
Naujausios
Pasivaikščiojimas po tarpukario Šiaulius
Šiaulių miesto aikštėje kvieslys kviečia apsilankyti cukrainėje, kepykloje, kino teatre ar pas siuvėją. Ant kojūkų vaikščiojantys žonglieriai krečia išdaigas, prišokę berniokai siūlosi nublizginti batus, o laisvo elgesio merginos dairosi kliento. Reikia saugotis ir kišenvagio, kuris tik ir tyko įlįsti į turtingo miestiečio kišenę. Laimei, tvarką aikštėje palaiko budrūs policininkai. Taip žaismingai ir netradiciškai vakar prasidėjo „Šiaulių dienos“.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Turgaus aikštėje
Vos įžengus į stilizuotą tarpukario miestą, įsikūrusį Prisikėlimo aikštėje, pasitinka kino teatras „Kapitol“. Jo valdytoja Inta Skeivienė maloniai kviečia užsukti ir pasižiūrėti 1928 metais Volto Disnėjaus sukurto animacinio filmo „Peliukas Mikis“. Šiauliuose šis filmas, pasak kino teatro valdytojos, parodytas 1933-iaisiais.
Netoli kino teatro įsikūrusioje kavinėje darbuojasi trys seserys jurbarkietės Irma, Sigutė ir Veronika. Kviečia paskanauti gaivaus pyrago, varškės sūrių su prieskoniais, atsigerti šviežiai spaustų obuolių sulčių ar karštos mėtų arbatos.
Trečioji sesuo Veronika juokauja, jog kulinarijai negabi, todėl seserys jos prie puodų neprileidžia. Kavinėje ji turi kvapių masažinių žvakių skyrelį. Iš kakavos sviesto, jojobos aliejaus, vitaminų A ir E bei eterinių aliejų pagamintos žvakės skleidžia nuostabų aromatą. Veronika sau į delną įsipila šiek tiek ištirpusio kvapaus skysčio ir įtrina klientei rankas. Sako, kad šis mišinys puikiai minkština ir saugo odą, be to, skaniai kvepia.
Kol lepinamės kavinėje, aikštėje policininkas nutveria vagišių, iš moteriškės nugvelbusį rankinę. Vagis nedelsiant pristatomas į policijos nuovadą ir uždaromas areštinėje. Patupėti už grotų gali ir smalsuoliai, jei tik yra noro.
Aikštės pakraštyje užsukame pas šiauliečius batsiuvius Raimundą ir Astą. Jie parodo, kokie kurpaliai buvo naudojami seniau ir kokie dabar. Lentynoje puikuojasi ir senučiukai batai. Vienas jų pakaltas medinėmis vinutėmis. Tokios jau seniai nebenaudojamos.
Svajonė Vaicekauskienė iš Jurbarko rajono, Girdžių, į Šiaulius atvežė įvairiausių sūrių. Šeimininkė tiesia paragauti kažkuo apibarstyto prancūziško varškės sūrio. Tik įsidėjus į burną pasako, kad jis apibarstytas pelenais, atstojančiais druską. Ragaujame, tarp dantų pelenai negirgžda, visai skanu.
S. Vaicekauskienės sūrinė pavadinta „Sūrio džiazas“, ir visi sūriai turi muzikinius pavadinimus: „Mėnesienos sonata“, „Serenada“, „Pipirinis tango“, „Siuita“, „Noktiurnas“.
Įsiamžinti nuotraukoje kviečia fotografas iš Kauno. Čia pat palapinėje meistras ir išryškina nuotrauką.
Praeiviai fotografuojasi su aikštėje vaikštinėjančiai kojūkininkais, tiesa, fotoaparatai ne 1930-ųjų laidos, o šiuolaikiniai – mobilieji.
„Viduramžių pasiuntiniai“ iš Kauno važinėja po visą Lietuvą ir linksmina tautiečius miestų šventėse. Šį kartą užklydo į Šiaulius.
Karolis Šiauliuose jau ne pirmą kartą, turi čia ir draugų. Paklaustas, kokį įspūdį susidaręs apie miestą, Karolis nustebina atsakymu: „Man labai patinka Šiaulių centras. Lyginu Lietuvos miestus ir man visgi mieliausi Šiauliai. Nors draugai šiauliečiai sako, kad jiems centras nepatinka, o man jis kaip tik mielas.“
„Gražus“, – pritaria Karoliui kolega Matas.
Pirmoji diena nukėlė į tarpukarį, antroji grąžins į šiandieną
Turgaus aikšte virtusioje Prisikėlimo aikštėje sukiojasi ir Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė, viena iš šventės organizatorių. Ji sako, jog „Šiaulių dienas“ norėjosi pakreipti kita linkme, paieškoti Šiaulių identiteto.
„Mes gyvename istorijos prasme turtingoje vietoje ir nereikia bijoti tuo remtis. Kadangi šiemet Lietuva mini valstybės atkūrimo šimtmetį, tai mums padiktavo temą miesto šventei. Norime parodyti du laikotarpius: tarpukario Lietuvos ir šiandieną“, – sako D. Bačiulė.
Vakar šventė atspindėjo tarpukarį. Šventės dalyviai vaikščiojo pasipuošę to laikmečio rūbais, buvo ieškoma įvairiausių daiktų, atributų, kurie primintų tą laikotarpį, skambėjo retro muzika, o šventės kulminacija tapo prezidento Antano Smetonos ir jo žmonos Sofijos vizitas.
Neatsisakyta buvo ir tradicinės teatralizuotos Šiaulių įmonių, įstaigų, organizacijų atstovų eisenos, kurioje šiemet dalyvavo per 3000 žmonių. Eiseną papuošė senovinių automobilių paradas.
„Kiek teko domėtis, ir tarpukariu būdavo paradai, eisenos su orkestru, todėl ir šį kartą jos neatsisakėme. Kažkam tos eisenos gal atrodo nereikalingos, bet daugeliui tai suteikia bendruomeniškumo, net pilietiškumo jausmą“, – sakė D. Bačiulė.
Šiandien „Šiaulių dienos“ sugrąžins į šiandieną. Scenose prie Dailės galerijos ir Talkšos ežero skambės šiuolaikinė muzika, P. Višinskio aikštėje kvies gatvės šokių ringas, prie Talkšos šurmuliuos Žaidimų kiemas, bus leidžiamas didžiausias aitvaras, pėsčiųjų bulvare veiks mugė, Šiaulių ir Šiaulių universiteto dailės galerijose atidaromos parodos, o vakare Talkšos ežero pakrantėje – šventinis muzikinis fejerverkas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Tradicinėje teatralizuotoje eisenoje šiemet ėjo apie 3000 šiauliečių, atstovaujančių įvairioms įstaigoms, įmonėms, organizacijoms.
Pradžios mokykloje mokytojas vaikus mokė skaityti ir rašyti...
... o prasikaltusius klupdė ant žirnių.
Vaikai uždarbiavo blizgindami ponams batus.
Policininkui teko vytis rankinę iš damos atėmusį vagį.
Po aikštę vaikštinėjo smagiai nusiteikusios laisvo elgesio merginos.
Batsiuvių paslaugos nepigios, reikia krapštyti pinigėlius.
Praeivių dėmesį traukė kojūkininkai.