
Naujausios
Kalniuko žmonės: tegul valdžia nulipa nuo kalno
Šiauliuose Kalniuko rajonas – seniausias miesto rajonas. Jis įsiterpęs tarp pagrindinės eismo arterijos Tilžės gatvės ir Talkšos ežero, čia gyvena apie 2 000 miestiečių. Užsuki į Kalniuką ir patenki lyg į sustojusį dešimtmečiais laiką. Kitur dygo nauji pastatai, daugiaaukščiai namai, o čia rasi ir šimtamečių medinukų.
Vieni Kalniuko žmonės tikina, jog čia ypatinga aura ir geriausia vieta, kiti piktinasi, jog valdžios yra užmiršti.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Kalniuko legenda
Į Kalniuką sukame su Viliumi Puronu, miesto istorijos ir legendų žinovu.
„Kodėl Kalniukas, kai čia iš tiesų žemuma, dauba?“ – pats klausia ir tikina, jog „Kalniukas nėra iš piršto išlaužtas“.
Šioje vietoje istoriškai po ledynmečio išilgai ežero pakrantės buvo susiformavęs ozas, iš jo išlikę trys kalvos.
Tad dabar vienoje Kalniuko pusėje – kalniukas su senosiomis Šiaulių kapinėmis, kitoje – vadinamasis Vingaudo kalnas su senosiomis liuteronų kapinaitėmis. O trečioji Kalniuko kalva buvo beveik nukasta XIX amžiaus viduryje tiesiant Tilžės–Rygos plentą.
„Galima dėl to padūsauti, bet Kalniukas vadinosi Kalniuku ir po to, kai buvo visai nuskustas, – sako V. Puronas. – Gyvenvietė pradėjo plėstis su odos fabrikų atsiradimu, XIX amžiaus pabaigoje čia kėlėsi gyventi Frenkelio fabriko ir Nuroko fabriko darbininkai. Šiandien atrodo, jog čia nieko įdomaus nematome, o iš tiesų Kalniukas vibruoja labai įdomia praeitimi.“
Kažkada Kalniukas buvęs ne tik ozas, bet ir iš visų pusių apsuptas vandeniu. Čia tyvuliavo ne tik Talkšos, bet ir Vinkšnos ežeras.
„Strategiškai tai buvo labai naudinga pirmiesiems gyventojams – galėjo laikyti savo kariuomenę, gintis nuo priešų, o žemės liežuvis tarp ežerų maitino žmones. Tad drįstu sakyti, jog Kalniukas yra ir viena iš svarbiausių miesto šaknų“, – prieina prie išvados Vilius.
Pats daug sentimentų Kalniukui jaučia. Atgimimo metais čia nuo Sąjūdžio buvo išrinktas deputatu į pirmosios kadencijos miesto Tarybą. Tada suorganizavo ir pirmąjį Kalniuko komitetą.
„Aš daugiabučių žmogus, o čia – individualių privačių namų gyventojai, jų problemos visai kitos: ir tualetuose musės zirzia, ir kanalizacija nepravesta, ir kaimynai ne ten tvorą užtvėrė. Iš didžiausių garsiakalbių išrinkome komitetą reikalams judinti. Man beliko tik juos „pramušti“ Savivaldybėje,“ – prisimena V. Puronas
Net kai nebebuvo miesto Tarybos narys, sulaukdavęs prašymų padėti.
„Politikai tuomet jau buvo pradėti rinkti pagal partijų sąrašus, o ne pagal rajonų ir gatvių apygardas, tad nuo žmonių tik atsimušinėdavo“, – palygina skirtingas politines patirtis.
Jo nuomone, Kalniuko gyventojai išsiskiria sėslumu. Čia daugiau gyvena „gryni šiauliečiai“ – vienos šeimos kelios kartos. Iš vienos Kalniuko gyventojos yra girdėjęs istoriją apie jos senelį, Kalniuko gyventoją, tarnavusį grafui Zubovui. Senelis buvo „pečkurys“ ir turėjo užduotį slėpti uždraustą literatūrą. Kai užgriuvo žandarai, grafo paliepimu ją spėjo sudeginti.
„Už tai grafas davė 100 rublių ir liepė 100 metų tylėti, kadangi tiek metų jau praėjo, tai kalniškė galėjo tą istoriją man atskleisti“, – šmaikštauja V. Puronas.
Turistų centras
Kalniuko viduryje veikia Jaunųjų turistų centras, kurį lanko 300 vaikų. Direktorius Romualdas Pelenis sako, jog Kalniuko atmosfera yra draugiška ir rami: „Mūsų santykiai su gyventojais – kaimyniški.“
Direktoriaus pavaduotoja Genovaitė Beleckaitė daug metų čia dirba, pamena, jog anksčiau tėvai baimindavosi vaikus į leisti į Kalniuko rajoną.
„Per trisdešimt metų čia dirbu, ir nėra jokio incidento buvę, – teigia ji. – Kalniuko vaikai pas mus ateina, yra ir turistų, ir orientacininkų, žiemą slidinėjame ant ežero. Iš Kalniuko yra išaugęs garsusis orientacininkas Rokas Vaitkus, atstovavęs Lietuvos jaunimo olimpinei komandai.“
Centrą lankantys vaikai ir kraštotyra užsiima. Tarmių metų proga darė tyrimą, norėjo sužinoti, aukštaičiams ar žemaičiams save priskiria Kalniuko gyventojai.
„Paaiškėjo, kad dauguma save laiko aukštaičiais“, – teigia G. Beleckaitė.
Dirba svetimose šalyse
Kalniuką išilgai kertančioje Rygos gatvėje iš restauruoto medinio namo išeina vyras. Pasilabiname, sutinka pasikalbėti. Kalniuke gyvena nuo vaikystės.
„Mūsų namui – 110 metų, restauravome, o kažkada jis priklausė tokiam pulkininkui Povyliui, – pasakoja Jonas. – Trys šeimos gyvename, čia ir mano 84 metų tėvas gyvena. Džiaugiuosi, kad čia gyvenu – šiandien tai ramus geras rajonas, seniau tik kiek kitokį įvaizdį turėjo.“
Ne vienas namas yra restauruojamas, į Kalniuką atsikelia nauji žmonės.
„Vandentiekį, kanalizaciją turime – 80 procentų namų yra prisijungę, neįsivedė gal tik tie, kurie iš pašalpų gyvena, dabar atves ir dujas“, – pasidžiaugia vyras.
Jonas yra statybininkas, dirbo užsienyje: Anglijoje, Norvegijoje, Belgijoje.
„Grįžau prieš pusmetį, nebenorėčiau vėl išvažiuoti, bet nėra šansų čia įsidarbinti – normalios algos nėra. Už dyką, aišku, gali darbo rasti, – ironizuoja. – Jeigu valdžia nieko nesiims ir bus, kaip dabar yra, tai visi išvažiuos.“
Jis pabrėžia, jog Lietuvoje labiausiai trūksta pagarbos žmogui.
„Kai užsienyje padirbi, matai, kaip tave gerbia už darbą. O čia žiūri, kaip į vergą,– palygina. – Reikia suprasti, kad dirbantį žmogų turi vertinti, saugoti. Bet darbdaviams geriau tinka išgėrinėjantis žmogus, nes jis nė balso nepakels, o jeigu reikės, galėsi jį bet kada atleisti.“
Pats yra keturių vaikų tėvas. Du vaikai – Šiauliuose, du – užsienyje.
„Vienas sūnus studijavo Danijoje, gyveno ir Vokietijoje, pasirinko grįžti į Lietuvą. Galvojo, kad čia bus geriau, bet dabar tuo abejoja“, – sako tėvas.
Kitas kalniškis Vaclovas Štabokas pasakoja, jog teko dirbti Anglijoje.
„Esu plataus profilio vairuotojas: ir ekskavatorininku, ir autobuso vairuotoju dirbau, – sako vyras. – Gaudavo 350 svarų per savaitę – tiek, kiek čia per mėnesį gauna. Tai kaip jaunimas neišvažiuos. Aš sugrįžau, bet abi mano dukros – Anglijoje.“
Alfonsas Kunkulis, kurį sutinkame Irklavimo bazėje, prisistato bazės darbininku. Kilęs iš Kalniuko, čia augęs, sportavęs, irklavęs.
Tėvai iš čia išsikelti turėjo, nes namą buvo savavališkai pasistatę.
„Davė mums butą, o namą nugriovė ir žemę irklavimo bazei atidavė, – pasakoja vyras. – Irklavimo bazei jau per 60 metų, bet dabar statys naują bazę, o čia šioje vietoje gal kokie viešbučiai bus.“
Jam taip pat buvo tekę išvažiuoti į užsienį. „Danijoje tris metus dirbau statybinius darbus, parvažiavau, nes pensija čia pat“,– sako Alfonsas.
Jis palygina, jog gyvenimas Danijoje ir Lietuvoje skiriasi „kaip diena ir naktis“.
„Viskas skiriasi: darbo sąlygos, atlyginimas, žmogaus gerbimas, – pabrėžia vyras. – Ten darbdavys į tave žiūri, kaip į savą žmogų, jeigu esi ne pijokas ir ne tinginys. Danai visus mokesčius stengiasi mokėti ir pinigai tik per banką eina – valstybė turi pinigus matyti.“
Retoriškai klausia: „Kada pas mus taip bus? Kada valdžia nuo savo viršūnės nusileis ir supras, kad reikia atsigręžti į žmogų? Juk visi geri darbininkai jau išvažiavo. Iš darbo biržos žmones mums atsiunčia, tai retas kuris moka dirbti.“
Jis svarsto, kad nežinia, ką reikia rinkti į valdžią, kad kas pasikeistų.
„Vis ateina daryti permainų, bet kad toms permainoms nėra pasiruošę“, – kritikuoja darbininkas.
Pirmoji seniūnaitė – daugiavaikė mama
Daiva Ralienė buvo išrinkta pirmąja Kalniuko seniūnaite. Beveik dvejus metus dirbo visuomeniniais pagrindais, bet atsistatydino.
„Mano didelė šeima, – sako ponia Daiva. – Esu šešių vaikų – penkių dukrų ir sūnaus – mama. Vieną jau išleidau į gyvenimą, o penki dar su manimi“.
Jauniausiai dukrai – treji metai. Vyriausiai – 25 metai, ji pati jau dviejų vaikų mama.
Seniūnaite tapti įkalbino vyriausia dukra. Atsistatydino, kai pamatė, jog nebespėja ir šeima, ir visuomeniniais reikalais rūpintis. Dar sveikata sušlubavo.
„Bet kai kurias problemas išsprendėme, – pasidžiaugia ji. – Rinkome parašus ir pasiekėme, kad Kalniuko užeigos bare būtų apribota alkoholio prekyba – nebeleidžiama alkoholio išsinešti. Anksčiau baisu, kas dėjosi – naktimis triukšmas, muštynės. Dar išsireikalavome, kad gatvėse greičio ribojimo ženklai būtų pastatyti – automobiliai nebelaksto“.
Savivaldybės nepavyko išprašyti tik vaikų žaidimų aikštelės.
„Vis daugiau jaunų šeimų į Kalniuką keliasi gyventi, vaikų yra, mamos su vežimukais važinėja. Visos norėjome tos aikštelės“, – teigia daugiavaikė mama.
Kalniukas, jos žodžiais, geras rajonas šeimoms su vaikais gyventi – viskas po ranka: darželis, mokyklos, čia pat miesto centras, šalia ežeras.
„Aš asmeniškai niekuo nesiskundžiu: kaimynai geri, vieni keturis vaikus augina, kiti – du vaikus, mano paaugę vaikai ir Turistų centrą lanko, ir Irklavimo bazę – Kalniuke vasarą vaikams ypač yra kas veikti“, – sako D. Ralienė.
Nors nebėra seniūnaitė, žmonės jai skambina dėl įvairių reikalų.
„Rajonui seniūnaitis reikalingas, žmonėms informacijos reikia, nėra lengva, bet labai svarbu bendruomenę suburti, kad Kalniuko reikalai spręstųsi, – sako ji. – Dabar kalbinu savo vyriausią dukrą, kad eitų į seniūnaičius.“
Kanalizacija – ne visiems pagal kišenę
Iki šiol Kalniukui aktuali nuotekų problema. Vandentiekio ir nuotekų tinklai prieš septynerius metus buvo nutiesti, bet iki šiol ne visi gyventojai prie jų yra prisijungę.
„Brangiai kainuoja prisijungimas, mūsų šeima nebūtų įstengusi, bet mums, kaip daugiavaikei šeimai, vandentiekį nemokamai įvedė, o šiemet patekome į projektą, pagal kurį Savivaldybė nemokamai prijungs ir prie kanalizacijos tinklų, labai to laukiame“, – pasidalija D. Ralienė.
Kad problema aktuali, akvaizdžiai patys pamatėme: Kalniuko pakraštyje iš vieno kiemo išeina kibiru nešinas vyras ir šliūkštelėja paplavas į krūmus.
Nenorėjusi įsivardyti gyventoja piktinosi, jog nesulaukia Savivaldybės paramos įsivesti kanalizaciją.
„Eisiu aiškintis, – patikina. – Kas iš to, kad gatvėje tinklai pakloti, europinius pinigus išleido, bet iki namo neatvedė, niekam nerūpime – mes čia užmiršti. Namas šimtametis, čia ir mano seneliai, ir tėvai gyveno, dabar keturios šeimos gyvename. Nesame turtuoliai, nėra iš ko prisijungti, dar ir priestatą reikia statyti, nes juk reikia kažkur vonią ir tualetą įrengti, o vietos nėra.“
Turi ir parduotuvę
Kalniuko gyventojai turi „savo“ parduotuvę – ties Aukštosios ir Tilžės gatvių sankirta. Priešais, kitoje Tilžės gatvės pusėje, iškilo didieji prekybos centrai. Kaip maža parduotuvė atsilaiko?
„Dar atsispiriame, turime savo nuolatinius klientus, kurie mums ištikimi, – sako parduotuvės „Aibė“ vedėja Danutė Žegunienė. – Žmonės atsirinko, kur eiti. Kalniuko žmonės sako, jog jiems pas mus ir įprasta, ir kainos geros.“
Bet neslepia, jog dirbti yra sudėtinga. Valdžia turėtų skatinti smulkųjį verslą, kad šis atsilaikytų prieš gigantus. Nedidelėje parduotuvėje dirba 10 darbuotojų. Jos pranašumas tas, kad kiekvienas pirkėjas čia yra kaip savas žmogus.
„Su pardavėjomis pasišneka, jos žino, ir kaip kam sekasi, ir kas ką perka, ko kam reikia. Būna, kad vyrui pasako, jog duonos nebepirkite, nes žmona jau nupirko“, – pasakoja prekybininkė.
Pirkėjų yra visokių, bet dauguma vis ieško, kas pigiau, ieško akcijų.
„Žmonėms sunku pragyventi, gyvena nuo algos iki algos, nuo pašalpos iki pašalpos. Labai jaučiame, kada gauna pašalpas – tada jau ir žalios mėsytės daugiau užsiperka, ir kitų produktų“, – sako parduotuvės vedėja.
Pati su šeima gyvena Šimšėje. Kalniuke, parduotuvėje, dirba jau dešimt metų.
„Mes su vyru niekada negalvojome išvažiuoti į užsienį dirbti – esame patriotai, mūsų giminės taip pat neišsilakstė po užsienius, – pabrėžia ponia Danutė. – Mes visi – dirbantys. Mano vyras dirba du darbus, o užsienyje, jeigu dirbtų, aišku, užtektų vieno darbo.“
Tik Šiauliuose, jos nuomone, jaunimui mažai perspektyvų. Neslepia, jog dukrą skatins studijuoti Vilniuje ar užsienyje.
„Šiauliuose reikia kurti darbo vietas, patrauklias jaunimui, kad nebesiveržtų į užsienį, – teigia pašnekovė. – Dabar neįmanoma jaunam žmogui rasti geriau apmokamo darbo, o jaunimas nori daugiau uždirbti.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vaclovas Štabokas sako, jog gyvena name, kuris buvo statytas karo belaisvių.
Kalniukas lyg atskiras miestelis, turi ir pagrindinę gatvę – Rygos gatvę.
Kalniuko gyvenvietė kūrėsi Talkšos ežero pakrantėje.
Vilius Puronas sako, jog Kalniukas – ta vieta, iš kurios miestas „tapo miestu“. Pats jam jaučia daug sentimentų, nes Atgimimo metais buvo Kalniuko deputatas.
Kalnelis su liuteronų kapinaitėmis – vadinamasis Vingaudo kalnas. Tai viena iš buvusio ozo kalvų.
Jaunųjų turistų centro direktorius Romualdas Pelenis ir jo pavaduotoja Genovaitė Beleckaitė sako, jog iš Kalniuko vaikų išaugo garsių sportininkų.
Šimtamečiame name gyvenantis Jonas, statybininkas, prieš pusmetį grįžo iš darbų užsienyje ir nebenorėtų išvažiuoti: „Džiaugiuosi, kad Kalniuke gyvenu, čia ramu, gera, bet nėra šansų įsidarbinti, gauti gerą atlyginimą, tik už dyką gali rasti darbo.“
Kalniuko pašonėje, Talkšos ežero pakrantėje, irklavimo bazės vaizdas nesikeičia jau daugiau nei šešis dešimtmečius.
Alfonsas Kunkulis, Irklavimo bazės darbininkas, turi darbo patirties Danijoje ir lygina: „Nuo Lietuvos viskas skiriasi kaip diena nuo nakties.“
Daiva Ralienė, šešių vaikų mama, buvusi pirmoji Kalniuko seniūnaitė, džiaugiasi, jog kai kurias problemas pavyko išspręsti: alkoholiu prekiaujantis baras sutramdytas, gatvėse eismo greitis ribojamas.
Parduotuvės vedėja Danutė Žegunienė sako, jog pagal pirkėjus jaučia, kad žmonės gyvena nuo algos iki algos, nuo pašalpos iki pašalpos.
Kalniuko žibintas.