
Naujausios
Gyventojai laukia valdžios absurdo pabaigos
„Šiaulių kraštas“ nuolat gauna Šiaulių rajono gyventojų skundų dėl daugybės nesusipratimų sąskaitose už atliekas. Rajono valdžia žada ištaisyti klaidas ir priimti naujus sprendimus gruodžio 19-osios dienos Tarybos posėdyje. Gyventojai svarsto, ar bus įsigilinta į konkrečius atvejus?
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Studentams – dvigubai
Redakcijai skambinusi kuršėniškė svarstė, kiek kartų už atliekas turi mokėti studentai? Dviejų studentų, studijuojančių Vilniaus universitetuose ir gyvenančių universitetų bendrabučiuose, mama stebėjosi: mokant už bendrabutį jos sūnūs kas mėnesį sumoka ir atliekų tvarkymo mokestį, kuris įskaičiuotas į bendrą mokestį už atliekas, tačiau už abu sūnus rinkliavos mokestį pagal sąskaitą tėvai turi apmokėti ir Šiaulių rajono savivaldybei. Abu studentai gyvenamąją vietą deklaruoja tėvų namuose, nes bendrabutyje, kur iš tiesų jie gyvena, niekas neleidžia jiems deklaruoti gyvenamosios vietos.
„Gal galėtų dvi savivaldybės susitarti, kuri ims mokestį iš studentų už atliekas, nes akivaizdu, kad jie negali tuo pačiu metu šiukšlinti dviejose vietose“, – mano kuršėniškė.
Sodybos tuščios, bet mokestis skaičiuojamas
Net keletas rajono gyventojų piktinosi, kad tenka mokėti už senas paveldėtas iš tėvų sodybas, kuriose niekas negyvena.
Kuršėniškis Kęstutis, įvedus dvinarę rinkliavą, gavo sąskaitą už su seserimi paveldėtą prieš septyneris metus mirusios mamos namą atokiame kaime. Name seniai niekas negyvena, nėra jokių sutarčių dėl atliekų išvežimo, konteinerių.
Kuršėniškis sakė, jog daugybė atokiuose kaimuose esančių sodybų – tuščios. Jų neįmanoma nei parduoti, nei jose gyventi, nes jos baigiančios griūti, tačiau tapo pasipelnymo šaltiniu atliekų tvarkytojams.
Kitas skaitytojas pasakojo, kad atliekų tvarkytojai „prikėlė iš kapų“ prieš trisdešimt dvejus metus mirusią mamą ir jos vardu atsiuntė sąskaitą už atliekas.
Kuršėniškių pora stebėjosi gavusi sąskaitą už atliekas sodyboje, kurioje nė namo nebėra – likę tik pamatai. Už keliolikos kilometrų nuo Kuršėnų esančioje sodyboje kuršėniškiai nuvažiuoja pasodinti daržų, sode susirinkti obuolių. Sodyboje yra elektros įvadas. Kad įrodytų, jog sodyboje tikrai negyvena, kuršėniškiai privalo atnešti iš elektros tiekėjų pažymą, kad šiuo adresu elektra nėra naudojama.
„Kai atnešime pažymą, sakė, nuims mums tik kintamąją dvinarės sąskaitos dalį už atliekas, o pastovioji – apie 18 eurų – vis tiek liks ir ją mes turėsime mokėti. Už ką?“ – stebėjosi kuršėniškė.
Kodėl prekybos centrui brango keturis kartus?
Redakcija gavo Gintaro Dankio, UAB „Bikuvos prekyba“ Kuršėnų padalinio vadovo laišką, kuriame palyginamos sąskaitos.
„Anksčiau prekybos centras mokėdavo po 40 eurų mėnesiui (240 eurų pusmečiui), o po gegužės 16 dienos Šiaulių rajono savivaldybės sprendimo, kuris įsigaliojo nuo liepos 1 dienos, gavome 938,87 euro sąskaitą už pusmetį (156,478 euro mėnesiui)“, – lygino sumas vadovas.
Verslininkas stebisi, kokios su atliekų tvarkymu susijusios sąnaudos staiga padidėjo keturis kartus, jeigu keturis kartus išaugo rinkliavos mokestis?
Prekybos centro vadovas turi ir daugiau klausimų: kodėl mokėjimo pranešime „prekybos paskirties plotas ir sandėliavimo paskirties plotas apmokestinamas vienodu tarifu“?
„Jeigu, kaip ir anksčiau, prekybos centras naudojasi vienu konteineriu, kuris išvežamas du kartus per savaitę, kokia logika pagrįstas sprendimas skaičiuoti mokestį nuo pastato kvadratūros?!“ – stebisi G. Dankis.
Savivaldybė žada ištaisyti „klaidas“
Kilus gyventojų, verslininkų, ūkininkų nepasitenkinimui, Šiaulių rajono savivaldybė išplatino atsiprašymą. Esą paaiškėjo netikslumai ir klaidos sąskaitose, nes įvairūs registrai Savivaldybei pateikė klaidingus duomenis.
Informaciniame Savivaldybės pranešime rašoma, jeigu gyventojams „mokėjimų pranešimuose nurodyti netikslūs registro duomenys, ne tam asmeniui priskirtas nekilnojamasis turtas, nesutampa deklaruotų asmenų skaičius, mirus nekilnojamojo turto objekto savininkui“, gyventojai gali kreiptis į savo seniūnijas arba į savivaldybės Aplinkos apsaugos skyrių Šiauliuose ir Kuršėnuose.
Gruodžio 19 dieną Šiaulių rajono taryba renkasi į posėdį, kuriame bus svarstomas klausimas dėl „nekilnojamojo turto objektų vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą ir tvarkymą pakeitimo“.
Gyventojai, kreipęsi į „Šiaulių kraštą“ spėlioja, kuriems gyventojams rajono politikai Tarybos posėdyje „nuims nesąmoningus mokesčius“, o kuriems paliks?
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gyventojai stebisi, kieno apetitai dėl atliekų staiga taip išaugo, kad jiems atsiųstos kelis ar net keliasdešimt kartų didesnės sąskaitos.