
Naujausios
Tautodailininkų parodoje – šimtmečio raštai ir spalvos
Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje atidaryta tautodailininkų ir amatininkų kūrybos paroda „Šimtmečio raštai tautodailės darbuose“, kurioje savo darbus pristato beveik šešios dešimtys autorių.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Dalyvauja 57 autoriai
Muziejininkė ir tautodailininkų kuratorė Vita Vitkauskienė pateikė iškalbingus skaičius: eksponuojama 57 autorių daugiau kaip 200 darbų. Kasmet atrandama vis naujų auksarankių, kurie tyliai dirba namuose ir patys nesiveržia į viešumą. Šiais metais greta mokytojų rikiuojasi mokinių iš Joniškio „Saulės“, Kriukų pagrindinių mokyklų, Skaistgirio gimnazijos kūriniai.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių bendrijos pirmininkė Laima Kelmelienė sakė, kad jau atsirinko nemažai darbų regiono parodai Šiaulių dailės galerijoje. Ji džiaugėsi, kad iš tiesų parodoje matoma daug įaustų, tapytų, išdrožtų ar kitokia technika įkomponuotų valstybės simbolių, kurie suvirpina širdį.
Trispalvė juostelė – knygos skirtukas nusidriekia per stalą Virginijos Kutkienės paveiksle, trimis vėliavos spalvomis šviečia Redos Pečkuvienės skara, Juzefos Lapinskienės rankšluostis su įaustu Vyčiu, papuoštas Anicetos Krajinienės nėriniais, Daliaus Udrakio rankšluostinė su dviem Vyčiais ir Gediminaičių stulpais, Gražinos Šliauterienės trispalvės juostos, Loretos Domkienės veltos šlepetės su Gedimino pilimi ir trispalve, Kriukų pagrindinės mokyklos mokinių trijų spalvų aksesuarai, Jono Žaržeckio iš medžio pjaustinėti įvairių miestų ir miestelių herbai, Dalios Petraitienės moters tautinių rūbų kostiumas ir daug kitų autorių kūrinių.
Paroda jauki ir kartu solidi
Menotyrininkė Michalina Adomavičienė pastebėjo, kad paroda labai jauki ir kartu solidi. Kaip visada, joniškiečiai išsiskiria tekstile: gražiadarbės darbščios, kūrybingos, išradingos – juostose, skarose, servetėlėse, kojinėse, pirštinėse ir kituose mezginiuose bei nėriniuose suranda naujų faktūrų, raštų ir individualių jų derinių. O tai – tikra kūryba. Stiprūs ir Joniškio rajono tapytojai, kurių būrelis pamažu didėja. Medžio drožėjų nėra daug, tačiau jie stiprūs. Išskirtinė akį traukianti šimtmečiui skirta žagariečio meistro Daliaus Udrakio rankšluostinė.
„O kokia meistro praba? Auksinė!“ – įvertino menotyrininkė. Ji dėmesį atkreipė ir į Petro Jonaičio dekoratyvinę kiauraraščiu drožtą lėkštę, kuri tarp kitų tautodailininkų ir amatininkų darbų taip pat atrinkta kovo mėnesį keliauti į Šiaulius.
Kvietė teikti paraiškas
Parodai muzikinę įžangą dovanojo Joniškio Algimanto Raudonikio meno mokyklos mokiniai, savo kūrybos eiles skaitė literatų klubo „Audruvė“ nariai, buvo pristatytas dar dažais kvepiantis kalendorius „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“. Gražiadarbius sveikino Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Edita Rudienė, o Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Erika Šivickaitė kvietė tautodailininkus teikti paraiškas savivaldybės stipendijai, kuri nuo šių metų gerokai padidėjo: už edukacijas galima gauti iki 1000, o už individualią programą – iki 2000 eurų.
Tautodailininkė Felicija Bogvilienė ragino prisijungti mezgėjus prie akcijos megzti trispalves kojinaites šimtmečio naujagimiams, kurią inicijavo Suomijos lietuvių bendruomenė, o prisijungė įvairios Lietuvos organizacijos. Kojinaites galima atnešti ir į Joniškio istorijos ir kultūros muziejų, kuris pasirūpins jas perduoti organizatoriams.
Tautodailininkams, kurie praėjusiais metais vedė edukacijas, įteikti muziejaus padėkos raštai, taip pat padėkos raštus ir dovanėles iš Dobelės gavo tie kūrėjai, kurių darbai pateko į kaimyniniame Latvijos rajone surengtą parodą Lietuvos šimtmečio minėjimo renginyje.
Autorės nuotr.
Tautodailininkės Dalios Petraitienės sukurtas moters tautinis kostiumas.
Tautinėmis ir sodriomis gamtos spalvomis šviečia skaistgirietės Redos Pečkuvienės skaros.
Alina Jonaitienė (kairėje) ir Vida Peleniuvienė – abi ir literatės, ir gražiadarbės, parodai pateikusios savo paveikslus.
Tautodailininkė Virginija Kutkienė savo paveikslą papuošė trispalve juostele – knygos skirtuku.
Loreta Domkienė šlepetes papuošė Gedimino pilies simboliu.
Trijų autorių kūrinys: Daliaus Udrakio rankšluostinė, kurią puošia Juzefos Lapinskienės austas rankšluostis su Anicetos Krajinienės nėriniais.
Menotyrininkė Michalina Adomavičienė (kairėje) gerų žodžių negailėjo auksarankio medžio meistro Daliaus Udrakio darbams.