Namas – kaip gamtos dalis

Namas – kaip gamtos dalis

Na­mas – kaip gam­tos da­lis

Šiau­lie­tis me­ni­nin­kas Ri­mas Na­vic­kas, ku­rian­tis iš­skir­ti­nius ap­ta­kių for­mų ąžuo­lo ma­sy­vo bal­dus, šian­dien gy­ve­na idė­ja sta­ty­ti sfe­ri­nius na­mus. Pir­mas jo ban­dy­mas – dar­žo­vi­nė šei­mos so­dy­bo­je Dei­vių kai­me (Šiau­lių r.). Sta­ti­nį jis įkom­po­na­vo į vaiz­din­gą kraš­to­vaiz­dį.

„Pa­ban­džiau, paeks­pe­ri­men­ta­vau, pa­ma­čiau klai­das. Da­bar ga­liu pa­tar­ti ki­tiems“, – šyp­so­si kū­rė­jas, ran­ko­se lai­ky­da­mas bū­si­mų na­mų ma­ke­tus.

 

Lo­re­ta KLIC­NER

loreta@skrastas.lt

Kūrybinę plas­ti­ką no­ri per­kel­ti į na­mus

Įsi­my­lė­jęs ka­ta­lo­nų ar­chi­tek­tą An­to­ni­jų Gau­di, Ri­mas prieš ke­lias de­šim­tis me­tų at­ra­do ori­gi­na­lią tech­no­lo­gi­ją ga­min­ti ąžuo­lo ma­sy­vo bal­dus. Jo pa­ga­min­tų kė­džių, sta­lų, spin­tų ar laip­tų ne­su­pai­nio­si su ki­tų dar­bais – me­niš­ki, tar­si iš­si­lie­ję bal­dai yra švel­nių, ap­ta­kių for­mų. Rimo na­mai Bu­biuo­se (Šiau­lių r.) pil­ni ąžuo­lo sklei­džia­mos ši­lu­mos.

„Tech­no­lo­gi­ja bal­dams ga­min­ti gi­mė iš tin­gė­ji­mo, – šyp­so­si Ri­mas. – Įp­ras­tai bal­dai ga­mi­na­mi su jung­ti­mis, o man jung­tis da­ry­ti bu­vo neį­do­mu, to­dėl su­gal­vo­jau pa­da­ry­ti me­džio ma­sę ir iš­mes­ti tai, kas ne­rei­ka­lin­ga.“

Da­bar me­ni­nin­kas no­ri kū­ry­bi­nę plas­ti­ką per­kel­ti į na­mų sta­ty­bą.

„Man ne­pa­ti­ko kvad­ra­ti­niai na­mai, to­dėl su­gal­vo­jau sau pa­sta­ty­ti ap­va­lų, sfe­ri­nį. Pra­džio­je bu­vo šiau­di­nio na­mo idė­ja. No­rė­jo­si, kad na­mas įsi­pin­tų į gam­tą. Pa­si­da­riau pro­jek­tą su 18 met­rų skers­mens ku­po­lu ir ma­niau, kad ga­li­ma jį rea­li­zuo­ti“, – pa­sa­ko­ja apie pir­mi­nę idė­ją, bet paaiš­kė­jo, kad šiau­dai sun­kiai pa­si­duo­da plas­tiš­kam ju­de­siui.

„Iš­ban­džiau fe­ro­ce­men­tą dar­žo­vi­nei sta­ty­ti. Nau­do­jau du gelž­be­to­ni­nius bun­ke­rius, o pa­sta­to cent­re pa­da­riau ke­pu­rę. Dė­jau me­ta­li­nę ar­ma­tū­rą, bet gy­ve­na­ma­jam na­mui me­ta­las ne­tin­ka, nes su­si­da­ro šar­vas, ku­ris jo­kios ener­gi­jos ne­pra­lei­džia“, – sa­ko Ri­mas. Ta­da vėl ėmė ieš­ko­ti al­ter­na­ty­vos – at­ra­do stik­lo pluoš­to ar­ma­tū­rą, ku­ri yra leng­ves­nė ir stip­ri.

Ne tro­lių na­me­lis

Už­si­de­gęs sfe­ri­nių na­mų sta­ty­ba, jis pra­dė­jo ieš­ko­ti pro­jek­tų, ga­min­ti ma­ke­tus. Tė­vo idė­jas sū­nus Pau­lius, me­ta­lo plas­ti­kos spe­cia­lis­tas, per­kė­lė į tri­ma­tę erd­vę kom­piu­te­ry­je, at­li­ko tiks­lius ap­skai­čia­vi­mus.

Žvelg­da­mas į sa­vo bū­si­mų na­mų pro­jek­tą Ri­mas su­pra­to, kad na­mas yra per di­de­lis – 300 kvad­ra­ti­nių met­rų, iš ku­rių 230 – gy­ve­na­ma­sis plo­tas. Pen­kis vai­kus su žmo­na Ri­ta užau­gi­nęs me­ni­nin­kas sa­ko net ne­gal­vo­jąs gy­ven­ti su vai­kais. Ša­lia – taip, bet ne po vie­nu sto­gu.

Bi­čiu­liui Eduar­dui Kal­ta­nui, tu­rin­čiam il­ga­me­tę pa­tir­tį eko­lo­gi­nių na­mų sta­ty­bo­je, jis pa­dė­jo įgy­ven­din­ti pro­jek­tą Vo­kie­ti­jo­je – iš tra­di­ci­nės pa­tal­pos pa­da­rė plas­tiš­ką sfe­ri­nio na­mo kam­ba­rį su ap­ta­kio­mis ąžuo­lo du­ri­mis.

„Grį­žę pa­gal­vo­jo­me, ko­dėl to ne­pa­da­rius pa­tiems? Iš pra­džių pla­na­vau pa­sta­ty­siu na­mą sau, bet da­bar ma­nau, kad tai ir įdo­mus vers­las“, – sa­ko Ri­mas. Ėmė bur­tis ar­chi­tek­tų, me­ni­nin­kų, sta­ty­to­jų ko­man­da.

Ro­dy­da­mas pa­ties pa­ga­min­tus na­mų ma­ke­tus, Ri­mas pa­sa­ko­ja apie šių „ban­guo­jan­čių“ na­mų sta­ty­bos su­bti­ly­bes.

„Pa­ma­tas ga­li bū­ti iš­kel­ta plokš­tu­ma, ga­li bū­ti rost­ver­kas. Jei­gu rei­kia, ga­li bū­ti ir gręž­ti­niai pa­ma­tai. Na­mas yra ženk­liai leng­ves­nis už įpras­tus, – pa­sa­ko­ja R. Na­vic­kas. – Vė­liau for­muo­ja­ma ar­ma­tū­ra – vi­daus ir išo­rės. Su­for­muo­ja­mas ku­po­las, den­gia­mas stik­lo pluoš­to sie­te­lis, ar­ma­tū­ra su­tvir­ti­na­ma. Čia nė­ra si­met­ri­jos, ly­gių sie­nų, jos tar­si ban­guo­ja, o tai rei­kia iš­jaus­ti.“

Sto­gas ga­li virs­ti ir pie­ve­le, ir va­rio kiau­tu ar spal­vo­ta „uo­ga“ ant kraš­to­vaiz­džio ki­li­mo. Fan­ta­zi­ja šio­je sta­ty­bų aikš­te­lė­je ne­tu­ri ri­bų.

„Ma­no min­tis nė­ra pa­da­ry­ti tro­lių na­me­lį, no­riu pa­sta­ty­ti aukš­čiau­sio ly­gio šiuo­lai­ki­nį gy­ve­na­mą­jį na­mą, ku­ris ati­tik­tų ir eko­lo­giš­ku­mo, ir ener­gi­nio nau­din­gu­mo rei­ka­la­vi­mus. Toks na­mas bū­tų ma­žiau­siai A+ ka­te­go­ri­jos“, – sa­ko R. Na­vic­kas.

Tar­si skulp­tū­ra

Ko­kie yra ku­po­li­nių, sfe­ri­nių na­mų pri­va­lu­mai? Jų Ri­mas pa­mi­ni ne vie­ną. Pir­miau­sia, ši­lu­mos są­nau­dos ma­žes­nės, ka­dan­gi nė­ra kam­pų, ši­lu­ma, oras ge­rai cir­ku­liuo­ja. Na­mas – eko­lo­giš­kas, nes vi­dus tin­kuo­ja­mas mo­liu, bal­tuo­ju mo­liu, šil­ti­na­ma 20 cm už­da­rų po­rų po­liu­re­ta­no sluoks­niu ir iš vi­daus, ir iš išo­rės. Hid­roi­zo­lia­ci­nis be­to­nas siek­tų apie 4 cm sto­rį.

Šie na­mai lai­ko­mi il­gaam­žiais ir la­bai pa­tva­riais. Juos re­ko­men­duo­ja­ma sta­ty­ti seis­mi­nio ak­ty­vu­mo ar vė­juo­to­se zo­no­se, nes nei ura­ga­nas, nei že­mės dre­bė­ji­mas iki 7 ba­lų ap­va­lios for­mos na­mui nė­ra pa­vo­jin­gi.

Ki­tas pri­va­lu­mas, ku­rį iš­ski­ria pa­šne­ko­vas, šios for­mos na­me yra di­džiau­sias tū­ris pa­gal ma­žiau­sią plokš­tu­mą, va­di­na­si, tam pa­čiam nau­din­gam plo­tui pa­siek­ti su­nau­do­ja­ma ma­žiau­siai me­džia­gų sie­nų sta­ty­bai. Bet Ri­mas paaiš­ki­na, kad na­mo sta­ty­ba nė­ra pi­ges­nė už įpras­tą, ka­dan­gi bran­gus pa­ts dar­bas, na­mo for­ma­vi­mas ran­ko­mis: „Ši­tas pa­sta­tas yra kaip skulp­tū­ra.“

Pa­sau­ly­je sfe­ri­nės ar­chi­tek­tū­ros na­mai po­pu­lia­rė­ja, ku­po­lo for­mos vi­suo­me­ni­nės pa­skir­ties pa­sta­tų taip pat dau­gė­ja, bet Lie­tu­vo­je to­kie na­mai kol kas nė­ra po­pu­lia­rūs. Ko­dėl? Ri­mas šyp­so­si, kad „rei­kia bū­ti to­kiam pat pri­pu­šu­siam, kad pra­dė­tum“.

„Pas mus ma­žai ori­gi­na­lų. Bet jų tik­rai yra. To­kių, ku­rie ieš­ko kaž­ko iš­si­ski­rian­čio, ne­pa­kar­to­ja­mo. Pas mus daug fan­tas­tiš­kos gam­tos, o kvad­ra­ti­nis na­mas jo­je neį­si­kom­po­nuos. Sfe­ri­nis na­mas – tik­rai ne mies­to na­mas. Jam rei­kia bent pu­sės hek­ta­ro ap­lin­kos. O jei­gu yra ant skar­džio...“

Me­ni­nin­kas pri­pa­žįs­ta, kad ar­chi­tek­tai į sfe­ri­nių na­mų pro­jek­tus žiū­ri skir­tin­gai: „Yra ar­chi­tek­tų ir yra ar­chi­tek­tų me­ni­nin­kų, kaip Gau­dis. Man Gau­džio ar­chi­tek­tū­ra – pa­ts gra­žiau­sias me­nas: puoš­nu, bet ne per sal­du, tai ža­vė­jo ir ža­vės žmo­nes.“

Pa­so­di­no 16 hek­ta­rų par­ką

Ri­mą dar ža­vi ame­ri­kie­čių mąs­ty­to­jas, fu­tu­ris­tas, iš­ra­dė­jas, sa­ve lai­kęs so­cia­li­niu in­ži­nie­riu­mi, Ža­kas Fres­ko. Jo idė­jos ir gy­ve­ni­mo fi­lo­so­fi­ja, kai žmo­gų ma­tai gam­tos da­li­mi, įkvė­pė Ri­mą kar­tu su žmo­na pa­so­din­ti di­džiu­lį par­ką Dei­vių kai­me esan­čio­je so­dy­bo­je.

Įsi­gi­ję ne­di­de­lį plo­tą ne­to­li Du­by­sos, Na­vic­kai jau iš­puo­se­lė­jo 16 hek­ta­rų. Pė­da po pė­dos ku­ria par­ką, ku­ria­me pa­so­din­ta apie 5 tūks­tan­čiai me­džių, vien ąžuo­lų – tūks­tan­tis. Iš­kas­ta tven­ki­nių, pa­da­ry­ti ta­kai.

„Su di­de­liu ma­lo­nu­mu pa­so­di­no­me par­ką, kad įpras­min­tu­me sa­ve ir ne­bū­tų gė­da nu­mir­ti“, – sa­ko Ri­mas. Ro­dy­da­mas par­ko nuo­trau­ką iš paukš­čio skry­džio jis su­ran­da ir žmo­nos nu­pieš­tą par­ko sche­mą – tar­si sau­lė, tar­si žie­das. Vy­rui šil­do šir­dį tai, jog par­kas iš kar­tos į kar­tą bus jo šei­mos pa­li­ki­mas. „Sa­vo gy­ve­ni­mą aš įsi­vaiz­duo­ju ten“, – sa­ko me­ni­nin­kas. Ti­ki, kad sva­jo­nių na­mas ten tik­rai at­si­ras.

As­me­ni­nės nuo­tr.

Me­ni­nin­kas Ri­mas Na­vic­kas už­si­de­gė idė­ja sta­ty­ti plas­tiš­kus sfe­ri­nius na­mus.

16 ha par­ką Ri­mas Na­vic­kas pa­so­di­no su žmo­na. Čia jis pla­nuo­ja sta­ty­ti sa­vo sva­jo­nių na­mą.

Vie­nas iš sfe­ri­nio na­mo pro­jek­tų. Ova­lių for­mų pa­sta­tas įsi­lies į kraš­to­vaiz­dį.

16 kvad­ra­ti­nių met­rų plo­to dar­žo­vi­nė so­dy­bo­je – pir­ma­sis Rimo Na­vic­ko ban­dy­mas sta­ty­ti ap­ta­kių for­mų pa­sta­tą.

Vo­kie­ti­jo­je Rimas Na­vic­kas pa­dė­jo įgy­ven­din­ti pro­jek­tą šiau­lie­čiui Eduar­dui Kal­ta­nui – plas­tiš­ku kam­ba­riu vir­to tra­di­ci­nė pa­tal­pa.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Ri­mas Na­vic­kas sfe­ri­nių na­mų brė­ži­nius, ma­ke­tus nuo­lat to­bu­li­na.

R. Na­vic­kas pa­si­da­rė dar­bi­nį sfe­ri­nio na­mo ma­ke­tą.

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Me­ni­nin­kas R. Na­vic­kas yra ži­no­mas dėl iš­skir­ti­nės kū­ry­bi­nės plas­ti­kos ga­mi­niuo­se iš ąžuo­lo.