
Naujausios
Pakruojis tebegrimzta į duobę
Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) specialistai, sudarę šalies savivaldybių reitingą, Pakruojo rajoną nuleido dar dešimčia pozicijų žemiau nei pernai. Trečiąją vietą nuo galo tarp mažųjų Lietuvos savivaldybių pakruojiečiams „uždirbo“ ypač išaugusi migracija ir kai kurie ekonominiai rodikliai.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Vėl – žemyn
Šiemet Pakruojo rajonas reitingų lentelėje yra 52 vietoje iš 54 mažųjų savivaldybių. Pernai pakruojiečiai buvo dešimčia pozicijų aukščiau – 42-43 vietoje, o 2015-aisiais – net 22-23.
LLRI specialistai ne pirmus metus puikiai įvertina Savivaldybės administracijos veiklą turto valdymo srityje: čia pakruojiškiai užėmė antrąją vietą Lietuvoje. Tūkstančiui rajono gyventojų tenka mažiausias valdiškų pastatų ir patalpų plotas (936 kvadratiniai metrai) – pusšešto karto mažesnis, nei vidutiniškai mažosiose savivaldybėse (4980 kvadratinių metrų).
Specialistai gerai vertina ir tai, kad didelė dalis Savivaldybės nekilnojamojo turto – parduodamų objektų sąraše, kad tėra nedaug nenaudojamų pastatų bei patalpų.
„Kai nereikalingo turto mažiau – nereikia leisti pinigų jo išlaikymui, o pardavus turtą gautus pinigus galima panaudoti žmonių reikmėms“, – teigiama LLRI komunikacijos vadovės Astos Narmontės išplatintame pranešime.
Gerai vertinamos ir išaugusios tiesioginės užsienio investicijos, viršijusios mažųjų savivaldybių vidurkį. Bet kiti Pakruojo ekonomikos rodikliai – gerokai prastesni.
Specialistai pastebi, kad Pakruojyje nustatyta vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo kaina – didžiausia iš mažųjų savivaldybių. O kai kurios Savivaldybei priklausančios įmonės pernai dirbo nuostolingai.
Rajonas sparčiai tuštėja
„Santykiniai mažesnis veikiančių ūkio subjektų, verslo liudijimus įsigijusių gyventojų, išduotų statybos leidimų skaičius. Deja, ir žmonių migracija iš savivaldybės buvo viena didžiausių, vien per metus savivaldybė neteko 2,5 procento gyventojų. Tuštėja daugelis rajonų, tačiau ne taip greitai. Vidutiniškai iš kitų mažųjų savivaldybių pernai išvyko 1,4 procento gyventojų“, – teigia Lietuvos savivaldybių indekso tyrimo vadovė Aistė Čepukaitė.
LLRI specialistai daro išvadą, kad ekonominė atskirtis tarp regionų gilėja.
„Migracija – didžiausia rajono rykštė. Mačiau skaičius, kad per pastaruosius kelerius metus netekome daugiau nei keturių tūkstančių žmonių. Daugiausiai gyventojų išvažiuoja iš kaimų, nes ten didžiausias nedarbas. Ūkininkai naudoja šiuolaikinę techniką, kuriai valdyti reikia kvalifikuotų darbuotojų. Bet kiek jų tereikia!.. Pramonės Pakruojyje – tik dvi stambios gamyklos. Užtai ir keliauja žmonės, daugiausiai jauni, gyvenimo kitur ieškoti“, – sakė Pakruojo mero pavaduotojas Jonas Juozapaitis.
Vicemero nuomone, su išaugusia emigracija glaudžiai susijusios kitos ekonominės ir socialinės rajono problemos. Kaimuose lieka tuščios sodybos, kuriose nenori gyventi net prašantieji socialinio būsto. Nelieka jaunimo – nebelieka ir vaikų, todėl uždaromos jų ugdymo įstaigos. Nematydami būsimos perspektyvos, kvalifikaciją įgiję žmonės nebegrįžta į rajoną. O kai nėra potencialių darbuotojų – neprisikviesi ir rimtų investuotojų.
J. Juozapaičio nuomone, LLRI specialistų gerai įvertintos užsienio investicijos naujų darbo vietų rajone nesukuria, nes už jas tvarkoma infrastruktūra.
„Tvarkyti infrastruktūrą, be abejonės, reikia. Be to, projektų vykdymas išjudina vietos ekonomiką: gyventojai gauna daugiau pajamų, kartu sumoka daugiau mokesčių“, – mato naudą vicemeras.
Pakruojiečiai pastebi, kad miestas gražėja, bet jau ne pirmus metus svarsto: ar ateityje bebus vaikštančių tomis rekonstruotomis gatvėmis ir aikštėmis?
Autorės nuotr.
Pakruojo centre – rekonstrukcijos įkarštis. Tik miestiečiai svarsto, ar ateityje bus čia vaikštančių gyventojų?