
Naujausios
Kelias nutiestas į būsimas kapines
Šiaulių miesto naujųjų Daušiškių kapinių kontūrai dar neryškėja, bet kelias į kapines jau nutiestas. Kada kapinės bus atidarytos, vis dar neaišku. Plečiami plotai veikiančiose Ginkūnų kapinėse, skaičiuojama, jog čia naujų kapaviečių užteks dar dvejus metus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Įveiktas pirmasis etapas
Šiaulių rajone, prie Šiaulių pietvakarinio aplinkkelio, seniai suplanuotų Daušiškių kapinių statybos darbai prasidėjo tik šiemet – nuo privažiavimo kelio.
Į būsimas kapines nuo aplinkkelio, tarp jo 4 kilometro ir 5 kilometro, įrengta 393 metrų nuovaža ir nutiestas 161 metro IV kategorijos viešasis kelias.
Darbus atliko konkursą laimėjusi valstybinė įmonė „Šiaulių regiono keliai“.
Miesto Savivaldybės Statybos ir renovacijos skyriaus vedėja Rima Jankienė informavo, jog kelininkai buvo įsipareigoję darbus atlikti iki spalio pabaigos ir laiku juos baigė.
„Darbų priėmimas dar nėra įvykęs, šiuo metu rengiame kadastrinių matavimų bylas ir teisinę registraciją“, – sakė R. Jankienė.
Pagal sutartį kelininkai darbus įsipareigojo atlikti už 284,6 tūkstančio eurų.
„Realiai gali kainuoti ir mažiau, paaiškės atlikus galutinį darbų aktavimą“, – teigė pavaduotoja.
Darbai finansuojami iš Savivaldybės biudžeto ir Kelių priežiūros programos lėšų.
Nutiesus kelią ir nuovažą įgyvendintas kapinių statybos pirmasis etapas. Savivaldybė tam tikslui šiemet buvo numačiusi skirti 590 tūkstančių eurų.
„Darbus daug pigiau nupirkome – sutaupėme pusę skirtų lėšų“, – pabrėžė R. Jankienė.
Pagal techninį projektą suplanuoti iš viso trys kapinių statybos etapai. Viso projekto vertė 6,9 milijono eurų. Antrajam etapui reikės per 4 milijonų eurų, trečiajam – per 2 milijonus eurų.
Savivaldybės kitų metų biudžeto projektas šiuo metu sudarinėjamas. Pinigai planuojami antrajam etapui pradėti.
Strateginės plėtros ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog Daušiškių kapinių statybai 2018 metais planuojama 1,6 milijono eurų, 2019 metais – 1,9 milijono eurų, 2020 metais – per 2 milijonus eurų.
Ar per trejus metus kapinių statybą ir planuojama baigti, direktorė negalėjo atsakyti.
Galima laukti 5 metus
Kol naujų kapinių nėra, veikiančiose Ginkūnų kapinėse išplėsti palaidojimo plotai, perkėlus kapinių tvorą į miesto pusę.
„Naujų kapaviečių užteks dar porai metų“, – tvirtino „Šiaulių kraštui“ kapinių administracijos vadovė Vaida Buračienė, miesto kapinių prižiūrėtojos UAB „Ecoservice projektai“ atstovė.
Per metus miršta apie 1 000 šiauliečių, bet naujų kapaviečių reikia tik apie 300. Kiti mirusieji laidojami į šeimos kapavietes.
„Apie 100 laisvų vietų dar yra kolumbariume,– sakė V. Buračienė. – Savivaldybė ketina ir daugiau kolumbariumo modulių statyti, tik didesnio poreikio dar nėra.“
Kolumbariumas nėra populiarus, per mėnesį pastatomos 2–3 urnos. Už kolumbariumą reikia mokėti vienkartinį 500 eurų mokestį, naudotis galima neterminuotą laiką.
„Daugiau urnų su sudegintais mirusiųjų palaikais laidojama į šeimos kapavietes, – pastebi kapinių priežiūros vadovė. – Anksčiau per mėnesį vidutiniškai būdavo palaidojamos 8 urnos, dabar – 16.“
Urnų palaidojimai į šeimos kapavietes yra neribojami, ir žmonės ta galimybe naudojasi.
„Tai gera išeitis, kai į šeimos kapavietę su karstais nebegalima laidoti, o žmonės nenori per kelias vietas šeimos kapaviečių turėti“, – sako V. Buračienė.
Rezervinių plotų dar yra K. Donelaičio gatvės kapinėse.
„K. Donelaičio gatvės kapinės dabar yra riboto palaidojimo, galima laidoti tik į šeimos kapus, – sakė V. Buračienė. – Siūlysime Savivaldybei pakeisti jų statusą, kad rezerviniame plote galima būtų laidoti į naujas kapavietes. Ten jų užtektų dar trejiems metams.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo Šiaulių pietvakarinio aplinkkelio nutiesta nuovaža ir kelias į suplanuotas Daušiškių kapines – tik įžanga į kapinių statybą, kuri gali tęstis trejus ar daugiau metų.