
Naujausios
Arenos kamuolys riedės į teismą
Šiaulių miesto savivaldybė per teismą bandys iš Šiaulių arenos valdytojo susigrąžinti 2016 metais sumokėtą koncesijos mokestį. Norima peržiūrėti daugiau nei dešimtmetį nejudintą koncesijos sutartį. Arenos valdytojo advokatai dėl nesutarimų su Savivaldybe kreipėsi į politikus.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Naujas generalinis direktorius
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis vakar į darbo pabaigą priėmė Šiaulių arenos valdytojos VšĮ „Pramogų sala“ naują generalinį direktorių Česlovą Urbonavičių.
„Pats Č. Urbonavičius pasiprašė mandagumo vizito – susipažinti, tad skyriau tam laiko, – sakė „Šiaulių kraštui“ A. Bartulis. – O kitą ketvirtadienį mūsų laukia trijų miesto Tarybos komitetų bendras posėdis dėl arenos koncesijos sutarties nuostatų vykdymo.“
Buvęs „Pramogų salos“ generalinis direktorius Gintaras Radavičius pasitraukė į pavaduotojus, bet liko faktiniu vadovu.
„G. Radavičius yra vadovas, jis – įstaigos savininkas, vienintelis akcininkas, tik pagal pareigas – mano pavaduotojas, – aiškino „Šiaulių kraštui“ Č. Urbonavičius. – Mane pasitelkė į pagalbą, dirbu nuo sausio mėnesio.“
Č. Urbonavičius – žinomas vadybininkas ir nusipelnęs futbolo treneris. Su futbolo komandomis dirbo Šiauliuose. Iš sporto pasitraukęs, pastaruosius 15 metų vadovavo Vilniaus prekybos centrui „Akropolis“.
Susitikime su Savivaldybės administracijos direktoriumi arenos naujasis vadovas tikėjosi išsiaiškinti Savivaldybės požiūrį į koncesijos sutarties vykdymą.
„Kažkas vyksta, bet kas vyksta, nežinau, – tikino jis prieš susitikimą Savivaldybėje. – Iš principo esu už, kad sutartis būtų peržiūrėta, nes praėjo jau daug laiko, bet nenorėčiau mūsų pozicijos komentuoti, kol vyksta aiškinimosi procesas – mūsų advokatai parašė, Savivaldybė turi abejonių.“
Įtraukė politikus
VšĮ „Pramogų sala“ atstovaujantys advokatai surašė kreipimąsi į miesto Tarybos Kontrolės komitetą, Finansų ir ekonomikos komitetą bei Švietimo, kultūros ir sporto komitetą.
Iš esmės prašoma įsikišti į arenos valdytojo ir Savivaldybės administracijos ginčą. Pabrėžiama, jog nesutarimai kyla, nes „šalys skirtingai supranta ir aiškina sutarties nuostatas“.
Alfredas Lankauskas, Kontrolės komiteto pirmininkas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog dar vakar turėjo įvykti bendras trijų komitetų posėdis, bet panorėjus dalyvauti ir merui, nukeltas į kitą savaitę.
Pagrindinis ginčas vyksta dėl koncesijos mokesčio mokėjimo.
„Keliamas klausimas, ar arenos valdytojas yra PVM mokėtojas, ar ne, jeigu nėra PVM mokėtojas, tuomet dirba su teigiamu balansu, ir tada pagal sutarties sąlygas neturėtų gauti koncesijos mokesčio, – sakė komiteto pirmininkas. – Dabar dirba taip, kad vis turi nedidelį nuostolį. Kadangi sutarčiai stuktelėjo daugiau nei dešimt metų, tai reikėtų ją peržiūrėti. Bet sutartis taip surašyta, kad nelabai ką pakeisi. Todėl tas kamuolys niekaip neišvyniojamas.“
Pirmiausia eis į teismą
„Ginčas pirmiausia vyksta ne dėl koncesijos sutarties peržiūrėjimo, o dėl 2016 metų koncesijos mokesčio susigrąžinimo, – tikslino „Šiaulių kraštui“ Savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis. – Artimiausiomis dienomis bus surašytas ieškinys ir kreipsimės į teismą.“
Savivaldybė dėl to jau yra pasamdžiusi teisininkų kontorą ir gavusi jų konsultaciją. Remiamasi Finansų ministerijos išaiškinimu dėl arenos finansų apskaitos 2015 metais.
Ginčas kilo, kai paaiškėjo, jog „Pramogų sala“, 2015 metais atgavusi iš bankrutavusio banko „Snoras“ pinigus už vertybinius popierius, įrašė juos į 2011 metų balansą.
„2015 metų gruodžio mėnesį atgavo 20 tūkstančių eurų, ir tų metų apskaitoje jie turėjo atsispindėti, o veiklos rezultatas turėjo būti teigiamas. Jeigu teigiamas, tai koncesijos mokestį 2016 metais sumokėjome nepagrįstai, – aiškino situaciją A. Bartulis. – Čia pagrindinė ginčo esmė, o visa kita – vanduo, bet bando įtraukti ir politikus.“
Kova iš esmės vyksta dėl 215 tūkstančių eurų. Toks per metus yra koncesijos mokestis, kurį Savivaldybė pagal sutartį privalo mokėti tada, kai arena dirba nuostolingai.
2006 metais koncesijos sutartis buvo pasirašyta penkiolikai metų, ir iki šiol nebuvo metų, kad koncesijos mokestis nebūtų mokamas.
Praėjusiais metais du ketvirčius arena dirbo pelningai, o du – vėl nuostolingai. Ypač didelis minusas ketvirtajame ketvirtyje lėmė, kad visi 2017-ieji buvo nuostolingi.
A. Bartulis ne kartą yra išsakęs nuomonę, jog tokia koncesininko veikla rodo, kad bet kokiomis sąlygomis siekiama gauti koncesijos mokestį.
„Kai buvo toks arenos užimtumas, tiek renginių, toks lankomumas! Tai gal tada geriau nieko nedaryti, mažiau būtų nuostolių? Uždarom, tai per metus mums tik šildymas kainuotų – 80 tūkstančių eurų“, – stebėjosi ir ironizavo A. Bartulis, spaudos konferencijoje komentuodamas arenos koncesininko 2017 metų IV ketvirčio ataskaitą.
Redakcijos archyvo nuotr.
Šiaulių arena atidaryta 2007 metų liepos 25 dieną.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Česlovas Urbonavičius, buvęs Vilniaus „Akropolio“ vadovas, pradėjo dirbti VšĮ „Pramogų sala“, kuri valdo Šiaulių areną, generaliniu direktoriumi.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
„Pirmiausia eisime į teismą susigrąžinti koncesijos mokesčio už 2016 metus, nes arenos valdytojui jis sumokėtas nepagrįstai“, – sako Antanas Bartulis, Savivaldybės administracijos direktorius.