
Naujausios
Depresija užklumpa vieną iš dešimties
Depresija – vienas dažniausių psichikos sveikatos sutrikimų. Pasaulyje įvairiomis depresijos formomis serga ar bent kartą yra sirgęs vienas žmogus iš dešimties. Kaip padėti depresija sergančiam žmogui, kaip elgtis šalia esantiems, kalbėjomės su Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos specialistėmis Ona Keserauskaitė ir Laimute Mikelevičiene.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Priežastys ir simptomai
II psichiatrijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė O. Keserauskaitė sako, jog kartais atpažinti depresiją būna sudėtinga, nes ji pasireiškia įvairiomis formomis, ne tik prislėgta nuotaika.
„Kartais žmogus gali jausti įvairius skausmus, skųstis sutrikusia žarnyno veikla, sako, vartosi žarnos, gurguliuoja pilvas, gali viduriuoti, pykinti, negali nuryti kąsnio, nes tarsi gumulas gerklėje stovi, erzina kvapai, maistas atrodo neskanus, gali net užeiti priepuoliai, panašūs į apendicito, kartais simptomai būna susiję su sutrikusios širdies veikla“, – požymius vardija medikė.
Tokius negalavimus patiriantis žmogus vartoja vaistus, bet jie nepadeda, kreipiasi į gydytojus, bet šie neranda bėdos nei kardiologinės, nei virškinimo sistemoje.
Lengviau depresija atpažįstama, kai ji pasireiškia prislėgta nuotaika, nemiga, staigiu svorio kritimu arba augimu, visų interesų praradimu, nenoru niekur eiti iš namų, nenoru bendrauti.
„Žmogus nenori bendrauti nei su šeimos nariais, nei su draugais. Jis nenori išeiti prasiblaškyti, nes kažkur nuėjus jam būna dar blogiau, negu būnant vienam, dargi pradeda save kaltinti, kad toks yra, kad nuo jo aplinkiniams yra blogai“, – sako O. Keserauskaitė.
Sunerimti reikia, jeigu tokia būklė užsitęsia ilgiau kaip dvi savaites.
Depresija būna egzogeninė arba endogeninė.
Depresija, kurią išprovokuoja daugiau išorinės, psichologinės ar socialinės priežastys, yra vadinama egzogenine. Šio tipo depresija žmogus suserga, jei patiria stiprų stresą (artimojo netektis, žinia apie sunkią ligą, darbo netekimas ir pan.) arba patiria nuolatinį sekinantį stresą darbe, šeimoje.
Pasak Psichiatrijos klinikos vyriausiosios slaugos administratorės L. Mikelevičienės, šio tipo depresija yra lengviau gydoma. Kartais gali užtekti psichiatro, psichoterapeuto konsultacijų. Jeigu depresija užsitęsusi, reikės medikamentinio gydymo.
Depresija, kurią lemia vidinės, biologinės priežastys, yra vadinama endogenine. Neretai ji yra paveldima. Šio tipo depresija gali prasidėti jaunystėje. Būdingas judesių bei mąstymo sulėtėjimas, apetito sumažėjimas.
Nereikia pykti
Ne visada depresija susirgęs žmogus ryžtasi pats kreiptis į gydytojus. Pasak O. Keserauskaitės, ligonio artimieji ir draugai turėtų būti kantrūs, stebėti ligonį ir stengtis įkalbėti jį kreiptis pagalbos. Labai svarbu palaikyti gerus, draugiškus santykius su depresijos ligoniu.
„Svarbiausia – nepriekaištauti ligoniui, nesakyti, kad tu esi tinginys, nieko nesugebi. Vienas pacientas yra sakęs: „Netikėkit, jeigu kuris gilia depresija sergantis sako, kad neturi minčių apie savižudybę, taip nebūna. Arba neišsako, arba nori kažką tyliai pasidaryti“, – pasakoja medikė.
Kaip suteikti pagalbą, jeigu vis dėlto nesiseka įkalbėti kreiptis į medikus?
L. Mikelevičienė pataria tokiais atvejais išsikviesti psichiatrą iš poliklinikos į namus. Psichiatras atėjęs pacientui privalo prisistatyti – kas toks yra ir kas jį iškvietė. Taigi, šeimos nariai turėtų apie tai žinoti, nes nuo ligonio nepavyks to nuslėpti.
„Jeigu būsena yra tokia sudėtinga, kad reikės guldyti į kliniką, o žmogus nesutinka, ir niekaip išoriškai nesimato, kad tai pavojinga jo gyvybei, sveikatai, turtui arba aplinkiniams, šeimos nariai turi viską parašyti. Ir kai pasakome šeimos nariams, kad jie tai turės padaryti, daugeliui būna sunku rašyti apie savo artimąjį. Visada įspėjame artimuosius, kad su tuo susidurs ir kad pasiruoštų“, – sako L. Mikelevičienė.
Gydymas ilgas
Pasak L. Mikelevičienės, egzogeninė depresija yra šiek tiek lengvesnė, jos gilėjimas, sunkėjimas yra lėtesnis, tad ją galima anksčiau pastebėti ir greičiau pradėti gydyti. Bėda ta, kad dažnai depresijos pradžią ir pats ligonis, ir artimieji palaiko tiesiog užsitęsusiu liūdesiu, bloga nuotaika ar nepakenčiamu charakteriu.
„Blogiausia, kai žmogus bando „gydytis“ alkoholiu. Blogumas drasko iš vidaus, neturi kur užsikabinti, vaistų nuėjęs į vaistinę nenusipirksi be recepto, pas gydytoją reikės pasakotis, todėl griebiasi to, kas lengviausiai prieinama, – alkoholio. Žinoma, gali atrodyti, kad tai padeda, bet pradeda vystytis priklausomybė, silpnėja valia, o nėra valios – sunku nustoti gerti, ir ratas įsisuka“, – sako L. Mikelevičienė.
Egzogeninė depresija, jeigu buvo sėkmingai gydoma ir jeigu nebelieka išorės veiksnių, kurie ją išprovokavo, praeina ir gali daugiau nebepasikartoti. Kitaip yra su endogenine depresija. Kartais ligoniams vaistus tenka gerti daugelį metų arba net visą likusį gyvenimą.
Kantrybės artimiesiems, šeimos nariams reikia ir tuomet, kai žmogus jau gydosi, nes kol jis pasijus geriau, gali praeiti pusmetis ir daugiau.
„Jeigu tai gili depresija, iš pradžių žiūrime tik pagrindinius dalykus: kad nueitų į tualetą, išgertų vaistus, pavalgytų. Nusiprausti jau yra be galo sudėtinga“, – sako O. Keserauskaitė.
L. Mikelevičienė sako, kad šiems žmonėms tenka iš naujo mokytis pasirūpinti savimi: apsikirpti, susišukuoti, pasipuošti ir taip toliau. Vėliau jau eina įvairios užimtumo veiklos, socializacija.
Depresija gali kartotis, tai turėtų žinoti ir pats ligonis, ir jo artimieji. Laiku užbėgus ligai už akių, užtenka ambulatorinio gydymo, nereikia gultis į ligoninę.
L. Mikelevičienė atkreipia dėmesį, kad depresija – tai ne vieno žmogaus liga, ji veikia visą ligonio šeimą, greta esančius žmones, nukenčia ir jų gyvenimo kokybė, todėl padėdami depresija sergančiam žmogui, padedame ir sau.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinės Šiaulių ligoninės Psichiatrijos klinikos vyriausioji slaugos administratorė Laimutė Mikelevičienė sako, jog yra būdų padėti depresija sergančiam žmogui, net jei jis ir nesutinka pats kreiptis į gydytojus.
Psichiatrijos klinikos II psichiatrijos skyriaus vyresnioji slaugos administratorė Ona Keserauskaitė pataria neužgaulioti, nepykti ant depresija sergančio žmogaus, nes jis ir taip graužiasi dėl to, kad blogai jaučiasi. Tik savitarpio supratimas ir geri santykiai gali duoti naudos.