
Naujausios
Europoje apdrausta, o Šiauliuose – ne?
Būdamas apdraustas ir turėdamas Europos sveikatos draudimo kortelę dar negali būti tikras, kad už apsilankymą pas gydytoją svečioje šalyje neteks susimokėti, o susimokėjus – nebūtinai gausi sąskaitą. Su tokia nemalonia situacija susidūrė dešimt metų Danijoje gyvenanti ir dirbanti Irma. Jai atostogaujant Lietuvoje prireikė medikų pagalbos.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
„Kortelė pas mus negalioja“
Grįžus mėnesiui į Lietuvą Irma pajuto kelio sąnario skausmą, išsigando, kad gali būti kažkas rimto, todėl kreipėsi į Respublikinę Šiaulių ligoninę.
„Nuėjau į registratūrą ir paprašiau, kad mane priimtų pas traumatologą, parodžiau savo Europos sveikatos draudimo kortelę, kuri galioja iki 2019 metų. Registratorė iškart pasakė: ką čia man rodot, tai pas mus negalioja. Pasimečiau, galvoju, gal aš kažką supainiojau“, – „Šiaulių kraštui“ pasakojo moteris.
Irma sakė, jog registratorė net nepasiteiravo, kas nutiko, ar reikalinga skubi pagalba, tiesiog informavo, kad paslauga nebus suteikta nemokamai ir pasiūlė kreiptis privačiai. Moteris sutiko susimokėti už gydytojo konsultaciją (20 eurų) ir taloną gavo tą pačią dieną.
„Pasak registratorės, turėjau eiti be eilės, nes einu privačiai, bet manęs be eilės niekas nepriėmė, laukiau su visais eilėje. Registratorė ant mano ligos kortelės užrašė pieštuku didžiosiomis raidėmis „NEDRAUSTA“. Kaip aš nedrausta, jei moku europinį draudimą ir turiu galiojančią draudimo kortelę?“ – nesuprato moteris.
Po to, kai susimokėjo už medicinos paslaugas, ji paprašė sąskaitos-faktūros, bet jos niekas neišrašė.
„Pasakė, kad jie faktūrų neišrašinėja. Tai kaip man atgauti sumokėtus pinigus be faktūros?“ – sakė Irma.
Grįžusi namo pradėjo ieškoti informacijos internete, gal pati kažko nesupranta. Išsiaiškino, kad viskas galioja, dėl tikrumo dar paskambino į Šiaulių teritorinę ligonių kasą.
„Ligonių kasoje su manim maloniai bendravo, pasakė, kad taip neturėjo būti, bet kur man kreiptis dėl žalos atlyginimo, dėl sąskaitos-faktūros, negalėjo padėti“, – pasakojo Irma.
„Kreipiausi į jus ne dėl to, kad gaila sumokėtų pinigų, bet dėl to, kad gaila Lietuvos ir jos žmonių. Gaila visos santvarkos ir to, kad žmogus negauna to, kas jam priklauso kaip piliečiui. Gal mano istorija kažkam kitam padės tokioje situacijoje, gal žmonės bus sąžiningesni dirbdami savo darbą“, – sakė Irma.
Nesusipratimas?
Paprašėme, kad šią situaciją pakomentuotų Respublikinės Šiaulių ligoninės atstovai. Netrukus sulaukėme medicinos direktorės, laikinai einančios generalinio direktoriaus pareigas, Vaivos Makštutienės atsakymo:
„Pacientė į ligoninės Konsultacijų polikliniką kreipėsi dėl kelio skausmo ortopedo-traumatologo konsultacijai. Turima Europos Sąjungos sveikatos draudimo kortelė suteikia teisę gauti nemokamą būtinąją pagalbą, kitu atveju už konsultacijas reikia mokėti. Pacientei sutikus susimokėti už suteiktas paslaugas, jai išrašytas apmokėjimo už ligoniui suteiktas medicinos paslaugas apskaitos lapas, kuriame ji pasirašė, jog sutinka mokėti už suteiktas paslaugas.
Ligoninės kasoje sumokėjus už suteiktas paslaugas išduodamas kasos kvitas, tačiau sąskaita-faktūra išrašoma tik pacientui paprašius. Kasos darbuotoja nepamena, ar buvo toks prašymas.
Pacientės ligos istorijoje esantis pacientės pasirašytas sutikimas apmokėti už ligoniui suteiktas medicinos paslaugas apskaitos lape suteikia teisę sąskaitą-faktūrą išrašyti bet kuriuo metu. Pacientė gali kreiptis į ligoninės kasą ir sąskaita-faktūra jai bus išrašyta.“
Kai jau buvo rengiama ši publikacija, Irma „Šiaulių kraštą“ informavo, kad ligoninė sąskaitą-faktūrą jai atsiuntė. Kartu – ir atsiprašymą: „Atsiprašome ir apgailestaujame už patirtus nemalonumus lankantis mūsų ligoninėje ir tikimės, jog ateityje panašūs nesusipratimai nesikartos.“
Nemokama tik būtinoji pagalba
Atsidūrę panašioje situacijoje, ko gero, daugelis sutriktume ir nežinotume, kaip elgtis, ypač užsienyje, kai ir kalbos barjeras trukdo viską gerai išsiaiškinti.
– Kada priklauso nemokama gydytojo konsultacija, kada už ją reikia mokėti ir kur kreiptis bei kokių dokumentų reikia norint savo šalyje gauti kompensaciją už patirtas gydymo išlaidas kitoje Europos šalyje“, – klausėme Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausiosios specialistės Ingos KVEDARIENĖS.
– Su Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK) asmuo turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos. Būtinosios medicinos pagalba paprastai teikiama dėl ūmios ligos ar traumų. Būtinosios medicinos pagalbos mastą nustato gydantysis gydytojas. Gydytojas turi atsižvelgti į paciento numatomą lankymosi ES šalyje trukmę ir suteikti tokią būtinąją medicinos pagalbą, kad žmogui nereikėtų dėl medicininių priežasčių anksčiau laiko grįžti į šalį, apdraudusią jį sveikatos draudimu.
Jeigu pacientė kreipėsi į Respublikinę Šiaulių ligoninę dėl būtinosios medicinos pagalbos ir pateikė galiojančią ESDK, būtinosios medicinos pagalbos paslaugos turėjo būti suteiktos nemokamai.
Su ESDK Lietuvoje žmogus nemokamai gali gauti būtinąją medicinos pagalbą, bet už visas kitas medicinos paslaugas reikės mokėti. Taip pat ir ne Lietuvos pilietis – ES šalių gyventojas, važiuodamas paviešėti į Lietuvą, turėtų atsivežti ESDK, su kuria gaus būtinąją medicinos pagalbą, o už visas kitas paslaugas turės susimokėti.
Teritorinė ligonių kasa (TLK) Lietuvos gydymo įstaigai kompensuoja už emigrantui ar ES piliečiui suteiktą būtinąją medicinos pagalbą, o vėliau pateikia sąskaitą kompetentingai atitinkamos šalies įstaigai, kuri grąžina Valstybinei ligonių kasai lėšas, išleistas užsienio šalyje apdrausto žmogaus gydymui.
Jeigu emigrantas Lietuvos gydymo įstaigoje nori gauti ne tik būtinąją medicinos pagalbą, bet ir daugiau sveikatos priežiūros paslaugų, turi už jas sumokėti, o dėl kompensacijos kreiptis į šalies, kurioje yra apdraustas, kompetentingą įstaigą. Pastaroji išmoka tokio dydžio kompensaciją, kokia numatyta tos šalies teisės aktuose.
– Kaip gauti Europos Sąjungos, Europos ekonominės erdvės šalyse ir Šveicarijoje suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidų kompensaciją?
– Jei savo lėšomis sumokėjote už Europos šalyse jums suteiktas būtinosios medicinos paslaugas, kreipkitės į teritorinę ligonių kasą dėl šių išlaidų kompensavimo.
Teritorinės ligonių kasos darbuotojas patikrins, ar gaudamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas užsienyje buvote apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu. Jei buvote apdraustas, turėsite užpildyti nustatytos formos prašymą kompensuoti būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas.
Jūs turite teisę pasirinkti vieną iš šių kompensavimo būdų: kompensavimą pagal ES šalies, kurioje jums buvo suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, galiojančias šių paslaugų kainas; arba kompensavimą pagal Lietuvos Respublikos teisės aktais patvirtintas kainas, neviršijant faktinių jūsų išlaidų būtinajai medicinos pagalbai.
Kartu su prašymu kompensuoti ES šalyse suteiktų būtinosios medicinos pagalbos paslaugų išlaidas teritorinei ligonių kasai reikia pateikti savo asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą, medicinos dokumentų išrašo apie jums užsienyje suteiktas paslaugas kopiją, sveikatos priežiūros paslaugų išlaidų apmokėjimą patvirtinančių dokumentų originalus, jei jūs sumokėjote už kitam asmeniui ES šalyje suteiktas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas – šias paslaugas gavusio asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją.
Jei pageidausite, kad jūsų išlaidos būtinajai pagalbai būtų kompensuojamos pagal ES šalies, kurioje buvo suteiktos sveikatos priežiūros paslaugos, galiojančias šių paslaugų kainas, atkreipiame dėmesį, kad tai gali užtrukti, nes kompensacija bus pervesta tik gavus tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaigos atsakymą apie kompensuotiną sumą.
Jei atsakymas ilgai negaunamas, galite kreiptis į teritorinę ligonių kasą su prašymu kompensuoti jūsų išlaidas pagal Lietuvoje galiojančias sveikatos priežiūros paslaugų kainas. Teritorinės ligonių kasos komisijai priėmus sprendimą kompensuoti jūsų išlaidas, reikiama suma bus pervesta į jūsų asmeninę banko sąskaitą.
Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.
Su Europos sveikatos draudimo kortele asmuo turi teisę gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos nuotr.
Šiaulių teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Inga Kvedarienė atkreipia dėmesį, kad su Europos sveikatos draudimo kortele asmuo turi teisę gauti būtinąją medicinos pagalbą, o ji paprastai teikiama dėl ūmios ligos ar traumų.