
Naujausios
Švęskime 100-metį
Šiauliuose vakar, likus mėnesiui iki jubiliejinės Vasario 16-osios, pristatyta Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo programa. Šiandien ji jau prasideda – Juliaus Janonio gimnazijoje atidaroma paroda, skirta Vasario 16-osios akto signatarams. Net keturi iš jų – Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis, Jonas Vileišis – išugdyti buvusios Šiaulių gimnazijos.
„Labai svarbi yra jungtis tarp istorijos ir dabarties, – sako minėjimo rengėjai. – Kaip į šventę įsitrauksime, ką patys jai duosime, toks bus rezultatas.“
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
„Bėgsime per istoriją“
Juliaus Janonio gimnazijoje vykusioje spaudos konferencijoje šventinę programą pristatė rengėjų komanda, vadovaujama Astos Lesauskienės, Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorės, istorikai, muziejininkai, menininkai, kultūros, švietimo žmonės. Raimundas Balza, „Aušros“ muziejaus direktorius, pabrėžė, jog renginių kaleidoskope labai svarbūs yra istoriniai akcentai.
„Bėgsime per istoriją, o Šiaulių indėlis, atkuriant valstybę didžiulis, – sakė jis. – Pagrindinius akcentus dėjome į Šiaulių istoriją ir į kuriančius žmones.“
Istorikas Simonas Strelcovas pasidalijo: „Programos koncepcija gimė pradedant nuo šaltinio – Vasario 16-osios akto. Jis skelbia nepriklausomos, demokratiniais pamatais tvarkomos valstybės atkūrimą ir visi žmonės tampa svarbūs nuo šio akto. Akcentas – Šiauliai, kokie buvo tuo metu, kokie procesai vyko 1918–1940 metais, koks buvo miesto visuomenės indėlis.“
Simbolinė vieta
Vieta programai pristatyti pasirinkta simbolinė. Gimnazijos sąsajos su istorine data yra išskirtinės. Čia išugdyti keturi iš dvidešimties Vasario 16-osios akto signatarų – Mykolas Biržiška, Steponas Kairys, Alfonsas Petrulis, Jonas Vileišis.
Skirtingais metais jie mokėsi Šiaulių gimnazijoje, kurios tąsa yra Juliaus Janonio gimnazija.
„Nei Vilnius, nei Kaunas, nei Klaipėda neišaugino tiek 1918 metų Nepriklausomybės Akto signatarų, kiek mes, – pabrėžė gimnazijos direktorius Rimas Budraitis. – Daugiau išugdė tik Marijampolės gimnazija (penkis) ir Latvija“. Keturi signatarai buvo iš Mintaujos (Jelgava), trys – iš Liepojos gimnazijos, du – iš Palangos, vienas – iš Tartu gimnazijos.
Šiandien 15 valandą gimnazijos istorijos Jono Krivicko muziejuje atidaroma paroda „Šiaulių gimnazijos auklėtiniai – Vasario 16-osios Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarai“.
Parodoje pristatomas gimnazijos įkūrimas, būsimųjų signatarų gimnazijos metai, apžvelgiami pagrindiniai jų gyvenimo ir veiklos etapai.
A. Petrulis, J. Vileišis, S. Kairys, M. Biržiška Šiaulių gimnazijoje mokėsi ir ją baigė ne vienu metu. A. Petrulis Šiaulių gimnazijoje mokėsi iki šeštos klasės, kurią baigė 1889 metais, J. Vileišis gimnaziją baigė 1891 metais, S. Kairys – 1898 metais, o M. Biržiška – 1901 metais. S. Kairys ir M. Biržiška už atsisakymą dalyvauti stačiatikių mišiose kelis kartus buvo vos nepašalinti iš gimnazijos.
Pirmą kartą drauge gimtojoje gimnazijoje susitiko jau būdami signatarais, minint Šiaulių valstybinės gimnazijos 75-metį 1926 metų spalio 2–3 dienomis. Signatarai tada su kitais svečiais pasirašė gimnazijos jubiliejaus aktą.
„Parodoje akcentuojame signatarų parašus, – sakė gimnazijos muziejaus vadovė Birutė Lukošiūtė. – Lankytojus kviesime juos rasti ne tik ant Vasario 16-osios akto. Patys lankytojai galės pasirašyti ant Jubiliejinio 100-mečio minėjimo akto.“
Gimnazija įsilieja į bendrą programą ir kitais akcentais. Išleido bukletų ir knygų skirtukų su signatarų portretais.
Vasario 15 dieną gimnazijos patalpose bus atidengtos dailininko Vaidoto Janulio sukurtos keturios memorialinės lentos, skirtos signatarams. Šventės dieną senojo pastato antrajame aukšte bus atidarytas Signatarų kabinetas.
„Tik to pastato pirmojo ir antrojo aukšto koridoriais vaikščiojo signatarai, trečiojo aukšto tada nebuvo“, – atkreipė dėmesį gimnazijos direktorius.
R. Budraitis ragino ne tik švęsti, bet ir mąstyti: „Svarbūs žodžiai yra „mes“ – ką mes iš to šimtmečio turime ir kas toliau? Man labai patinka Latvijos šimtmečio minėjimo simbolis – vienetas su begalybės ženklu. Pasisavinkime gerą idėją: ta begalybė – tai darbų tąsa.“
Miestas ir jo žmonės
A. Lesauskienė informavo, jog išskirtiniai renginiai prasidės vasario 15 dienos vakarą. Jaunimo eisena nuo Juliaus Janonio gimnazijos žygiuos Varpo, Vytauto, Vasario 16-osios gatvėmis iki Prisikėlimo aikštės.
Čia 19 valandą vyks vėliavos pakėlimo ceremonija ir 3D projekcija „Atkurtai Lietuvai – 100“ ant kolegijos pastato fasado.
Šiauliečiai bus pakviesti ir į visuotinę akciją – maršrutą „Šviesos keliu“, kuriame „atgims“ istoriniai objektai.
„Istorikai mums pateikė 30 miesto objektų, kurie yra susiję su Nepriklausomybės 100-mečiu, – sakė A. Lesauskienė. – Tariamės su pastatų savininkais, iki Kovo 11-osios šie objektai bus apšviesti Trispalvės šviesomis, papuošti ir valstybės vėliavomis.“
Vasario 16-oji užpildyta parodomis, ekskursijomis, koncertais.
Šventė vyks nuo 11 valandos, kai prasidės šv. mišios Katedroje, iki pat vakaro Prisikėlimo aikštėje, kuri miestiečius suburs pagrindiniam šventės renginiui „Miestas, prisikėlęs iš pelenų“. Bus dalijamas ir šventinis tortas.
„Koks gimtadienis be torto!“ – sakė A. Lesauskienė.
Aušros muziejus tądien 13 valandą Ch. Frenkelio viloje atidaro parodą „Sveika, Nepriklausomoji!“. Joje bus rodomi tautiškumo ir modernumo ženklai tarpukario Lietuvoje – architektūroje, pasiekimuose. „Pats „Aušros“ muziejus yra vienas iš tokių ženklų“, – sakė R. Balza.
Fotografijos muziejuje atidaroma fotografijų paroda, skirta tradicijai ir modernumui tarpukario Lietuvos fotografijoje.
Vienas svarbiausių tos dienos akcentų – 14 valandą prie Juliaus Janonio gimnazijos atidengiamas į tvorelę integruotas meninis akcentas su signatarų parašais. Gimnazistai rengia teatralizuotą vaidinimą, o meras Artūras Visockas – pagrindinę šventinę prakalbą.
Po to renginiai persikels per gatvę – į koncertų įstaigą „Saulė“. Vitražo salėje bus atidaryta draugaujančių miestų – Šiaulių, Pernu ir Jelgavos – fotografų bendra paroda, laukiama atvykstant ir tų miestų merų.
15 valandą „Saulėje“ rengiamas iškilmingas koncertas su Šiaulių bigbendu (meno vad. R. Ašmanis), Šiaulių kameriniu orkestru (meno vad. R. Šumila), Šiaulių berniukų ir jaunuolių choru „Dagilėlis“ (meno vad. R. Adomaitis). Pasirodys solistai: Monika Pundziūtė-Monique, Lina Rastokaitė, Merlin Kivi (Estija), Aija Vitolina (Latvija), Martynas Kavaliauskas. Koncertui diriguos Raitis Ašmanis. Į koncertą dalijami kvietimai.
Visa bendruomenė 19 valandą kviečiama į Prisikėlimo aikštę. Joje bus pristatoma Šiaulių miesto istorija 3D vizualizacijoje „Miestas, pakilęs iš pelenų“.
Renginio scenarijaus autorius ir režisierius vilnietis Kazimieras Likša. Medžiagą jam pateikė šiauliečiai istorikai.
„Man smagu buvo pajausti Šiaulių miesto dvasią, dirbti su komanda, kuri vertina naujas idėjas, – sakė režisierius. – Siekiau sukurti savotišką pasaką apie Šiaulių miestą, parodyti, kaip Šiauliai gimė, kokius išbandymus ištvėrė ir reginiu drauge su solistais Vaidu Baumila, Merūnu Vitulskiu, Girmante Vaitkute, Monika Pundziūte-Monique, Jurga Šeduikyte įkvėpti vilties, tikėjimo ir laisvės jausmo.“
Istorikas R. Balza pabrėžė, jog jungtis tarp istorijos ir dabarties yra labai svarbi, o vaizdas aikštėje turėtų „suartinti mus su buvusiomis kartomis“.
Šventės vizualizacijos autorius dizaineris Vilmantas Dambrauskas taip pat akcentuoja žmones, miestiečius, gyvenusius Šiauliuose.
„Miestą sudaro žmonės, todėl visi vizualikoje matomi žmonės yra tikri šiauliečiai, vaikščioję tomis pačiomis miesto gatvelėmis, kuriomis šiandien kulniuoja bet kuris šiaulietis“, – sakė V. Dambrauskas.
Programos rengėjai juokavo, jog organizatoriams Vasario 16 diena bus „rimta darbo diena“, o šiauliečiams – iššūkis aplankyti kuo daugiau renginių, „paaugti“ žiniomis.
„Iššūkis švęsti – skamba gerai“, – reziumavo istorikas S. Strelcovas.
Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Valstybės atkūrimo 100-mečio minėjimo mieste programą pristatė rengėjų komanda.
Šiaulių gimnazija Lietuvai išugdė keturis 1918 metų Nepriklausomybės akto signatarus.
Toks yra šventės plakatas – rodo dizaineris Vilmantas Dambrauskas (kairėje), šventės vizualikos autorius, ir pagrindinio šventės renginio „Miestas, pakilęs iš pelenų“ režisierius Kazimieras Likša.
Juliaus Janonio gimnazijos muziejuje šiandien atidaroma paroda, skirta Vasario 16-osios akto signatarams – Šiaulių gimnazijos auklėtiniams.
Parodos lankytojai galės pasirašyti Jubiliejinio minėjimo aktą.