
Naujausios
Gatvės – duobėtos, keliai – baisūs
Viena iš problemų, su kuria nuolat susiduria ir miesto, ir kaimo gyventojai – nepatenkinama, o kai kur – ir baisi gatvių bei kelių būklė. Dėl jų kaista seniūnų telefonai, tačiau pagalbos sulaukia ne visi – tam lėšų skiriama, bet viskam esą jų nepakanka.
Laima AGANAUSKIENĖ
alaima@skrastas.lt
Tvarkys daugiabučių kiemus
Bėdų dėl duobėtų gatvių apstu kiekvienoje seniūnijoje – net Radviliškio miesto, nors pastarajai ir tenka didžioji gatvių ir kelių priežiūrai skiriamų lėšų dalis, skiriama jų ir papildomai.
Gatvių, kelių ir žvyrkelių būklę ir su jais susijusių problemų sprendimo galimybes aptarė į posėdį susirinkę rajono Trišalės tarybos nariai.
Miesto seniūno Ernesto Mončausko teigimu, už papildomus pinigus bus tvarkomi daugiabučių namų kiemai – lopomos duobės arba klojamas ištisinis asfaltas.
Seniūnas pavardijo – šiemet bus sutvarkyti S. Dariaus ir S. Girėno gatvės 30a, 28a, Kaimynų 11, Vytauto 4, 6, 8, Vaižganto 30b, 30c, 58b, 58c, Žaliosios 6, Kražių 11a namų kiemai, Pušų ir Kaimynų gatvių sankryža, Kaimynų gatvės 8, Jaunystės 27, 29, 31, 33, 35, A. Povyliaus 6, 6a, 4, 8, 8a, 10 namų kiemai.
Pasak seniūno, remontuotinų kiemų atranka padaryta pagal jų dangos būklę ir ten gyvenančių žmonių skaičių. Kiemus apvažiavo ir būklę vertino sudaryta komisija.
Anot E. Mončausko, numatytos tvarkyti ir problemiškos gatvės: Mažąją gatvę planuojama visiškai rekonstruoti ir dėti asfalto dangą, asfalto danga bus klojama ir Šermukšnių gatvėje, pabaigta tvarkyti Naujoji gatvė.
Seniūnas pripažino nuolat gaunantis gyventojų skundų dėl prastų žvyrkeliuotų gatvių – Vilniaus, Klaipėdos, kitų.
Posėdyje dalyvavę gyventojai teiravosi: ar tvarkant kiemus, bus praplečiamos automobilių stovėjimo aikštelės, kadangi tai yra opi, tačiau nesprendžiama problema.
Gyventojams atsakyta, jog aikštelių plėtra už skiriamas lėšas nenumatyta – jei gyventojai to nori, visada esą gali pasinaudoti teikiama parama iš Savivaldybės biudžeto ir susitvarkyti šias aikšteles pagal poreikį.
Tačiau gyventojai teikiama 70-ies procentų (renovuotiems namams) ir 50-ies procentų (visiems kitiems daugiabučiams) parama neskuba naudotis, nors tam lėšų pakaktų visiems norintiems.
Parama naudojasi vangiai
Tarp daugiabučių, noriai pasinaudojusių teikiama parama – Jaunystės 20-asis namas. Jo gyventojams susitvarkyti automobilių stovėjimo aikštelę su įrengtomis 30-čia stovėjimo vietų, apšvietimu ir vaizdo kameromis kainavo 5 tūkstančius eurų. Dar 10 tūkstančių padengė Savivaldybė.
„Pirmiausia reikalingas didelis gyventojų noras ir iniciatyva. Negalvokit, kad buvo labai paprasta susitvarkyti visus reikiamus dokumentus. Darbo buvo daug, tačiau visiems patariu naudotis parama, kol tokia yra, nes ji tikrai didelė“, – ragino namo pirmininkas Jonas Norvaiša, nešęs pagrindinę dokumentų tvarkymo ir kitą naštą, kai jų bendrija nutarė renovuoti daugiabutį.
Daugiabučius namus rajone administruojančios bendrovės „Radviliškio būstas“ vadovė Roma Janušonienė apgailestavo, jog dažniausiai administratoriui nepavyksta rasti bendros kalbos su gyventojais.
Jai pritarė posėdyje dalyvavęs Aušros aikštės 3-io namo gyventojas Vytautas Kačinskas. Anot jo, dauguma gyventojų norėtų pasinaudoti parama, tačiau nėra tarpusavio sutarimo, nors kieme situacija tikrai sudėtinga: komercinės įmonės prekės vežiojamos per pievą ir bortelius, nebetelpa gyventojų statomi automobiliai.
Didelė problema – sodų bendrijų keliai, kurių Savivaldybė netvarko ir jais turi rūpintis patys sodininkai.
Vytautas Kačinskas, sodų bendrijos „Bitutė“ pirmininkas, kėlė problemą: „Po žiemos mes nebeišgalim sutvarkyti kelių. Renkam pinigus, bet jų nebeužtenka. Mažvydo gatvės būklė apgailėtina – visas asfaltas linguoja. Važiuoja gatve 40 tonų „furos“, nors pastatytas 8 tonų svorio apribojimo ženklas. Niekas į jį nereaguoja. Apie sodo keliukus jau nebekalbu – gatvės tampa nepravažiuojamos“, – skundėsi V. Kačinskas.
Tačiau jam bei tas pačias problemas kėlusiai sodų bendrijos „Pušelė“ pirmininkei Danutei Šivickienei buvo pasakyta: Savivaldybė neprižiūri sodų bendrijų gatvių. Ji tegali tam skirti 20 procentų paramą, tačiau tam skirtos lėšos taip ir liko nepanaudotos.
Šia parama vėlgi pasinaudojo tik sodų bendrija „Obelėlė“, kuriai vadovauja tas pats Jaunystės gatvės 20-ojo namo pirmininkas J. Norvaiša.
Kelių baubas – sunkiasvoriai automobiliai
Vis dėlto baisiausia situacija yra kaimuose. Tą pripažino ir Savivaldybės meras Antanas Čepononis, patikinęs, jog važinėdamas su ataskaitomis, apvažiuoja ir seniūnijų kelius ir kai kur jų būklė yra pasibaisėtina.
Kad ir Sidabravo seniūnijos Ožaičių kaime, kurio kelyje rajono valdžios automobilis vos neužklimpo, o šis dar pernai buvo sutvarkytas.
Anot A. Čepononio, prie kelių gadinimo prisideda ir ūkininkai, juos gadina ir miškavežiai. Neleisti kirsti miško negali, tačiau priežiūra turi būti griežtesnė ir tą darbą turi geriau dirbti seniūnai.
Merui pritarė ir akmenį į seniūnų daržą taip pat metė UAB „Radviliškio šiluma“ direktorius Pranas Mickaitis, pats anksčiau dirbęs seniūnu.
Rajono valdžios manymu, problemų būtų mažiau ir jas būtų galima geriau spręsti, jei keliai priklausytų vienam šeimininkui, o dabar vieni keliai yra regiono kelių, kiti – Savivaldybės, o „dėl dviejų auklių vaikas neretai lieka be galvos“.
Savivaldybės Statybos skyriaus vedėjo Gintauto Vičo teigimu, kaimo kelius darko ne tik miškovežiai ir derlių vežantys ūkininkai, bet ir ekologiniai ūkiai.
„Jie iš Lenkijos veža lovius su paukščių mėšlu ir tai yra baisiau negu miškovežis. Pernai dėl to baisūs keliai tapo Grinkiškio seniūnijoje, šiemet – Šeduvoje“, – vardijo vedėjas. Pasak jo, čia be policijos, ko gero, neišsiversi – reikia kviesti pareigūnus, fotografuoti pažeidėjus – tik taip gal bus galima bent kiek sutramdyti kelių gadintojus.
Balandžio 23 dieną dėl kelių būklės į pasitarimą bus kviečiami visų seniūnijų seniūnai.
Autorės nuotr.
Jaunystės gatvės 20-ojo namo pirmininkas Jonas Norvaiša (priekyje): „Kad gautume 70 procentų paramą, reikėjo nemažai padirbėti, tačiau praleisti tokios galimybės negalėjome“.
Statybos skyriaus vedėjas Gintautas Vičas (dešinėje): „Kaimo kelius darko ne tik miškovežiai ir derlių vežantys ūkininkai, bet ir ekologiniai ūkiai“. Šalia miesto seniūnas Ernestas Mončauskas.
Radviliškio mieste, nors ir gaunančiame daugiausia kelių priežiūros lėšų, renovacijos besiprašančių gatvių – pakankamai.