Kokie mitai trukdo vyrams kontroliuoti šlapimo nelaikymą

Kokie mitai trukdo vyrams kontroliuoti šlapimo nelaikymą

Ko­kie mi­tai truk­do vy­rams kont­ro­liuo­ti šla­pi­mo ne­lai­ky­mą

Ka­dan­gi stip­rio­sios ly­ties at­sto­vai yra daž­nai įsi­ti­ki­nę, kad „tik­ri vy­rai“ tie­siog ne­ser­ga, vi­sa­me pa­sau­ly­je jie vis gar­siau ra­gi­na­mi pa­si­rū­pin­ti sa­vo svei­ka­ta, pa­vyz­džiui, pro­fi­lak­tiš­kai tik­rin­tis dėl pro­sta­tos vė­žio. Su pro­sta­tos pro­ble­mo­mis ne­re­tai su­si­jęs ir šla­pi­mo ne­lai­ky­mas, apie ku­rį vy­rams dar sun­kiau kal­bė­ti ir kreip­tis pa­gal­bos. Kar­tu su gy­dy­to­ja uro­lo­ge Ma­ri­ja Ba­ri­sie­ne ap­ta­ria­me šį ne­ga­la­vi­mą ir jį su­pan­čius mi­tus, ku­rie truk­do vy­rams im­tis tin­ka­mų spren­di­mų ir su­val­dy­ti šla­pi­mo ne­lai­ky­mo ke­lia­mus ne­pa­to­gu­mus.

Pa­sak gy­dy­to­jos uro­lo­gės Ma­ri­jos Ba­ri­sie­nės, pa­gal po­vei­kį gy­ve­ni­mo ko­ky­bei šla­pi­mo ne­lai­ky­mas pri­lygs­ta to­kioms uro­lo­gi­nėms li­goms kaip pro­sta­tos vė­žys ar ge­ry­bi­nė pro­sta­tos hi­perp­la­zi­ja. Be to, jis yra su­si­jęs su to­kio­mis psi­cho­lo­gi­nė­mis būk­lė­mis, kaip ne­ri­mas, kan­čia, dep­re­si­ja.

„Dau­ge­liui pa­cien­tų kal­bė­ti apie šla­pi­mo ne­lai­ky­mą gė­da, to­dėl daž­niau­siai šią būk­lę jie sten­gia­si ig­no­ruo­ti ar­ba net nu­slėp­ti. Taip pat ma­žiau ti­kė­ti­na, kad pa­gal­bos kreip­sis šla­pi­mo ne­lai­ky­mo var­gi­na­mi pa­cien­tai, ku­rie kar­tu ser­ga ir dep­re­si­ja. Jų gy­ve­ni­mo ko­ky­bė daž­niau­siai yra pra­stes­nė, to­kie žmo­nės sie­kia so­cia­li­nės izo­lia­ci­jos ir yra lin­kę ig­no­ruo­ti sa­vo simp­to­mus. La­bai svar­bu, kad to­kie pa­cien­tai su­lauk­tų šei­mos na­rių, ar­ti­mų drau­gų dė­me­sio ir pa­lai­ky­mo“, – ak­cen­tuo­ja M. Ba­ri­sie­nė.

Gy­dy­to­ja ra­gi­na vy­rus pir­miau­sia kreip­tis į šei­mos gy­dy­to­ją, ku­ris tu­ri at­lik­ti pir­mi­nį pa­cien­to svei­ka­tos būk­lės įver­ti­ni­mą ir, esant rei­ka­lui, nu­siųs­ti kon­sul­tuo­tis su uro­lo­gu. Šla­pi­mo ne­lai­ky­mo prie­žas­čių yra daug. Anot M. Ba­ri­sie­nės, kiek­vie­nu at­ve­ju šį ne­ga­la­vi­mą nu­le­mia įvai­rūs su­tri­ki­mai, o prie­žas­tys yra in­di­vi­dua­lios. Daž­niau­siai prie­žas­tys bū­na idio­pa­ti­nės, ge­ry­bi­nės uro­lo­gi­nės li­gos ar­ba poo­pe­ra­ci­nė pro­sta­tos vė­žio, ge­ry­bi­nės pro­sta­tos hi­perp­la­zi­jos ar šlap­lės strik­tū­ros gy­dy­mo komp­li­ka­ci­ja.

Klai­din­gi įsi­ti­ki­ni­mai

Šla­pi­mo ne­lai­ky­mą ga­li pa­blo­gin­ti kai ku­rie žmo­gaus įpro­čiai, pa­vyz­džiui, per­tek­li­nis skys­čių, ypač ga­zuo­tų gė­ri­mų, var­to­ji­mas, taip pat ko­fei­no bei al­ko­ho­lio var­to­ji­mas, rū­ky­mas. Pa­ko­re­ga­vus gy­ve­ni­mo bū­dą, pa­pras­tai pa­leng­vė­ja ir šla­pi­mo ne­lai­ky­mo simp­to­mai.

Gy­dy­to­ja M. Ba­ri­sie­nė at­krei­pia dė­me­sį ir į klai­din­gus mi­tus apie šla­pi­mo ne­lai­ky­mą. Šie mi­tai truk­do vy­rams tin­ka­mai su­si­do­ro­ti su pa­ti­ria­mais ne­pa­to­gu­mais ir iš­lai­ky­ti įpras­tą, ak­ty­vų gy­ve­ni­mo bū­dą.

„La­biau­siai pa­pli­tęs mi­tas, kad šla­pi­mo ne­lai­ky­mas yra na­tū­ra­li se­nė­ji­mo pro­ce­so da­lis. Tai ne­tie­sa, nes šla­pi­mo kar­tais ne­be­lai­ko ir jau­ni, ir vy­res­nio am­žiaus vy­rai. Skir­tin­gos yra ir prie­žas­tys. Jau­niems vy­rams šla­pi­mo ne­lai­ky­mą daž­niau su­ke­lia gre­tu­ti­nės li­gos, to­kios kaip cuk­ri­nis dia­be­tas ar­ba neu­ro­lo­gi­nė pa­to­lo­gi­ja (nu­ga­ros ir gal­vos sme­ge­nų aug­liai, nu­ga­ros sme­ge­nų su­spau­di­mas ar­ba in­sul­tas). Vy­res­niems vy­rams šla­pi­mo ne­lai­ky­mo po­žy­mių daž­niau­siai at­si­ran­da dėl ge­ry­bi­nės pro­sta­tos hi­perp­la­zi­jos“, – aiš­ki­na gy­dy­to­ja.

Ki­tas ga­jus mi­tas – jog šla­pi­mo ne­lai­ky­mo simp­to­mai reiš­kia vė­žį. M. Ba­ri­sie­nė pa­brė­žia, kad šla­pi­mo ne­lai­ky­mą daž­niau­siai su­ke­lia ge­ry­bi­nės li­gos. Ji pri­du­ria, kad šla­pi­mo ne­lai­ky­mas ga­li bū­ti ir poo­pe­ra­ci­nė pro­sta­tos vė­žio gy­dy­mo komp­li­ka­ci­ja.

Da­lis vy­rų ti­ki­si, kad vais­ta­žo­lių ar­ba­ta iš­spręs vi­sas pro­ble­mas ar­ba kad šla­pi­mo ne­lai­ky­mas praeis sa­vai­me. Tai ne­tie­sa. Bū­ti­na kreip­tis į spe­cia­lis­tą, kad bū­tų nu­sta­ty­ta šla­pi­mo ne­lai­ky­mo prie­žas­tis ir pa­skir­tas tin­ka­mas gy­dy­mas. Del­siant pro­ble­ma tik gi­lės ir sa­vai­me tik­rai ne­praeis.

Daž­nai vy­rai ven­gia ieš­ko­ti pa­gal­bos ir gė­di­ja­si, nes ma­no, kad „tai“ nu­ti­ko tik jiems. Ta­čiau iš tie­sų net 1 iš 4 vy­res­nių nei 40 me­tų vy­rų pa­ti­ria šla­pi­mo ne­lai­ky­mą, įskai­tant la­šė­ji­mą po nu­si­šla­pi­ni­mo ir ma­žus ne­va­lin­gus iš­te­kė­ji­mus.

Ne­ži­no, kad yra vy­riš­kų ga­mi­nių

M. Ba­ri­sie­nė mi­ni dar vie­ną la­bai ga­jų mi­tą. Vy­rai daž­nai ma­no, kad šla­pi­mą su­ge­rian­čios prie­mo­nės (įklo­tai ar saus­kel­nės) yra skir­tos tik mo­te­rims ar­ba se­ny­vo am­žiaus žmo­nėms.

„Sa­vo pra­kti­ko­je ne­re­tai ma­to­me, kaip pa­cien­tai sa­vo bė­das ban­do iš­spręs­ti nee­fek­ty­vio­mis na­muo­se iš­ras­to­mis prie­mo­nė­mis, to­kio­mis kaip tua­le­ti­nis po­pie­rius, ser­ve­tė­lės ar tie­siog au­di­nys. Mū­sų pa­rei­ga yra in­for­muo­ti pa­cien­tą, kad rin­ko­je yra spe­cia­liai vy­rams skir­tų ga­mi­nių, ku­rie ne tik pa­ga­min­ti taip, kad ati­tik­tų vy­rų ana­to­mi­ją, bet yra ir vy­riš­ko, disk­re­tiš­ko di­zai­no“, – pa­brė­žia uro­lo­gė.

Šla­pi­mą su­ge­rian­čios prie­mo­nės pa­de­da iš­spręs­ti hi­gie­ni­nes šla­pi­mo ne­lai­ky­mo pro­ble­mas ir pa­de­da vy­rams iš­lai­ky­ti įpras­tą gy­ve­ni­mo bū­dą, iš­lik­ti ak­ty­viems ir neuž­si­da­ry­ti na­muo­se. Gy­dy­to­ja M. Ba­ri­sie­nė pa­brė­žia, kad šla­pi­mą su­ge­rian­čios prie­mo­nės tu­ri bū­ti ko­ky­biš­kos, pa­ga­min­tos iš švel­nios odai, orui lai­džios me­džia­gos. Taip pat jos tu­ri grei­tai su­ger­ti ir efek­ty­viai su­lai­ky­ti šla­pi­mą vi­di­niuo­se sluoks­niuo­se.

Nuo įklo­tų iki kel­nai­čių

Iš spe­cia­liai vy­rams skir­to „TE­NA Men“ asor­ti­men­to ga­li­ma pa­si­rink­ti šla­pi­mą su­ge­rian­čią prie­mo­nę, la­biau­siai ati­tin­kan­čią pa­ti­ria­mą būk­lę. Spe­cia­liai pa­gal vy­rų ana­to­mi­ją su­kur­ti „TE­NA Men“ ga­mi­niai yra pa­to­gūs, grei­tai su­ge­ria šla­pi­mą ir pa­ti­ki­mai ap­sau­go nuo pra­te­kė­ji­mo bei ne­ma­lo­naus kva­po at­si­ra­di­mo.

Vy­rams, ne­se­niai su­si­dū­ru­siems su šla­pi­mo iš­la­šė­ji­mo pro­ble­ma, pa­ta­ria­ma iš­ban­dy­ti juo­dos spal­vos itin plo­nus įklo­tus „TE­NA Men Pro­tec­ti­ve Shield“. Tai tu­ri pa­dė­ti įpras­ti nau­do­ti įklo­tus vie­to­je nee­fek­ty­vių na­mi­nių prie­mo­nių. Ne­va­lin­gai iš­te­kant dau­giau šla­pi­mo re­ko­men­duo­ja­ma rink­tis dau­giau su­ge­rian­čius „TE­NA Men“ ap­sau­gi­nius įklo­tus (LE­VEL 1, LE­VEL 2, LE­VEL 3).

Siū­lo­ma ir nau­jie­na – vy­riš­kos saus­kel­nės-kel­nai­tės „TE­NA Men Pants Plus“. Jos su­tei­kia kas­die­nę, ak­ty­viems vy­rams pri­tai­ky­tą ap­sau­gą esant vi­du­ti­niam-sun­kiam šla­pi­mo ne­lai­ky­mui. Tam­siai mė­ly­nos spal­vos „TE­NA Men Pants Plus“ pri­me­na įpras­tus vy­riš­kus apa­ti­nius, yra pa­ga­min­tos iš minkš­tos, tamp­rios ir orui lai­džios me­džia­gos. Šios saus­kel­nės-kel­nai­tės yra disk­re­tiš­kos, pa­to­gios dė­vė­ti kas­dien ir už­tik­ri­na pa­ti­ki­mą ap­sau­gą nuo pra­te­kė­ji­mo.

In­ter­ne­to sve­tai­nė­je  www.TENA.lt  ga­li­te ras­ti dau­giau in­for­ma­ci­jos apie vy­rams skir­tus ga­mi­nius ir už­si­sa­ky­ti NE­MO­KA­MĄ įklo­tų pa­vyz­dį. Ga­mi­nių ga­li­ma įsi­gy­ti TE­NA in­ter­ne­ti­nė­je par­duo­tu­vė­je bei vais­ti­nė­se.

Užs. Nr. 367206