
Naujausios
Erkių apsuptyje tenka kovoti patiems
Nuo pavasario Respublikinėje Šiaulių ligoninėje paguldyta dešimt žmonių, susirgusių erkiniu encefalitu. Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriaus medikai sako, kad kol kas beveik visi atvejai buvo gana lengvi, tačiau klastinga liga gali palikti žymius pėdsakus visam gyvenimui arba net baigtis mirtimi. Medikai rekomenduoja skiepytis, o gyventojai klausia, kodėl valstybė šių parazitų nenaikina.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pasekmės visam gyvenimui
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai erkiniu encefalitu Šiaulių apskrityje sirgo 62 žmonės, kai 2015 metais – 30 (Lietuvoje pernai sirgo 633 žmonės, 2015 metais – 336). Pernai nuo šios ligos šalyje mirė vienas žmogus, 2015 metais – du. Maždaug trečdaliui persirgusiųjų erkiniu encefalitu lieka įvairių sveikatos sutrikimų.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriaus gydytoja Zinaida Kovaliova atkreipia dėmesį, kad erkės platina Laimo ligą ir erkinį encefalitą. Jų nereikėtų painioti. Laimo ligą, arba kitaip boreliozę, sukelia borelia genties bakterija. Jas erkė perduoda per seilių liaukas, ir tikimybė užsikrėsti didėja nuo įsisiurbimo laiko. Ši liga gydoma antibiotikais. Kadangi nuo šios ligos nesusidaro ilgalaikis imunitetas, tad skiepų nėra sukurta.
Erkinis encefalitas – virusinė liga. Pasak gydytojos, dauguma šios ligos atvejų užregistruojama Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje. Šios šalys laikomos didžiausio endemiškumo regionu Europoje.
„Negalima pamiršti, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir geriant nevirintą pieną“, – pažymi gydytoja.
Pirmieji erkinio encefalito požymiai nuo erkės įsisiurbimo pasireiškia po 7–30 dienų.
Pagrindinis simptomas yra febrilus (39–40 laipsnių pagal Celcijų) karščiavimas.
Z. Kovaliova sako, jog apie 80 procentų pacientų patiria dviejų fazių ligos eigą. Pirmos bangos metu pasireiškia karščiavimas ir bendri intoksikacijos požymiai, panašūs į gripo, ir gali trukti nuo vienos iki aštuonių dienų. Po šios fazės būna pagerėjimo epizodas, išnyksta minėti simptomai, bet ši fazė gali būti trumpa ir ne visada yra pastebima.
Antroji ligos fazė išsivysto ne visiems, maždaug 20–30 procentų pacientų. Jos metu pasireiškia centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai: galvos skausmas, pykinimas ir vėmimas, sąmonės sutrikimas, tremoras (drebulys), pusiausvyros sutrikimai, galimi ir kiti neurologiniai sutrikimai.
„Ligos pasireiškimas priklauso nuo paciento imuninio statuso, reakcijos į virusą. Sunkiausiais atvejais ištinka koma, liga gali baigtis mirtimi. Taip pat galimi liekamieji reiškiniai: koordinacijos sutrikimai, jeigu buvo ligos metu pažeistas nervas, gali likti parezė arba plegija (dalinis paralyžius, raumenų aktyvių judesių silpnumas dėl inervacijos sutrikimo)“, – pasekmes vardija gydytoja.
Tik simptominis gydymas
Z. Kovaliova sako, jog specifinio gydymo nuo erkinio encefalito nėra, taikomas tik simptomis gydymas: „Skiriami vaistai nuo karščiavimo, jeigu pykina ir vemiama – šiuos simptomus slopinantys vaistai, malšinamas skausmas, skiriamos infuzijos mažinti intoksikaciją. Taip pat skiriamas gydymas mažinti smegenų pabrinkimą. Gydymas priklauso nuo pasireiškimo ir sunkumo. Kartais prireikia gydymo ir reanimacijos skyriuje.“
Efektyviausia prevencine priemone nuo erkinio encefalito laikomi skiepai. Skiepijama trimis dozėmis, kurių kiekviena kainuoja apie 30 eurų. Po pirmos dozės praėjus 1–3 mėnesiams suleidžiama antra dozė, po šios praėjus 5–12 mėnesių suleidžiama trečia dozė. Palaikomoji dozė rekomenduojama po trejų metų, vėliau – kas 3–5 metai.
Vakcinaciją rekomenduojama pradėti žiemą arba ankstyvą pavasarį, kol dar neprasidėjęs erkių aktyvumo laikotarpis. Žmogus tampa apsaugotas nuo erkinio encefalito praėjus dviem savaitėms nuo antrosios dozės suleidimo.
Pagal Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, darbuotojams, kuriems darbo vietoje kyla erkinio encefalito rizika (pavyzdžiui, medkirčiams), skiepijimus nuo šios ligos privalo užtikrinti darbdavys.
ULAC duomenimis, nuo erkinio encefalito pasiskiepija vos 2–3 procentai šalies gyventojų.
„Manau, kad taip yra dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, žinių trūkumas apie ligą, jos paplitimą, manymas, kad „aš nesusirgsiu“. Antroji priežastis – finansinė. Taip pat pasitaiko ir abejojančių skiepų efektyvumu“, – priežastis vardija gydytoja.
Galbūt užtektų nuolat stiprinti imunitetą, ir jokios ligos nebūtų baisios, net ir erkinis encefalitas?
„Skiepai sukuria imunitetą, kuris išsisaugo tam tikrą laiką ir apsaugo nuo ligos ir sunkių jos formų. Aišku, imuniteto reikšmė yra neabejotina, bet įrodymų, kad papildai, vitaminai apsaugotų nuo erkinio encefalito, nėra, o išlaidos jiems būna nemažos. Mano nuomone, efektyvesnis pinigų panaudojimas būtų skiepams. Yra žinoma, kad dviejų trečdalių infekuotų asmenų imuninė sistema sustabdo infekciją pradinėje fazėje. Žmonėms, kurie negali ar nenori skirti pinigų skiepamas, tiesiog belieka tikėtis, kad paklius į tą laimingųjų dalį“, – sako Z. Kovaliova.
Visgi gydytoja pripažįsta, kad skiepų efektyvumas nors ir aukštas, tačiau nėra šimtaprocentinis.
„Tai, kad nesusidarė efektyvus imunitetas po skiepijimo, priklauso nuo kelių faktorių. Nuo skiepo – ar jis buvo tinkamai transportuojamas, saugomas, ir nuo žmogaus – ar skiepijimo periodu nesirgo, skiepas taip pat gali būti neefektyvus dėl lėtinių ligų, vartojamų vaistų. Svarbi ir taisyklinga skiepijimo schema ir revakcinacijos“, – pažymi Z. Kovaliova.
Erkę ne visada pastebi
Pasak gydytojos, pasitaiko atvejų, kai pacientui nustatomas erkinis encefalitas, o žmogus tikina, kad jam erkė nebuvo įsisiurbusi.
„Užsikrėsti erkiniu encefalitu galima ir geriant nevirintą pieną, bet dažniau būna taip, kad žmogus tiesiog nepastebėjo, kad buvo įsisiurbusi erkė“, – aiškina gydytoja.
„Kad įsisiurbtų erkė, nebūtina eiti į mišką. Tai gali nutikti parke, skvere ar net kieme. Erkės aukos paprastai tyko ant žolės ir nepakyla nuo žemės aukščiau 1,5 metro“, – sako Z. Kovaliova.
Norint apsisaugoti nuo erkių, gydytoja pataria keliaujant į gamtą naudoti vabzdžius atbaidančias priemones – repelentus. Tinkama apranga – rūbai ilgomis rankovėmis su prigludusiais rankogaliais, prigludusios kelnės (ypač klešnių apačios), kepurė ar skara – taip pat padės apsisaugoti nuo erkių.
Erkių nenaikina ir greičiausiai nenaikins
Lietuvoje yra ypač geros sąlygos veistis erkėms. Daugiau negu trečdalis šalies yra miškingos teritorijos, dominuoja mišrių lapuočių miškai, pakanka ir drėgmės.
Daugeliui kyla klausimas, kodėl valstybė nesiima naikinti erkių?
ULAC entomologė Milda Žygutienė sako, kad Lietuvoje miškai ir pievos nuo erkių niekada nebuvo purškiami. Purškiama buvo tik nuo medžių kenkėjų.
Pasak specialistės, pagrindiniai erkių maitintojai yra smulkieji graužikai, o jų populiacija ypač padidėjo, kai mūsų ir kaimyninėse šalyse atsirado daug apleistų pievų, nedirbamų, neprižiūrimų žemės plotų.
„Aukšta žolė yra labai geras prieglobstis smulkiesiems graužikams, jie ten tarpsta, veisiasi, taip pat maitina erkes ir platina erkių sukeliamas ligas“, – sako entomologė.
Pasak specialistės, erkes prie namų priartina ir augintiniai. Aplink miegamuosius rajonus yra daug neprižiūrimų, valkataujančių kačių, jos peliauja pievose, parkeliuose, pamiškėse. Smulkiųjų paukščių populiacija taip pat didelė, o jie yra erkių transporteriai.
Pasak M. Žygutienės, net jeigu viena šalis ir imtųsi cheminių priemonių naikinti erkes, o kaimyninės šalys – ne, tai efekto neduotų.
„Europoje nė viena šalis gyvūnų populiacijos nereguliuoja cheminiais preparatais, nes tai neefektyvu ir brangu, – sako specialistė. – Gyvūnai erkes išnešioja po įvairias teritorijas, o erkių biologija rodo, kad tik dalis erkių būna viršutinėje augmenijos dalyje, kita dalis pasimaitinusios tūno po miško paklote, ten virškindamos kraują arba besinerdamos į kitą vystymosi stadiją. Po tam tikro laiko jos išlenda į apdorotą nupurkštą teritoriją ir vėl yra aktyvios.“
Specialistės teigimu, norint sumažinti erkių populiaciją tam tikroje teritorijoje, reikia neleisti žolei užaugti aukščiau nei 10 centimetrų, ir šienauti nuo pat ankstyvo pavasario.
Erkėms puiki vieta peržiemoti – lapų, šakų, šieno krūvos, todėl nereikėtų jų palikti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriaus gydytoja Zinaida Kovaliova sako, kad nuo erkinio encefalito gali apsaugoti skiepai, o nenorintiems ar dėl finansinių galimybių negalintiems pasiskiepyti belieka pasikliauti imunitetu.
Suaugusiųjų infekcinių ligų skyriuje šiomis dienomis gana ramu. Prasti orai gyventojus atbaido nuo laisvalaikio gamtoje.
Lietuvoje sergamumas erkiniu platinamomis ligomis yra vienas didžiausių Europoje.
Redakcijos archyvo nuotr.