
Naujausios
Ant mamos austo tako – lininė kolekcija
Šiaulietė tautodailininkė, choreografė Ilona Lukavičienė pristatė lininių rūbų kolekciją, skirtą mamai ir vaikui, „Kelias – mano mama ir aš“. Megzti, nerti, siūti ir net austi Ilona išmoko iš savo mamos. „Nori nenori aš jau nuo vaikystės buvau tautodailininkė“, – šypsosi I. Lukavičienė.
Jurgita JUŠKEVIČIENĖ
jurgita@skrastas.lt
Kolekciją kūrė pusantrų metų
Ilona daugiau kaip 25 metus yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos narė, ja tapo dar studijuodama Vilniuje. Jos tekstilės darbai eksponuoti daugelyje parodų.
Kolekcijos „Kelias – mano mama ir aš“ pristatymas vyko šeštadienį Šiaulių dailės galerijoje. Tai – antroji I. Lukavičienės lininių drabužių kolekcija. Pirmąją pristatė prieš 15 metų. Ji buvo skirta vaikams nuo 7 iki 18 metų ir vadinosi „Vasaros vaikai“. Tada ją pristatė Ilonos auklėtiniai šokėjai.
Prieš pusantrų metų I. Lukavičienei kilo mintis vėl sukurti drabužių kolekciją, šį kartą – mamai ir jos vaikui. Šia mintimi tautodailininkė pasidalijo su Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus vadove Laima Kelmeliene. Gavusi jos pritarimą, Ilona ėmėsi ieškoti modelių – mamų, auginančių mažus vaikus.
Septynios moterys, daugiausiai lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“, kuriame dirba Ilona, auklėtinių mamos kartu su savo atžalomis, sutiko tokiam intriguojančiam iššūkiui. Taip pat įsitraukė ir tautodailininkės draugės.
Kadangi rankdarbiais Ilona gali užsiimti tik po darbo ir laisvalaikiu, o mezgimo bei nėrimo buvo daug, teko prašyti ir siuvėjos, ir draugės pagalbos, kad padėtų pasiūti kai kuriuos rūbus.
Kadangi kolekcija buvo kuriama daugiau kaip metus, teko atsižvelgti į tai mezgant ir siuvant vaikų drabužėlius, nes vaikai gali juos išaugti dar iki pristatymo. Būta netikėtumų ir su mamomis.
„Gana lieknai mamai siuvome sijoną, po kurio laiko pamatuojam – reikia platinti. Dar po kurio laiko ir vėl nebetelpa į sijoną, galiausiai prisipažino, kad laukiasi, – šypsosi Ilona. – Teko pasitelkti išradingumą ir padaryti viską, kad sijonas tiktų. Paskutiniam pristatymui jau siuvome suknelę nėštukei. Labai džiugu, kad mamytė neatsisakė ir kartu su trimis savo dukrytėmis ir ketvirta pilvuke dalyvavo.“
Pasak I. Lukavičienės, kolekcijos pristatymas nebūtų pavykęs be geranoriškų ir nuostabių žmonių, kurie patikėjo tautodailininkės sumanymu ir prisidėjo prie jo įgyvendinimo.
Kolekcijos pristatymo metu mini spektakliuką suvaidino ir šoko Stasio Šalkauskio gimnazijos teatro grupės nariai bei „Ąžuoliuko“ darželio šokių kolektyvas „Giliukai“.
Linas ir medvilnė
Kolekcijai rūbai buvo siūti, peltakiuoti, megzti, nerti. Naudotas balintas ir natūralus linas bei šiek tiek medvilnės. Ieškotas derinys, atitikmuo mamai ir dukrai ar sūnui (rūbus demonstravo ir du berniukai).
Mamos ir vaikų rūbų I. Lukavičienė nekūrė visiškai identiškų, tačiau jie tarpusavyje dera raštais, spalva, stilistika.
Kai kuriuose nėriniuose yra atkartojama tai, kas buvo būdinga seniesiems lietuvių rankdarbiams. Visgi yra ir daug naujo.
„Tautodailė yra liaudies menas. Mes irgi esame ta liaudis, kuri kuria. Tai, ką sukursime, galbūt užsifiksuos ir po kažkiek laiko jau seks mumis. Negalima užsistovėti kažkokiame viename amžiuje ir visus darbus daryti ant vieno kurpalio. Kūryba vyksta nuolat. Raštus kūrė tokie pat žmonės kaip mes: mūsų mamos, močiutės, promočiutės. Aš irgi leidau sau kurti“, – sako I. Lukavičienė.
Ar bus galima dar kažkur išvysti šią kolekciją?
Ilona sako, kad jeigu užtektų drabužius sukabinti ant pakabos ir taip juos eksponuoti, būtų daug paprasčiau, tačiau nesinori.
„Rūbas ant pakabos – ne tas pats, kaip ant kūno. Kai žmogus išeina su savo nuotaika, su šypsena, kai rūbą priima kaip savo, jis visai kitaip suskamba, net ir kuklus rūbas“, – įsitikinusi Ilona.
Mezga nuo vaikystės
I. Lukavičienė yra diplomuota choreografė. Šokiai buvo aistra nuo pat vaikystės, tačiau vyresniosios sesės bandė atkalbėti nuo šokėjos profesijos, ragino rinktis kažką žemiškesnio. Tačiau žemiškesnė profesija Ilonai nepatiko ir galiausiai grįžo prie tikrojo pašaukimo.
Studijuodama Vilniuje Ilona pradėjo dalyvauti tautodailininkų parodose. Komisija, vertinanti darbus, pastebėjo Ilonos kurtus tekstilės darbus ir priėmė į Lietuvos tautodailininkų sąjungą. Tai buvo ir labai netikėta, ir be galo džiugu. Parodose Ilona eksponuodavo vąšeliu nertas staltieses, megztas liemenes, megztinius, kepures, šalikus, pirštines.
Kai kuriuos savo kurtus daiktus Ilona parduoda tautodailės parduotuvėje, tačiau į kūrinį įdėtas laikas ir medžiagos nelabai atsiperka. Visgi vertinančių tautodailės darbus, Ilonos manymu, yra nemažai.
Megzti ir nerti pradėjo nuo vaikystės.
„Nepamenu, kiek man metų buvo, atvažiuoja kartą pas tėtį toks dėdė ir klausia manęs, ką mezgu, o aš: „Katei kojines, kad nesušaltų žiemą“, – prisiminusi juokiasi Ilona.
Visos lėlės būdavo aprengtos nuo galvos iki kojų Ilonos megztomis ir siūtomis suknelėmis, sijonais, palaidinukėmis.
„Beveik visi rūbai, kuriais rengdavomės, buvo mamos siūti. Mama buvo savamokslė siuvėja ir labai mėgo siūti. Mes visos trys dukros mokėmės iš jos ir siūti, ir megzti, ir net austi. Nori nenori aš nuo vaikystės buvau tautodailininkė. Dėkinga likimui, kad tokius tėvus turėjau (tėtis buvo kalvis)“, – sako tautodailininkė.
Kolekcijos pristatymas vyko ant namuose austų kilimų. Visi jie parsivežti iš gimtųjų Ilonos namų.
„Prisimenu, kad didžiajame kambaryje stovėjo staklės, padėdavau mamai karpyti juosteles, suraišioti, iš jų būdavo audžiami kilimai. Ir pati esu sėdėjusi tose staklėse“, – pasakoja I. Lukavičienė.
Kolekcijos pavadinimas „Kelias – mano mama ir aš“ kilo iš vaikystės prisiminimo.
„Prisimenu, buvau gal trejų metukų, mama mane vedėsi pas tėtį į kalvę. Ėjome tokiu taku, tilteliu per upę, užėjome pas kažkokią moteriškę į svečius, paskui pamiškėj susėdome ant kelmo užkrimsti. Tai pirma mano kelionė su mama, kurią prisimenu. Man visada suvirpina širdį žodžiai „tu numegzk man, mama, kelią“. Kai galvojau pavadinimą parodai, tas vaikystės prisiminimas įgavo simbolinę prasmę, kad mama tiesia kelią ir veda juo savo vaiką“, – sako Ilona.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Daugiau kaip 25 metus Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare esanti šiaulietė Ilona Lukavičienė dėkinga savo mamai, kuri išmokė ir megzti, ir siūti, ir austi.
Asmeninės nuotr.
Mama ir trys jos dukros su nertomis ir peltakiuotomis balinto lino suknelėmis.
Mamos ir dukros drabužiai nėra identiški, tačiau dera stilistiškai, raštais ir spalva.
Nerdama sukneles mamai ir dukrytėms I. Lukavičienė naudojo ne vien tradicinius liaudiškus raštus, bet ir šiuolaikiškus.
Natūralaus lino drabužiai mamai ir sūnui.
Kuriant kolekciją panaudota nemažai tradiciniams lietuvių nėriniams būdingų raštų.
Kolekcijos pristatymas vyko ant Ilonos Lukavičienės mamos austų kilimų.
Daugeliu I. Lukavičienės kurtų drabužių mielai vasarą pasipuoštų moterys ir mergaitės.