Tautodailininkų parodoje – šimtmečio raštai ir spalvos

Tautodailininkų parodoje – šimtmečio raštai ir spalvos

Tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­do­je – šimt­me­čio raš­tai ir spal­vos

Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­ju­je ati­da­ry­ta tau­to­dai­li­nin­kų ir ama­ti­nin­kų kū­ry­bos pa­ro­da „Šimt­me­čio raš­tai tau­to­dai­lės dar­buo­se“, ku­rio­je sa­vo dar­bus pri­sta­to be­veik še­šios de­šim­tys au­to­rių.

Lo­re­ta RIPS­KY­TĖ

loretar@skrastas.lt

Da­ly­vau­ja 57 au­to­riai

Mu­zie­ji­nin­kė ir tau­to­dai­li­nin­kų ku­ra­to­rė Vi­ta Vit­kaus­kie­nė pa­tei­kė iš­kal­bin­gus skai­čius: eks­po­nuo­ja­ma 57 au­to­rių dau­giau kaip 200 dar­bų. Kas­met at­ran­da­ma vis nau­jų auk­sa­ran­kių, ku­rie ty­liai dir­ba na­muo­se ir pa­tys ne­si­ver­žia į vie­šu­mą. Šiais me­tais gre­ta mo­ky­to­jų rikiuo­ja­si mo­ki­nių iš Jo­niš­kio „Sau­lės“, Kriu­kų pa­grin­di­nių mokyklų, Skaist­gi­rio gim­na­zi­jos kū­ri­niai.

Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių bend­ri­jos pir­mi­nin­kė Lai­ma Kel­me­lie­nė sa­kė, kad jau at­si­rin­ko ne­ma­žai dar­bų re­gio­no pa­ro­dai Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jo­je. Ji džiau­gė­si, kad iš tie­sų pa­ro­do­je ma­to­ma daug įaus­tų, ta­py­tų, iš­drož­tų ar ki­to­kia tech­ni­ka įkom­po­nuo­tų vals­ty­bės sim­bo­lių, ku­rie su­vir­pi­na šir­dį.

Tris­pal­vė juos­te­lė – kny­gos skir­tu­kas nu­si­drie­kia per sta­lą Vir­gi­ni­jos Kut­kie­nės pa­veiks­le, tri­mis vė­lia­vos spal­vo­mis švie­čia Re­dos Peč­ku­vie­nės ska­ra, Ju­ze­fos La­pins­kie­nės rankš­luos­tis su įaus­tu Vy­čiu, pa­puoš­tas Ani­ce­tos Kra­ji­nie­nės nė­ri­niais, Da­liaus Ud­ra­kio rankš­luos­ti­nė su dviem Vy­čiais ir Ge­di­mi­nai­čių stul­pais, Gra­ži­nos Šliau­te­rie­nės tris­pal­vės juos­tos, Lo­re­tos Dom­kie­nės vel­tos šle­pe­tės su Ge­di­mi­no pi­li­mi ir tris­pal­ve, Kriu­kų pa­grin­di­nės mo­kyk­los mo­ki­nių tri­jų spal­vų ak­se­sua­rai, Jo­no Žar­žec­kio iš me­džio pjaus­ti­nė­ti įvai­rių mies­tų ir mies­te­lių her­bai, Da­lios Pet­rai­tie­nės mo­ters tau­ti­nių rū­bų kos­tiu­mas ir daug ki­tų au­to­rių kū­ri­nių.

Pa­ro­da jau­ki ir kar­tu so­li­di

Me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė pa­ste­bė­jo, kad pa­ro­da la­bai jau­ki ir kar­tu so­li­di. Kaip vi­sa­da, jo­niš­kie­čiai iš­si­ski­ria teks­ti­le: gra­žia­dar­bės darbš­čios, kū­ry­bin­gos, iš­ra­din­gos – juos­to­se, ska­ro­se, ser­ve­tė­lė­se, ko­ji­nė­se, pirš­ti­nė­se ir ki­tuo­se mez­gi­niuo­se bei nė­ri­niuo­se su­ran­da nau­jų fak­tū­rų, raš­tų ir in­di­vi­dua­lių jų de­ri­nių. O tai – tik­ra kū­ry­ba. Stip­rūs ir Jo­niš­kio ra­jo­no ta­py­to­jai, ku­rių bū­re­lis pa­ma­žu di­dė­ja. Me­džio dro­žė­jų nė­ra daug, ta­čiau jie stip­rūs. Išs­kir­ti­nė akį trau­kian­ti šimt­me­čiui skir­ta ža­ga­rie­čio meist­ro Da­liaus Ud­ra­kio rankš­luos­ti­nė.

„O ko­kia meist­ro pra­ba? Auk­si­nė!“ – įver­ti­no me­no­ty­ri­nin­kė. Ji dė­me­sį at­krei­pė ir į Pet­ro Jo­nai­čio de­ko­ra­ty­vi­nę kiau­ra­raš­čiu drož­tą lėkš­tę, ku­ri tarp ki­tų tau­to­dai­li­nin­kų ir ama­ti­nin­kų dar­bų taip pat at­rink­ta ko­vo mė­ne­sį ke­liau­ti į Šiau­lius.

Kvie­tė teik­ti pa­raiš­kas

Pa­ro­dai mu­zi­ki­nę įžan­gą do­va­no­jo Jo­niš­kio Al­gi­man­to Rau­do­ni­kio me­no mo­kyk­los mo­ki­niai, sa­vo kū­ry­bos ei­les skai­tė li­te­ra­tų klu­bo „Aud­ru­vė“ na­riai, bu­vo pri­sta­ty­tas dar da­žais kve­pian­tis ka­len­do­rius „Nau­ji gas­pa­do­riai – švie­ži ka­len­do­riai“. Gra­žia­dar­bius svei­ki­no Kul­tū­ros ir me­no ta­ry­bos pir­mi­nin­kė Edi­ta Ru­die­nė, o Švie­ti­mo, kul­tū­ros ir spor­to sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­lis­tė Eri­ka Ši­vic­kai­tė kvie­tė tau­to­dai­li­nin­kus teikti pa­raiš­kas sa­vi­val­dy­bės sti­pen­di­jai, ku­ri nuo šių me­tų ge­ro­kai pa­di­dė­jo: už edu­ka­ci­jas ga­li­ma gau­ti iki 1000, o už in­di­vi­dua­lią pro­gra­mą – iki 2000 eu­rų.

Tau­to­dai­li­nin­kė Fe­li­ci­ja Bog­vi­lie­nė ra­gi­no pri­si­jung­ti mez­gė­jus prie ak­ci­jos megz­ti tris­pal­ves ko­ji­nai­tes šimt­me­čio nau­ja­gi­miams, ku­rią ini­ci­ja­vo Suo­mi­jos lie­tu­vių bend­ruo­me­nė, o pri­si­jun­gė įvai­rios Lie­tu­vos or­ga­ni­za­ci­jos. Ko­ji­nai­tes ga­li­ma at­neš­ti ir į Jo­niš­kio is­to­ri­jos ir kul­tū­ros mu­zie­jų, ku­ris pa­si­rū­pins jas per­duo­ti or­ga­ni­za­to­riams.

Tau­to­dai­li­nin­kams, ku­rie praė­ju­siais me­tais ve­dė edu­ka­ci­jas, įteik­ti mu­zie­jaus pa­dė­kos raš­tai, taip pat pa­dė­kos raš­tus ir do­va­nė­les iš Do­be­lės ga­vo tie kū­rė­jai, ku­rių dar­bai pa­te­ko į kai­my­ni­nia­me Lat­vi­jos ra­jo­ne su­reng­tą pa­ro­dą Lie­tu­vos šimt­me­čio mi­nė­ji­mo ren­gi­ny­je.

Au­to­rės nuo­tr.

Tau­to­dai­li­nin­kės Da­lios Pet­rai­tie­nės su­kur­tas mo­ters tau­ti­nis kos­tiu­mas.

Tau­ti­nė­mis ir sod­rio­mis gam­tos spal­vo­mis švie­čia skaist­gi­rie­tės Re­dos Peč­ku­vie­nės ska­ros.

Ali­na Jo­nai­tie­nė (kai­rė­je) ir Vi­da Pe­le­niu­vie­nė – abi ir li­te­ra­tės, ir gra­žia­dar­bės, pa­ro­dai pa­tei­ku­sios sa­vo pa­veiks­lus.

Tau­to­dai­li­nin­kė Vir­gi­ni­ja Kut­kie­nė sa­vo pa­veiks­lą pa­puo­šė tris­pal­ve juos­te­le – kny­gos skir­tu­ku.

Lo­re­ta Dom­kie­nė šle­pe­tes pa­puo­šė Ge­di­mi­no pi­lies sim­bo­liu.

Tri­jų au­to­rių kū­ri­nys: Da­liaus Ud­ra­kio rankš­luos­ti­nė, ku­rią puo­šia Ju­ze­fos La­pins­kie­nės aus­tas rankš­luos­tis su Ani­ce­tos Kra­ji­nie­nės nė­ri­niais.

Me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė (kai­rė­je) ge­rų žo­džių ne­gai­lė­jo auk­sa­ran­kio me­džio meist­ro Da­liaus Ud­ra­kio dar­bams.