
Naujausios
Saulės perteklius gresia odos ligomis
Ši vasara nelepina saule ir šiluma. Daugelis dėl to pyksta, tačiau mūsų odai tokie orai – tikra atgaiva ir apsauga nuo klastingų odos ligų. Vykstančius pasikaitinti į šiltus kraštus estetinės ir lazerinės dermatologijos klinikos „Bella Derma“ gydytoja dermatovenerologė Indrė Domarkaitė-Jakovlevė įspėja saugoti odą nuo žalingų jos spindulių, kad vėliau nereikėtų skaudžiai gailėtis.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Nudegimas jaunystėje – liga brandžiame amžiuje
Nudegti saulėje galima ne tik kaitinantis paplūdimyje, bet ir dirbant saulės atokaitoje, keliaujant pėsčiomis ar važiuojant dviračiu. Oda parausta, gali atsirasti pūslių.
Ypač rizikuoja saulėje nudegti šviesiaodžiai, raudonplaukiai, šviesiaplaukiai, strazdanoti žmonės.
Pasak I. Domarkaitės-Jakovlevė, daugelis į nudegimą numoja ranka, nes jis greitai praeina, tačiau bent kartą stipriai nudegę saulėje rizikuojame ateityje susirgti odos vėžiu.
Į rizikos grupę taip pat patenka daug laiko saulėje praleidžiantys žmonės, reguliariai besilankantys soliariume, turintys daug apgamų, tie, kurių šeimoje buvo sergančių odos vėžiu.
Odos vėžys dažniausiai išsivysto vyresniems nei 50 metų žmonėms, tačiau neretai užklumpa ir gerokai jaunesnius.
Gydytoja atkreipia dėmesį, kad mūsų šalyje susirgimų odos vėžiu daugėja, nes mes daugiau keliaujame, poilsiaujame šiltuose kraštuose (Ispanija, Turkija, Graikija, Egiptas), kur gauname daugiau pavojingų saulės spindulių.
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tarptautinės mokslinių tyrimų onkologijos srityje agentūros duomenimis nemelanominiu odos vėžiu ir melanoma kasmet suserga daugiau nei 3,5 milijono Europos gyventojų. Odos vėžys – dažniausias, o paplitimas sparčiausiai augantis tarp visų vėžio formų.
Melanoma – pati klastingiausia
Melanoma – nors ir rečiausias odos vėžys, tačiau pats pavojingiausias. Melanoma gali susirgti bet kokio amžiaus žmogus. Daugiausiai sergančių – Australijoje. Dažniau serga moterys. Didžiausia rizika susirgti yra šviesiaodžiams žmonėms, tačiau, pasak gydytojos, melanoma serga ir juodaodžiai.
2013 metų duomenimis (jie atnaujinami kas 10 metų), Lietuvoje odos navikinėmis ligomis sirgo 8600 žmonių, 1633 iš jų – melanoma.
„Melanoma yra pati neaiškiausia, agresyviausia, mistiškiausia iš visų onkologinių ligų, nes gali būti ir iš apgamo, o gali ir neturėti pigmento. Melanoma metastazuoja į kitus organus: plaučius, kepenis, kaulus, smegenis. Liga progresuoja labai greitai“, – vardija I. Domarkaitė-Jakovlevė.
Kaip atpažinti melanomą?
Melanoma gali atsirasti ir iš seno apgamo, ir naujoje vietoje. Dėmė, apgamas dažniausiai būna labai tamsios spalvos, netaisyklingais kraštais, skirtingų atspalvių ir sparčiai didėja. Melanoma gali atsirasti ir kaip rausvas ar raudonas greitai augantis mazgelis.
„Nedelsiant reikia kreiptis į gydytoją, jeigu tokį apgamą pradeda niežėti, jis kraujuoja, šlapiuoja“, – įspėja dermatologė.
Jeigu melanoma diagnozuojama ir išoperuojama ankstyvoje stadijoje, net 97 procentai pacientų pasveiksta.
Bazalioma – dažniausia
Dažniausiai pasitaikanti ir labiausiai paplitusi vėžio forma yra bazalioma (bazilinių ląstelių karcinoma).
„Iš visų blogybių – tai mažiausia blogybė. Ši vėžio forma neplinta į kitus organus, tačiau negydoma gali išopėti ir pažeisti gilesnius audinius“, – sako gydytoja.
I. Domarkaitė-Jakovlevė prisimena atvejį, kai žmogui viršugalvyje buvo tiek pažengusi bazalioma, kad peraugo kaulą ir pasiekė smegenis.
„Kartais žmonės labai neadekvačiai reaguoja: vienam mažas spuogelis ant nosies jau didžiulė problema, o kitam ir toks išopėjęs darinys atrodo nieko tokio“, – sako gydytoja.
Bazalioma atrodo kaip iškilęs odos spalvos mazgelis, kurį supa balzganas perlamutrinis volelis. Esant labiau pažengusiai ligai, atrodo kaip suragėjęs, lėtai augantis mazgelis, kuris ilgainiui gali išopėti, pleiskanoti, šlapiuoti. Dariniai dažniausiai atsiranda saulei atvirose vietose: ant veido, galvos, krūtinės, rankų.
Plokščialąstelinė karcinoma ir aktininė keratozė
Tai antra labiausiai paplitusi odos vėžio forma. Darinys atrodo kaip suragėjęs mazgelis ar plokštelė, kuris gali greitai augti, išopėti, šlapiuoti.
„Tai piktesnė vėžio forma, pažeidžianti limfmazgius, – pastebi gydytoja. – Ši liga gali išsivystyti iš aktininės keratozės – ikivėžinio susirgimo.“
Su aktinine keratoze, pasireiškiančia kaip raudonai rausvos pleiskanojančios ir šiurkščios plokštelės, atsirandančios labiausiai saulės veikiamose vietose, dermatovenerologei tenka susidurti bene dažniausiai. Ši liga visada gydoma, nes 10–15 procentų atvejų ji gali išsivystyti į plokščialąstelinę karcinomą.
Svarbu saugotis
Norint išvengti odos vėžio, nuo pat mažų dienų labai svarbu saugoti odą nuo žalingų saulės spindulių.
Saulėtą vasaros dieną nuo 12 iki 16 valandos reikia vengti ilgo buvimo saulės atokaitoje. Jeigu jau tenka būti lauke tuo periodu, reikia naudoti kremą, saugantį nuo UVA ir UVB spindulių, kurio SPF yra nuo 30 iki 50+. Pasitepti kremu reikia pusvalandis prieš einant į lauką. Pakartotinai tepti po 2–3 valandų ar nusimaudžius.
Apsisaugoti nuo spindulių padės skėtis nuo saulės, plačiabrylė skrybėlė, lengvi natūralaus pluošto drabužiai, dengiantys pečius, nugarą, krūtinę.
Vaikus, kurie mėgsta ilgai taškytis vandenyje, gydytoja pataria rengti marškinėliais, dengiančiais pečius, dabar yra ir specialių maudymosi glaustinukių su rankovaitėmis. O galvos apdangalas turi dengti ne tik viršugalvį, bet ir ausis.
Dermatologė rekomenduoja kartą per mėnesį apžiūrėti savo ir savo artimųjų odą, ar neatsirado naujų, neįprastų darinių, ar nepakito senieji apgamai.
Sunkiai matomas vietas paprašykite, kad apžiūrėtų artimieji. Jeigu nėra kam jūsų apžiūrėti, stovėdami prieš didelį veidrodį kartu naudokite mažą veidrodėlį sunkiai matomoms vietoms apžiūrėti.
Svarbu nepraleisti nė vieno plotelio, nes darinių gali atsirasti ir už ausų, viršugalvyje, ant padų, delnų, tarpupirščiuose.
Pastebėję naujų, įtartinų darinių, kreipkitės į gydytoją.
„Labai svarbu meilė sau, savęs priežiūra. Gydytojas neateis pas jus, jūs turite ateiti. Tik laiku kreipusis galima išgydyti odos vėžį. Nereikia bijoti ir ignoruoti problemos“, – ragina I. Domarkaitė-Jakovlevė.
Klinikos „Bella Derma“ nuotr.
Gydytoja dermatovenerologė Indrė Domarkaitė-Jakovlevė įspėja: „Rizika susirgti odos vėžiu didėja kasmet, ir suserga vis jaunesni.“
Atėjus saulėtoms dienoms skubame gražiai įdegti. Įdegį gaudome ir užsienyje. Nuotraukoje – sausakimšas paplūdimys Alikantėje, Ispanijos rytuose.
EPA-ELTA nuotr.