
Naujausios
Savivaldybė ir verslas – vienoje valtyje
Šiaulių miesto verslo tarybai, kurią sudaro Savivaldybės vadovai ir asocijuotų verslo struktūrų vadovai, pradeda pirmininkauti Šiaulių pramonininkų asociacija (ŠPA). Tarybos posėdyje akcentuota bendradarbiavimo ir greitų sprendimų svarba. „Investicinė aplinka regionams dabar ypač aktuali, nes Vilnius, Kaunas pradeda išsisemti, ir mums reikia nepramiegoti to laiko“, – apie sprendimų svarbą sakė Alvydas Stulpinas, ŠPA prezidentas.
Rūta JANKUVIENĖ
Šansas miestui ir regionui
Verslo tarybai metus pirmininkavo Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai. Rūmų prezidentas Vidmantas Japertas perduodamas pirmininkavimą Alvydui Stulpinui, ŠPA prezidentui, apžvelgė metų veiklą, įvardijo svarbiausias aktualijas. A. Stulpinas akcentavo laukiančius iššūkius.
Į diskusiją prie apvalaus stalo jungėsi miesto meras Artūras Visockas, Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis, kiti miesto vadovai.
Verslo asociacijų lyderiai, svarbiausiu iššūkiu įvardijo prasidėjusį procesą dėl regionų specializacijos. Pagal parengtą regioninės politikos Baltąją knygą nuo specializacijos priklausytų valstybės investicijos į savivaldybių bei regionų plėtrą.
„Savivaldybių žaidynės prasideda, turime išsikovoti lyderystę, – teigė V. Japertas. – Dabar neturėti bendros pozicijos – blogai. Todėl mūsų bendradarbiavimas bus dar reikalingesnis.“
Verslo atstovai teigiamai vertino, jog Savivaldybė ėmėsi rengti miesto ekonominio konkurencingumo studiją ir išmaniojo miesto kūrimo projektą. Bet lygiagrečiai ragino dirbti ir prie specializacijos programos.
„Šiaulių regiono specializacijos prioritetus, svarbiausias verslo šakas jau išsigryninome, – priminė A. Stulpinas. – Tai davė milžinišką postūmį, kad galime būti vieni iš tų, kurie kursime pilotinį projektą Baltosios knygos kontekste.“
ŠPA vadovas akcentavo, jog bendrame projekte, kaip tikrieji partneriai turėtų dalyvauti abi Šiaulių verslo asociacijos, Savivaldybė, LEZ-as, logistikos atstovai – vežėjų asociacija.
„O tikrieji partneriai – tai tie, kurie ne tik atsisėda prie pietų stalo, bet ir moka už pietus“, – vaizdžiai palygino A. Stulpinas.
Klausimai Savivaldybei
Verslo tarybos naujasis pirmininkas svarbiausiu darbotvarkės klausimu įvardijo Savivaldybės kitų metų biudžeto formavimą.
„Reikia keisti Savivaldybės biudžeto formavimo principus, biudžetas turi būti programinis, užtikrinantis investicijų prioritetus“, – sakė A. Stulpinas.
Jis teigė, jog Šiauliai neblogai atrodantys pagal Laisvosios rinkos instituto tyrimus, bet siūlė pasitikrinti, kaip miestas atrodo pagal regioninės politikos Baltosios knygos kriterijus.
Diskusijoje pareikšta, jog biudžetą formuojant svarbu užtikrinti programų tęstinumą, kad kuo mažiau įtakos darytų valdžios pasikeitimai.
„Jeigu norite atsiversti mūsų biudžetą, tai jau dabar verskite, – reagavo meras.– Logiškiems pasiūlymams esame atviri. Bet ne tiems, kurie iškeltų kurią vieną verslo grupę.“
Pirminis Savivaldybės kitų metų biudžeto projekto variantas baigiamas rengti, sutarta, jog bus teikiamas Verslo tarybai aptarti.
Verslo tarybos sprendimai yra rekomendaciniai, bet jie turi įtakos formuojant Savivaldybės nuostatas. Bendromis pastangomis, pavyzdžiui, pasiekta, jog būtų daromi pakeitimai dėl rinkliavos už atliekas, kad įmonėms ji būtų taikoma už faktinį surenkamų atliekų kiekį, o ne pagal valdomų objektų plotus.
Iškelti klausimai ir dėl žemės nuomos, ir dėl paviršinių nuotekų tarifų, kuriuos tvirtina miesto Taryba.
Paviršinių nuotekų mokestis ypač didelis. Šiauliuose įmonės moka po 22 centus už kvadratinį metrą teritorijos, Panevėžyje – vos 0,9 cento. Klausta, kuo grindžiami tokie skirtumai? Be to, Šiauliuose, vadinamuoju lietaus mokesčiu apmokestinama tik 20 procentų miesto teritorijos.
Atkreiptas dėmesys į būtinybę greičiau priimti politinius sprendimus, reikalingus verslo aplinkai gerinti.
Porą metų atidėliotas sprendimas dėl lengvatų taikymo verslui už investicijas. Verslininkai pabrėžė, jog tai ne tiek vietos verslui, kiek pačiam miestui svarbu – didintų Šiaulių patrauklumą ir konkurencingumą.
Meras patikino, jog sprendimo projektas dėl lengvatų miesto Tarybai bus teikiamas gruodžio mėnesį.
„Einame į finalą, bet tai, kiek truko šis procesas, netelpa į jokias proto ribas, – pabrėžė A. Stulpinas. – Reikia išmokti suvaldyti procesus, netempti sprendimo metų metus. Investicinė aplinka regionams dabar ypač aktuali, nes Vilnius, Kaunas pradeda išsisemti, ir mums reikia nepramiegoti to laiko.“
Verslo asociacijos ragina į Savivaldybės įmonių valdybas įsileisti nepriklausomus narius, pasiūlytų ir kandidatūrų.
A. Bartulis informavo, jog Šiaulių oro uosto įmonės valdyboje dirba nepriklausomas narys, bet kitose Savivaldybės bendrovėse tokių narių dar nėra. Kandidatai turėtų teikti paraiškas nacionaliniu lygiu ir dalyvauti konkurse.
A.Visockas dėkojo verslo lyderiams už iniciatyvumą: „Išnyko priešprieša.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Alvydas Stulpinas (kairėje), perėmęs vadovavimą Verslo tarybai iš Vidmanto Japerto, siūlo partneriams nuo diskusijų ir idėjų pereiti prie greitų sprendimų, kad „aktualūs klausimai nekabotų metų metus“.
Verslo taryboje – Savivaldybės komanda. Meras Artūras Visockas pabrėžia: „Logiškiems siūlymams mes atviri“.
Šiaulių miesto verslo taryba, kurią sudaro Savivaldybės vadovai ir asocijuotų verslo struktūrų vadovai, posėdyje diskutavo, kaip bendradarbiauti, kad investicijos stiprintų Šiaulius ir regioną.