
Naujausios
Tavo gėlė
Velnias krūmuose
Giedrius RUMĖ
Gėlininkas
Ši vienmetė gėlė priklauso vėdryninių (Ranunculaceae) šeimai. Juodgrūdžių gentyje priskaičiuojama per septyniasdešimt pavadinimų, tačiau oficialiai pripažįstama vos septyniolika rūšių. Banalus augalo vardas Nigella gana tikslus: niger lotyniškai reiškia juodas – kaip tik tokia yra šios žolės sėklų spalva. Anglakalbiai gėlininkai dažnai ją vadina „meile rūke” ar pravardžiuoja “velniu krūmuose”.
Juodgrūdės išplitusios Viduržemio jūros regione, Pietų ir Pietryčių Europoje, Kaukaze, Mažojoje ir Vidurinėje Azijoje. Nepaisant pietietiškos kilmės, nesunkiai pritapo gerokai šiauresniuose nei Lietuva kraštuose.
Juodgrūdžių stiebai statūs, šakoti, 30–60 cm aukščio. Lapai smulkūs, plunksniškai skaidyti, rečiau pirštiški, ažūriniai (juodgrūdės keras tarsi peršviečiamas), nuosekliai išsidėstę. Viršūniniai lapai susitelkę žiedo apačioje ir užsirietę į viršų jį tarsi apgaubia permatoma savo skraiste. Žiedai pavieniai, stambūs, iš penkių baltų, gelsvų ar žydrų vainiklapių (pilnavidurių formų vainiklapiai išsidėstę 2–4 eilėm). Labai įdomios ir dekoratyvios išpūstos juodgrūdžių sėkladėžės, kurių dėka ir peržydėjęs augalas dar ilgai išlieka dekoratyvus (kai kurių veislių sėkladėžės raguotos ir išties panašios į mažus velniūkščius). Sėklos gana stambios (1 g jų yra iki 350–500), matinio juodo atspalvio.
Gėlynuose dažniausiai auginama darželinė (N.damascena) juodgrūdė. Išauga iki 30–50 cm aukščio. Įprastinis darželinės juodgrūdės žiedų atspalvis yra dangiškai žydras, tačiau šios rūšies žiedai gali būti ir balti ar rožiniai, raudoni ar tamsiai mėlyni. Žydi neilgai – mėnesį ar kiek daugiau; jeigu norite, kad juodgrūdės džiugintų visą vasarą, sėkite jas kelis kartus mėnesio intervalu.
Juodgrūdės pražysta praėjus porai mėnesių nuo sėjos. Gėlė nekaprizinga, auga bet kokiose dirvose, išskyrus rūgščias. Nemėgsta drėgmės pertekliaus, bet kenčia ir nuo sausrų, nes turi silpnas šaknis. Selekcininkai yra išvedę daug darželinės juodgrūdės veislių. Viena įdomesnių – 'Miss Jekyll' serija, sukurta juodgrūdes skynimui auginantiems žmonėms ir išsiskiria storesniais, labai tvirtais, stačiais stiebais. Žiedai pusiau pilnaviduriai; balti, mėlyni, žydri, rožiniai ar raudoni. Gėlyne atrodo gana neįprastai, todėl, jei nesiverčiate skintų gėlių prekyba, geriau ja nesižavėkite.
Labai panaši į darželinę ispaninė (N.hispanica) juodgrūdė savuosius žiedus išdidžiai kilsteli aukščiau lapijos. Lapai šiurkštesni, kerai ne tokie elegantiški, žiedų atspalviai atšiauresni. Ir sėkladėžės šios rūšies kitokios, be įprastos darželinėms juodgrūdėms skraistės.
Sėjamosios (N.sativa) juodgrūdės žiedeliai žalsvai gelsvi ar melsvai balsvi; žiedai apsupti smulkiai išskaidytų, beveik spygliškų ažūrinių lapų. Tinka sodinti kaip tarpus tarp daugiamečių augalų užpildanti žolė. Sėjamosios juodgrūdės sėklos aromatingos, naudojamos kulinarijoje įvairiems patiekalams paskaninti.
Į dėžutes ar vazonėlius juodgrūdžių sėti neverta – geriau sėklas anksti pavasarį išberti tiesiai į dirvą, o sėjinukus (daigeliai pasirodo po trijų savaičių) tik praretinti (juodgrūdės nemėgsta persodinimo). Galima sėti ir prieš žiemą; jei tik dėl pernelyg drėgno mūsų klimato nesupus, pavasarį jos anksti sudygs (nedidelių šalnų juodgrūdė nesibijo) ir pražys jau vasaros pradžioje.
Ažūriniai juodgrūdės kereliai puikiai dera bet kurioje vietoje. Jos skinamos puokštėms, sudžiovinti juodgrūdžių vaisynai labai tinka sausažiedžių kompozicijoms.
Augalo vardas Nigella gana tikslus dėl juodos yra šios žolės sėklų spalvos. O žiedai būna įvairiausių spalvų.
Gėlynuose dažniausiai auginama darželinė juodgrūdė.