
Naujausios
Verslo idėja gimė kartu su dukra
37 metų kaunietę Jovitą Dauknienę beveik prieš dvejus metus pradėti savo verslą pastūmėjo tai, kad gimus antram vaikui nerado gražių ir patogių rūbų maitinančiai mamai. Dabar Jovita kuria rūbus moterims bei vaikams ir beveik viską pirmiausiai išbando pati kartu su dvejų metų dukrele. Jovita pirmą kartą su savo darbais važiavo į mados ir grožio mugę, kuri vyko Šiauliuose.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Pirmi kartai Šiauliuose
Jovita pasakoja, kaip jaudinosi dėl mugės Šiauliuose. „O jeigu niekas prie manęs net neprieis, kokia gėda tada bus“, – baimę ir nerimą prisimena Jovita. Tačiau mugė viršijo visus lūkesčius. Jovitos darbai sulaukė ir susidomėjimo, ir pagyrimų, o viena moteris įsigijo net keletą rūbelių. Ji ir dabar yra nuolatinė pirkėja.
„Prisimenu, tada buvau tokia sujaudinta ir jai pasakiau: „Kaip ačiū, kad jums patinka!“ – šypsosi Jovita.
Mugėse ir internetu savo kurtais rūbais prekiavusi Jovita, neseniai juos pristatė lietuviškų rūbų bei aksesuarų butikams įvairiuose Lietuvos miestuose: Šiauliuose, Panevėžyje, Mažeikiuose, Kaune, Kretingoje, Klaipėdoje, Vilniuje. Netrukus turėtų atsirasti ir Londone, kur gyvena daug lietuvių. Rūbų kūrėja sako, kad užsienyje gyvenantys lietuviai yra išsiilgę lietuviškų prekių.
Pirmiausiai Jovitos rūbai pasirodė būtent Šiaulių butike.
„Man labai patinka šitas miestas ir labai patinka žmonės. Visada su malonumu atvažiuoju čia į parodas. Man Šiauliuose būna šilta ir gera“, – sako kaunietė.
Pomėgis tapo darbu
Verslo idėja, galima sakyti, Jovitai gimė kartu su antrąja dukrele. „Norėjosi apsirengti kažkuo išskirtiniu maitinančiai mamai, nes parduotuvėse neradau to, ko norėjau, tik beformių nepatogių rūbų, kuriuos reikėdavo pasikelti norint pamaitinti. Vėliau norėjosi sau ir dukrytei vienodo stiliaus rūbų. Taip ir prasidėjo kūryba“, – prisimena moteris.
Pati Jovita nesiuva, tačiau kūrybiškumo netrūksta, savo mintis, sumanymus nupiešia, o rūbų konstruktorė ir siuvėjos sumanymus įgyvendina. Komandos narės dabar jau kone iš pusės žodžio supranta Jovitos idėjas.
Beveik visus naujai sukurtus modelius pirmiausiai išbando Jovita ir jos dukra. Nešioja, skalbia ir žiūri, ar rūbas neturi kokių trūkumų, ar yra patogus, jei reikia, kažką pataiso, patobulina ir tik tada rūbą paleidžia į prekybą. Ypač svarbu, kad rūbeliai būtų patogūs vaikams, nes jie daug juda: šliaužioja, bėgioja, vartosi, klumpa ir keliasi.
Jovitos specialybė su mada, daile ar dizainu nėra susijusi. Ji vienoje statybų įmonėje dirba komercijos direktore. Šiuo metu yra motinystės atostogose. Jovita prasitaria, kad į ankstesnįjį darbą greičiausiai negrįš, nes dabar visos mintys užimtos rūbų moterims ir vaikams kūryba.
Geriausi sumanymai gimsta naktį, nes dukrytė dar ne visada mamai leidžia miegoti. Jovita šypsodamasi sako, kad gerai būtų, jeigu mintis, vizijas galima būtų perkelti į kokią nors laikmeną, nes dabar kai kurie sumanymai iki ryto pasimiršta.
Paklausta, ar lengviau dirbti samdomą darbą, ar kurti savo verslą, Jovita sako, kad jos darbas nelengvas, tačiau padariusi jį grįžta namo ir yra laisva, o savame versle esi nuolat, be laisvadienių. „Kartais žmonės sako: „Oi tu gali pasirinkti, dirbti šiandien ar ne.“ Bet jeigu tu šiandien nedirbi, tai ir neuždirbi“, – sako moteris.
Dar vienas nelengvas dalykas savame versle – surinkti gerą, patikimą komandą. „Geras darbuotojas yra vertybė“, – iš patirties sako Jovita.
Ne masinės gamybos rūbai yra brangesni negu didžiųjų tinklų. Dėl to Jovita irgi kartais sulaukia priekaištų. „Kaip paaiškinti žmogui, kad jie pasiuva 20 tūkstančių suknelių, o mes tik 15, ir mūsų suknelės savikaina išeina 20–25 eurai?“ – sako rūbų kūrėja.
„Puksis!“
Savo feisbuko paskyroje moteris parašė: „Galimybė įgyvendinti savo svajonę – štai kas gyvenimą daro įdomų (Paulo Coelho). Aš įgyvendinau AJ Puksį.“
Kodėl toks keistas pavadinimas?
Jovita aiškina, kad AJ – tai jos šeimos narių vardų pirmosios raidės, o „puksis“ – tai žodis, kurį vos pramokusi kalbėti nuolat kartodavo jos dukrelė, kai užsivilkdavo kokį naują rūbą.
Moteris sako, kad buvo ir kitų minčių, kaip pavadinti savo įmonę, tačiau pasiliko prie šio – trumpo ir žaismingo.
Nors Jovitos kuriami rūbai yra skirti kasdienai, tačiau kasdieniniais jų nevadina, kūrėjos įsitikinimu, jie puikiai tinka ir šeimos šventei, ir išeiti pasivaikščioti, ir nueiti šventinės vakarienės.
Paklausta, kodėl nekuria rūbų tėčiams, Jovita nusijuokia: „Tėčiai per daug įnoringi.“ O pamąsčiusi priduria: „Nors kaip klientai gal jie būtų paprastesni negu moterys.“
Madingi natūralūs pluoštai ir žemės spalvos
Kurdama rūbus Jovita atsižvelgia į pasaulines mados tendencijas.
Pavyzdžiui, šiuo metu populiarūs natūralūs pluoštai: medvilnė, vilna. Iš jų dažniausiai ir kuria. Puošnesnėms suknelėms naudoja maišytus medvilnės ir poliesterio audinius, trikotažą, nes jie geriau laiko formą, geriau dėvisi.
Išlieka populiarios tamprės, ypač odinės ar odos imitacijos, ilgi marškiniai, marškiniai-suknelės, įvairios liemenės: susiaučiamos, ilgos, kailinės, madingi ilgi susiaučiami, megzti kardiganai.
Šį rudenį ir žiemą madingos samaninė žalia (chaki), pilka, juoda spalvos. Taip pat madingi auksu ir sidabru žvilgantys audiniai. Tik Jovita rekomenduoja nepadauginti jų savo aprangoje, rinkti vieną kokį akcentą: batus, rankinę, sijoną, ar striukę, liemenę.
Moteris sako, kad tai, ką dėvi mama, galima pritaikyti ir mažai „madistei“, pavyzdžiui, ir mamai, ir dukrai tiks raukinukais puošta suknelė ar kelnių kostiumėlis, arba tamsios tamprės ir ilgi samanų spalvos marškiniai, šviesios tamprės ir ilgas šviesus minkšto trikotažo džemperis.
Asmeninės nuotr.
Kaunietė Jovita Dauknienė prieš dvejus metus, gimus dukrai, atrado naują pašaukimą – ėmėsi rūbų vaikams ir moterims kūrybos.
Vienas iš Jovitos Dauknienės sukurtų rūbų maitinančioms mamoms – stiligi ilgi samanų spalvos marškiniai.
Tokio pat stiliaus tamprės ir ilgi samanų spalvos marškinukai – mažajai „madistei“.
Vienodo stiliaus suknelės mamai ir dukrai.
Stilingos skarelės mergaitėms ir gražios, ir saugo nuo saulės ar vėjo.
Gali būti aktualios tamprės