
Naujausios
Vicemeras – nelegalas?
Šiaulių vicemero Domo Griškevičiaus, kurį miesto Taryba buvo atleidusi, o meras taikos sutartimi grąžino į pareigas, istorijai jau daugiau nei metai. Bet ji tebekelia klausimų. „Šiaulių kraštas“ išsiaiškino, jog net politikai nežino, kad Tarybos sprendimas dėl vicemero atleidimo yra „automatiškai“ panaikintas. Savivaldybės dokumentų archyve jis buvo nukištas į – mero „stalčiuką“.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Pilietis priminė
Šiaulietis, buvęs Futbolo akademijos direktorius Saulius Lesnickas prieš kelias savaites viešai priminė ir savo, ir vicemero atleidimo bei grąžinimo į darbą istorijas. Dėl jų kreipėsi į prokurorus, prašydamas ginti viešąjį interesą.
Abiem atvejais svarbų vaidmenį suvaidino meras Artūras Visockas. S. Lesnicko atveju teisme bandė įrodyti, jog teisėtai jį atleidęs. D. Griškevičiaus atveju priešingai – vienašališkai sutiko su vicemero skundu teismui, kad Taryba jį atleido neteisėtai, bei reikalavimu panaikinti Tarybos sprendimą.
S. Lesnickas, kaip pilietis, dabar siekia, kad A. Visockas iš savo kišenės sumokėtų sumą, priteistą Savivaldybei už jo neteisėtą atleidimą iš pareigų – per 20 tūkstančių eurų.
Šiauliečio nuomone, vicemero istorija rodo galimai pažeistą viešąjį interesą, nes padaryta žala Savivaldybei, galimai piktnaudžiauta tarnyba.
„Tarybos sprendimas dėl vicemero atleidimo nepanaikintas. Tai ar vicemeras dirba teisėtai? – svarstė S. Lesnickas, per spaudos konferenciją garsindamas savo pareiškimą prokurorams. – Juk dirba neturėdamas savo darbdavio pritarimo. Pavaduoja merą, pasirašo potvarkius – ar jie teisėti?“
„Šiaulių kraštui“ S. Lesnickas sakė, kad jau gavo prokurorų atsakymą – jo pareiškimas perduotas pagal kompetenciją Specialiųjų tyrimų tarnybai tikslinti faktus.
Buvo mero „stalčiuke“
Šiaulių miesto taryba 2016 metų gruodžio 19 dieną priėmė sprendimą atleisti vicemerą D. Griškevičių, kaip praradusį pasitikėjimą. Taikos sutartimi į pareigas jis grįžo 2017 metų vasario 17 dieną.
D. Griškevičiui grįžus, „Šiaulių kraštas“ klausė A. Visocko, kaip vykdys įsipareigojimą naikinti Tarybos sprendimą?Jis patikino, jog nieko nedarys, nes „teismas jį panaikino“. Tačiau Savivaldybės teisės aktų sistemoje ir mėnesiui praėjus po teismo nutarties buvo nurodoma, jog sprendimas atleisti D. Griškevičių yra „galiojantis“.
Pasidomėjome, koks šio sprendimo statusas šiandien?
Savivaldybės dokumentų e-archyve Tarybos sprendimą dėl D. Griškevičiaus radome ne prie Tarybos sprendimų, o įdėtą į „Mero padalinį“.
Ties sprendimu juoduoja įrašas „negaliojantis“ ir prierašas „negalioja nuo 2017 m. kovo 21 d. pagal 2017 m. vasario 15 d. Šiaulių apygardos administracinio teismo nutartį administracinėje byloje“.
Savivaldybininkai, tvarkantys e-archyvą, „Šiaulių kraštą“ tikino, jog įvyko „klaida“, ir tik po mūsų skambučio suskubo sprendimą iš „Mero padalinio“ perkelti į „Tarybos padalinį“.
Net kai kurie Tarybos nariai ir Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė tik iš „Šiaulių krašto“ išgirdo, jog šis Tarybos sprendimas yra „automatiškai“ panaikintas.
„Paskelbtas negaliojančiu? – stebėjosi Vyriausybės atstovė. – Mano nuomone, automatiškai jis negalėjo būti panaikintas. Meras, atstovaudamas teisme Tarybai, taikos sutartimi sutiko naikinti sprendimą, bet tik Taryba gali jį panaikinti, kad būtų įvykdyta teismo nutartis.“
Kad ir politikai nežinojo apie tylomis seniai panaikintą sprendimą, liudija miesto Tarybos narių Denio Michalenko ir Aurimo Lanko kreipimasis į Vyriausybės atstovę.
A. Jasiūnienė prisiminė, jog jie dar pernai birželio mėnesį prašė jos tarpininkavimo, kad Tarybai būtų teikiamas naikinti sprendimas dėl D. Griškevičiaus atleidimo. Tačiau įsikišti negalėjo, nes Vyriausybės atstovo tarnyba nėra ta institucija, kuri užtikrina teismo sprendimų vykdymą.
Vicemeras jaučiasi „legalus“
D. Griškevičius įsitikinęs, jog dirba teisėtai.
„Teismo sprendimu esu sugrąžintas į pareigas, – tikino „Šiaulių kraštą“ D. Griškevičius. – Viskas. Į jokias interpretacijas aš nesileidžiu. S. Lesnickas, kaip kiekvienas pilietis, gali kreiptis į institucijas, gaus atsakymą.“
Tarybos narys D. Michalenko „Šiaulių kraštui“ teigė, jog pernai birželį Tarybos sprendimas dėl D. Griškevičiaus dar buvo galiojantis.
„Dėl to juk ir kreipėmės į Vyriausybės atstovę“, – sakė jis.
Mano, jog A. Visockas turėjo teikti klausimą Tarybai.
„Mačiau, kad sprendimą jau skelbia negaliojančiu, – sakė D. Michalenko. – Mano nuomone, A. Visockas vienasmeniškai to padaryti negali – vėl viršijo savo įgaliojimus. Neina į Tarybą, nes bijo Tarybos valią išgirsti? Tarybos valia dėl D. Griškevičiaus buvo išsakyta ir klausimas, ar jis teisėtai dirba?“
Pasak politiko, meras leidžia sau nepaisyti Tarybos valios, o Tarybos rankos esą surištos. Pagal įstatymą tik meras arba jo įgaliotas asmuo atstovauja tarybai teismuose.
Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas taip pat buvo įsitikinęs, jog sprendimas dėl D. Griškevičiaus vis dar „pakibęs“.
„Kaip negaliojantis? Tai Savivaldybės teisininkės išmislas, jog teismas automatiškai panaikino Tarybos sprendimą – ji jau ne kartą mums tai aiškino“, – piktinosi A. Lankauskas.
Jo žodžiais, į aklavietes patenkama, nes valdančioji dauguma piktnaudžiauja valdžia. Kita vertus, Tarybos nariai, bandydami skųsti mero veiksmus, atsiduria uždarame rate.
„Mes juk buvome skundą padavę dėl tos taikos sutarties, kurią meras pasirašė be Tarybos pritarimo. Bet niekas nepriėmė mūsų skundo, – prisiminė A. Lankauskas. – Negalėjome įvardyti, kas pagal mūsų skundą atstovauja Tarybai – atstovauti galėjo tik meras, kurį skundėme.“
Tokioje pat situacijoje atsidūrė ir Kontrolės komitetas, kuris pagal S. Lesnicko prašymą buvo nubalsavęs kreiptis į prokurorus dėl viešojo intereso gynimo.
Bet ir čia paaiškėjo, kad Savivaldybės vardu gali kreiptis tik meras ar Administracijos direktorius.
„Bet jie mūsų rašto nepriima ir nepasirašo, o mano parašas niekam įspūdžio nedaro, – sakė A. Lankauskas. – Todėl S. Lesnickas pats ir kreipėsi į prokurorus. Taip išeina, kad piliečių prašymus turime svarstyti, bet kreiptis dėl jų negalime – mūsų raštai filtruojami.“
Jis stebisi, kad A. Visockas, toliau tęsdamas kovą su S. Lesnicku, paprašė Kontrolės komiteto apsvarstyti S. Lesnicko galimai padarytą žalą ir teikti rekomendacijas dėl viešojo intereso gynimo.
„Komiteto narius informavau, posėdį sušauksiu, bet išdėsčiau ir savo komentarą, kad neturime jokių resursų tirti finansinius reikalus, – sakė A. Lankauskas. – Pats meras ar Administracijos direktorius tiesiai gali kreiptis į prokurorus. Bet meras, matyt, mano, kad Kontrolės komitetas yra jo padalinys ir jam turi tarnauti. Visiškas jovalas Savivaldybėje su teisiniais reikalais.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Vicemeras Domas Griškevičius: „Teismo sprendimu esu sugrąžintas į pareigas. Viskas."
Tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas Alfredas Lankauskas: „Visiškas jovalas Savivaldybėje su teisiniais reikalais.“
Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė: „Meras, atstovaudamas teisme Tarybai, taikos sutartimi sutiko naikinti sprendimą, bet tik Taryba gali jį panaikinti, kad būtų įvykdyta teismo nutartis.“