
Naujausios
Savivaldybių biudžetai pilnėja daugiau, nei planuota
Visos Šiaulių apskrities visos savivaldybės pirmąjį šių metų pusmetį įvykdė ir viršijo biudžeto pajamų užduotis. Didėjo įplaukos iš gyventojų pajamų mokesčio (GPM), kuris yra pagrindinis savivaldybių biudžetų šaltinis.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Pusmečio rezultatai geri
Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, pirmąjį metų pusmetį apskrities savivaldybių biudžetų pajamos sudarė 75 milijonus eurų.
Gauta 6,78 milijono eurų arba 10 procentų daugiau pajamų nei planuota (planuota 68,2 milijono eurų), o lyginant su praėjusiais metais – 22,9 milijono eurų arba 44 procentais daugiau.
2017 metų pirmojo pusmečio pajamų planą įvykdė ir viršijo visos Šiaulių apskrities savivaldybės.
Geriems rezultatams darė įtaką didėjusios įplaukos iš GPM, turto ir kitų mokesčių.
GPM į savivaldybių biudžetus surinkta per 4 milijonus eurų arba 7,5 procento daugiau nei buvo planuota.
Turto mokesčių į savivaldybių biudžetus surinkta 1 milijonu eurų arba 28,7 procento daugiau nei buvo planuota, o palyginti 2016 metų pirmuoju pusmečiu – 311 tūkstančių eurų arba 7 procentais daugiau.
Kitų mokesčių ir pajamų į savivaldybių biudžetus surinkta 1,6 milijono eurų arba 16,1 procento daugiau nei planuota ir 776 tūkstančiais eurų arba 7 procentais daugiau nei 2016 metų pirmąjį pusmetį.
Šiauliuose – 3,7 milijono eurų daugiau
Šiaulių miesto savivaldybės biudžeto pajamos didėjo labiausiai: į miesto biudžetą įplaukė 3,7 milijono eurų arba 13,2 procento daugiau nei planuota. Iš viso gauta 32 milijonai eurų pajamų (planuota 28 milijonai eurų).
Palyginti su 2016 metų pirmojo pusmečio įplaukomis, šiųmetinės pusmečio įplaukos buvo 6 milijonais eurų arba 23 procentais didesnės.
GPM įplaukos į miesto biudžetą sudarė 23,5 milijono eurų – 1,7 milijono eurų arba 7,8 procento daugiau nei planuota.
Turto mokesčio surinkta 2,6 milijono eurų – 634 tūkstančio eurų arba 29,3 procento daugiau nei planuota.
Kitų mokesčių surinkta 32 procentais arbar 1,4 milijono eurų daugiau nei planuota.
Akmenės rajono savivaldybės biudžetas įvykdytas 108,2 procento, pajamų gauta 5,5 milijono eurų.
Joniškio rajono savivaldybės – 107,1 procento, pajamų gauta 5,7 milijono eurų.
Kelmės rajono savivaldybės – 107,5 procento, pajamų gauta 6,9 milijono eurų.
Pakruojo rajono savivaldybės – 104 procentais, pajamų gauta 5,1 milijono eurų.
Radviliškio rajono savivaldybės – 109,7 procento, pajamų gauta 9,8 milijono eurų.
Šiaulių rajono savivaldybės – 107,6 procento, pajamų gauta 9,7 milijono eurų.
Indėlis į nacionalinį biudžetą
Šiaulių apskrityje nacionalinio biudžeto pajamos, kurias sudaro į valstybės ir savivaldybių biudžetus sumokėti mokesčiai, pirmąjį šių metų pusmetį sudarė iš viso 165,9 milijono eurų.
Palyginti su 2016 metų pirmuoju pusmečiu jos buvo 26,7 milijono eurų arba 19,2 procento didesnės.
Valstybės biudžeto pajamos sudarė 90,9 milijono eurų. Jų gauta 3,78 milijono eurų arba 4,3 procento daugiau nei 2016 metų pirmąjį pusmetį.
Pridėtinės vertės mokesčio į nacionalinį biudžetą surinkta per 48,9 milijono eurų. Tik PVM gauta 1,26 milijono eurų arba 2,5 procentais mažiau nei 2016 metų pirmąjį pusmetį.
Pelno mokesčio į nacionalinį biudžetą surinkta 18,7 milijono eurų – gauta 2,4 milijono eurų arba 15,1 proc. daugiau nei 2016 m. pirmąjį pusmetį.
Savivaldybėms atriekiama didesnė GPM dalis
Auksė TUTKUTĖ, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė, „Šiaulių kraštui“ komentavo, kas lemia mokesčių surinkimo pokyčius:
– Gyventojų pajamų mokestis priklauso ir nuo darbuotojų skaičiaus, ir nuo atlyginimų.
Šiaulių apskrityje šių metų pirmąjį ketvirtį, pavyzdžiui, vidutinis mėnesio dirbančiųjų skaičius padidėjo 5,2 procento, vidutinis mėnesinis darbo užmokestis – 2,1 procento, lyginant su 2016 metų pirmu ketvirčiu.
Šiaulių mieste pirmąjį ketvirtį vidutinis mėnesinis darbuotojų skaičius padidėjo 5,7 procento, o vidutinis mėnesinis darbo užmokestis padidėjo 2,8 procento, lyginant su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu.
Į savivaldybių biudžetus daugiau GPM įplaukė ir dėl to, kad šiais metais padidinta GPM dalis, tenkanti savivaldybių biudžetams nuo šio mokesčio pajamų.
Ji sudaro 78,17 procento ir yra 2,68 procento didesnė, negu buvo nustatyta 2016 metais.
GPM įplaukų padidėjimas susijęs ir su minimalaus darbo užmokesčio didinimu. 2017 metais minimalus darbo užmokestis yra 380 eurų, 2016 metų pirmąjį pusmetį buvo 350 eurų.
Įtakos turi ir geresnis mokesčių administravimas – VMI, VDI ir SODROS vykdomos bendros priemonės, nukreiptos prieš darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose“.
PVM mažėjimui įtakos turėjo tai, kad PVM mokėtojų deklaruotas grąžintinas PVM išaugo daugiau nei mokėtinas PVM: grąžintinas PVM išaugo 12,7 procento, mokėtinas PVM – 10,2 procento.
Šiaulių apskrities įmonių deklaruotų pardavimų vertė pirmąji pusmetį, lyginant su praėjusių metų pirmuoju pusmečiu, išaugo 8,9 procento. Iš jų už Lietuvos ribų patiektų prekių ir paslaugų vertė išaugo 9,3 procento.
Deklaruotų pirkimų vertė išaugo 7,1 procento, iš jų importo ir įsigijimų iš Europos Sąjungos šalių vertė išaugo 9,6 procento. Šios tendencijos atspindi Šiaulių apskrities įmonių veiklos tendencijas, kurios panašios ir šalies mastu.
Tačiau vertinant PVM, kuris mokamas į valstybės biudžetą, PVM pokytį reikėtų vertinti ne apskrities, o šalies mastu.
Šalies mastu didžiausią įtaką PVM surinkimui turėjo už pirmąjį pusmetį išaugęs deklaruotas grąžintinas PVM dėl augančio eksporto bei žemės ūkio (daugiausia ūkininkų) už šių metų pirmąjį pusmetį deklaruotų grąžintinų sumų (dėl veiklos sezoniškumo).
ŠAVMI nuotr.
Auksė Tutkutė, Šiaulių apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos viršininkė, sako, jog savivaldybėms atitenkanti GPM dalis yra 2,68 procento didesnė nei 2016 metais.