Parama maistu – ir miestui, ir kaimui

Parama maistu – ir miestui, ir kaimui

Pa­ra­ma mais­tu – ir mies­tui, ir kai­mui

Pir­ma­die­nį mi­nė­ta Pa­sau­li­nė mais­to die­na, o va­kar – Tarp­tau­ti­nė ko­vos su skur­du die­na. Ta pro­ga „Mais­to ban­ko“ Šiau­lių pa­da­li­nys pa­kvie­tė ap­si­lan­ky­ti san­dė­ly­je ir su­si­pa­žin­ti su mais­to su­rin­ki­mo ir iš­da­li­ji­mo pro­ce­su, sa­va­no­riais ir so­cia­li­nių or­ga­ni­za­ci­jų at­sto­vais. Da­li­jan­tie­ji mais­tą iš­girs­ta ir pa­dė­kos žo­džių, bet kur kas daž­niau – prie­kaiš­tų.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Mais­tas – ir mo­ky­mo tiks­lais

Ant­ra­die­nio vi­dur­die­nį Šiau­lių „Mais­to ban­ko“ san­dė­ly­je pa­ts dar­by­me­tis: ke­tu­ri sa­va­no­riai rū­šiuo­ja mais­tą, krau­na į dė­žes, sve­ria ir ati­duo­da jį so­cia­li­nėms or­ga­ni­za­ci­joms (šei­my­noms, die­nos cent­rams, neį­ga­lių­jų klu­bams, glo­bos na­mams) bei ne­pa­si­tu­rin­čioms šei­moms.

Šei­mos „Mais­to ban­ko“ pa­ra­mą ga­li gau­ti 8 kar­tus per me­tus, or­ga­ni­za­ci­jos mais­to da­vi­nius taip pat pa­sii­ma pa­gal nu­sta­ty­tą gra­fi­ką.

Tarp­tau­ti­nės žmo­gaus ge­ro­vės aso­cia­ci­jos pro­jek­tų va­do­vas Vy­tau­tas Di­lins­kas į „Mais­to ban­ko“ Šiau­lių pa­da­li­nį at­vyks­ta tris kar­tus per sa­vai­tę. Aso­cia­ci­ja yra įkū­ru­si du vai­kų die­nos cent­rus – Kai­riuo­se ir Meš­kui­čiuo­se (Šiau­lių r.). Da­lis iš „Mais­to ban­ko“ gau­na­mų pro­duk­tų su­var­to­ja­ma die­nos cent­ruo­se, da­lis ati­ten­ka vai­kus au­gi­nan­čioms skurs­tan­čioms šių gy­ven­vie­čių šei­moms.

Ne­ma­ža da­lis die­nos cent­rus lan­kan­čių vai­kų yra iš so­cia­li­nės ri­zi­kos ar rem­ti­nų šei­mų. Pa­sak V. Di­lins­ko, kai ku­rie vai­kai tik die­nos cent­ruo­se gau­na šil­to mais­to, ku­rį, be­je, pa­de­da­mi pe­da­go­gų mo­ko­si ruoš­ti pa­tys: ver­da sriu­bas, te­pa su­muš­ti­nius.

Mais­to pa­ke­te, ku­rį gau­na aso­cia­ci­ja, bū­na dar­žo­vių, vai­sių, duo­nos ga­mi­nių, kar­tais pie­no pro­duk­tų, ret­kar­čiais mė­sos ga­mi­nių. Pa­sak V. Di­lins­ko, be „Mais­to ban­ko“ pa­ra­mos iš­si­vers­ti bū­tų sun­ku, nes die­nos cent­ras per me­tus gau­na 600 eu­rų pa­ja­mų, die­nai – 2,5 eu­ro, už ku­riuos rei­kia pa­mai­tin­ti per 40 vai­kų.

Ar pa­ra­ma mais­tu pri­si­de­da prie skur­do ma­ži­ni­mo?

„Kaž­kiek pri­si­de­da, bet svar­bu, kad tai ne­tap­tų įpro­čiu. Kai gau­ti tam­pa įpro­čiu, pra­si­de­da rei­ka­la­vi­mai: „Jūs pri­va­lot!“ Nors nie­kas ne­pri­va­lo. Su tuo daž­nai su­si­du­ria­me. Bū­na prie­kaiš­tų, „ko­dėl aš to ne­ga­vau, o jis ga­vo“. Mes vi­siems vie­no­dų pro­duk­tų iš­da­lin­ti ne­ga­li­me, nes gau­na­me įvai­rių, bet žmo­nės ne vi­sa­da tai su­pran­ta“, – sa­kė V. Di­lins­kas.

Mais­to da­vi­niuo­se, V. Di­lins­ko pa­ste­bė­ji­mu, var­guo­liai la­biau­siai pa­si­gen­da mė­sos.

Sa­va­no­riau­ti pa­tin­ka

„Mais­to ban­ko“ Šiau­lių re­gio­no pa­da­li­nio va­do­vė Si­mo­na Čės­nai­tė sa­ko, kad iš­si­vers­ti be sa­va­no­rių bū­tų la­bai sun­ku, to­dėl su džiaugs­mu prii­ma vi­sus, no­rin­čius tal­kin­ti. Kai ku­rie sa­va­no­riai atei­na pa­gal įvai­rias pro­gra­mas, pro­jek­tus, ta­čiau lie­ka dar­buo­tis ir joms pa­si­bai­gus. Pas­ta­ruo­ju me­tu su­lau­kia­ma ne­ma­žai sa­va­no­riau­ti no­rin­čių vai­kų.

Vie­na iš va­kar san­dė­ly­je be­si­dar­ba­vu­sių sa­va­no­rių – Mei­lu­tė. Be­veik me­tus „Mais­to ban­ke“ sa­va­no­riau­jan­ti jau­na mo­te­ris atei­na čia kiek­vie­ną die­ną. Dar­bas rei­ka­lau­ja ir fi­zi­nių jė­gų – ne­šio­ti dė­žes su mais­tu ir psi­cho­lo­gi­nės tvir­ty­bės bend­rau­ti su mais­to da­vi­nių atei­nan­čiais pa­siim­ti žmo­nė­mis.

Mo­te­ris sa­ko, kad kar­tais su­lau­kia ir pa­dė­kos žo­džių, bet ne­re­tai – prie­kaiš­tų, kad per ma­žai mais­to, kad pra­sti pro­duk­tai, kad rei­kia il­gai lauk­ti ir pa­na­šiai. Ki­ti tie­siog vis­kuo nu­si­vy­lę ir lie­ja nuo­skau­das.

„Vi­sa­da sten­giuo­si bend­rau­ti su šyp­se­na, kad ir jie nu­si­šyp­so­tų, ne­bū­tų to­kie pik­ti, suir­zę“, – sa­ko sa­va­no­rė.

Par­duo­tu­vės ati­duo­da net gė­lių

Kai ku­rio­se dė­žė­se su­krau­tos gė­lės. S. Čės­nai­tė paaiš­ki­na, kad par­duo­tu­vės, su ku­riuo­mis su­da­ry­tos su­tar­tys, ati­duo­da ne tik be­si­bai­gian­čio ga­lio­ji­mo mais­to pro­duk­tų, bet ir neiš­pirk­tų ap­vy­tu­sių gė­lių. Ži­no­ma, var­guo­liams jos ne­rei­ka­lin­gos. Šiau­lių pa­da­li­nys su­ge­du­sius, ne­be­tin­ka­mus var­to­ti mais­to pro­duk­tus ir gė­les ati­duo­da ūki­nin­kams, ku­rie juos su­še­ria gy­vu­liams ar­ba pa­nau­do­ja kom­pos­tui.

Prie san­dė­lio var­tų sto­vi kro­vi­ni­nis au­to­mo­bi­lis. Jis kiek­vie­ną die­ną iš par­duo­tu­vių su­ren­ka mais­to pro­duk­tus ir par­ve­ža į san­dė­lį.

„Mais­to ban­ko“ Šiau­lių sky­riui mais­tą tie­kia 17 par­duo­tu­vių, su ku­rio­mis pa­si­ra­šy­tos su­tar­tys, ne­tru­kus pri­si­jungs dar vie­na. Dau­giau­sia tai di­džių­jų pre­ky­bos tink­lų par­duo­tu­vės.

S. Čės­nai­tė pa­ste­bi, kad pa­sta­ruo­ju me­tu par­duo­tu­vės ati­duo­da kiek ma­žiau mais­to, o po­rei­kis ne­ma­žė­ja, skurs­tan­čių šei­mų la­bai daug.

Kas du mė­ne­sius „Mais­to ban­kas“ da­li­ja ir Eu­ro­pos Są­jun­gos pa­ra­mos mais­to pa­ke­tus ne­pa­si­tu­rin­čioms šei­moms bei as­me­nims.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

„Mais­to ban­ko“ Šiau­lių san­dė­ly­je kiek­vie­nos dar­bo die­nos ry­tą į dė­žes dė­lio­ja­mas mais­tas ne­pa­si­tu­rin­čioms šei­moms ir so­cia­li­nėms or­ga­ni­za­ci­joms, ku­rios rū­pi­na­si skurs­tan­čiais.

Dė­žė­se dau­giau­siai duo­nos ga­mi­niai, yra vai­sių, dar­žo­vių, pie­no pro­duk­tų. At­ren­ka­mi tik ge­ros ko­ky­bės pro­duk­tai, ku­rių var­to­ji­mo ter­mi­nas dar ne­si­bai­gęs.

„Mais­to ban­ko“ Šiau­lių re­gio­no pa­da­li­nio va­do­vė Si­mo­na Čės­nai­tė pa­ste­bi, kad pa­sta­ruo­ju me­tu par­duo­tu­vės ati­duo­da kiek ma­žiau mais­to, o po­rei­kis ne­ma­žė­ja.

Sa­va­no­rių dar­bas „Mais­to ban­ko“ san­dė­ly­je ne­leng­vas ir fi­ziš­kai, ir psi­cho­lo­giš­kai.

Tarp­tau­ti­nės žmo­gaus ge­ro­vės aso­cia­ci­jos pro­jek­tų va­do­vas Vy­tau­tas Di­lins­kas sa­ko, kad pa­ra­ma mais­tu gal ir pa­de­da ko­vo­ti su skur­du, ta­čiau la­bai svar­bu, kad tai ne­tap­tų įpro­čiu.