
Naujausios
Ministras aptarė aktualijas ir sulaukė kritikos
Praėjusią savaitę Pakruojyje lankęsis žemės ūkio ministras Bronius Markauskas žemdirbiams kalbėjo apie aktualijas, ragino kooperuotis bei vienytis, patarė grįžti prie gyvulininkystės. B. Markauskui teko išklausyti susitikimo dalyvių kritiką dėl biurokratizmo, įstatymų painiavos.
Janina ŠAPARNIENĖ
janina@skrastas.lt
Ministras informavo apie numatomas tiesiogines išmokas žemdirbiams, skiriamą paramą iš Nacionalinės mokėjimo agentūros, besikeičiančią pasaulinę grūdų rinką.
Akcentuodamas pastaruosius pokyčius, B. Markauskas paragino grįžti nuo griežtai specializuotų prie keliomis žemės ūkio gamybos šakomis besiverčiančių ūkių. Ministro duomenimis, auga pieno produktų eksportas, tuo tarpu konkurencija tarp grūdų augintojų vis aštrėja. Nors Lietuvos žemdirbiai, skaičiuojant pagal gyventojų skaičių, kol kas grūdų eksportuoja daugiausiai iš Europos Sąjungos valstybių. Tačiau specialistai jau įspėja, kad dėl ypač intensyvios grūdinės augalininkystės kyla dirvos erozijos grėsmė.
B. Markauskas teigė, jog nereikia turėti iliuzijų, kad kada nors bus reguliuojamos žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos. O siekiant pagelbėti žemdirbiams, žadėjo didesnę paramą gyvulininkystei.
Susitikimo su žemdirbiais metu ministras ne kartą ragino kooperuotis pagal gamybos šakas, kaip daro viso pasaulio ūkininkai. Taip pat – vienytis šiuo metu susiskaidžiusioms žemdirbių interesus atstovaujančioms organizacijoms.
Vasarą ketinama paruošti šalies melioracijos įrenginių studiją – svarstoma juos perduoti žemės savininkams. B. Markausko teigimu, turima apie du milijonus kilometrų melioracijos šakų, 60 tūkstančių melioracijos griovių, kitų įrenginių. Tačiau daugumos jų nusidėvėjimas – 75 procentai. Atkurti Lietuvos melioracijos sistemą kainuotų apie tris milijardus eurų.
Nevienareikšmė situacija ir dėl ūkių dydžio. B. Markausko teigimu, ūkiai turės stambėti iki šimtų hektarų – dešimthektariams „nėra šansų išgyventi“.
Rezonansu nuskambėjo ūkininko Jono Jurgeliūno pastabos: atsisakęs gyvulininkystės, jis pagal paskutiniuosius valstybės dokumentus nebegali turėti didesnio nei 500 hektarų ūkio. Nors jį formavo dvidešimt septynerius metus...
Klovainietis ūkininkas Albinas Navickas pastebėjo: ministro įsakymas dėl žalinimo terminų supriešino Pietų ir Šiaurės Lietuvos žemdirbius. Nes tarpinius augalus po pjūties pasėti reikalaujama iki rugpjūčio 15-osios, o Šiaurės Lietuvoje nuo rugpjūčio vidurio tik prasideda derliaus nuėmimas. B. Markauskas pažadėjo įsakymą pataisyti.
A. Navickas kritiškai vertino ir ūkininkams organizuojamus mokymus: ko verti seminarai, kuriuose pranešimus skaito lektoriai, turintys mažiau žinių, nei klausytojai?
Ministrui teko išklausyti priekaištus dėl ypač gremėzdiškų „Leader“ priemonės taisyklių, dėl kurių paraiškų teikimas užtrunka apie porą metų.
Autorės nuotr.
Ministras Bronius Markauskas, aptaręs aktualijas, buvo apipiltas klausimais ir pastabomis.
Klovainių ūkininkas Albinas Navickas žėrė kritiką dėl neįvykdomų darbų terminų, nenaudingų, tik laiką gaišinančių seminarų.