Naujausios
Geras miegas – kokybiškas gyvenimas
„Miegas turi įtakos organizmo savijautai, bendrai nuotaikai ir darbingumui. Sutrikus jam, nukenčia ir protinis, ir fizinis darbas“, – sako Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos slaugytoja užimtumui Zita Ašmantienė. Iki spalio 10 dienos klinikoje vyksta Atviros psichiatrijos mėnesio renginiai. Vieno jų metu buvo galima išgirsti apie miego svarbą žmogaus sveikatai ir darbingumui.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Reikia ieškoti nemigos priežasčių
„Žmogus pramiega trečdalį gyvenimo, ir nuo to, kaip išsimiega, priklauso kitų dviejų gyvenimo trečdalių kokybė, todėl taupyti miego sąskaita neverta. Miegas žmogui lygiai toks pat svarbus kaip valgis“, – akcentuoja medikė.
Pasak Z. Ašmantienės nemiga gali kamuoti dėl įvairių priežasčių: po įtemptos, streso pilnos dienos, jaučiant nerimą, sunegalavus (pavyzdžiui, sergant peršalimo ligomis, karščiuojant, užgulus nosiai, jei kamuoja skausmas ir pan.), prieš miegą išgėrus kofeino ar kitų stimuliuojančių medžiagų turinčių gėrimų, po didelio fizinio krūvio.
Jeigu nemiga pasireiškia retkarčiais, žmogaus gyvenimo kokybei tai didelės įtakos neturi. Gali būti tik laikini sutrikimai: po nemiegotos nakties gali jaustis nuovargis, dirglumas, prasta nuotaika, sumažėti darbingumas. Tačiau kitą naktį gerai išsimiegojus, nemalonūs pojūčiai išnyksta.
Pasak Z. Ašmantienės, sunerimti reikėtų, jeigu nemiga kartojasi kasnakt ir nepraeina ilgą laiką. Lėtinė nemiga gali sukelti depresiją, kitus psichikos sutrikimus, širdies ir kitas ligas. Užsitęsus nemigai reikia kreiptis į specialistus, kurie pirmiausia išsiaiškins nemigos priežastį ir parinks gydymą.
„Tik žinant nemigos priežastį, galima padėti ją įveikti“, – sako specialistė.
Medikės pažymi, kad vieno gydymo metodo visiems nėra. Pavyzdžiui, tas pats vaistas vienam bus labai veiksmingas, kito jis gali visai neveikti arba veikti silpnai.
„Jokie vaistai neišgydys nemigos, jeigu jūsų miego įpročiai yra netinkami“, – sako Z. Ašmantienė ir siūlo pirmiausia paisyti bendrų miego higienos taisyklių.
Miego higienos taisyklės
Pasak Z. Ašmantienės, kiek žmogui reikia miego – labai individualus dalykas. Vienas puikiai jaučiasi pailsėjęs po 6 valandų miego, o kitam ir 8 valandų yra mažai.
Medikė pataria pirmiausia paisyti savo organizmo ir stengtis išsimiegoti tiek, kiek norisi. Jeigu tenka anksti keltis, reikėtų anksčiau nueiti miegoti.
Eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu laiku, nes reguliarus miego grafikas miegą daro maksimaliai efektyvų.
Vieta, kurioje miegate, turėtų būti maksimaliai patogi. Ji neturėtų būti naudojama darbui. Miegamojo langus turėtų dengti nuo šviesos saugančios užuolaidos. Optimali miegamojo temperatūra turėtų būti 16–18 laipsnių šilumos. Kambarį prieš miegą būtina išvėdinti.
Jeigu diena buvo įtempta, prieš miegą pabandykite atsipalaiduoti, užmirškite dienos rūpesčius, vykite šalin įkyrias mintis. Gali padėti malonus skaitymas, rami muzika. Svarbu galvoti apie malonius dalykus, lėtai, giliai kvėpuoti.
Ramiam miegui gerai nuteiks pagulėjimas šiltoje vonioje ar kojų pakaitinimas (ypač gerai su jūros druska).
Lova turi būti nei per kieta, nei per minkšta, be įdubimų ir gumbų.
Miego rūbus medikė pataria rinktis patogius, nevaržančius judesių ir natūralaus pluošto, kad sugertų prakaitą.
Jeigu sunkiai užmiegate naktį, dieną nereikėtų eiti pogulio.
Neprisivalgykite prieš miegą. Pavakarieniaukite likus 2–3 valandoms iki miego. Neikite miegoti ir alkani, nes tai taip pat gali trukdyti užmigti. Vakare reikėtų vengti cukraus, nes jis aktyvina nervų sistemą.
Jeigu sunkiai užmiegate, vakare galima išgerti nestiprios raminamųjų žolelių (valerijonų, melisų, ramunėlių) arbatos, šilto pieno.
„Tik negerkite daug skysčių, nes naktį teks keltis į tualetą“, – įspėja medikė.
Vakare reikėtų vengti kavos, stiprių arbatų, kitų produktų ir gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino. Rūkymas taip pat veikia stimuliuojamai.
Z. Ašmantienės pastebėjimu, kartais nemigos problemą žmonės bando spręsti vakare išgerdami alkoholio. „Nors jis ir pagreitina užmigimą, tačiau net mažų alkoholio dozių vartojimas sutrikdo vėlesnę miego laiko dalį, be to, tai gali sukelti priklausomybę ir didelių problemų ateityje“, – įspėja medikė.
Daugelis klysta manydami, jog pasportavę vakare geriau miegos. Aktyvus sportas ar mankšta likus 3–4 valandoms iki miego gali jį sutrikdyti. Tačiau lengvas pasivaikščiojimas lauke prieš miegą bus į naudą.
Dar iš vaikystės daugelis žino patarimą, jog kai neima miegas, reikia skaičiuoti. Pasak Z. Ašmantienės, vieniems tai padeda, o kitiems tik sukelia įtampą stengiantis nepamesti skaičių sekos. Geriau prisiminti ką nors malonaus.
Didelę reikšmę miegui turi malonūs kvapai, pavyzdžiui, levandų aromatas. Galima naudoti eterinius aliejus, arba prie lovos, po pagalve pasidėti džiovintų aromatinių žolelių.
Atpalaiduojamieji pratimai
Z. Ašmantienė sako, jog viena iš dažnesnių nemigos priežasčių yra stresas, įtampa, nerimas. Viena iš pagalbos priemonių tai įveikti yra autogeninės treniruotės, atsipalaidavimo pratimai. Psichiatrijos klinikoje pacientams paprastai skiriama 10 ar daugiau seansų, trunkančių maždaug po pusvalandį. Jų metu pacientai klausosi ramios, relaksacinės muzikos ir atlieka tam tikrus pratimus.
Autogeninės treniruotės metodas pasaulyje žinomas nuo 1932 metų. Jį aprašė vokiečių psichiatras Johanas Šulcas.
Atpalaiduojamuosius pratimus pagal J. Šulco metodą galima atlikti ir namuose klausantis ramios muzikos. Pirmiausiai reikia patogiai įsitaisyti: atsisėsti arba atsigulti. Pasistengti nurimti.
Pirma įsivaizduokite, kad jūsų galūnės (rankos ir kojos) sunkios. Galima savitaigos forma – „Mano rankos sunkios“.
Antra – pajuskite kaip šyla rankos, kojos. Kartokite: „Mano rankos (kojos) šyla“.
Trečia – susikoncentravimas į tolygų kvėpavimą: „Mano kvėpavimas lygus ir ramus.“
Ketvirta – nuraminkite širdį: „Mano širdis plaka ramiai ir ritmiškai.“
Penkta – susikoncentruokite į savo saulės rezginį: „Saulės rezginys maloniai šiltas.“
Šešta – įsivaizduokite, kad jūsų kakta vėsi: „Mano kakta vėsi, o galva šviesi.“
Medikė atkreipia dėmesį, kad vieno karto tikrai nepakaks. Pratimus reikia kartoti bent kelias dienas iš eilės, tik tada išmoksite atsipalaiduoti, įveikti stresą, kartu ir nusiteikti ramiam bei giliam miegui.
„Nemiga yra pagydoma liga, tačiau gydymas gali būti sudėtingas“, – sako Z. Ašmantienė ir ragina nelaukti, kol liga įsisenės. Kuo anksčiau kreipiamasi pagalbos, imamasi priemonių, tuo lengviau nemiga įveikiama.
Geram miegui būtina ir kokybiška patalynė