
Naujausios
Tulžies pūslės akmenligė: pavojingiausi smulkūs akmenukai
Tulžies pūslės akmenligė gali užklupti ir jauną, ir seną. Vieni su tulžies pūslės akmenimis gali gyventi ilgai ir nejusti jokių simptomų, kitiems liga apie save praneša stipriu, veriančiu skausmu.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Užsiaugino aštuonis akmenis
Trisdešimtmetė radviliškietė Roma pirmą kartą stiprų skausmo priepuolį patyrė prieš beveik trejus metus. Neseniai buvo pagimdžiusi antrą vaiką. Skausmas užklupo po cepelinų porcijos.
„Atrodė, kad skauda skrandį. Skausmas buvo stiprus, veriantis. Jau galvojau, kad teks kviesti greitąją, bet išgėriau vaistų nuo skausmo ir pamažu praėjo“, – pasakoja Roma.
Po to gana ilgą laiką buvo ramu, kol šių metų vasarį vėl pradėjo kartotis skausmo priepuoliai, atsirado bendras silpnumas. Pavalgius ne tik pradėdavo skaudėti, bet ir pykindavo, burnoje jausdavo kartumo skonį, būdavo taip silpna, jog visas kūnas pradėdavo virpėti.
Kadangi dirba fizinį darbą, tenka nešioti sunkius daiktus, moteris skausmą skrandžio srityje jausdavo net nevalgiusi.
Kurį laiką kentėjusi, Roma kreipėsi į šeimos gydytoją, tačiau tik gavo receptą vaistams, gerinantiems virškinimą, nuskausminamiesiems ir organizmą stiprinantiems.
Nors ir gėrė paskirtus vaistus, tačiau sveikata negerėjo, skausmo priepuoliai kartodavosi. Kai birželio viduryje surietė toks stiprus priepuolis, kad teko išsiprašyti iš darbo, vėl nuėjo pas gydytoją. Šį kartą moteriai buvo paskirta echoskopija. Jos metu paaiškėjo, kad tulžies pūslė pilna akmenų.
Iš pradžių specialistė dar siūlė akmenis tirpdyti vaistais, tačiau skausmų ir nesibaigiančio silpnumo nualinta moteris ryžosi geriau operuotis.
Roma pasakoja, jog „laimikis“ nustebino ir gydytojus – aštuoni maždaug 1 centimetro skersmens rudi akmenukai. Vieną gydytojai sutraiškė tikrindami jo tvirtumą ir struktūrą.
Kodėl jaunai, lieknai moteriai, kurios šeimoje niekam nediagnozuota tulžies pūslės akmenligė, pradėjo kauptis akmenys, medikai negalėjo paaiškinti. Viena iš prielaidų – kietas geriamasis vanduo, kita – stresas.
Roma linkusi pritarti pastarajai versijai, nes streso jos gyvenime netrūksta, kartais jis būna toks stiprus, jog net negali prisiverti valgyti.
Vienodai kenkia ir riebus maistas, ir badavimas
Kodėl susidaro akmenys tulžies pūslėje, kuo jie pavojingi ir ką daryti, kad jie nesikauptų, kalbėjomės su Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja Gitana ACUTE.
– Kokios tulžies pūslės akmenligės priežastys?
– Vienas iš veiksnių – lytis. Moterys tulžies pūslės akmenlige serga dažniau. Toliau – amžius: rizika susirgti didėja nuo 40 metų. Akmenų susidarymą lemia medžiagų apykaitos sutrikimai, nutukimas, cukrinis diabetas, nejudrus gyvenimo būdas, lėtinės kepenų ir tulžies pūslės ligos, netinkama mityba: kaloringas, daug cholesterolio turintis maistas. Būtent viena iš akmenų grupių ir yra cholesteroliniai akmenys.
Ne paskutinėje vietoje yra paveldimumas. Turėjau atvejį, kai močiutė akmenlige sirgo 49 metų, mama – 39 metų, o dukra – 29 metų.
– Ne kartą yra tekę girdėti, kad akmenų susidarymą gali išprovokuoti geriamasis kietas vanduo. Ar šis teiginys turi pagrindo?
– Taip tikriausiai manoma dėl to, kad kietas vanduo turi kalcio. Be abejo, kalcis dalyvauja akmenukų susidaryme, bet netikiu, kad vien vanduo galėtų būti kaltas dėl akmenų susidarymo. Tai turėtų būti grįsta įrodymais.
Tačiau savo praktikoje yra tekę matyti besiformuojantį „žvyriuką“ dėl nemotyvuoto, perteklinio kalcio vartojimo. Kalcio papildai turi būti vartojami su vitaminu D, kad kalcis atsidurtų ten, kur reikia, tai yra kauluose. Priešingu atveju kalcio vartojimas gali išprovokuoti akmenligę.
– Ar stresas gali turėti įtakos tulžies pūslės akmenligei?
– Tiesiogiai stresas akmenligės neišprovokuoja. Tačiau į stresą žmonės reaguoja įvairiai. Vieni jį malšina valgydami, kiti kaip tik nevalgo.
Akmenligės paūmėjimą gali sukelti badavimas. Badaujant tulžies pūslė neturi ką veikti, atsiranda drumzlių, pradeda formuotis smulkūs akmenukai (mikrokalkuliozė).
Mano jauniausia pacientė – 19 metų mergina – pas mus pateko po liekninimosi epizodo. Valgė tik salotas ir nieko daugiau, prasidėjo pilvo skausmai. Pirmiausiai problemos ieškota skrandyje – gastritas, opaligė, tačiau echoskopija parodė, kad tulžies pūslė pilna akmenų. Pacientę teko atiduoti chirurgams.
– Kaip greitai gali susiformuoti akmenys? Kuo jie pavojingi?
– Akmenys gali susiformuoti per keletą mėnesių, o gali formuotis ir metų metus. Ilgai formuojasi didieji akmenys – 1–2 centimetrų skersmens. Jie visiškai nepavojingi ir nesukelia jokių signalų.
Kartais ateina pacientai po echoskopijos, prigąsdinti, kad tulžies pūslėje yra didelis akmuo, kuris gali sukelti pankreatitą (kasos uždegimą). Visada nuraminu, kad toks akmuo nesukels. Kaip perlą turite tokį akmenį ir turėkite.
Maži 2–3 milimetrų skersmens akmenukai yra patys pavojingiausi. Jie užkemša tulžies latakus ir sukelia skausmą. Pacientas sako: „Man skauda skrandį.“ O iš tikrųjų skausmas sklinda (radijuoja) iš tulžies pūslės.
Latakus užkišę akmenukai ne tik sukelia stiprų skausmą, bet gali išprovokuoti ir bilijinį pankreatitą. O ši liga gali baigtis ir mirtimi.
Akmenligė gali paūmėti nėštumo laikotarpiu. Kai tulžies pūslė gimdos pakeliama, prastėja tulžies nutekėjimas, atsiranda drumstumas. Net ir besilaukiančiai moteriai tenka šalinti tulžies pūslę, nes nieko nedaryti yra per daug pavojinga.
– Kokie simptomai praneša, kad nebegalima delsti, reikia kreiptis į gydytoją?
– Skausmas paprastai atsiranda pavalgius, ypač riebesnio maisto, nes tulžis dalyvauja skaidant riebalus. Be skausmo dar gali būti gelta, vėmimas, baltos išmatos, tamsus šlapimas, pageltę akių baltymai.
Tokiu atveju be operacijos jau neišsiversi. Jeigu kreipiamasi laiku, nereikia atverti pilvo ertmės, daroma laparoskopija (per kelis nedidelius pjūvius pilvo sienoje, naudojant optinę sistemą ir plonus manipuliatorius, pilvo ertmėje atliekami reikiami operaciniai veiksmai).
Operacijos metu pašalinama visa tulžies pūslė, nors pacientai kartais įsivaizduoja, kad jiems buvo išimti tik akmenys.
– Kiek ir kokio dydžio akmenų gali būti tulžies pūslėje?
– 1,5 centimetro dydžio akmuo turbūt didžiausias, kurį man teko matyti, o pagal kiekį tulžies pūslėje gali būti nuo vieno didelio iki 200 smulkių akmenukų.
Kai tulžies pūslė yra pilna akmenų, net jeigu jie ir nekelia bėdų, mes ją šaliname, nes negalime matyti ir vertinti visų pūslės sienelių. Kai akmenų daug, jie gali traumuoti, dirginti tulžies pūslės sieneles, kyla vėžio rizika. Beje, net ir vienas akmuo gali dirginti pūslės sieneles ir sukelti lėtinį uždegimą. Kartais ir tokiu atveju tenka šalinti tulžies pūslę.
– Jau minėjote, kad viena iš akmenų grupių yra cholesteroliniai akmenys. Kokių dar yra?
– Dar yra bilijiniai akmenys, susiję su tulžies pigmento apykaita. Jie būna juodi, tarsi sudegę. Būna ir mišrūs – bilijiniai-cholesteroliniai.
Cholesteroliniai akmenys yra šviesios spalvos: balti, gelsvi. Jie yra dažniausi, štai kodėl sakom, kad viena iš akmenligės priežasčių – kaloringas maistas.
Jeigu pacientas kraujyje turi 6–8 milimolius cholesterolio ir abejoja, ar verta gerti vaistus, tai aš, kaip gastroenterologė, visada patariu gerti. Cholesterolio mažinimas visada duoda daugiau naudos negu žalos – saugomos ne tik kraujagyslės, bet ir kepenys nuo riebalinio uždegimo, ir tulžies pūslė nuo akmenų susidarymo.
– Ar tulžies pūslės akmenligė gydoma tik operacija, ar yra ir medikamentinis gydymas?
– Smulkius, iki 0,5 centimetro skersmens, akmenukus visada yra galimybė ir reikia stengtis ištirpdyti, tam yra visa grupė vaistų.
Daug kas pasitelkia liaudies mediciną, tačiau mokslinių įrodymų, kad ji efektyvi, bent jau man neteko skaityti.
Internetas pilnas valymo dietų, skelbiančių, kad per 4 dienas bus švari tulžies pūslė. Visada savęs klausiu, ar ten tikrai kažkas buvo, o po dietos neliko, ar buvo atlikti tyrimai prieš ir po?
– Ar gyvenimo kokybė nenukenčia netekus tulžies pūslės? Galbūt reikia pakeisti mitybos įpročius?
– Tulžį gamina kepenys, o tulžies pūslė – tai maišelis, į kurį suteka tulžis. Kai netenkame tulžies pūslės, reguliacinį vaidmenį atlieka tulžies ir kasos latakų raukas į dvylikapirštę žarną.
Kartais tenka išgirsti: „Man ataugo tulžies pūslė.“ Ji neatauga. Ieškodama kur užsibūti, tulžis šiek tiek išplečia lataką.
Maždaug mėnesį po operacijos, kol organizmas pripranta prie prarasto organo, rekomenduojama laikytis mitybos režimo, vengti riebaus maisto. Vėliau žmogus turėtų grįžti prie įprasto maitinimosi, tik valgyti geriau būtų 4–5 kartus per dieną, o ne tris. Žinoma, jeigu anksčiau žmogus maitinosi labai riebiai, kaloringai, galbūt nereikėtų grįžti prie senų įpročių.
Kartais net ir išoperavus tulžies pūslę žmogus po kurio laiko vėl patiria skausmo priepuolius. Akmenis tenka šalinti iš tulžies latakų, nes tulžis kaip buvo litogeniška, taip ir liko. Žmogui daromos endoskopinės procedūros. Iš dvylikapirštės žarnos praplečiamas latako raukas, kad akmuo galėtų pasišalinti.
Jeigu priepuoliai kartojasi, žmogui visą likusį gyvenimą reikia gerti akmenis tirpdančius vaistus. Bėda, kad kartais žmonės pamiršta tai daryti. Kol nėra signalų, skausmo priepuolių, nėra ir motyvacijos.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Gastroenterologijos-endokrinologijos skyriaus vedėja Gitana Acutė sako, kad pavojingos yra tulžies pūslės akmenligės komplikacijos – smulkūs akmenukai užkimšę tulžies latakus gali sukelti kasos uždegimą.
Asmeninė nuotr.
Romos delne – aštuoni akmenukai, tūnoję jos tulžies pūslėje.