Kad vaikams ir anūkams nebūtų gėda vaikščioti po Šiaulius

Kad vaikams ir anūkams nebūtų gėda vaikščioti po Šiaulius

Kad vai­kams ir anū­kams ne­bū­tų gė­da vaikš­čio­ti po Šiau­lius

Į „Šiau­lių kraš­to“ re­dak­ci­ją užė­jo bu­vęs in­ži­nie­rius Ro­mual­das Ur­ba­na­vi­čius. Šiau­lie­tis ne­se­niai su­si­pa­ži­no su Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tu ir li­ko ap­stul­bęs. Dau­ge­lis spren­di­mų jam at­ro­do ne­su­vo­kia­mi ir, jo įsi­ti­ki­ni­mu, bus tik pi­ni­gų švais­ty­mas.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Kam ar­dy­ti skve­rą prieš Sa­vi­val­dy­bę?

Cent­re prieš Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bę esan­tis skve­ras bu­vo su­re­mon­tuo­tas, at­nau­jin­tas 2006 me­tais, ta­čiau jau ki­tais me­tais jis bus ar­do­mas ir pro­jek­tuo­ja­mas iš nau­jo. R. Ur­ba­na­vi­čiaus įsi­ti­ki­ni­mu tai gry­niau­sias pi­ni­gų švais­ty­mas. Juk su­dė­ti ne­ma­ži pi­ni­gai ir aikš­tės dan­gai, ir įren­giant fon­ta­ną, ir pa­so­di­nant nau­jų me­džių, ir nau­jiems suo­liu­kams, švies­tu­vams bei šiukš­lia­dė­žėms.

Jei­gu kaž­kam už­kliu­vo „Cen­tu­kų“ fon­ta­nas, R. Ur­ba­na­vi­čius dis­kus siū­lo pa­keis­ti, pa­vyz­džiui, ar­fo­mis. Čia bū­tų ga­li­ma įreng­ti mu­zi­ki­nį fon­ta­ną, ir tam ne­rei­kė­tų daug lė­šų, nes pa­grin­das ir įran­ga fon­ta­nui jau yra.

„V. Ru­do­kas siū­lo fon­ta­ną įreng­ti Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je. Ten rei­kės at­ves­ti van­den­tie­kį, ka­na­li­za­ci­ją, vėl bus ki­ša­mi pi­ni­gai. Ir ko ver­tas toks pri­si­kė­li­mo sim­bo­lis – ver­de­nės iš po že­mių?“ – ne­sup­ran­ta in­ži­nie­rius.

Ne­sup­ran­ta­mas R. Ur­ba­na­vi­čiui ir ar­chi­tek­to no­ras pa­nai­kin­ti prie skve­ro esan­tį po­že­mi­nį tua­le­tą, pa­kei­čiant jį mo­du­li­niais ant­že­mi­niais tua­le­tais.

„Da­bar vi­si kva­pai po že­me, o no­ri pa­sta­ty­ti mo­du­li­nį, kad ei­nant pro ša­lį smir­dė­tų“, – pa­si­pik­ti­ni­mo ne­sle­pia šiau­lie­tis.

Pri­si­kė­li­mo sim­bo­lio vie­ta – prie ko­le­gi­jos

Nors pa­mink­lo tau­tos lais­vei vie­ta nu­spręs­ta jau se­niai ir jis tu­rė­tų at­si­ras­ti skve­re prieš Sa­vi­val­dy­bę, ta­čiau R. Ur­ba­na­vi­čiaus įsi­ti­ki­ni­mu, ge­riau­sia vie­ta pa­mink­lui bū­tų prieš Šiau­lių vals­ty­bi­nę ko­le­gi­ją. Ir tai tu­rė­tų bū­ti „bron­zi­nė an­ge­lo sar­go skulp­tū­ra ant tri­jų gra­ni­ti­nių ko­lo­nų su pi­ra­mi­dės vir­šū­ne“.

Pa­gal bend­rą­jį mies­to pla­ną prieš ko­le­gi­ją ka­da nors tu­rė­tų at­si­ras­ti pa­sta­tas. Toks ar­chi­tek­tų spren­di­mas R. Ur­ba­na­vi­čiui ir­gi at­ro­do ne­sup­ran­ta­mas, nes ne tik su­ma­žė­tų erd­vė, bet ir ka­ted­ra žvel­giant nuo Var­po gat­vės ties Auš­ros alė­ja dar la­biau bū­tų už­sto­ta.

„Ki­ta ver­tus, jei­gu jau pla­nuo­ja­ma ka­da nors šią vie­tą už­sta­ty­ti, kam ta­da kiš­ti pi­ni­gus į kaž­ko­kius am­fi­teat­rus prieš ko­le­gi­ją“, – ne­sup­ran­ta šiau­lie­tis žvelg­da­mas į Pri­si­kė­li­mo aikš­tės re­konst­ruk­ci­jos pro­jek­tą.

Apž­val­gos aikš­te­lė į aikš­tę?

Pri­si­kė­li­mo aikš­tė­je pa­lei Var­po gat­vę pa­gal V. Ru­do­ko pro­jek­tą, tu­rė­tų iš­kil­ti di­džiu­lis ek­ra­nas su lif­tu, laip­tais ir ap­žval­gos aikš­te­le vir­šu­je.

„Ką ga­li­ma pa­ma­ty­ti iš 9 met­rų aukš­čio? Aikš­tę? Ko­kia pra­smė? Man tai kvai­lu­mo vir­šū­nė“, – žo­džių į va­tą ne­vy­nio­ja pa­šne­ko­vas.

Ta­čiau su­ma­ny­mą šio­je vie­to­je įreng­ti sce­ną R. Ur­ba­na­vi­čius gi­ria, mat dau­gu­ma ren­gi­nių vyks­ta va­ka­re ir to­je vie­to­je žiū­rint į sce­na į akis ne­švies sau­lė.

Žvelg­da­mas į pro­jek­tą šiau­lie­tis ma­to dau­giau trū­ku­mų. In­for­ma­ci­jos cent­ro vie­ta nu­ma­ty­ta už ek­ra­no, Var­po gat­vė­je, kur, pa­sak in­ži­nie­riaus, žmo­nių srau­tas yra mi­ni­ma­lus, to­dėl ši vie­ta nė­ra pa­ti ge­riau­sia. In­for­ma­ci­jos cent­ras, pa­sak pa­šne­ko­vo, tu­rė­tų iš­lik­ti cent­re.

Aikš­tės pro­jek­tuo­to­jas siū­lo trin­ke­lė­mis iš­grįs­ti da­lį Var­po gat­vės, as­fal­to dan­gą pa­keis­ti trin­ke­lė­mis ir ki­to­se cent­ri­nė­se gat­vė­se. „Tai lė­šų švais­ty­mas, as­fal­tas dar vi­sai ge­ras“, – įsi­ti­ki­nęs šiau­lie­tis.

Pik­ti­na R. Ur­ba­na­vi­čių ir ar­chi­tek­to no­ras iš­kirs­ti be­veik vi­sus me­džius cent­re, pa­keis­ti juos ne­di­de­liais me­de­liais, krū­me­liais. „Gal jau iš anks­to su­si­tar­ta su ko­kiais me­džių par­da­vė­jais“, – są­moks­lą įžvel­gia šiau­lie­tis.

Trūks­ta in­for­ma­ci­jos

Sa­vo pa­sta­bas R. Ur­ba­na­vi­čius tei­gia iš­dės­tęs ir Šiau­lių me­rui Ar­tū­rui Vi­soc­kui, ir kai ku­riems Ta­ry­bos bei Sei­mo na­riams, Sa­vi­val­dy­bės at­sto­vams, ta­čiau guo­džia­si, kad nie­kas į jas rim­tai ne­žiū­ri.

„Sa­ko, kur tu bu­vai, kai bu­vo vi­suo­me­nei pri­sta­to­mas pro­jek­tas. O kur apie tai bu­vo skelb­ta? Jei­gu koks „bar­da­kė­lis“ (šven­tė) mies­te, tai ant kiek­vie­no kam­po skel­bi­mų pri­ka­bi­nė­ta, o kai toks mies­tui svar­bus da­ly­kas svars­to­mas, nie­kas gar­siai ne­skel­bia“, – pa­grįs­tai pik­ti­na­si R. Ur­ba­na­vi­čius.

R. Ur­ba­na­vi­čius taip pat su­lau­kė pa­ta­ri­mo su­rink­ti bent ke­lių de­šim­čių šiau­lie­čių pa­ra­šus, ta­da esą gal­būt ir bū­tų ga­li­ma kaž­ką pa­keis­ti.

„Bet ne­jau­gi mies­to va­ldžia ne­ma­to, kad da­ro­mos ne­są­mo­nės? O gal tam pri­ta­ria?“ – svars­to pa­šne­ko­vas.

Mies­tas dar­ko­mas

„Ka­dan­gi be­veik vi­są sa­vo gy­ve­ni­mą pra­lei­dau Šiau­liuo­se, ne­ga­liu ty­lė­ti, kaip kas­dien nio­ko­ja­mas Šiau­lių mies­tas: Pas­to­ra­ci­niu cent­ru už­sta­ty­tas 16 am­žiaus še­dev­ras ka­ted­ra, su­nai­kin­tas K. Rei­so­no kū­ri­nys Šiau­lių dra­mos teat­ras, „iš­plast­ma­sin­tos“ Zu­bo­vų dva­ro ark­li­dės – Šiau­lių apy­gar­dos teis­mas, mies­to cent­re pa­sta­ty­ta bliu­vi­nio skulp­tū­ra ("Ver­kian­ti mer­gai­tė") ant fe­ka­li­nio vamz­džio“, – pa­vyz­džius var­di­ja R. Ur­ba­na­vi­čius.

Prib­loš­kė šiau­lie­tį ir siū­ly­mas ke­tu­ris 1918 me­tų Lie­tu­vos ne­prik­lau­so­my­bės ak­to sig­na­ta­rus įam­žin­ti Ju­liaus Ja­no­nio gim­na­zi­jos tvo­ro­je: „Sig­na­ta­rus pa­tvo­ri­niais pa­da­rė!“

„Dėl ko ra­ši­nė­ju, vaikš­tau pas pas val­džios žmo­nes? O dėl to, kad ma­no anū­kas at­vy­kęs į Šiau­lius ap­lan­ky­ti se­ne­lio ka­po po dvi­de­šim­ties me­tų neiš­girs­tų – čia bu­vo man­kur­tų su­nai­kin­tas Sau­lės mies­tas, aš­tuo­nias­de­šimt sep­ty­niais me­tais vy­res­nis už Vil­nių“, – sa­ko R. Ur­ba­na­vi­čius.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Skve­ras prie Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės bu­vo at­nau­jin­tas 2006 me­tais, įreng­tas fon­ta­nas, ta­pęs mies­tie­čių trau­kos cent­ru, ta­čiau jau ki­tais me­tais skve­ras bus ar­do­mas ir įren­gi­nė­ja­mas iš nau­jo. Ne­liks ja­me ir fon­ta­no.