
Naujausios
Lietuvybės žadintojas matė tris Lietuvas
Pakruojo rajono Stačiūnų kaimo kapinėse daugiau nei pusę amžiaus stūkso tamsaus akmens paminklas su užrašu „Ilgus metus nepailsdamas nešei šviesą liaudžiai, dabar ilsėkis ramybėje!“. Čia baigėsi lietuvybės žadintojo, garsaus mokytojo ir vadovėlių autoriaus Mečislovo Vasiliausko gyvenimo kelias. Mokytojo, gyvenime mačiusio caro mindomą, laisvą tarpukariu ir vėl dviejų atėjūnų okupuotą Lietuvą.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Prisiminimuose – šviesus žmogus
Lapkričio pabaigoje Stačiūnų kaimo bendruomenė minėjo M. Vasiliausko 140-ąsias gimimo metines. Buvę jo mokiniai, jau patys žilagalviai senjorai, prisiminė mokytoją buvus labai nuoširdų, geraširdišką žmogų. Pirmiausia Mokytoją, o ne mokyklos direktorių.
Buvusių mokinių atmintyje išliko paskutinės jo gyvenimo akimirkos: kuomet eidamas aštuoniasdešimtuosius, M. Vasiliauskas 1957–ųjų gegužę per pamoką parkrito klasėje.
Informaciją apie M. Vasiliauską rinkusios Stačiūnų daugiafunkcio centro direktorė Aušra Mačiūnienė ir renginių organizatorė Angelė Zaveckienė daugiausiai pasakojimų iš senųjų sodiečių išgirdo apie mokytojo laidotuves, sutraukusias daugybę žmonių.
Centre išlikę anuometinės mokyklos dienynų su M. Vasiliausko ranka darytais įrašais, jo parašai.
Netoli buvusios mokyklos tebėra ir medinis namas, kurio antrajame aukšte įrengtame bute gyveno mokytojo šeima, tebeišlikęs ir jų naudotas ūkinis pastatas. Stačiūnuose įsikūrę Vasiliauskai gyvenimui prisidurdavo, ir versdamiesi ūkiškai.
A. Zaveckienė prieš daugelį metų Stačiūnų bibliotekoje dar buvo mačiusi M. Vasiliausko parašytą knygą „Žibutė“.
M. Vasiliausko anūkės Nijolės Kaziukonienės atmintyje jis išlikęs kaip visiškai žilas, „baltasis senelis“. Į Šiaulius aplankyti sūnaus bei anūkų atvažiuodamas M. Vasiliauskas visada turėdavo vaišių, net anuomet ypač retų apelsinų.
„Senelis nesiskirdavo su juodu odiniu, per daugybę metų aptrintu portfeliu. Besisvečiuojantiems pas jį Stačiūnuose, mudviem su broliu krito į akis, kad senelis vienodai pagarbiai bendrauja ir su inteligentais, ir su paprastais sodiečiais, į visus kreipiasi „tamsta", – prisiminė N. Kaziukonienė. – Jis labai daug dirbo: mokė lietuvių kalbos, matematikos, rusų kalbos, vadovavo septynmetei mokyklai. O namuose dar teko padėti sergančiai, nedirbančiai žmonai ir neįgaliai dukrai.“
Po M. Vasiliausko mirties jo žmona su dukra išvyko pas savo giminaičius Saulevičius į Kretingą.
Lietuvybės žadintoją persekiojo nuo jaunystės
M. Vasiliauskas gimė Suvalkijoje, Liudvinavo (Marijampolės apskritis) valstiečio šeimoje. Darbštumu garsėjęs būsimojo mokytojo tėvas prie paveldėtų penkių hektarų įstengė nusipirkti dar dešimt. Ūkyje dirbo tik Vasiliauskai – tėvai, keturi sūnūs ir dukra.
Vyriausias Vasiliauskų sūnus tradiciškai paveldėjo ūkį, antrasis išmoko laikrodininko amato. Trečiajam, įsitraukusiam į lietuvybės žadinimo veiklą, persekiojamam caro žandarų, teko bėgti į JAV. Į mokslus šeima teįstengė išleisti tik Mečislovą. Jis mokėsi Liudvinavo pradžios mokykloje, Veiverių mokytojų seminarijoje. Dar joje įsitraukė į slaptos patriotiškai nusiteikusių pedagogų draugijos „Sietynas“ veiklą, skaitė ir platino draudžiamą lietuvišką spaudą, knygas.
Dvidešimt vienerių baigęs seminariją, M. Vasiliauskas, kaip nelojalus caro valdžiai, mokytojo darbo Lietuvoje negavo. Pedagoginę veiklą jis pradėjo 1898-aisiais Lenkijoje, netoli Austrijos–Vengrijos pasienio. Savo biografijoje M. Vasiliauskas pripažįsta, kad darbas nemokančiam lenkiškai sekėsi sunkiai. Lietuvybės žadinimo veiklos ir ryšių su kitais tautos žadintojais nenutraukusį jauną mokytoją caro „ochrankos“ pareigūnai surado ir toje nuošalioje vietoje. M. Vasiliauskas buvo pargabentas į Lietuvą, nuteistas dešimt mėnesių kalėti Kalvarijos kalėjime. Po to kurį laiką mokytojavo Garliavos apylinkėse, už lietuvybės žadinimo veiklą buvo dvejiems metams ištremtas į Odesą.
„Nenorintį pasitaisyti“ tremtyje Mečislovą caro valdžia sumanė dar „paauklėti“ – pasibaigus tremties laikui, išsiuntė atlikti karinės prievolės į garsią politinių priešininkų „pataisos vietą“ Arakčejevką. Nuo ilgesnio karinio muštro mokytoją išgelbėjo liga – dėl suprastėjusios sveikatos iš kariuomenės buvo paleistas. Grįžęs į Odesą, gavo darbą banke. Tačiau caro valdininkai surašė blogą atestacijos pažymą, ir vietos M. Vasiliauskas neteko. Tuomet susirado lietuvių kalbos mokytojo darbą privačioje mokykloje Maskvoje. Caro agentai atsekė ir ten, atsinaujinusi mokytojo veikla kybojo ant plauko – valdžios priešininkams buvo neleidžiama gyventi sostinėje.
1905-ųjų metų įvykiuose dalyvavęs M. Vasiliauskas, sukilimą nuslopinus, vengdamas gresiančių represijų grįžo į Lietuvą. Susirado į akis nekrintantį mokytojo darbą Kauno darbininkų mokykloje. 1907-ųjų rudenį M. Vasiliauskas pasitraukė į dar nuošalesnę vietą – Skrebotiškio kaimo mokyklą dabartiniame Pasvalio rajone. Čia ramiai dirbo trejus metus. Kol Kauno gubernijos gubernatorius Veriovkinas, inspektuodamas savo teritoriją, mokykloje surado užkietėjusį caro valdžios priešininką. Bet gubernatoriaus užmojis iš karto mesti lauk nepatikimą mokytoją nuėjo niekais – M. Vasiliauskas jau buvo radęs užtarėjų tarp tuometinių valdininkų. Skrebotiškyje jis mokytojavo iki Pirmojo pasaulinio karo.
Anūkės N. Kaziukonienės žiniomis, tuo metu M. Vasiliauskas jau buvo vedęs – bajoraitę Sofiją Saulevičiūtę nuo Kretingos. Kilmingųjų mergaičių mokyklą baigusi Sofija taip pat buvo mokytoja, o ištekėjusi pasiaukojo šeimai.
1915-aisiais Vasiliauskai nuo karo pasitraukė į Maskvą. Mečislovas mokytojavo lietuvių karo pabėgėlių mokyklose, dalyvavo lietuviškų organizacijų veikloje.
Pedagogo talentas atsiskleidė laisvoje Lietuvoje
1918-aisiais paskelbus Lietuvą nepriklausoma valstybe, Vasiliauskai grįžo į Vilnių. Mečislovas keturis mėnesius dirbo prorusiškos V. Kapsuko vyriausybės įkurto mokyklų skyriaus vedėju. Vilnių puolant Želigovskio armijai, šeima su vaikais pabėgo į kitą Lietuvos pusę.
M. Vasiliauskas mokytojavo Jurbarke. Ten gyvenant, susirgo ir mirė dvi dukros. Savo biografijoje mokytojas rašė, kad „užuojautos forma“ jam buvo pasiūlyta tapti Biržų ir Pasvalio apskričių pradinių mokyklų inspektoriumi. Šių bei Utenos ir Jurbarko apskričių švietimo skyriuose M. Vasiliauskas dirbo iki 1925-ųjų. Gyvenimas pedagogą suvedė su būsimu poetu Bernardu Brazdžioniu. Jo motina, matydama kad sūnui sunkiai sekasi mokytis rašyti, paprašė pagalbos inspektorių M. Vasiliauską. Už privačias pamokas buvo atsilyginama produktais.
1925-1940 metais M. Vasiliauskas vadovavo pavyzdinei pradinei mokyklai prie Šiaulių mokytojų seminarijos.
Tarpukaris – laikas, kai atsiskleidė pedagogo talentai. M. Vasiliauskas Kaune buvo įkūręs lietuvių mokytojų kursus, vėliau išaugusius į „Saulės“ mokytojų seminariją. Jis parašė šešiolika pedagoginių knygų – matematikos ir lietuvių kalbos mokymo metodikų, elementorių, gramatikų, chrestomatijų. Už šviečiamąją veiklą M. Vasiliauskas buvo apdovanotas Gedimino ordinu.
Šis apdovanojimas ir kiti dokumentai tebesaugomi mokytojo vaikų šeimose.
Blaškė karo negandos
1940-aisiais okupavus Lietuvą, M. Vasiliauskas (spėjama, galbūt prisimenant jo trumpą bendradarbiavimą su V. Kapsuko valdžia 1918-aisiais) buvo paskirtas Šiaulių mokytojų seminarijos inspektoriumi, netrukus – ir direktoriumi.
Antrojo pasaulinio karo metais Šiaulius užėmus vokiečių kariuomenei, antrieji okupantai M. Vasiliauską iš šių pareigų atleido, paliko mokytoju.
N. Kaziukonienė „Šiaulių kraštui“ sakė girdėjusi šeimoje pasakojant, kad apytikriai metus Vasiliauskai slapstėsi nuo vokiečių valdžios kaime pas giminaičius, nes buvo padėję gelbėtis nuo holokausto žydų šeimai.
Savo biografijoje M. Vasiliauskas pateikė kitus argumentus – 1944-aisiais degant Šiauliams, sudegė visas šeimos turtas. Todėl buvęs priverstas išvykti į Telšių apskritį, glaustis pas gimines.
Gali būti, kad tuo laiku buvo sužeista ir viena Vasiliauskų dukra, visam gyvenimui likusi neįgali, o po patirtų sukrėtimų pašlijo S. Vasiliauskienės sveikata.
Po karo grįžusiam į Šiaulius M. Vasiliauskui vėl buvo siūloma vadovauti mokytojų seminarijai.
„Tačiau aš, karo išvargintas, Šiaulių miesto griuvėsiuose nepajėgiau įsikurti ir nuo siūlomų pareigų atsisakiau. Sutikau būti skiriamas į Stačiūnų prad. mokyklą, kuri turi gražų mokyklos pastatą, gana patogų susisiekimą su Šiauliais ir sklypelį žemės“, – rašė mokytojas.
M. Vasiliausko aktyvią pedagoginę veiklą tarpukariu tarybinė valdžia pasistengė nutylėti, kiek įmanoma suteikti jai kairįjį atspalvį.
Lietuvybės žadintojas penktajame dešimtmetyje buvo apdovanotas medaliu už šaunų darbą karo metais, Lenino ordinu, įvairiais garbės raštais, 1947-aisiais jam suteiktas Lietuvos nusipelniusio mokytojo vardas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Mokytojas stačiūniečiams įsiminęs kaip nuoširdus, geraširdiškas žmogus, gerbęs ir inteligentą, ir valstietį.
Stačiūnų daugiafunkciame centre tebėra išsaugotų Mečislovo Vasiliausko nuotraukų. Šioje direktorius (viršutinėje eilėje trečias iš kairės) – su pedagogais ir moksleiviais.
Mečislovo Vasiliausko ranka užpildytas dienynas.
Buvusi Stačiūnų mokykla – paskutinė Mečislovo Vasiliausko darbovietė.
Mokytojo atminimą saugančios (iš kairės) Daugiafunkcio centro direktorė Aušra Mačiūnienė ir renginių organizatorė Angelė Zaveckienė prie jo kapo Stačiūnų kapinėse.
Viktoro MAČIŪNO nuotr.
Tarpukariu Mečislovas Vasiliauskas išleido šešiolika įvairių pedagoginių knygų.
Garsaus mokytojo veiklą liudijantys dokumentai saugomi švietimo istorijos muziejuje Kaune.