
Naujausios
Molio „charakteris“ – tarsi žemaičio
Irma Diminskienė iš Pagryžuvio (Kelmės r.) susipažinusi su patyrusiu keramiku ir pati bando jaukintis molį. Aktyvi moteris Tytuvėnuose įsirengė keramikos dirbtuvėles, kuriose gimsta praktiški ir akiai malonūs molinukai: puodeliai, lėkštės, dubenys, segės, įvairiausios figūrėlės, net verpstės.
Dalia KARPAVIČIENĖ
daliak@skrastas.lt
Lemtinga pažintis su keramiku
Prieš dvejus metus Irma Diminskienė Tytuvėnuose, dirbtuvėlėse pradėjo lipdyti įvairius molinukus.
„Pirmus metus man viskas buvo nauja, nežinoma, nauji potyriai ir džiugino, ir baugino. Dabar jaučiuosi tvirčiau, nors man reikia labai daug ką išmokti ir sužinoti“, – sakė I. Diminskienė.
Greičiausiai su moliu nebūtų dirbusi, jei ne lemtinga pažintis su patyrusiu keramiku Kastyčiu Mičiuliu, atsikėlusiu gyventi į Budraičius. Moteris pradėjo mokytis keramikos paslapčių.
„Iš pradžių tik žiūrėjau, kaip keramikas dirba, paskui pati bandžiau. Mokytojas pasitaikė labai griežtas, reikalavo tikslumo, kokybės, atsakomybės, be išlygų atsiduoti tam, ką darai. Jei neišeidavo molinukas išsyk, tekdavo lipdyti iš naujo po keliasdešimt kartų“, – pasakojo I. Diminskienė.
Ryšiai nenutrūko – ir dabar ponia Irma kartais pasikonsultuoja su keramiku. Jos manymu, keramikos reikia mokytis visą gyvenimą, nes bet kuriuo metu gali suprasti kokią nors paslaptį, nustebti.
Keramikoje labai daug siurprizų. Rodos, tūkstantąjį kartą darai tą patį, o rezultatas gali visiškai nuvilti. Būna, kad dirbinys iš viso nepavyksta. Priežasčių gali būti įvairiausių. Gali pasitaikyti nusipirkti „negerą“ molį. „Kartais rodosi, jog molį, kaip ir žmogų, veikia mėnulis“, – stebėjosi ir svarstė moteris, tačiau neabejoja, jog molis labiausiai nemėgsta skubos. Jei lipdytojas skuba, molis – pokštauja: skilinėja, sprogsta. Su charakteriu ši medžiaga.
„Molis – kaip žemaitis... Jo tikrai per prievartą nepakočiosi. Bet ir aš – iš to paties krašto. Gal todėl susidraugaujame po truputį“, – šypsodamasi sakė I.Diminskienė.
Procesas ilgas, bet įdomus
Nedidelėse keramikos dirbtuvėlėse Tytuvėnų centre I. Diminskienė jaučiasi kaip namuose. Kadangi yra krosnis, būna, kad ir valgyti išsiverda, jei tenka ilgėliau padirbėti.
Jos molinukai jau iškeliavo į ne vieną bendruomenę, organizaciją, pas atskirus žmones. „Be jokio užmokesčio rengiu ir akcijas, kviečiu į dirbtuvėles ateiti šeimas, patiems pabandyti ką nors gražaus nusilipdyti. Labai džiaugiuosi, kai užsuka grįžusieji iš užsienio, nori bent truputį susipažinti su senaisiais amatais“, – sakė I. Diminskienė.
Jos praktiškų ir akiai malonių molinukų galima rasti parduotuvėlėse Vilniuje ir Kelmėje.
Kol molinukas būna baigtas, praeina beveik savaitė.
Pirmiausia būsimasis dirbinys turi gimti lipdytojos arba užsakovų mintyse. Po to prasideda ilgas, sudėtingas procesas. Molio gabalas minkomas, kočiojamas, įvairiai formuojamas, dedamas į formas ir laikomas iki dviejų valandų, kad sustingtų.
Vėliau molinukas dekoruojamas, raižomas. Lipdytoja naudoja labai paprastas priemones: peilius, medinius pagaliukus, adatėles. Mėgsta molinukus gražinti kriauklyčių, augalų lapų įspaudais. Per keletą dienų dekoruotas molinukas visiškai išdžiūva ir yra kaitinamas elektrinėje krosnyje apie šešias valandas.
Prireikia laiko, kol išdegintas gaminys ataušta, tik tuomet galima glazūruoti – nudažyti guašo tirštumo skystu stiklu su pigmentais ir vandeniu. Glazūrų yra visokių spalvų, todėl ir molinukai įvairiai švyti. Glazūruoti molinukai dar kartą kaitinami.
Avytės ant puodelių ir pasišiaušęs angelas
Ant daugelio I. Diminskienės molinukų įsitaisiusios žaismingos avytės, avinukai. Minkštakailiai gyvūnėliai tapo savotišku simboliu.
„Avytėms kailiukus ant glazūruotų dirbinių nupiešiu specialiais dažais, plonu teptuku. Kaip ir akytes. Darbo ir širdies šilumos labai daug įdedu“, – sakė I. Diminskienė.
Ji buvo pasižadėjusi niekuomet nelipdyti angelų, nes visi ir visokius angelus iš šiaudų ar medžio, akmens ir popieriaus, metalo bei kitokių medžiagų kuria. Bet vieną vis dėlto nulipdė.
„Ilgai svarsčiau, kaip nulipdyti angelą, kad tiktų ir tikinčiam, ir netikinčiam žmogui. Angelas, mano įsitikinimu, turi nešti linksmą žinią, pats būti linksmas, žaismingas, pasišiaušęs. Manau, tokį ir nulipdžiau. Kupidoną su vyšniomis. Norėjau šiek tiek papokštauti. Juk nieko blogo?“ – šypsojosi moteris.
I. Diminskienė norėtų išbandyti juodąją keramiką. Dar – lipdyti žirgelius, panašius į tuos medinukus, kurie stogų kraigus puošė.
Neseniai Tytuvėnų regioninio parko direkcija paprašė sukurti ir nulipdyti kokį nors dirbinį tradicinių sodybų konkurso nugalėtojams ir dalyviams. Ponia Irma nulipdė verpstes. „Apdovanotieji labai nustebo, bet buvo patenkinti. Ir man pačiai verpstės patiko“, – šypsojosi moteris.
Autorės nuotr.
Irma Diminskienė sakė, jog lipdymas iš molio jai teikia didelį malonumą, ramybę.
Išdžiuvę molinukai keliaus į elektrinę krosnį, vėliau bus glazūruojami.
Elektrinėje krosnelėje molinukus dar reikia išdeginti.
Vienas iš didesnių dirbinių – rankomis lipdyta, raižyta, glazūruota vaza.
I. Diminskienė buvo pasižadėjusi niekuomet nelipdyti angelų, tačiau vieną vis dėlto nulipdė. Neįprastą, linksmą, pasišiaušusį, su vyšniomis.
Molinukai – įvairių įvairiausi: ir puodeliai, ir dubenėliai, ir šiaip akiai malonūs dirbiniai.
Irmos Diminskienės asmeninio albumo nuotr.
Iš molio galima nulipdyti ir verpstę.
I. Diminskienė mėgsta ryškių spalvų molinukus, nes, pasak moters, gyvenime ir taip daug pilkumos, niūrumo.