
Naujausios
Šiauliams reprezentuoti renkami festivaliai ir varžybos
Šiaulių savivaldybėje pirmą kartą sprendžiama, kokiems kultūros ir sporto renginiams suteikti reprezentacinio renginio statusą ir prioritetinį finansavimą. Krepšinio klubui „Šiauliai“, jeigu jo dalyvavimas varžybose bus pripažintas reprezentuojančiu miestą, byrėtų rekordinė 350 tūkstančių eurų parama.
Rūta JANKUVIENĖ
Kas siūloma
Miesto Taryba gruodžio 27 dieną turėtų tvirtinti siūlomų reprezentacinių renginių sąrašą 2018–2020 metams.
Tarybos komitetai jį pradėjo svarstyti. Į sąrašą patekusiems renginiams trejus metus bus užtikrintas finansavimas. Biudžeto paramos kiekvienas galės gauti ne mažiau nei 10 tūkstančių eurų.
Konkurse sulaukta 17 paraiškų, iš jų 10 – kultūros srities, 7 – sporto. Politikams svarstyti yra pateikti šeši kultūros festivaliai ir penki sporto renginiai.
Siūloma reprezentacinį statusą suteikti tarptautiniam folkloro konkursui-festivaliui „Saulės žiedas“ (rengia asociacija Baltų centras), tarptautiniam Chaimo Frenkelio vilos vasaros festivaliui (rengia Šiaulių „Aušros“ muziejus), festivaliui „Resurrexit“ (rengia koncertinė įstaiga Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija"), tarptautiniam bigbendų festivaliui „Big Band Festival Šiauliai“ (rengia Šiaulių miesto koncertinė įstaiga „Saulė"), šiuolaikinio meno ir mados festivaliui „Virus“ (rengia Šiaulių dailės galerija) ir Lietuvos, Latvijos ir Estijos kaimo muzikantų ir kapelijų festivaliui „Ant rubežiaus“ (rengia asociacija „Ant rubežiaus).
Iš sporto renginių reprezentacinis statusas siūlomas: Šiaulių sporto klubo „Miražas“ rengiamoms tarptautinėms žirgų konkūrų varžyboms, krepšinio klubo „Šiauliai“ Lietuvos ir Baltijos krepšinio lygų varžyboms, Lietuvos regbio federacijos Europos jaunių ir suaugusiųjų regbio 7 čempionatams, Lietuvos teniso sąjungos organizuojamiems ir vykdomiems Deviso taurės mačams ir sporto mokyklos „Dubysa“ organizuojamoms ir vykdomoms Šiaulių dviračių lenktynėms.
Pagal Tarybos patvirtintas nuostatas tik 10-čiai renginių gali būti suteiktas išskirtinis statusas – po penkis iš abiejų sričių. Kultūros renginių daugiau siūloma, nes festivalis „Saulės žiedas“ vyksta tik kas antri metai – dabar bus 2019 metais. Kai jo nebus – 2018 ir 2020 metais – festivalis „Ant rubežiaus“ galės gauti paramą pagal reprezentacinį statusą.
Kultūros skyriaus vedėja Daina Kinčinaitienė politikams aiškino, jog šie du festivaliai yra vieno žanro ir pagal Kultūros ministerijos nuostatas tais pačiais metais nė negalėtų būti remiami.
Už borto
Tarybos Finansų ir ekonomikos komitete politikai išgirdo, jog į sąrašą nepateko tokie miestą garsinantys renginiai, kaip „Šiaulių naktys“, „Šiaulių Monmartro respublika“. Taip pat du tradiciniai vaikų ir jaunimo meno festivaliai – tarptautinis šokio festivalis „Aušrinė žvaigždė“ ir tarptautinis vaikų ir jaunimo teatrų festivalis „Baltoji varnelė“.
Iš sporto renginių už borto liko „Šiaulių olimpinė diena“.
„Tas raudonas brūkšnys – žiaurus, – reagavo Jonas Bartkus, komiteto pirmininkas. – Gal vasarą galėtų būti ir daugiau remiamų festivalių, jeigu pinigų negaus, tai gal jų ir nedarys?“
„Kas darė, tai ir darys“, – patikino D. Kinčinaitienė.
Likę už borto galės pretenduoti į paramą, bendra tvarka skiriamą kultūros projektams. Bet pagal šią tvarką paramos galės gauti tik iki 4 000 eurų.
Pretendentuojantiems į reprezentacinį statusą kultūros renginiams 2018 metais prašoma paramos suma iš viso sudaro 138 tūkstančius eurų, o sporto – per 496 tūkstančius eurų. Iš jų net 350 tūkstančių eurų reikia „Šiaulių“ krepšinio klubui remti.
Iš kultūros renginių brangiausias yra „Saulės žiedas“, kuriam Savivaldybės paramos prašoma 65 tūkstančių eurų. Kitų prašomos sumos sudaro nuo 19 tūkstančių eurų („Ant rubežiaus") iki 35,6 tūkstančio eurų („Virus").
Savivaldybės 2018 metų biudžeto projektas dar dėliojamas. Kol kas planuojamos mažesnės, nei prašomos sumos. Politikai informuoti, kad prašymams patenkinti reikėtų rasti papildomų 204 tūkstančių eurų. Iš jų 64 tūkstančių eurų – kultūros ir 140 tūkstančių – sporto renginiams.
Atmestųjų nė neinformavo
„Laiptų“ galerijos direktorė Janina Ališauskienė tik iš „Šiaulių krašto“ sužinojo, kad galerijos tradicinis tarptautinis festivalis „Monmartro respublika“ neatrinktas į reprezentacinį sąrašą.
„Vadinasi, šio festivalio miestui nereikia – jo reikia tik man“, – neslėpdama širdgėlos sakė J. Ališauskienė.
Šis festivalis vyksta penkiolika metų, trys dešimtys dailininkų suvažiuoja iš Lietuvos ir užsienio. Reprezentacinis statusas, jos žodžiais, svarbus dėl „saugumo“, nes lėšos užtikrinamos trejiems metams iš karto.
„ Pagal kultūros projektų rėmimą reikia laukti, kol Savivaldybės biudžetas bus patvirtintas, o paraiškos įvertinamos, sprendimai priimami tik kovo mėnesį, – sakė J. Ališauskienė . – Tada tik paaiškėja, ar gausi paramą, ir reikia per galvą verstis, kad spėtum per du tris mėnesius viską suorganizuoti.“
Populiaraus renginio „Šiaulių naktys“ rengėjas Remigijus Ruokis tik neoficialiai girdėjo, jog paraiška netenkinta.
„Aš tik girdėjau, kad mes neatitikome kažkokių kriterijų, bet kokių – nė nežinau, – sakė R.Ruokis. – Į svarstymą niekas nekviečia, o informuoti, kodėl paraiška atmesta, niekas nė nesiteikė. Lyg dėl dienų kiekio netikome. Bet renginius darome savaitę. O reklamos Šiauliams tiek darome, kiek joks kitas renginys.“
Kas ką sprendė
Paraiškas vertino ekspertų komisijos, jų vertinimai teikti Kultūros tarybai ir Sporto tarybai. Jos renginius reitingavo ir savo rekomendacijas teikė Savivaldybės komisijai.
Kultūros tarybos pirmininkas Antanas Venckus „Šiaulių kraštui“ sakė, jog po ekspertų vertinimo tarybai reitinguoti buvo pateikti aštuoni renginiai. Reitingus įvardyti atsisakė.
„Mūsų argumentai buvo tokie: kiek yra išliekamojo įspūdžio, kiek renginiai yra ne komerciniai – pats manau, jog ne mugės turėtų būti reprezentacinėmis, kiek suteikia Šiaulių veidui išskirtinimo ir kiek sąsajų turi su tarptautiniais dalykais, – sakė tarybos pirmininkas. – Kalbėjome, jog turėtų būti ir reprezentacinių vaikų festivalių.“
A. Venckaus teigimu, pirmadienį taryba dar rinksis dėl galutinių rekomendacijų.
Miesto Tarybai teikiamą sąrašą formulavo Savivaldybės administracijos komisija. Komisijos pirmininkas – Gintautas Sitnikas, Administracijos dirketoriaus pavaduotojas.
„Šiaulių krašto“ klausiamas, kaip buvo padaryta galutinė atranka po gautų rekomendacijų, pabrėžė, jog „galėjome atrinkti tik dešimt renginių“.
„Kai tiek gali būti, tai nori nenori reikia tik tiek išrinkti. Išrinkome vienuolika, nes du festivaliai vyks pamečiui, – aiškino G. Sitnikas. – Daug diskutavome ir išrinkome. Žiūrėjome, kad atitiktų kriterijus. Kas neatitiko, tas nepateko.“
Kokie kriterijai taikyti?
„Dėl masiškumo, dėl laiko, dėl renginio trukmės, – vardijo pirmininkas ir pasiūlė: – Galite pasiskaityti taisykles.“
Pats jų mintinai nežino, kad galėtų iš karto komentuoti.
Bet žino, kad, pavyzdžiui, „Šiaulių naktys“ neatitiko kriterijaus pagal laiką – per trumpai vyksta. Galimybė, bent vieną vaikų festivalį pripažinti reprezentaciniu, nesvarstyta. „Nėra nuostatuose, kad turi būti suaugusių ar ne suaugusių festivaliai, – sakė G. Sitnikas. – Aš gal mielai paremčiau tuos vaikučius ar studentus, bet jie turi atitikti kriterijus – gal dar metus kitus pavystys savo renginius ir atitiks.“
„Bet žinote, jie tik nepripažinti reprezentaciniais, bet niekas nedraus jiems vykti, pretenduoti į paramą pagal kitas rėmimo programas,“ – patikino G. Sitnikas.
Klausiamas, ar komisijos nariai balsavo dėl galutinio sąrašo, atsakė: „Galutinį sąrašą patvirtinome bendru sutarimu – vienbalsiai bendru sutarimu balsavo.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gintautas Sitinikas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas, vadovavęs Reprezentacinio renginio statuso suteikimo atrankos komisijai: „Kai reikia atrinkti tik dešimt, sunku atrinkti – atrinkome 11, bet niekas nedraus vykti renginiams, kurie ne reprezentaciniai.“
Janina Ališauskienė, „Laiptų“ galerijos direktorė, neslepia širdgėlos, jog festivalis „Šiaulių Monmartro respublika“ paliktas už borto: „Aš nė nebekovosiu dėl to statuso – vadinasi, to festivalio reikia tik man.“
Remigijus Ruokis, į kurio rengiamas „Šiaulių naktis“ septynerius metus plūsta miestiečiai ir kurios garsios visoje šalyje, stebisi: „Girdėjau, kad neatitikome kriterijų, bet kokių – nė nesiteikė informuoti.“