Bendrijų pirmininkai tampa atpirkimo ožiais

Bendrijų pirmininkai tampa atpirkimo ožiais

Bendrijų pir­mi­nin­kai tam­pa at­pir­ki­mo ožiais

„Šiau­lių kraš­tas“ daž­nai su­lau­kia gy­ven­to­jų skun­dų, kad jie ne­pa­ten­kin­ti dau­gia­bu­čių bend­ri­jų pir­mi­nin­kų veik­la. Vie­niems už­kliū­va tai, kad ban­do­ma „pra­stum­ti“ re­no­va­ci­ją, ki­ti sa­ko ne­gau­nan­tys in­for­ma­ci­jos, kur iš­lei­džia­mi bend­ri­jos pi­ni­gai, tre­tiems tie­siog ne­pa­tin­ka pir­mi­nin­ko gy­ve­ni­mo bū­das.

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

„Ten jos vi­si bi­jo“

Į re­dak­ci­ją kar­tą užė­jo mo­te­ris, tu­rin­ti bu­tą bend­ra­bu­ty­je. Skun­dė­si, kad bend­ri­jos pir­mi­nin­kė ne­tei­kia in­for­ma­ci­jos, kam konk­re­čiai ren­ka­mi pi­ni­gai, rei­ka­lau­ja su­mo­kė­ti sko­lą, o kaip ji su­si­da­riu­si, ne­paaiš­ki­na.

Pa­gal­bos mo­te­ris ne­si­krei­pė nei į Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bę, nei į ki­tus bend­ri­jos na­rius, atė­jo tie­siai į re­dak­ci­ją.

Pak­laus­ta, gal nu­si­skun­di­mų tu­ri ir ki­ti bend­ri­jos na­riai, gal­būt drau­ge bū­tų ga­li­ma pa­siek­ti, kad pir­mi­nin­kė pa­si­kal­bė­tų, paaiš­kin­tų, mo­te­ris tik mos­te­lė­jo ran­ka: „Ten jos vi­si bi­jo.“

„Mes pir­mi­nin­ko ne­pa­kei­sim“

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Eko­no­mi­kos ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus Tur­to val­dy­mo po­sky­rio, ku­ris at­sa­kin­gas ir už dau­gia­bu­čių bend­ri­jų veik­lą, ve­dė­ja Ire­na Kru­giš­kie­nė sa­ko ne­pa­ten­kin­tų dau­gia­bu­čių gy­ven­to­jų skun­dų su­lau­kian­ti nuo­lat.

Ga­na daž­nai skun­džia­ma­si dėl to, kad bend­ri­jos pir­mi­nin­kas ne­tei­kia in­for­ma­ci­jos, kam lei­džia­mi bend­ri­jos pi­ni­gai, ar­ba dėl to, kad ne­ren­gia su­si­rin­ki­mų. Ne­re­tai sky­riaus dar­buo­to­jai iš­girs­ta ir rei­ka­la­vi­mą „pa­keis­ki­te pir­mi­nin­ką“.

„Mes pir­mi­nin­ko ne­pa­kei­si­me, tai ga­li pa­da­ry­ti tik bend­ri­jos na­riai“, – sa­ko I. Kru­giš­kie­nė.

„Pir­miau­sia bend­ri­jos na­riai ar na­mo pa­tal­pų sa­vi­nin­kai tu­rė­tų jiems rū­pi­mus klau­si­mus spręs­ti su bend­ri­jos pir­mi­nin­ku, bend­ri­jos val­dy­ba, bend­ri­jos gin­čų nag­ri­nė­ji­mo ko­mi­si­ja ar už tai at­sa­kin­gu as­me­niu, su­šauk­da­mi vi­suo­ti­nį bend­ri­jos na­rių su­si­rin­ki­mą“, – pa­ta­ria I. Kru­giš­kie­nė.

Prieš krei­pian­tis į Sa­vi­val­dy­bę, I. Kru­giš­kie­nė pa­ta­ria pa­si­skai­ty­ti dau­gia­bu­čio na­mo sa­vi­nin­kų bend­ri­jos įsta­tus, ku­riuo­se be ki­ta ko, tu­ri bū­ti nu­ro­dy­tos bend­ri­jos pir­mi­nin­ko ir val­dy­bos kom­pe­ten­ci­jos.

Bend­ri­jos na­riai ar pa­tal­pų sa­vi­nin­kai tu­rė­tų su­ne­rim­ti, jei­gu bend­ri­jos pir­mi­nin­kas ne­vyk­do sa­vo pa­rei­gų ar­ba vir­ši­ja kom­pe­ten­ci­jas.

Jei­gu bend­ri­jos na­riai įta­ria pir­mi­nin­ko ne­tei­sė­tus veiks­mus, su­si­ju­sius su bend­ri­jos pi­ni­gi­nė­mis lė­šo­mis, tu­rė­tų kreip­tis į pa­tį pir­mi­nin­ką ir rei­ka­lau­ti pa­teik­ti in­for­ma­ci­ją apie priim­tus spren­di­mus, bend­ri­jos tur­tą, kau­pia­mą­sias lė­šas, įmo­kas ir ki­tus pri­va­lo­mus mo­kė­ji­mus.

Neei­li­nį bend­ri­jos ūki­nės fi­nan­si­nės veik­los pa­tik­ri­ni­mą (au­di­tą) ga­li rei­ka­lau­ti at­lik­ti dau­giau kaip penk­ta­da­lis bend­ri­jos na­rių. Bend­ri­jos na­rių su­si­rin­ki­mas taip pat ga­li priim­ti spren­di­mą dėl bend­ri­jos fi­nan­si­nio au­di­to at­li­ki­mo.

Ne ma­žiau kaip penk­ta­da­lis bend­ri­jos na­rių ga­li kreip­tis į teis­mą su pra­šy­mu pa­skir­ti eks­per­tus, ku­rie iš­tir­tų, ar bend­ri­ja vei­kė tin­ka­mai.

Bend­ri­jos pir­mi­nin­kas pri­va­lo at­ly­gin­ti bend­ri­jai nuo­sto­lius, ku­rių at­si­ra­do dėl jo spren­di­mų, priim­tų pa­žei­džiant Lie­tu­vos įsta­ty­mus ar bend­ri­jos įsta­tus.

Į Sa­vi­val­dy­bę bend­ri­jos na­riai ga­li kreip­tis dėl bend­ri­jos pir­mi­nin­ko ne­tin­ka­mai at­lie­ka­mų pa­rei­gų: ne­tin­ka­mai or­ga­ni­zuo­ja­mos na­mo tech­ni­nės prie­žiū­ros, dėl in­for­ma­ci­jos ne­tei­ki­mo na­riams ir ki­tų.

„Sa­vi­val­dy­bė neat­lie­ka bend­ri­jų au­di­to ar na­mo re­mon­to dar­bų prie­žiū­ros, ta­čiau vyk­do bend­ri­jos val­dy­mo or­ga­nų veik­los pa­tik­ri­ni­mą“, – pa­žy­mi I. Kru­giš­kie­nė.

Tei­kiant skun­dą ar pra­ne­ši­mą Sa­vi­val­dy­bei, prie jo rei­kė­tų pri­dė­ti do­ku­men­tus, pa­tvir­ti­nan­čius, jog bu­vo raš­tiš­kai kreip­ta­si į bend­ri­jos pir­mi­nin­ką dėl in­for­ma­ci­jos ar su­si­rin­ki­mo su­šau­ki­mo.

Pa­sak po­sky­rio ve­dė­jos, apie 50 pro­cen­tų bend­ri­jos na­rių skun­dų, pra­ne­ši­mų bū­na pa­grįs­ti. To­kiais at­ve­jais Sa­vi­val­dy­bės spe­cia­lis­tai ga­li tai­ky­ti ad­mi­nist­ra­ci­nes nuo­bau­das: įspė­ji­mus, pi­ni­gi­nes bau­das.

Ten­ka ir ki­li­mė­liu, ir žai­bo­lai­džiu bū­ti

Liu­das Ra­ma­naus­kas, Šiau­lių ap­skri­ties ir mies­to dau­gia­bu­čių na­mų sa­vi­nin­kų bend­ri­jų aso­cia­ci­jos va­do­vas, pir­mi­nin­kau­ja ne vie­nai Šiau­lių dau­gia­bu­čių bend­ri­jai jau 18 me­tų. Paš­ne­ko­vas sa­ko, kad ne­pa­ten­kin­tų vi­sa­da bu­vo, yra ir bus.

Pir­mi­nin­kų ir gy­ven­to­jų špa­gos ne­re­tai su­si­ker­ta tuo­met, kai gy­ven­to­jai ban­do elg­tis ne­tei­sė­tai. L. Ra­ma­naus­kas pa­sa­ko­ja at­ve­jį, kai gy­ven­to­jas bu­te, vo­nio­je, ne­tei­sė­tai bu­vo įsi­ren­gęs grin­dų šil­dy­mą nuo gy­va­tu­ko. Ap­ti­kęs pa­žei­di­mą, pir­mi­nin­kas pa­rei­ka­la­vo išar­dy­ti sis­te­mą ar­ba ją įtei­sin­ti. Tai su­kė­lė di­džiu­lį gy­ven­to­jo pa­si­pik­ti­ni­mą, skun­dų Sa­vi­val­dy­bei ir šmeiž­to pliūps­nį.

Ne­leng­va bū­na su­si­tar­ti ir su pa­gy­ve­nu­siais žmo­nė­mis, ku­riems „jau nie­ko ne­rei­kia“.

„Bet pa­lauk, sa­vo svei­ka­ta tai rū­pi­na­tės, taip ir na­mu rei­kia pa­si­rū­pin­ti, tech­ni­nę ap­žiū­rą pa­da­ry­ti, nu­sta­ty­ti, kur bė­da, pa­re­mon­tuo­ti“, – gy­ven­to­jus sten­gia­si įti­kin­ti L. Ra­ma­naus­kas.

Sun­ku žmo­nes įti­kin­ti, kad re­no­va­ci­ja yra ge­ras da­ly­kas. „O kai pa­si­da­ro, ir dar­gi 60 pro­cen­tų eko­no­mi­ja, ta­da džiau­gia­si. Ir na­mas vi­sai ki­taip at­ro­do, ir kai­my­nai pa­vy­di“, – pa­vyz­dį pa­tei­kia pa­šne­ko­vas.

Yra ir „už­kie­tė­ju­sių skun­da­lių“, ku­riems vis­kas kliū­va, skun­dais už­ver­čia įvai­riau­sias ins­ti­tu­ci­jas, by­li­nė­ja­si. Pra­lai­mi by­las, mo­ka bau­das, ta­čiau tai nė kiek neat­šal­do no­ro ir to­liau by­li­nė­tis.

Ir pa­tį L. Ra­ma­naus­ką Sei­mo kont­ro­lie­riui bu­vo ap­skun­dę, ta­čiau šis ne­ra­do prie ko pri­kib­ti. Jis taip ir ne­sup­ra­to, kuo bu­vo už­kliu­vęs vie­nai gy­ven­to­jai.

Pa­sak L. Ra­ma­naus­ko, ne­re­tai bū­na, kad ir pir­mi­nin­kai da­ro pa­žei­di­mų, prii­ma spren­di­mus, ne­pa­si­ta­rę su bend­ri­jos na­riais. Da­ro tai są­mo­nin­gai ar­ba iš ne­ži­no­ji­mo. Ne­se­niai į bend­ri­jų aso­cia­ci­ją užė­ju­si mo­te­ris skun­dė­si, kad jų bend­ri­jos pir­mi­nin­kas jau dve­ji me­tai ne­ren­gia su­si­rin­ki­mų, ne­pa­tei­kia jo­kių ata­skai­tų. Pa­ta­rus, ką da­ry­ti, pro­ble­ma iš­si­spren­dė.

Bū­na, kad mo­kes­čiai bend­ri­jai vis dar skai­čiuo­ja­mi pa­gal se­ną tvar­ką – nuo bu­to, o ne nuo bu­to plo­to. Ir vie­no kam­ba­rio bu­te ir tri­jų kam­ba­rių bu­te gy­ve­nan­tys žmo­nės mo­ka tiek pat. Pa­sak L. Ra­ma­naus­ko, tai la­bai rim­tas pa­žei­di­mas.

Bend­ri­jų pir­mi­nin­kai ir bu­hal­te­riai gy­ven­to­jams tu­rė­tų kuo aiš­kiau pa­teik­ti in­for­ma­ci­ją, už ką ren­ka­mi mo­kes­čiai, kur ir kam iš­lei­džia­mi bend­ri­jos pi­ni­gai.

Ką reiš­kia bū­ti bend­ri­jos pir­mi­nin­ku?

„Vi­sų pir­ma žmo­gus tu­ri bū­ti ge­ru va­dy­bi­nin­ku. Vi­sų ga­lų spe­cia­lis­tu ne­bū­si, bet tu­ri ži­no­ti, kur kreip­tis, kur ieš­ko­ti in­for­ma­ci­jos, spe­cia­lis­tų: san­tech­ni­kų, elekt­ri­kų, ap­dai­li­nin­kų. Dar rei­kia bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­liam. Rei­kia bend­rau­ti su žmo­nė­mis. Kar­tais ir ki­li­mė­liu rei­kia pa­bū­ti, į ku­rį nu­si­šluos­tys ko­jas, ir žai­bo­lai­džiu, o rei­ka­lui esant ir pa­sto­vė­ti už sa­ve tu­ri. La­biau­siai ga­li­mus kan­di­da­tus į pir­mi­nin­kus tai ir at­bai­do, kad rei­kės daug bend­rau­ti“, – sa­ko L. Ra­ma­naus­kas.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, šei­mo­je gy­ve­nant vis­ko nu­tin­ka, o kai bend­ri­ją su­da­ro 100 bu­tų, nė­ra ko ti­kė­tis, kad vis­kas vyks sklan­džiai.

„Iš­si­ren­ka bend­ri­ja pa­gy­ve­nu­sią mo­te­riš­kę, nes nie­kas dau­giau ne­no­ri bū­ti pir­mi­nin­ku, pa­skui vie­toj to, kad pa­dė­tų jai, prie­kaiš­tau­ja, bė­ga skųs­tis vi­so­kioms ins­ti­tu­ci­joms. Neat­sa­kin­gai el­gia­si ir pa­tys gy­ven­to­jai rink­da­mi žmo­nes, ku­riems trūks­ta ži­nių, ge­bė­ji­mų“, – sa­ko L. Ra­ma­naus­kas.

Bend­ri­jų pir­mi­nin­kų nie­kas ne­ruo­šia. Ži­nių, pa­tir­ties se­mia­si vie­nas iš ki­to, aso­cia­ci­ja suor­ga­ni­zuo­ja vie­ną ki­tą se­mi­na­rą. Dau­giau no­rė­tų­si pa­gal­bos iš sa­vi­val­dy­bių, ta­čiau L. Ra­ma­naus­kas su­pran­ta, kad jų spe­cia­lis­tai už­si­ver­tę ki­tais dar­bais.

Pa­sak bend­ri­jų aso­cia­ci­jos va­do­vo, jei­gu gy­ven­to­jai tu­ri kaž­ko­kių nu­si­skun­di­mų ir ne­pa­vyks­ta jų iš­siaiš­kin­ti su bend­ri­jos pir­mi­nin­ku, rei­kia kreip­tis į Sa­vi­val­dy­bę. Iš pa­tir­ties L. Ra­ma­naus­kas ži­no, kad gy­ven­to­jai taip pat krei­pia­si į ži­niask­lai­dą, Sei­mo na­rius, bet ge­res­nis pa­ta­ri­mas bū­tų kreip­tis į Lie­tu­vos res­pub­li­ki­nius būs­to val­dy­mo ir prie­žiū­ros rū­mus.

Jei­gu ne­su­si­kal­bė­ji­mai vyks­ta dėl in­for­ma­ci­jos sto­kos, L. Ra­ma­naus­kas re­ko­men­duo­ja pa­si­skai­ty­ti bend­ri­jos nuo­sta­tus ar­ba kreip­tis į bend­ri­jų aso­cia­ci­ją. Į teis­mą kreip­tis pa­šne­ko­vas pa­ta­ria tik dėl tik­rai rim­tų prie­žas­čių.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bės Eko­no­mi­kos ir in­ves­ti­ci­jų sky­riaus Tur­to val­dy­mo po­sky­rio ve­dė­ja Ire­na Kru­giš­kie­nė sa­ko, jog jų sky­riaus spe­cia­lis­tai ga­li pa­dė­ti tuo­met, kai bend­ri­jos pir­mi­nin­kas ne­tei­kia gy­ven­to­jams in­for­ma­ci­jos, neat­lie­ka ki­tų pa­rei­gų, ga­li­mai ne pa­gal pa­skir­tį nau­do­ja bend­ri­jos pi­ni­gi­nes lė­šas.

Liu­das Ra­ma­naus­kas, Šiau­lių ap­skri­ties ir mies­to dau­gia­bu­čių na­mų sa­vi­nin­kų bend­ri­jų aso­cia­ci­jos va­do­vas, sa­ko, kad nuo dau­gia­bu­čio bend­ri­jos pir­mi­nin­ko pa­rei­gų dau­ge­lį at­bai­do tai, kad rei­kia ne tik tu­rė­ti ži­nių, bet ir nuo­lat bend­rau­ti su žmo­nė­mis, ne­pa­ten­kin­tais – taip pat.