
Naujausios
Stiklo karoliukai įkvepia ir nuramina
„Stiklas yra tauriausia materija Žemėje. Jame susilieja visos keturios stichijos: vanduo, oras, ugnis ir žemė“, – taip pagarbiai apie medžiagą, su kuria dirba, kalba stiklo karoliukų kūrėja šiaulietė Edita Steponavičienė. Vos per porą dienų "prisijaukinusi" stiklą, moteris nesustoja ieškojusi ir tobulinusi techniką, domisi ir stiklo gamybos istorija.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kūryba ugnyje
Edita sėda prie savo darbo stalo, apdėlioto įvairiausiais įrankiais, plonesnėmis ir storesnėmis stiklo lazdelėmis, įjungia į pistoletą panašią lietlempę ir palengva, sluoksnis po sluoksnio ant „mandrelos“ – metalinio strypelio, padengto atskyrikliu – tepa išsilydžiusį stiklą. Svarbu laiku pasukti strypelį, kad stiklas nenutįstų, o formuotųsi gražus karoliukas.
Suformuoti taisyklingą apvalią formą padeda ir speciali metalinė formelė, kurioje Edita vis pasukioja dar minkštą karoliuką.
Jeigu norima išgauti kitokią karoliuko formą, galima pasinaudoti pincetu ar peiliu. Karštas stiklas tąsus tarsi plastilinas ar guma, tačiau patrauktas nuo ugnies greitai sukietėja.
Žalios spalvos stiklas ugnyje tampa raudonos spalvos. Edita sako, jog sunkiausia dirbti su raudonu stiklu, nes įkaitęs jis tampa juodas. Tuomet tik iš nuojautos gali kurti piešinį. Ant karoliuko galima tapyti, galima puošti lipdiniais. Visa tai taip pat daroma stiklu.
Kai karoliukas baigtas, keliauja į indą su specialiomis granulėmis, kuriose palaipsniui atvėsta.
„Dirbant su stiklu negali skubėti. Jei tik paskubi, stiklas pradeda sproginėti. Ir taip sproginėja, kad tik spėk gaudyt! Kartą net deguonies žarną pradegino“, – sako Edita.
Todėl jos dirbtuvėse skamba meditacinė muzika, padedanti susikaupti ir nurimti. Jeigu jaučiasi sudirgusi, prie stiklo net nesiartina.
Dirbtuvės rūsyje
Stiklo juvelyrika Editą žavėjo seniai. Vieno jubiliejaus proga net buvo draugų ir artimųjų prašiusi, kad padovanotų kokį papuošalą iš stiklo.
Kai dukros buvo mažos, lankydavo papuošalų vėrimo edukacijas, piešdavo karoliukus. Kartą į Šiaulius atvykę stiklo meistrai iš Danijos pagal jos ir dukros eskizus nuliejo karoliukus. Dukra savąjį karoliuką išsaugojo, o Editos sudužo, mat nepavyko gerai užgrūdinti.
Daug vėliau Edita susipažino su kita šiauliete menininke, liejančia stiklo karoliukus.
„Pagalvojau, kad gal ir aš galiu pabandyti. Susiradau mokytoją ir abi su dukra Kristina išvažiavom mokytis“, – pradžią prisimena Edita.
„Mokytoja sakė, kad dar nėra mačiusi žmonių, kurie per dvi dienas išmoktų. Pirmą dieną parodė bazinius dalykus, o antrą jau mokėmės sudėtingiausių dalykų. Mes prisijaukinom stiklą“, – šypsosi menininkė.
Po mokymų laukė bene sudėtingiausias darbas – įsirengti dirbtuves. Visą praeitą vasarą Edita plušėjo vestuvėse puošdama sales, stalus ir bažnyčias gėlėmis, kad galėtų susipirkti visą darbui su stiklu reikalingą įrangą.
Iš pradžių planavo išsinuomoti patalpas, bet po to pagalvojo, kad viskas, ko reikia, tilps ir namuose. Rūsyje esantį sandėliuką pavertė jaukiomis dirbtuvėmis, sumontavo gartraukį (jis būtinas, nes kaisdamas stiklas į orą išskiria sunkiuosius metalus, kuriais galima apsinuodyti), pasistatė dujų balioną, deguonies aparatą, lietlempę, krosnį dirbiniams degti ir gesintuvą. Vietos liko dar ir stalui, sofai bei porai stelažų.
Prie darbastalio Edita sėda vilkėdama tik natūralaus pluošto drabužius, nes sintetiniai nuo kibirkšties ar karšto stiklo gali lengvai pradegti ar net užsiliepsnoti. Akis nuo ultravioletinių spindulių saugo tamsūs akiniai.
Stiklo lazdelių, „mandrelų“, papuošalams reikalingų detalių kūrėja parsisiunčia daugiausiai iš užsienio internetu.
Galvoja menininkė ir apie stiklo juvelyrikos edukacijas. Nors įrangos ir nemažai, tačiau su ja įmanoma keliauti ir vesti užsiėmimus. Pirmasis pabandymas vyks jau kitą savaitgalį Žeimelyje (Pakruojo r.).
Nuo karoliuko iki papuošalo
„Žmonėms kartais net sunku suvokti, kad kiekvienas karoliukas atskirai išlietas“, – sako Edita.
Prie vieno karoliuko kūrėja užtrunka įvairiai: nuo keleto minučių iki pusvalandžio. Išlieti karoliukai keliauja į krosnį. Jeigu didesni karoliukai, vienu metu jų galima išdegti iki 10, jei maži – iki 30.
Krosnyje karoliukai keturias valandas kaista vienodoje temperatūroje, po to krosnis užkaista iki 560 laipsnių ir palengva aušta. Visas šis procesas trunka 14 valandų.
„Gaminau papuošalą, kuriam neužteko ir trijų pašovimų į krosnį“, – sako Edita.
Kartais nutinka, kad begrūdinant karoliukas skyla. Nors ir nesubyra į šipulius, bet tokio papuošalui jau nepanaudosi, nes net ir nuo nestipraus stuktelėjimo jis gali suskilti. Be to, matosi, kad karoliukas yra pažeistas. Laimei, tokios bėdos nutinka gana retai.
Numovus karoliuką nuo metalinio strypelio, karoliuko ašis lieka pasidengusi atskyrikliu. Užtrunka, kol jį pašalina, nušlifuoja.
Būna, kad pradėjus verti papuošalą pasirodo, kad dar trūksta tokio ar kitokio karoliuko. Vėl sėda prie darbastalio ir lieja, dega krosnyje, šlifuoja. Prie didesnio darbo kartais ir dvi savaites tenka užgaišti. Bet Editai tai ne vargas, o malonumas.
„Stiklas toks žaismingas, jį norisi ištisai liesti. Labai džiaugiuosi, kad jį lieju“, – šypsosi moteris.
Nuo gėlių iki sienų dekoravimo
Ne tik stiklo juvelyrika „kirbina“ Editai širdį. Sako, jog yra pačiupinėjusi daugelį meno rūšių.
Jau daug metų Edita egzaminuoja floristus. Į komisiją buvo pakviesta kai tik Šiauliuose atsirado ši specialybė. Kažkada pati turėjo gėlių skyrių. Puokštes, kitus floristinius darbus daro ir dabar.
Dvejus metus šiaulietė dirba šokių kolektyve „Aušrelė“, veda vaikams dailės užsiėmimus. Kelerius metus vedė dailės terapijos užsiėmimus suaugusiesiems, daugiausiai tapydavo ant šilko.
Įžengęs į Editos namus negali nepastebėti įdomiai dekoruotos koridoriaus sienos. Tai taip pat jos darbas.
Edita rodo labirinto prie Talkšos ežero nuotrauką. Tai keturių šiauliečių moterų mintis ir įkūnijimas. Viena iš tų moterų buvo Edita, sumaniusi, kad jis turi būti iš akmenų ir nubraižiusi, kaip turėtų atrodyti.
Menai, kūryba Editai nesvetimi buvo nuo mažens, meniškos sielos buvo abu jos tėvai. Mama Editą ir jos seserį vesdavosi į parodas, megzdavo žaislus.
Edita lankė dabartinę Gegužių progimnaziją, kurioje tuo metu buvo sustiprinta dailė. Tik mokykloje ji kratėsi menininkės etiketės ir baigusi vidurinę įstojo į automobilizmo (transporto eksploatavimo) specialybę Šiaulių politechnikume (dabar Šiaulių valstybinė kolegija). Ir visai nesigaili, nes techninis išsilavinimas praverčia ir mene. Pati išsilanksto vielutes, karkasus floristiniams dirbiniams, puikiai orientuojasi, kur koks įrankis gali praversti.
„Kai einu pirkti kokių replių, vyras juokiasi, kad įrankių turiu daugiau negu jis“, – šypsosi moteris.
Ūgtelėjus dukroms, Edita baigė ir Šiaulių universitetą, audiovizualinio meno specialybę.
„Mano tėtis visada svajojo, kad baigčiau aukštąjį ir būtent su menais“, – prisimena moteris. Tik šią tėčio svajonę išpildė jau po jo mirties.
Nenustygstanti vietoje
„Aš esu tokia spirganti, – šypsosi Edita. – Bet kai atsisėdu piešti mandalą ar lieti karoliukus, labai nurimstu ir galiu labai ilgai ir kantriai dirbti.“
Moteris yra išbandžiusi ir netradicinių dalykų, pavyzdžiui, mokėsi pas šamanę.
„Šamanai tai nėra burtininkai. Jie mokslo ir meno žmonės. Jie moko kaip save pažinti ir suvaldyti“, – sako moteris.
Iš šamanės Edita sako išmokusi kaip savo energiją paversti kuriančia, o ne griaunančia.
Didžiausios Editos pagalbininkės – dukros Kristina ir Viktorija. Viena kartu su mama daro papuošalus, kita užsiima vadyba. O dizainerės sukurtame stiklo juvelyrių logotipe užšifruoti Editos ir jos anūkės Eivos Aleksandros vardai.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kai šiaulietei Editai Steponavičienei sukirba mintis, ji ima ir padaro. Visai neseniai ryžosi "prisijaukinti" stiklą, kuris virsta vienetiniais papuošalais.
Savaitgaliais Edita Steponavičienė sėda prie darbastalio, nukrauto įvairiausiomis priemonėmis ir kantriai vieną po kito lieja nepakartojamus stiklo karoliukus.
Ugnyje stiklas tirpsta tarsi karamelė.
Išgauti apvalią karoliuko formą padeda speciali metalinė formelė.
Pincetu tempiant įkaitusį stiklą galima sukurtii įvairiausias formas.
Glotnūs, dygliuoti, vienspalviai, spalvoti – kiekvienas stiklo karoliukas nepakartojamas.
Kiekvienas karoliukas reikalauja atsidavimo ir kantrybės, tad vieno papuošalo gamyba gali užtrukti daugiau kaip savaitę.