
Naujausios
Nuplėšti vyriausiojo architekto antpečiai
Šiaulių savivaldybė ieško miesto vyriausiojo architekto ir leidžia žemyn jo statuso kartelę. Iki šiol jis vadovavo Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriui, dabar bus tik skyriaus vedėjo pavaduotojas. Nė viename iš didžiųjų miestų to nėra. Gal Šiauliai jau nebe didmiestis?
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Ko ieško
Savivaldybė yra paskelbusi konkursą Urbanistinės plėtros ir ūkio departamento Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojo (vyriausiojo architekto, karjeros valstybės tarnautojo) pareigoms eiti.
Kadangi vyriausiasis architektas bus tik pavaduotojas, tai jo pareiginė kategorija yra gana žema (A-13). Skelbiamas atlyginimo dydis – 834,75 euro neatskaičius mokesčių, bet tikinama, jog gali būti mokami priedai ir priemokos.
Pretendentai turi būti baigę universitetines architektūros krypties studijas ir įgiję magistro arba atitinkamą jam mokslo laipsnį. Turi turėti architekto kvalifikacijos atestatą ir ne mažiau kaip vienerių metų atestuoto architekto profesinę patirtį.
Šiandien baigiasi paraiškų priėmimo laikas. Ar sulaukta pretendentų?
„Gavome dviejų asmenų paraiškas, bet liko tik vienas, – vakar informavo Bendrųjų reikalų skyriaus Personalo poskyrio vedėja Danutė Kuprienė. – Abiejų prašėme tikslinti dokumentus, vienam po patikslinimo atsakėme, kad neatitinka reikalavimų, o kitas dar tikslina. Gali būti, jog neliks nė vieno."
„Antpečiai“ neturi reikšmės
Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis tikina, jog miesto vyriausiojo architekto „antpečiai“ nėra svarbūs.
„Savivaldybių patirtį analizavome, įvairovė yra labai didelė: ir eilinis specialistas, ir skyriaus vedėjo pavaduotojas, ir vedėjas, ir departamento direktorius, – sakė „Šiaulių kraštui“ Administracijos vadovas. – Taigi, tai neturi reikšmės, svarbu – vyriausiojo architekto įgaliojimai, o juos turės vykdyti ta apimtimi, kuri numatyta įstatymo. Savivaldybės sprendžia, ir kiek jam dar pridėti funkcijų.“
Šiauliuose, aiškėja, sprendžiama pagal buvusios vyriausiosios architektės Rasos Budrytės patirtį.
„Rasa Budrytė turėjo atsakomybę ir skyriaus darbą organizuoti, ir pamatėme, jog tai tikrai sudėtinga, – prisiminė A. Bartulis. – Ypač kai turime tiek didžių krūvių su viešųjų erdvių projektų rengimu ir įgyvendinimu. Vedėja nebuvo pajėgi visko aprėpti, todėl lindo ir vyriausiosios architektės, ir skyriaus bėdos. Todėl atsakomybę ir padalijome į dvi dalis.“
A. Bartulis tik neprisiminė, jog R. Budrytė daugiau kaip metus dirbo be jokio pavaduotojo. Per Administracijos reformą jo etatas naikintas, panaikinti ir poskyriai šiame viename didžiausių Savivaldybės skyrių.
Direktorius patikino, jog bus rengiamas ir vedėjo konkursas, o vedėjas „bus vadybininkas, viso skyriaus darbo organizatorius“, „galės būti ne architektas“.
„Vyriausiasis architektas, turėdamas pavaduotojo statusą, taip pat turės daug atsakomybės, – pabrėžė A.Bartulis. – Tad apie jo prestižo menkinimą nereikia kalbėti – tai tikrai ne aktualu“.
Jau dabar ta atsakomybė yra perpus padalyta.
R. Budrytei praeitų metų pabaigoje atsistatydinus, skyriaus laikinuoju vedėju paskirtas Valdas Markevičius, kuris nėra architektas. Todėl vyriausiojo architekto pareigos laikinai pavestos eiti vyr. specialistei architektei Irinai Vingrienei.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių centras iškasinėtas – vyksta ir vyks ne vienas projektas, o vyriausiojo architekto nėra. Ar norima surasti?
Architektų komentarai
„Dviese vaikščios“
Giedrė Mendoza Herrera, Šiaulių regioninės architektūros tarybos pirmininkė, buvusi miesto Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja, teigia:
– Teoriškai įmanomas toks variantas, o praktiškai vedėjas ir pavaduotojas visur dviese vaikščios susikibę.
Skyriuje vadybinių dalykų daug, bet jie labai susiję su specialybiniais. Vadovui reikia išmanyti daug profesinių dalykų, kurių paprastas vadybininkas tiesiog nežinos.
Klausimas, kokiu tikslu ta reforma daroma? Jeigu manoma, kad čia yra pagalba vyr. architektui nuimant nuo jo „popierizmus“, vadinasi, nesuprantama, ką daro vyriausiasis architektas. Jis yra administratorius ir strategas.
Jis turi kurti miesto urbanistinę viziją, strategiją, jos realizavimui, planavimui, projektavimui formuoti palankią terpę.
Bendrasis planas yra pats svarbiausias miesto dokumentas ir vyriausiasis architektas-skyriaus vedėjas yra svarbiausias pareigūnas mieste. Ne šiaip statybos leidimus išduodantis specialistas.
Žinau variantą Utenoje – ten dviese tais procesais užsiima: teritorijų planavimas – ant pavaduotojo, vyriausiojo architekto pečių, o statybos – ant vedėjo. Jie dirba kaip komanda. Bet pas mus yra atskiras Statybos skyrius. Klausimas, kokia iš viso bus tų skyrių sąveika?
Architektūros skyriui jau dabar užkrauti rangos konkursai, projektų kuravimas nuo pradžios iki pabaigos. Nors skyriaus specialistai tam neturi kompetencijų. Apie projektavimą supranta, bet apie statybas – ne.
Jeigu ir toliau taip skirstys funkcijas, tai dar ne viena klaida bus padaryta, o ne vienas projektas stovės ir neis į priekį. Jau dabar matome, kiek jų stringa.
Vyriausiojo architekto kartelė nužeminta, atsakomybė didelė, o atlyginimas visiškai neadekvatus.
Gal tikisi, kad koks jaunas žmogus pamatys sau šansą, o didelę patirtį turintis kažin ar pasiryš tokia avantiūrai?
„Tai – institucijos menkinimas“
Algimantas Černiauskas, yra buvęs Šiaulių miesto vyriausiuoju architektu po Nepriklausomybės atgavimo, vienareikšmiai teigia, jog Savivaldybėje nesuvokiama, kokia yra vyriausiojo architekto „rolė":
– Tai vyriausiojo architekto institucijos menkinimas. O pagal priimtą Architektūros įstatymą, Architektų rūmų įstatymą vyriausiojo architekto reikšmė, vaidmuo tik didėja ir didės.
Tai yra pagrindinis šios srities pareigūnas mieste ir jis turi rinktis komandą, o ne atvirkščiai. Dabar garvežys statomas už vagonų.
Vilniuje šias pareigas einantis Mindaugas Pakalnis yra Miesto plėtros departamento direktorius.
Šiauliuose vyriausiojo architekto vaidmuo devalvuojamas jau seniai. Atvirai sakant, sovietmečiu jo statusas buvo svaresnis nei dabar.
Negalima traktuoti vyriausiojo architekto kaip skyriaus vedėjo pavaduotojo.
Jeigu ieškoma pavaduotojo, tai ieškoma pavaldinio, kuris vykdys kitų nurodymus. Ar norima padaryti vyriausiąjį architektą „kabinetiniu“?
XXI amžiuje gyvename, iššūkiai žymiai didesni, urbanistiniams procesams valdyti reikia išmanymo ir patyrimo.
O matome, kad daromas tik biurokratinis padalinys, kuris nevaldytų procesų, neturėtų iniciatyvos teisės – atliktų tik išpildymo funkciją.
Vyriausiasis architektas turi turėti ir svorį, ir vardą. Ką reiškia, kai ieškoma atestuoto architekto vos su vienerių metų patirtimi? Bet gal taip sąmoningai daroma? Tada jį gali valdyti.
Jeigu vyriausiasis architektas galios neturės, kam tada jo iš viso reikia – tegu pasistato statybininką.
Mieste viskas ritasi į tokį lygį, kad jau gatves projektuojame kaip žvyrkelius.