
Naujausios
Didždvario parkui norima grąžinti anglišką stilių
Šiaulių miesto senąjį Didždvario parką siūloma sutvarkyti, atkuriant angliško parko stilių. Parką siūloma ir aptverti, ir statyti naktį rakinamus vartus, o pagrindinį įėjimą daryti per grafų Zubovų rūmus. Juose įsikūrę Šiaulių universiteto padaliniai.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Projektuoja kauniečiai
Savivaldybėje viešai buvo pristatyti Didždvario parko ir jo prieigų kompleksinio sutvarkymo projektiniai pasiūlymai.
Kauno kelininkų bendrovė „SRP Projektas“ yra laimėjusi užsakymą rengti parko sutvarkymo techninį projektą. Architektūrinės dalies vadovė yra kaunietė architektė Asta Kiaunienė.
Ši kauniečių bendrovė su ta pačia architekte rengia ir Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcijos projektą.
Per viešą svarstymą parko sutvarkymo pasiūlymai, skirtingai nei bulvaro, aistrų nekėlė.
Didždvario parkas vadinamas Zubovų parku. Grafienės A. Zubovienės įpėdiniai 1922 metais parką padovanojo miesto visuomenei su sąlyga, kad jis būtų viešai naudojamas ir saugomas.
A. Kiaunienė priminė, jog Didždvario sodybos parkas XIX amžiaus antroje pusėje buvo kurtas angliško parko stiliumi. To stiliaus dvasią siūloma atkurti.
Angliško stiliaus parkui būdingos vaizdingos peizažinės perspektyvos, išryškinti pavieniai medžiai ar jų grupės, juose dominuojanti tanki veja, gėlynai ir kvapūs želdynai.
Medžiai būtų smarkiai retinami, išsaugant tik vertingus ir perspektyvius medžius ir jų grupes. Kertami sąžalynai, krūmynai – naikinama tankmė, kad parke atsirastų daugiau šviesos.
Bet architektė neįvardijo, kiek medžių gali būti iškirsta ir atsodinta. Tik teigė, jog sodinami būtų daugiamečiai žydintys augalai. Ar tik gėlės ir jų klombos?
„Ir gėlės, ir kiti žydintys želdiniai“, – atsakė A. Kiaunienė. Dendrologai dar dirbantys prie želdynų projekto.
Pagrindinį apvalios formos gėlyną siūloma atkurti priešais rūmus parko pusėje. Taip pat būtų atkurta Kaštonų alėja, papildant ją naujais medžiais.
Į parką – per rūmus
Pagal archeologinius tyrimus siūloma atkurti buvusią angliško stiliaus parko takelių struktūrą. Visi esami asfalto dangos ar kitos kietos dangos takai griaunami. Kiti grunto takeliai naikinami.
Atkurti senieji parko takeliai būtų iš smulkaus žvyro dangos, nes būtent tokia danga būdinga istoriniams parkams.
Siūloma maksimaliai atidengti nuo Aušros alėjos pusės Zubovų rūmų vaizdą.
„Pagrindinis įėjimas į parką turėtų būti įrengtas per rūmų pastato pirmąjį aukštą, – siūlė architektė. – Toks įėjimas į parką iš rūmų yra buvęs. Reikėtų siekti, kad esamų rūmų pirmojo aukšto patalpos būtų atvertos visuomenei“.
Architektės nuomone, rūmų pastato integravimas būtų labai prasmingas. Čia galėtų įsikurti kavinė, lankytojų WC ir kitos parko funkcijas papildančios patalpos. Šiai idėjai įgyvendinti reikėtų atskiro projekto, dėl kurio Savivadybė turėtų tartis su Šiaulių universitetu.
Šalia rūmų pastato dabar esantį menkavertį garažų pastatą siūloma griauti, išardyti visas parko teritorijoje esančių statinių pamatų liekanas ir kitus griuvėsius.
Parke išsaugomi teniso kortai, įrengiama vaikų žaidimų aikštelė, gali būti ir aikštelė renginiams, koncertams. Klausytojai per koncertus galėtų įsitaisyti tiesiog ant žolės.
Teniso kortai būtų aptveriami nauja ažūrine tvora. Šioje parko dalyje, kuri nelaikoma istorine, numatoma įrengti trinkelių dangos takelius. Taip pat – sustiprintos žolės dangos aikštelę statyti apie 20 automobilių. Įvažiavimas į ją bus kontroliuojamas.
Ateityje siūloma griauti teniso kortų aptarnavimo pastatą ir vietoj jo statyti naują šiuolaikišką ir funkcionalų.
Istoriniam parkui – tvora ir vartai
Parko teritoriją siūloma aptverti: vienur žalytvore, gyvatvore (pavyzdžiui, palei Aušros alėją), kitur – metaline ažūrine tvora (palei Dvaro gatvę). Metalinė tvora būtų apie 1,5–1,8 metro aukščio.
Būtų statomi naktį rakinami vartai. Pagrindiniai vartai numatyti už skulptūros „Aušra“ – Kaštonų alėjos ašyje, kiti dveji vartai – priešingoje pusėje, prie reljefo perkričio, pro kuriuos išėjus patektume į naująją (ne istorinę) parko teritoriją, ten, kur yra įrengti teniso kortai, automobilių stovėjimo aikštelė.
Į parką bus galima patekti ir iš Dvaro gatvės pusės suremontavus laiptelius.
Mažosios architektūros formos parke siūlomos lakoniškos, neimituojančios „istorizmo“, tačiau šiuolaikiškomis detalėmis interpretuojančios atkuriamo laikotarpio parkams būdingus istorinius bruožus.
XIX amžiaus parke nebuvo apšvietimo, todėl projektuojami tokie šviestuvai, kurie būtų kuo mažiau pastebimi. Prožektoriais, įtaisytais tarp želdynų, būtų apšviesti gėlynai, išryškintos vertingų medžių lajos.
Suoleliai būtų ir su atlošais, ir be jų. Dėstomi pavieniui ir grupėmis prie takų ar aikštelių.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Už „Aušros“ paminklo bus statomi pagrindiniai vartai į parką, kurį iš Aušros alėjos juos skroblų gyvatvorė, iš Dvaro gatvės – metalinė tvora.
Zubovų rūmų pirmąjį aukštą siūloma atverti visuomenei ir per jį įrengti pagrindinį įėjimą į parką.
Visi asfalto ar grunto takai bus naikinami ir atkuriami buvę senieji angliško stiliaus parko takeliai iš smulkaus žvyro dangos.