Rytų Prūsijos virtuvės kepiniai

Rytų Prūsijos virtuvės kepiniai

Ry­tų Prū­si­jos vir­tu­vės ke­pi­niai

Vo­fe­liai, kra­fai, kren­de­liai, štru­de­liai, štroi­ze­liai, me­duo­liai, any­ži­niai sau­sai­niai... Ka­dai­se Ry­tų Prū­si­jo­je mo­kė­ti kep­ti to­kius gar­dė­sius bu­vo kiek­vie­nos šei­mi­nin­kės gar­bės rei­ka­las. Kep­da­vo esant šven­ti­nei pro­gai ir be pro­gos – kad bū­tų ką krams­no­ti ge­riant po­pie­čio ka­fi­ją.

Štroi­ze­lis

Nors skam­ba pa­na­šiai, štru­de­lis ir štroi­ze­lis yra skir­tin­gi ke­pi­niai. Štru­de­lis – tai vy­nio­ti­nis (vok. „Stru­del“ – sū­ku­rys), įda­ry­tas obuo­liais ar aguo­no­mis, o štroi­ze­lis (vok. „Streu­sel“ – tru­pi­niai) – py­ra­gas su tru­pi­nių sluoks­niu.

Štroi­ze­lis ga­mi­na­mas iš svies­to, cuk­raus ir mil­tų. Dėl kva­po ir sko­nio dar be­ria­ma ka­ka­vos, ci­na­mo­no, va­ni­lės, rie­šu­tų, smul­kin­tos cit­ri­nos žie­ve­lės. Tru­pi­nių sluoks­niu (štroi­ze­liu) puo­šia­mi įvai­rūs de­ser­tai, api­bars­to­mos ban­de­lės, obuo­lių, sly­vų ir ki­to­kie py­ra­gai.

Jums rei­kės: 150 ml pie­no, 25 g mie­lių, 350 g mil­tų, 1 kiau­ši­nio, žiups­ne­lio drus­kos, 40 g cuk­raus, 80 g svies­to, sau­jos ra­zi­nų; tru­pi­niams: 200 g svies­to, 200 g cuk­raus, 250 g mil­tų, ci­na­mo­no; pa­pil­do­mai: 10 g svies­to, 3 šaukš­tų grie­ti­nė­lės.

1. Pie­ną šiek tiek pa­šil­dy­ki­te. Dė­ki­te mie­lių, mil­tų. Pa­li­ki­te kil­ti.

2. Iš li­ku­sių mil­tų, kiau­ši­nio ir svies­to su­mai­šy­ki­te teš­lą. Įber­ki­te ra­zi­nų, cuk­raus, drus­kos. Su­dė­ki­te mie­li­nį mi­ši­nį. Teš­lą min­ky­ki­te tol, kol ims kil­ti pūs­ly­tės, ir ta­da už­den­ki­te ske­pe­ta bei pa­dė­ki­te į šil­tą vie­tą. Teš­la tu­ri paaug­ti ant­ra tiek.

3. Ke­pi­mo skar­dą iš­tep­ki­te svies­tu. Dė­ki­te iš­ko­čio­tą teš­lą, už­den­ki­te ją ske­pe­ta ir pa­lai­ky­ki­te dar pus­va­lan­dį šil­tai.

4. Tru­pi­niams ga­min­ti pir­miau­siai su­ka­po­ki­te svies­tą pei­liu ir su­mai­šy­ki­te su ki­tais ing­re­dien­tais. Su­min­ky­ki­te teš­lą ir pirš­tais su­trin­ki­te į tru­pi­nius.

5. Mie­li­nę teš­lą ap­šlaks­ty­ki­te grie­ti­nė­le ir ant vir­šaus už­ber­ki­te tru­pi­nius.

6. Py­ra­gą kep­ki­te iš anks­to įkai­tin­to­je (180 laips­nių) or­kai­tė­je apie 30 min.

Any­ži­niai sau­sai­niai

Jums rei­kės: 500 g mil­tų, 500 g cuk­raus, 1 šaukš­te­lio any­žių, 6 kiau­ši­nių.

1. Kiau­ši­nius pla­ki­te su cuk­ru­mi, kol su­si­da­rys pu­tos.

2. Pa­ma­žu su­ber­ki­te mil­tus ir ga­liau­siai – any­žius. La­bai ge­rai su­min­ky­ki­te teš­lą. Šaukš­te­liu at­gnyb­ki­te ga­ba­lė­lį teš­los ir dė­ki­te ant ke­pi­mo skar­dos, iš­tep­tos svies­tu. Pa­dė­ki­te šal­tai vi­sai nak­čiai. Ant teš­los tu­ri su­si­da­ry­ti plu­te­lė.

3. Ki­tą die­ną kep­ki­te sau­sai­nius ne per di­de­lė­je kait­ro­je, kol įgaus auk­si­nę spal­vą.

Kren­de­liai

Jums rei­kės: 500 g mil­tų, 40 g mie­lių, 2 kiau­ši­nių, 1/8 l pie­no, 250 g svies­to, 150 g cuk­raus, 300 g ra­zi­nų, 125 g mig­do­lų, 1 cit­ri­nos, 1 kiau­ši­nio (pa­tep­ti).

1. Pa­ruoš­ki­te vie­ną teš­lą iš mil­tų, pie­no, mie­lių ir pa­dė­ki­te kil­ti, ki­tą – iš mil­tų, cuk­raus, pie­no, cit­ri­nos žie­ve­lės (tu­ri bū­ti gan stan­di) ir pa­dė­ki­te šil­tai.

2. Kai mie­li­nė teš­la iš­kils, iš­ko­čio­ki­te. Ant pu­sės lakš­to to­ly­giai dė­ki­te su­ka­po­to svies­to, ki­ta pu­se už­den­ki­te ir vėl iš­ko­čio­ki­te. Pa­kar­to­ki­te tai tris kar­tus.

3. Ki­tą teš­los ga­ba­lą su­pjaus­ty­ki­te juos­to­mis (po 10 cm plo­čio) ir dė­ki­te ant jų mig­do­lų, ra­zi­nų, už­spaus­ki­te ga­lus, su­su­ki­te (kaip vy­nio­ti­nį), su­pjaus­ty­ki­te da­li­mis ir su­for­muo­ki­te ries­tai­nius. Pa­tep­ki­te juos kiau­ši­nio pla­ki­niu, ap­dė­lio­ki­te mig­do­lais ir pa­šau­ki­te į or­kai­tę. Kep­ki­te di­de­lė­je kait­ro­je, iki pa­ru­duos.

Im­bie­ri­nis me­duo­lis

Jums rei­kės: 500 g me­daus, 700 g cuk­raus, 500 g mil­tų, 100 g svies­to, 3 kiau­ši­nių, 50 g su­mal­tų laz­dy­nų rie­šu­tų, 1 pa­ke­lio mal­tų im­bie­rų, 2 šaukš­tų su­smul­kin­tų cu­ka­tų, pu­sės šaukš­te­lio so­dos, pu­sės šaukš­te­lio ke­pi­mo mil­te­lių, 50 g mig­do­lų, 6 šaukš­tų ro­žių van­dens.

1. Ant ma­žos ug­nies pa­kai­tin­ki­te me­dų su cuk­ru­mi ir leis­ki­te at­vės­ti. Mil­tus su­mai­šy­ki­te su im­bie­rais ir ly­dy­tu svies­tu. Kiau­ši­nius su­mai­šy­ki­te su rie­šu­tais. So­dą ir ke­pi­mo mil­te­lius iš­tir­pin­ki­te ro­žių van­de­ny­je.

2. Iš vi­sų pro­duk­tų už­min­ky­ki­te teš­lą. Ap­vo­lio­ki­te mil­tuo­se ir po­rai va­lan­dų pa­li­ki­te ra­my­bė­je.

3. Prieš kep­da­mi, skar­dą pa­tep­ki­te svies­tu ir pa­bars­ty­ki­te mil­tais. Iš­ko­čio­ki­te teš­lą (1 cm sto­rio), pa­tep­ki­te van­de­niu ir kiau­ši­niu, pa­puoš­ki­te mig­do­lais ir cu­ka­tais. Kep­ki­te ne­di­de­lė­je kait­ro­je apie pus­va­lan­dį.

Baum­ku­che­nas

Lie­tu­vos ku­li­na­ri­nio pa­vel­do ty­rė­jas dr. Rim­vy­das Lau­ži­kas apie šį ke­pi­nį ra­šo: „Kaip „baum­ku­che­nas“ pa­sie­kė Lie­tu­vą, dar rei­kė­tų pa­ty­ri­nė­ti gi­liau. Tu­rė­tu­me jų ieš­ko­ti pa­ri­bio su vo­kiš­ką­ja kul­tū­ra re­gio­nuo­se. Paieš­kos erd­vę siau­ri­na tai, kad šis ke­pi­nys, re­gis, ne­pap­li­tęs lat­viš­ko­je gast­ro­no­mi­nė­je tra­di­ci­jo­je. Tai­gi lie­ka Rytp­rū­siai ir Vil­niaus vo­kie­čių bend­ruo­me­nė. Šiuo­lai­ki­nis „baum­ku­che­no“ po­pu­lia­ru­mas Su­val­ki­jo­je (abie­jo­se sie­nos pu­sė­se: Lie­tu­vo­je ir Len­ki­jo­je) stip­ri­na pir­mą­ją hi­po­te­zę. Ta­čiau pa­tie­ka­lo pla­tes­nį pa­pli­ti­mą ir jo mig­ra­ci­ją į vals­tie­tiš­ką vir­tu­vę stab­dė ne tik šio ke­pi­nio sa­vi­kai­na, bet ir jo ga­mi­ni­mui rei­ka­lin­ga spe­cia­li įran­ga ir bū­ti­na aukš­ta ke­pė­jo kva­li­fi­ka­ci­ja. „Baum­ku­che­nas“, kaip sa­ko­ma, yra „ne kiek­vie­nam pa­baž­nam“ (iš ku­li­na­ri­nis­pa­vel­das.blogs­pot.lt).

Perp­jo­vus baum­ku­che­ną ma­ty­ti sluoks­niuo­ta vi­di­nė struk­tū­ra, pri­me­nan­ti me­džio me­ti­nes rie­ves, – dėl to ke­pi­nys vo­kiš­kai ir va­di­na­mas Baum­ku­chen – „me­dis-py­ra­gas“.

Tra­di­ciš­kai baum­ku­che­nas ke­pa­mas ant su­ka­mo ieš­mo. No­rint iš­kep­ti be ieš­mo, rei­kia į skar­dą at­ski­rai dė­ti po vie­ną teš­los sluoks­nį.

Jums rei­kės: teš­lai – 55 g juo­do­jo šo­ko­la­do, 110 g svies­to, 150 g cuk­raus, 1 šaukš­te­lio va­ni­lės ekst­rak­to, 7 kiau­ši­nių, 140 g mil­tų, 3 šaukš­tų krak­mo­lo; gla­zū­rai – 110 g juo­do­jo šo­ko­la­do, 3 šaukš­tų grie­ti­nės, 80 ml svies­to, 1/4 šaukš­te­lio va­ni­lės ekst­rak­to; 2 šaukš­tų cuk­raus pud­ros; 250 g uo­gų – pa­puoš­ti; kre­mui – 160 ml grie­ti­nės (20 pro­c.), 3 šaukš­tų cuk­raus, pu­sės šaukš­te­lio cit­ri­nos sul­čių.

1. Įkai­tin­ki­te or­kai­tę iki 210 laips­nių.

2. Šo­ko­la­dą iš­tir­pin­ki­te van­dens vo­ne­lė­je ir at­vė­sin­ki­te.

3. Su­mai­šy­ki­te svies­tą, 100 g cuk­raus ir va­ni­lės ekst­rak­tą. Nuo­lat mai­šy­da­mi, pa­ma­žu su­pil­ki­te kiau­ši­nių try­nius, su­ber­ki­te mil­tus su krak­mo­lu.

4. Ats­ki­ra­me in­de su­pla­ki­te li­ku­sius bal­ty­mus. Kai su­si­da­rys stan­džios pu­tos, į jas pa­ma­žu su­ber­ki­te li­ku­sį cuk­rų.

5. Pa­ruoš­tą teš­lą pa­da­lin­ki­te į dvi ly­gias da­lis. Į vie­ną su­dė­ki­te ly­dy­tą šo­ko­la­dą ir pu­sę bal­ty­mų pla­ki­nio. Ki­tą da­lį su­dė­ki­te į bal­tą­ją teš­los da­lį.

6. Į ke­pi­mo skar­dą įklo­ki­te per­ga­men­tą, su­dė­ki­te apie 100 g šo­ko­la­di­nės teš­los ir pa­šau­ki­te į or­kai­tę maž­daug dviem mi­nu­tėms. Tuo­met ant vir­šaus dė­ki­te tiek pat bal­tos teš­los. Vėl kep­ki­te apie 2 min. To­kiu bū­du iš­kep­ki­te apie 10 sluoks­nių.

7. Kre­mui pa­ruoš­ti pla­ki­te grie­ti­nę su cuk­ru­mi ir cit­ri­nos sul­ti­mis – kol pa­si­da­rys tirš­ta ma­sė. Ją su­pil­ki­te ant py­ra­go ir dė­ki­te į or­kai­tę dar 10–15 mi­nu­čių.

8. Šo­ko­la­di­nei gla­zū­rai pa­ruoš­ti iš­tir­pin­ki­te van­dens vo­ne­lė­je svies­tą su šo­ko­la­du, su­mai­šy­ki­te ir at­vė­sin­ki­te. Tuo­met į šią ma­sę dė­ki­te grie­ti­nės ir va­ni­li­no. Ga­liau­siai, plak­da­mi, su­ber­ki­te cuk­raus pud­rą.

9. Kai py­ra­gas at­vės, nuim­ki­te ke­pi­mo for­mos sie­ne­lę ir už­pil­ki­te šo­ko­la­do gla­zū­ros. Ant vir­šaus dė­ki­te uo­gų.

10. Prieš pa­tiek­da­mi, at­vė­sin­ki­te šal­dy­tu­ve.

Mar­ci­pa­ni­nės šir­de­lės

Jums rei­kės: 500 g sal­džių­jų mig­do­lų, 20 g kar­čių­jų mig­do­lų, 500 g cuk­raus pud­ros, 1 šaukš­to ro­žių van­dens, 1 kiau­ši­nio bal­ty­mo (pa­tep­ti).

1. Mig­do­lus nu­pli­ky­ki­te ver­dan­čiu van­de­niu ir trum­pam pa­li­ki­te, kad at­si­skir­tų luo­ba. Šva­rius bran­duo­lius su­ber­ki­te į šal­tą van­de­nį (kad ne­pa­tam­sė­tų), po to nu­sau­sin­ki­te. Su­mal­ki­te ir su­mai­šy­ki­te su cuk­raus pud­ra bei ro­žių van­de­niu.

2. Drėg­no­mis ran­ko­mis mig­do­lų ma­sę il­gai ir kruopš­čiai mai­šy­ki­te. Pa­li­ki­te nak­čiai už­deng­ta­me du­be­ny­je.

3. Ki­tą die­ną iš teš­los su­for­muo­ki­te šir­de­les ar ki­tas for­mas, pa­tep­ki­te kiau­ši­nio bal­ty­mo pla­ki­niu, su­dė­ki­te į skar­dą, iš­klo­tą ke­pi­mo po­pie­riu­mi. Pa­šau­ki­te į la­bai karš­tą or­kai­tę (dė­ki­te vir­šu­ti­nė­je jos da­ly­je, įjun­ki­te funk­ci­ją „grill") ir kep­ki­te, kol pa­ru­duos.

Pa­ren­gė Vai­va VAI­DI­LAI­TĖ ("Va­ka­rų eksp­re­sas")

Šal­ti­niai: Ha­rald Saul, „Al­te Fa­mi­lien­re­zep­te aus Ostp­reu­sen"; Ma­rion Lindt, „Spe­zia­li­tae­ten aus Ostp­reu­sen“.

Žo­dy­nė­lis

Štroi­ze­lis – tru­pi­ni­nis py­ra­gas;

Štru­de­lis – vy­nio­ti­nis;

Kren­de­lis –- ries­tai­nis;

Baum­ku­che­nas – ša­ko­tis.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Baum­ku­chen – „me­dis-py­ra­gas“. Tra­di­ciš­kai baum­ku­che­nas (ša­ko­tis) ke­pa­mas ant su­ka­mo ieš­mo.