Psichinė sveikata kelia nerimą

Psichinė sveikata kelia nerimą

Psi­chi­nė svei­ka­ta ke­lia ne­ri­mą

Re­mian­tis sta­tis­ti­niais duo­me­ni­mis, dėl psi­chi­nės svei­ka­tos pro­ble­mų Jo­niš­kio Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­re praė­ju­siais me­tais ap­si­lan­kė kas ket­vir­tas ra­jo­no gy­ven­to­jas. Nors tai ma­žiau nei 2015 me­tais, įstai­gos, ku­ri vie­nin­te­lė iš ap­skri­ties ra­jo­nų tei­kia ir ant­ri­nio ly­gio pa­slau­gas, va­do­vė Vai­da Čin­čie­nė sa­ko, kad Jo­niš­kis pa­gal sa­vi­žu­dy­bių skai­čių pa­ten­ka į Lie­tu­vos ra­jo­nų de­šim­tu­ką, kur sui­ci­do at­ve­jų dau­giau­sia.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Dau­giau­sia – vi­du­ti­nės ir sun­kios dep­re­si­jos

Sta­tis­ti­kos duo­me­ni­mis, praė­ju­siais me­tais Jo­niš­kio ra­jo­ne bu­vo re­gist­ruo­ti 22 475 gy­ven­to­jai. Iš jų per me­tus Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­re ap­si­lan­kė 7091, o dėl li­gos – 5612 as­me­nų Tai yra, kas ket­vir­tas ra­jo­no gy­ven­to­jas skun­dė­si psi­chi­kos svei­ka­tos su­tri­ki­mais ar li­go­mis. Gy­dy­ti sta­cio­na­riai nu­kreip­ti 162 pa­cien­tai, dau­giau­sia hos­pi­ta­li­za­ci­jų – ser­gant vi­du­ti­nio sun­ku­mo ir sun­kio­mis dep­re­si­jo­mis.

Nors as­me­nų, ap­si­lan­kiu­sių pas psi­chiat­rus, skai­čius per 2016 me­tus ly­gi­nant su 2015 me­tais su­ma­žė­jo 12 pro­cen­tų, ta­čiau ra­jo­no gy­ven­to­jų svei­ka­ta ke­lia ne­ri­mą. Jo­niš­kio ra­jo­no sui­ci­do ro­dik­liai, pa­sak Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rės Vai­dos Čin­čie­nės, pa­ten­ka į blo­giau­sių Lie­tu­vos ra­jo­nų de­šim­tu­ką. O ro­dik­liai ga­lė­jo pa­ge­rė­ti dėl re­cep­ti­nių vais­tų iš­ra­šy­mo tvar­kos pa­kei­ti­mo, kai jie da­bar ski­ria­mi 2–3 ir 6 mė­ne­siams, taip pat dėl su­ma­žė­ju­sio fak­ti­nio gy­ven­to­jų skai­čiaus.

Nu­si­žu­dė 13 gy­ven­to­jų

2016-ai­siais ra­jo­ne iš gy­ve­ni­mo sa­vo no­ru pa­si­trau­kė 13 gy­ven­to­jų, iš jų – net 12 vy­rų. Pa­gal sta­tis­ti­ką, anot V. Čin­čie­nės, dar nuo 10 iki 20 kar­tų dau­giau as­me­nų tu­rė­jo bū­ti ban­dan­čių žu­dy­tis.

2016 me­tais fik­suo­ta 650 uni­ka­lių mo­te­rų dep­re­si­jos at­ve­jų, o vy­rų – tik 120, nors įpras­tai pa­gal sta­tis­ti­nes ten­den­ci­jas tu­rė­jo bū­ti bent apie 200. Pa­sau­lio svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos duo­me­ni­mis, prieš mir­tį į gy­dy­to­jus krei­pia­si 40–60 pro­cen­tų as­me­nų, o pas mus – tik vos dau­giau kaip 20 pro­cen­tų, nors priei­na­mu­mas yra: ne­rei­kia siun­ti­mo, ga­li­ma re­gist­ruo­tis tie­siai pas gy­dy­to­ją psi­chiat­rą – ne­pa­lan­kius duo­me­nis že­ria Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rė.

„Į Jo­niš­kio Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­rą krei­pė­si tik ke­lis kar­tus dau­giau žmo­nių nei nu­si­žu­dė. Gal bu­vo už­glais­ty­ti tie at­ve­jai, gal ne vi­sa­da šei­mos gy­dy­to­jai at­siun­čia pas mus pa­cien­tus. Reiš­kia, tie as­me­nys, ku­rie ban­dė prieš sa­ve pa­kel­ti ran­ką, ne­ga­vo pa­gal­bos. Bū­ti­nai reik­tų teik­ti ano­ni­miš­ką pa­gal­bą, – sa­kė di­rek­to­rė V. Čin­čie­nė. – Ypa­č svar­bus ar­ti­mų­jų vaid­muo. Ta­čiau jie kar­tais nu­si­su­ka nuo šei­mos na­rio, nes gal­vo­ja, kad jis tik gra­si­na. Ne­reik­tų lik­tų abe­jin­giems ir kiek­vie­nu at­ve­ju ban­dy­ti ieš­ko­ti išei­ties, kreip­tis į me­di­kus. Pats dep­re­si­jos apim­tas žmo­gus, ku­ris gal­vo­ja apie mir­tį, to ne­be­ga­li pa­da­ry­ti, jį val­do tik vie­na min­tis, kad yra ap­leis­tas ir nie­kam ne­rei­ka­lin­gas. Tai – tu­ne­li­nis mąs­ty­mas. kai dep­re­si­jos ar kitų ligų apim­tas žmo­gus ran­da „išei­tį“ – pa­si­trauk­ti iš gy­ve­ni­mo – jam pa­leng­vė­ja ir tuo me­tu šei­mos na­riai, esan­tys ša­lia kaip tik ga­li pa­ma­ny­ti, kad jo būk­lė su­si­tvar­kė, nors taip nė­ra.

Jau­čia­si so­cia­liai izo­liuo­ti ir vie­ni­ši

Dar vie­na ne­ra­mi­nan­ti ten­den­ci­ja – 2016 me­tais net 62 pro­cen­tai vi­sų ra­jo­ne ban­džiu­sių­jų žu­dy­tis bu­vo ap­svai­gę nuo al­ko­ho­lio.“

Taip pat į sa­vi­žu­dy­bes la­biau lin­kę vi­du­ti­nio ir vy­res­nio am­žiaus 45–65 me­tų žmo­nės.

Nusp­ren­du­sie­ji pa­si­trauk­ti iš gy­ve­ni­mo žmo­nės jau­čia­si la­bai vie­ni­ši, ap­leis­ti, so­cia­liai izo­liuo­ti. Tą jau­se­ną, anot V. Čin­čie­nės, atei­ty dar la­biau ga­li pa­ska­tin­ti re­tė­jan­tis gy­ven­to­jų skai­čius, kai ap­link tie­siog ma­žė­ja žmo­nių, tai­gi – ir ga­li­my­bių bend­rau­ti, tie­sio­gi­nių kon­tak­tų.

Sie­kiant su­ma­žin­ti sui­ci­di­nių at­ve­jų praė­ju­siais me­tais pre­ven­ciš­kai or­ga­ni­zuo­tas ren­gi­nys Jo­niš­kio ra­jo­no is­tai­gų va­do­vams, me­di­ci­nos ir po­li­ci­jos dar­buo­to­jams, se­niū­ni­jų so­cia­li­nio dar­bo or­ga­ni­za­to­riams, ra­jo­no gy­ven­to­jų sa­vi­žu­dy­bių ro­dik­liai ana­li­zuo­ti su­si­ti­ki­muo­se su ra­jo­no me­ru, po­li­ci­jos ko­mi­sa­ria­to vir­ši­nin­ku, Jo­niš­kio GMP di­rek­to­riu­mi ir spe­cia­lis­tais.

Vyk­dant Jo­niš­kio psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro bend­ra­dar­bia­vi­mo su ki­to­mis svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­go­mis efek­ty­vi­ni­mo prie­mo­nių pla­ną bu­vo at­nau­jin­tos su­tar­tys su Jo­niš­kio li­go­ni­ne dėl pa­slau­gų tei­ki­mo Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro pa­cien­tams įstai­gos ne­dar­bo me­tu ir šven­čių die­no­mis.

Tei­kia ant­ri­nes pa­slau­gas

Nors Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ras yra pir­mi­nio ly­gio as­mens svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­ga, ku­rio­je dir­ba du gydytojai–psichiatrai, vie­nas vai­kų ir paaug­lių psi­chiat­ras, du psi­cho­lo­gai, du so­cia­li­niai dar­buo­to­jai, dvi slau­gy­to­jos, ta­čiau ši psi­chi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros įstai­ga vie­nin­te­lė iš vei­kian­čių Šiau­lių ap­skri­ties ra­jo­nuo­se tei­kia ir ant­ri­nio ly­gio pa­slau­gas die­nos sta­cio­na­re suau­gu­sie­siems. 2016 me­tais ja­me 128 as­me­nys ga­vo 2053 pa­slau­gas.

Tai – me­di­ka­men­ti­nis gy­dy­mas, in­di­vi­dua­li ir gru­pi­nė psi­cho­te­ra­pi­ja, me­no, ju­de­sio, mu­zi­kos, švie­sos ir pra­mo­gi­nė dar­bo te­ra­pi­jos, aro­ma­te­ra­pi­ja, fil­mų te­ra­pi­ja, so­cia­li­nio dar­buo­to­jo kon­sul­ta­ci­ja ir so­cia­li­nių pro­ble­mų spren­di­mas. Psi­chi­kos die­nos sta­cio­na­re tei­kia­mos pa­slau­gos yra nau­din­gos, tu­ri tei­gia­mą po­vei­kį pa­cien­tų psi­chi­nei svei­ka­tai. Ly­gi­nant su 2015 me­tais li­gos at­kry­čių per praė­ju­sius me­tus su­ma­žė­jo 5 pro­cen­tais.

Au­to­rės nuo­tr.

Jo­niš­kio ra­jo­no sui­ci­do ro­dik­liai, pa­sak Psi­chi­kos svei­ka­tos cent­ro di­rek­to­rės Vai­dos Čin­čie­nės, pa­ten­ka į blo­giau­sių Lie­tu­vos ra­jo­nų de­šim­tu­ką.