Prieš rug­sė­jo 1-ąją po­lik­li­ni­ko­se – pa­cien­tų ant­plū­dis

Prieš rug­sė­jo 1-ąją po­lik­li­ni­ko­se – pa­cien­tų ant­plū­dis

Prieš rug­sė­jo 1-ąją po­lik­li­ni­ko­se – pa­cien­tų ant­plū­dis

Iki moks­lo me­tų pra­džios lie­kant vos pu­sant­ros sa­vai­tės po­lik­li­ni­ko­se pa­dau­gė­jo be­si­krei­pian­čių dėl svei­ka­tos pa­žy­mų. Nors šei­mos gy­dy­to­jai kas­met ra­gi­na tė­vus ne­dels­ti ir at­ves­ti moks­lei­vius bei dar­že­li­nu­kus svei­ka­tos pa­si­tik­rin­ti kuo anks­čiau, ta­čiau ne­ma­ža da­lis vis dar lau­kia vos ne pa­sku­ti­nės die­nos.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Ei­lės ir pas odon­to­lo­gus

Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos Odon­to­lo­gi­jos cent­re ant­ra­die­nį per­piet ne­trū­ko pa­cien­tų. Dau­giau­siai tė­vai su mo­kyk­li­nio am­žiaus vai­kais ir svei­ka­tos pa­žy­mo­mis ran­ko­se.

Iš bur­nos hi­gie­nis­to ka­bi­ne­to išė­ju­si šiau­lie­tė Ilo­na su de­vy­ne­rių me­tų duk­ra Ka­ro­li­na pa­si­džiau­gė, kad pa­vy­ko pa­tek­ti pas spe­cia­lis­tą jau ki­tą die­ną, kai krei­pė­si.

„Jau be­veik vis­ką su­si­tvar­kė­me, at­li­ko­me vi­sus ty­ri­mus, bu­vo li­kę pa­si­tik­rin­ti tik pas dan­tų gy­dy­to­ją. Da­bar jau vis­kas“, – pa­ten­kin­ta šyp­so­jo­si Ilo­na.

Mo­te­ris sa­kė anks­čiau ne­lauk­da­vu­si rugp­jū­čio, bet šie­met taip su­si­klos­tė, kad dėl pa­žy­mos krei­pė­si jau ar­tė­jant rug­sė­jui.

Dvy­li­kos me­tų sū­nų Ma­tą pas odon­to­lo­gą at­ve­dęs šiau­lie­tis Ta­das pa­sa­ko­jo, kad pa­žy­mos vi­siems trims vai­kams jau se­niai su­tvar­ky­tos. Ka­dan­gi dėl kas­me­ti­nio vai­kų svei­ka­tos pa­tik­ri­ni­mo krei­pė­si iš kar­to po moks­lo me­tų, ei­lė­se pas šei­mos gy­dy­to­ją ir ki­tus spe­cia­lis­tus il­gai lauk­ti ne­rei­kė­jo. Šį kar­tą pas dan­tų gy­dy­to­ją atė­jo su jau­nė­liu, nes ap­žiū­ros me­tu bir­že­lį bur­nos hi­gie­nis­tė pa­ste­bė­jo dan­ty­je sky­lu­tę.

„Pas bur­nos hi­gie­nis­tę bir­že­lį pa­te­ko­me be jo­kių pro­ble­mų, priė­mė tą pa­čią die­ną, o pas odon­to­lo­gą jau rei­kė­jo lauk­ti dau­giau kaip mė­ne­sį“, – sa­kė Ta­das.

Odon­to­lo­gi­jos cent­ro bur­nos hi­gie­nis­tė Rū­ta Si­ro­vec­kie­nė sa­ko, kad atei­nan­čių­jų pa­si­tik­rin­ti dan­tis šio­mis die­no­mis daug. Sep­ty­nios cent­re dir­ban­čios bur­nos hi­gie­nis­tės per die­ną pa­tik­ri­na po 20 vai­kų. Kad ne­su­si­da­ry­tų ei­lių, kai ku­rie vai­kai nu­krei­pia­mi į skaus­mo ka­bi­ne­tą ar­ba pas tuo me­tu lais­vus odon­to­lo­gus.

Pa­sak spe­cia­lis­tės, tė­vams kas­kart pri­me­na­ma, kad ne­lauk­tų pa­sku­ti­nės die­nos, nes dėl svei­ka­tos pa­žy­mos nau­jiems moks­lo me­tams ga­li­ma kreip­tis jau pa­va­sa­rį.

„Po tru­pu­tį pra­de­da ei­ti jau ir bir­že­lio mė­ne­sį, bet di­džiau­sias ant­plū­dis vis tiek bū­na rugp­jū­čio pabaigoje“, – pa­žymi R. Si­ro­vec­kie­nė.

Svei­ka­tą pa­si­tik­ri­no apie 60 pro­cen­tų vai­kų

„Šios die­nos už­pil­dy­tos be­veik vien vai­kais“, – sa­ko Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos šei­mos gy­dy­to­ja Edi­ta Liut­ke­vi­čie­nė.

Pa­sak gy­dy­to­jos, iki šios die­nos svei­ka­tos pa­žy­mas yra su­si­tvar­kę apie 60 pro­cen­tų jos pa­cien­tų, li­ku­sie­ji, ma­tyt, kreip­sis per li­ku­sias rugp­jū­čio die­nas ir rug­sė­jo pra­džio­je, mat pa­žy­mas į mo­kyk­las ir dar­že­lius ga­li­ma pri­sta­ty­ti iki rug­sė­jo 15 die­nos.

„Rei­kia pri­min­ti, kad svei­ka­tos pa­žy­mos iš­duo­da­mos ir ga­lio­ja vi­sus me­tus. Pa­žy­mas ga­li­me iš­duo­ti ir ge­gu­žės mė­ne­sį, ir dar anks­čiau. Ne­bū­ti­na lauk­ti rugp­jū­čio ir sė­dė­ti il­go­se ei­lė­se. Nuo­lat tai sa­ko­me tė­vams, ir kai krei­pia­si dėl ki­tų prie­žas­čių, pa­čios siū­lo­me pra­dė­ti tvar­ky­tis svei­ka­tos pa­žy­mą atei­nan­tiems moks­lo me­tams, kad ne­rei­kė­tų at­ski­rai re­gist­ruo­tis“, – sa­ko E. Liut­ke­vi­čie­nė.

Kas­met vai­kams at­lie­ka­mi krau­jo ir šla­pi­mo ty­ri­mai, pa­tik­ri­na­mi dan­tys, ma­tuo­ja­mas ūgis ir svo­ris. Jei­gu vai­kas tu­ri kaž­ko­kių svei­ka­tos pro­ble­mų (neu­ro­lo­gi­nių, akių, šir­dies, stu­bu­ro ir pan.), rei­ka­lin­ga spe­cia­lis­tų pa­tik­ra.

Gy­dy­to­ja pa­nei­gia nuo­mo­nę, kad dau­giau­siai pro­fi­lak­ti­nių pa­tik­ri­ni­mų ten­ka at­lik­ti bū­si­miems pir­mo­kams. Prie vi­sų ty­ri­mų, ku­rie at­lie­ka­mi bet ko­kio am­žiaus dar­že­lį ir mo­kyk­lą lan­kan­tiems vai­kams, pri­si­de­da tik akių gy­dy­to­jo ir chi­rur­go pa­tik­ra bei ty­ri­mas dėl kir­mi­nų.

E. Liut­ke­vi­čie­nė džiau­gia­si, kad kas­met vis dau­giau tė­vų nu­spren­džia ne­be­lauk­ti pa­sku­ti­nės die­nos, be to, ak­ty­viai do­mi­si vai­kų, taip pat ir vy­res­nių, svei­ka­ta, kiek priaug­ta ūgio, svo­rio, koks vai­ko re­gė­ji­mas.

Pil­dy­da­ma svei­ka­tos pa­žy­mas gy­dy­to­ja pa­ste­bi, kad daž­niau­si vai­kų svei­ka­tos su­tri­ki­mai – nu­si­lpęs re­gė­ji­mas ir stu­bu­ro pro­ble­mos. E. Liut­ke­vi­čie­nės įsi­ti­ki­nu­mu, stu­bu­ro pro­ble­mas dau­giau­siai le­mia ma­žas fi­zi­nis ak­ty­vu­mas, ne­tai­syk­lin­ga lai­ky­se­na ir sė­dė­se­na, o re­gė­ji­mui ken­kia nuo­la­ti­nis žiū­rė­ji­mas į te­le­fo­no, plan­še­tės, kom­piu­te­rio ek­ra­ną.

„Pir­mo­kai to­kių svei­ka­tos pro­ble­mų dar be­veik ne­tu­ri, jos at­si­ran­da bai­giant pra­di­nes kla­ses, penk­to­je kla­sė­je“, – sa­ko gy­dy­to­ja.

E. Liut­ke­vi­čie­nė at­krei­pia dė­me­sį, kad dė­me­sys vai­ko svei­ka­tai rei­ka­lin­gas vi­sus me­tus, rei­kė­tų ste­bė­ti, kaip jis lei­džia lais­va­lai­kį.

„Jei­gu vai­kas pri­tin­gi ju­dė­ti, gal­būt kar­tu su juo rei­kė­tų leis­ti lais­va­lai­kį: išei­ti į kie­mą pa­mė­ty­ti ka­muo­lį, už­si­ra­šy­ti į ba­sei­ną ir pa­na­šiai“, – pa­ta­ria gy­dy­to­ja.

Tė­vai tam­pa są­mo­nin­ges­ni

Dai­nų pir­mi­nės svei­ka­tos prie­žiū­ros cent­ro di­rek­to­rius Pra­nas And­ruš­ke­vi­čius sa­ko, kad pa­sta­ruo­sius ke­le­rius me­tus ne­bė­ra to­kios di­de­lės pa­cien­tų ap­gul­ties prieš rug­sė­jo 1-ąją, kaip bū­da­vo prieš pen­ke­rius me­tus.

„Tė­vai da­ro­si at­sa­kin­ges­ni. Ve­dė vai­kus jau nuo pa­va­sa­rio. Ži­no­ma, rugp­jū­čio pa­bai­go­je šiek tiek dau­giau žmo­nių bū­na, bet spūs­čių nė­ra“, – sa­ko P. And­ruš­ke­vi­čius.

Po­lik­li­ni­ka šią va­sa­rą priė­mė tris odon­to­lo­gus, tad įstai­gos va­do­vas vi­lia­si, kad ir pas šiuos spe­cia­lis­tus prieš rug­sė­jo 1-ąją di­de­lių ei­lių ne­tu­rė­tų su­si­da­ry­ti.

Kaip chi­rur­gui P. And­ruš­ke­vi­čiui ten­ka ver­tin­ti dar­že­li­nu­kų ir moks­lei­vių stu­bu­rus, tik­rin­ti, ar nė­ra plokš­čia­pė­dys­tės.

„42 me­tus tik­ri­nu vai­kus. Vis gir­džiu, kad vai­kų svei­ka­ta blo­gė­ja. Kaip chi­rur­gas ne­pas­te­biu, kad kaž­kas žy­miai blo­gė­tų. Kaip bu­vo tam tik­ra da­lis vai­kų su stu­bu­ro iš­kry­pi­mais, taip ir yra. Ma­no pa­ste­bė­ji­mu, šiek tiek dau­gė­ja pil­na­pa­džių vai­kų. Po­pu­lia­ri ava­ly­nė, va­di­na­mie­ji ke­dai, sa­vo da­ro“, – įsi­ti­ki­nęs gy­dy­to­jas.

Dar­že­li­nu­kai ir moks­lei­viai di­de­lę die­nos da­lį pra­lei­džia avė­da­mi ava­ly­nę, to­dėl, pa­sak P. And­ruš­ke­vi­čiaus, la­bai svar­bu, kad ji bū­tų ko­ky­biš­ka, pa­to­gi, su tin­ka­mu už­kul­niu, stan­džiu pa­du. La­bai svar­bu, kad ba­te ko­ja ne­kais­tų ir ne­šus­tų. Ba­tai ne­tu­ri verž­ti ko­jų, bet ne­tu­ri bū­ti ir per lais­vi.

Jei­gu vai­kui nu­sta­to­ma plokš­čia­pė­dys­tė, rei­kia ne­šio­ti spe­cia­lius or­to­pe­di­nius ba­tų vid­pa­džius, da­ry­ti spe­cia­lias pė­dų mankš­tas.

„Tė­vai la­bai di­džiuo­ja­si, kai vai­ke­lis pra­de­da anks­ti vaikš­čio­ti. Mes to ne­re­ko­men­duo­ja­me. Iki me­tų ge­riau­sia kai vai­kas vaikš­to kaip ka­čiu­kas, ant ke­tu­rių, ta­da ge­rai vys­to­si pe­čių lan­kas, rie­šai, ir pė­du­tes lai­ko pa­len­kęs po sa­vi­mi, taip tai­syk­lin­gai for­muo­ja­si vi­di­nis išil­gi­nis pė­dos skliau­tas“, – at­krei­pia dė­me­sį chi­rur­gas.

Vy­tau­to RUŠ­KIO nuo­tr.

Šiau­lių cent­ro po­lik­li­ni­kos šei­mos gy­dy­to­ja Edi­ta Liut­ke­vi­čie­nė tė­vams nuo­lat pri­me­na, kad vai­kų svei­ka­tos pa­žy­mos iš­duo­da­mos ir ga­lio­ja vi­sus me­tus, tad ne­bū­ti­na lauk­ti rugp­jū­čio pa­bai­gos.

Ar­tė­jant rug­sė­jo pir­ma­jai prie šei­mos gy­dy­to­jų ir odon­to­lo­gų ka­bi­ne­tų nu­si­drie­kia il­ges­nės ei­lės – sku­ba­ma su­si­tvar­ky­ti vai­kų svei­ka­tos pa­žy­mas dar­že­liams ir mo­kyk­loms.