
Naujausios
Psichinė sveikata kelia nerimą
Remiantis statistiniais duomenimis, dėl psichinės sveikatos problemų Joniškio Psichikos sveikatos centre praėjusiais metais apsilankė kas ketvirtas rajono gyventojas. Nors tai mažiau nei 2015 metais, įstaigos, kuri vienintelė iš apskrities rajonų teikia ir antrinio lygio paslaugas, vadovė Vaida Činčienė sako, kad Joniškis pagal savižudybių skaičių patenka į Lietuvos rajonų dešimtuką, kur suicido atvejų daugiausia.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Daugiausia – vidutinės ir sunkios depresijos
Statistikos duomenimis, praėjusiais metais Joniškio rajone buvo registruoti 22 475 gyventojai. Iš jų per metus Psichikos sveikatos centre apsilankė 7091, o dėl ligos – 5612 asmenų Tai yra, kas ketvirtas rajono gyventojas skundėsi psichikos sveikatos sutrikimais ar ligomis. Gydyti stacionariai nukreipti 162 pacientai, daugiausia hospitalizacijų – sergant vidutinio sunkumo ir sunkiomis depresijomis.
Nors asmenų, apsilankiusių pas psichiatrus, skaičius per 2016 metus lyginant su 2015 metais sumažėjo 12 procentų, tačiau rajono gyventojų sveikata kelia nerimą. Joniškio rajono suicido rodikliai, pasak Psichikos sveikatos centro direktorės Vaidos Činčienės, patenka į blogiausių Lietuvos rajonų dešimtuką. O rodikliai galėjo pagerėti dėl receptinių vaistų išrašymo tvarkos pakeitimo, kai jie dabar skiriami 2–3 ir 6 mėnesiams, taip pat dėl sumažėjusio faktinio gyventojų skaičiaus.
Nusižudė 13 gyventojų
2016-aisiais rajone iš gyvenimo savo noru pasitraukė 13 gyventojų, iš jų – net 12 vyrų. Pagal statistiką, anot V. Činčienės, dar nuo 10 iki 20 kartų daugiau asmenų turėjo būti bandančių žudytis.
2016 metais fiksuota 650 unikalių moterų depresijos atvejų, o vyrų – tik 120, nors įprastai pagal statistines tendencijas turėjo būti bent apie 200. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, prieš mirtį į gydytojus kreipiasi 40–60 procentų asmenų, o pas mus – tik vos daugiau kaip 20 procentų, nors prieinamumas yra: nereikia siuntimo, galima registruotis tiesiai pas gydytoją psichiatrą – nepalankius duomenis žeria Psichikos sveikatos centro direktorė.
„Į Joniškio Psichikos sveikatos centrą kreipėsi tik kelis kartus daugiau žmonių nei nusižudė. Gal buvo užglaistyti tie atvejai, gal ne visada šeimos gydytojai atsiunčia pas mus pacientus. Reiškia, tie asmenys, kurie bandė prieš save pakelti ranką, negavo pagalbos. Būtinai reiktų teikti anonimišką pagalbą, – sakė direktorė V. Činčienė. – Ypač svarbus artimųjų vaidmuo. Tačiau jie kartais nusisuka nuo šeimos nario, nes galvoja, kad jis tik grasina. Nereiktų liktų abejingiems ir kiekvienu atveju bandyti ieškoti išeities, kreiptis į medikus. Pats depresijos apimtas žmogus, kuris galvoja apie mirtį, to nebegali padaryti, jį valdo tik viena mintis, kad yra apleistas ir niekam nereikalingas. Tai – tunelinis mąstymas. kai depresijos ar kitų ligų apimtas žmogus randa „išeitį“ – pasitraukti iš gyvenimo – jam palengvėja ir tuo metu šeimos nariai, esantys šalia kaip tik gali pamanyti, kad jo būklė susitvarkė, nors taip nėra.
Jaučiasi socialiai izoliuoti ir vieniši
Dar viena neraminanti tendencija – 2016 metais net 62 procentai visų rajone bandžiusiųjų žudytis buvo apsvaigę nuo alkoholio.“
Taip pat į savižudybes labiau linkę vidutinio ir vyresnio amžiaus 45–65 metų žmonės.
Nusprendusieji pasitraukti iš gyvenimo žmonės jaučiasi labai vieniši, apleisti, socialiai izoliuoti. Tą jauseną, anot V. Činčienės, ateity dar labiau gali paskatinti retėjantis gyventojų skaičius, kai aplink tiesiog mažėja žmonių, taigi – ir galimybių bendrauti, tiesioginių kontaktų.
Siekiant sumažinti suicidinių atvejų praėjusiais metais prevenciškai organizuotas renginys Joniškio rajono istaigų vadovams, medicinos ir policijos darbuotojams, seniūnijų socialinio darbo organizatoriams, rajono gyventojų savižudybių rodikliai analizuoti susitikimuose su rajono meru, policijos komisariato viršininku, Joniškio GMP direktoriumi ir specialistais.
Vykdant Joniškio psichikos sveikatos centro bendradarbiavimo su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis efektyvinimo priemonių planą buvo atnaujintos sutartys su Joniškio ligonine dėl paslaugų teikimo Psichikos sveikatos centro pacientams įstaigos nedarbo metu ir švenčių dienomis.
Teikia antrines paslaugas
Nors Psichikos sveikatos centras yra pirminio lygio asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje dirba du gydytojai–psichiatrai, vienas vaikų ir paauglių psichiatras, du psichologai, du socialiniai darbuotojai, dvi slaugytojos, tačiau ši psichinės sveikatos priežiūros įstaiga vienintelė iš veikiančių Šiaulių apskrities rajonuose teikia ir antrinio lygio paslaugas dienos stacionare suaugusiesiems. 2016 metais jame 128 asmenys gavo 2053 paslaugas.
Tai – medikamentinis gydymas, individuali ir grupinė psichoterapija, meno, judesio, muzikos, šviesos ir pramoginė darbo terapijos, aromaterapija, filmų terapija, socialinio darbuotojo konsultacija ir socialinių problemų sprendimas. Psichikos dienos stacionare teikiamos paslaugos yra naudingos, turi teigiamą poveikį pacientų psichinei sveikatai. Lyginant su 2015 metais ligos atkryčių per praėjusius metus sumažėjo 5 procentais.
Autorės nuotr.
Joniškio rajono suicido rodikliai, pasak Psichikos sveikatos centro direktorės Vaidos Činčienės, patenka į blogiausių Lietuvos rajonų dešimtuką.