslo originalas kabo Chaimo Frenkelio viloje Šiauliuose, mes turime kopiją, labai tuo džiaugiamės“, – sakė Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė, pažymėdama, jog paveiksle nutapyti reikšmingi Kelmei žmonės.
Centre – vyriausias šeimos narys Jokūbas Gruževskis, prisidėjęs prie Kelmės dvaro statybos, klestėjimo – ir šio paveikslo fundatorius. Šalia jo, iš dešinės – vyriausias sūnus Julius Gruževskis.
Jokūbas Gruževskis vyriausiąjį sūnų auklėjo patriotiškai, neleido jo į rusų mokyklą. Julius Gruževskis aktyviai dalyvavo 1831 metų sukilime, savo lėšomis apginklavo ulonų pulką. Po Jokūbo Gruževskio mirties ir Juliaus Gruževskio priverstinės emigracijos, dvarą sėkmingai valdė Jonas Gruževskis, vėliau dvarą perdavęs sūnui Bronislovui.
1915 metais Bronislovas Gruževskis mirė, palikdamas našlę Gabrielę Gruževskienę su dukromis. Dvarą moterys valdė iki pat 1940-ųjų. Paveiksle – ir jauniausias Jokūbo Gruževskio sūnus Jurgis. Vedęs Juzefą Pilsudską, valdė Padubysio dvarą. Šalia Jurgio – jo sesuo Dorota Gruževskaitė, taip pavadinta mamos garbei (kitos seserys – Otilija ir Ema). Buvo ištekėjusi už Baziliaus Christianovičiaus, vėliau – už Stanislovo Mikševičiaus.
Paveiksle nepavaizduota Dorota Gruževskienė, kuri, pagimdžiusi septynis vaikus, mirė būdama 32 metų. Drobėje įamžinta vaikelį laikanti Liudvika Gruževskaitė, šalia – jos vyras Nikolajus Saltykovas, caro aplinkoje ėjęs aukštas pareigas. Iš dalies dėl įtakingo žento Gruževskiai neprarado viso savo turto.
Paveikslo viduryje, ant stalo – indas su vaisiais. Pasak D. Žalpienės, didelė laimė šeimai buvo sulaukti vyriškos lyties palikuonių. Tai garantavo darbų tęstinumą, pavardės pratęsimą. Kelmės dvarą Gruževskiai valdė nuo 1591 metų.
Nuo pantomimos iki loterijos
Per tradicinį Muziejaus naktų renginį vėlyviesiems lankytojams pristatytos dvi parodos. Muziejaus fondų nuotraukų parodoje apie tautinį kostiumą XX amžiaus 3–6 dešimtmetyje – daugiausia tautiniais rūbais apsirengusios moterys. Taip rengdavosi ir pokariu, tautinį kostiumą propagavo įvairios organizacijos, ypač pavasarininkai. Šias nuotraukas „prikėlė“ tautiniais rūbais apsirengęs „Tadujos“ (vadovas Osvaldas Gerbenis) kolektyvas.
Kita, stendinė paroda – „Lietuvos kariuomenės karininkai – ginkluotos rezistencijos dalyviai“. Parodą parengė Vytauto Didžiojo karo muziejus. Vyrų ansamblis „Auštaras“ (vadovė Dalia Miklovienė) įsikūnijo į parodos personažus. Apie partizaninį judėjimą kalbėjo partizaniškai apsirengęs muziejaus darbuotojas Antanas Trumpulis.
Muziejų naktį Kelmėje parodytas Kauno pantomimos teatro spektaklis „Gyvosios skulptūros“. Pantomimai, pasak D. Žalpienės, nesvarbus nei laikas, nei vieta, jos tikslas – parodyti žmogaus sudėtingumą.
Po įvairių renginių dar buvo mokomasi šokti barokinių šokių su suaugusiųjų šokių grupe „Dia ritmas“, vadovaujama Dijanos Bakšienės šokėjais Sniegina Zavadskienė ir Donatu Zavadskiu.
Pirmą sykį per Muziejų naktį Kelmėje surengta nemokama loterija. Prizai – knygos, Gruževskių šeimos paveikslo kopija, paveikslėlis su Kelmės dvaro vartais ir panašiai. Kam prizų laimėti nepavyko, buvo apdovanoti Kelmės dvaro saldainiu.
Prieškariu loteriją per Žolinę organizuodavo Blaivybės draugija, labai prisidėdavo Gruževskaitės. Loterijai būdavo ruošiamasi visus metus. Didžiausia finansuotoja būdavo Kristina Gruzdienė, Suvartuvos dvaro savininkė. Ji nusipirkdavo lino audinio, išdalydavo jį mergaitėms, kad išsiuvinėtų staltiesėles.
Originalūs rankdarbiai būdavo skirti prizams. Gruževskienės nusamdyti žmonės eidavo per Kelmę, rinkdavo įvairiausius loterijai skirtus daiktus. Ūkininkai kartais dovanodavo loterijai žąsiną ar gaidį. Tuščių bilietų nebūdavo. Už parduotus bilietus surinkti pinigai būdavo aukojami Kelmės senelių ir vaikų prieglaudoms išlaikyti.
Rimanto Servos nuotr.
Iš Gruževskių šeimos paveikslo tarytum nužengė Ema Gruževskaitė (muziejaus darbuotoja Kristina Milašauskienė. Dešinėje – Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė).
Muziejų naktį Kelmėje parodytas Kauno pantomimos teatro spektaklis „Gyvosios skulptūros“.