
Naujausios
Direktoriaus „prisilietimai“ prie Šiaulių
Šiaulių miesto taryba vakar pritarė Savivaldybės administracijos direktoriaus Antano Bartulio 2017 metų veiklos ataskaitai. Direktorius gyrėsi „proveržiais“ ir „dideliais darbais“. Tik kritikai jų pasigedo: jokio proveržio dėl užsienio investicijų ir krūva neįvykdytų darbų bei nepanaudotų biudžeto pinigų.
Rūta JANKUVIENĖ
ruta@skrastas.lt
Nuo pagiriamojo žodžio
Posėdyje dalyvavo 24 Tarybos nariai (net aštuonių nebuvo, bet tik 4 iš anksto pranešė, jog nedalyvaus – red. past). Už pritarimą direktoriaus ataskaitai balsavo 14 politikų, 5 buvo prieš ir 5 susilaikė.
A. Bartulis savo veiklos metus įvardijo „prisilietimo prie Šiaulių metais“. Pats – ne šiaulietis, Savivaldybės administracijai vadovauti pradėjo pernai kovo mėnesį.
„Saugok tai, kas padaryta ir padaryk geriau“, – garsino savo moto direktorius.
Prisilietęs ir prie „vertybinių dalykų“. Kaip vertybinės pozicijos pavyzdį, įvardijo derybas su UAB „Termicom“.
Esą investuotojas iš pradžių buvęs „agresyvus“, norėjęs, kad Savivaldybė išbetonuotų oro uoste nuomojamus sklypus.
„Tai buvo nesąžininga, meras pasakė: to nebus, davė suprasti, jog gins sąžiningos veiklos vertybę", – gyrė merą direktorius ir pasidžiaugė, jog investuotojas „pakeitė savo požiūrį ir derybos pasiekė sėkmingą finišą“.
Pagiriamąjį žodį merui dar tarė ir dėl iniciatyvos investuoti į švietimo įstaigų remontą.
„Tai buvo esminis proveržis“, – pabrėžė direktorius ir išvardijo, jog 19 darželių pakeisti stogai, 6 – sienos, 12 – atnaujintos kiemo dangos, 19 – aptverta.
Skaičiai, statistika
A. Bartulis, kuriam meras A.Visockas davė laiko, kaip „pamokai – 45 minutes“, bėrė iš tribūnos skaičius pagal Savivaldybės padalinių sritis. Visų aprėpti nė nespėjo.
Kas buvo naujo?
„Pirmą kartą parengta bendradarbiavimo su aukštosiomis mokyklomis programa, – vardijo direktorius. – Kultūros srityje pirmą kartą istorijoje parengtas reprezentacinių renginių sąrašas. Nauja priemonė – kultūros ir sporto rėmėjų, kurie bus atleisti nuo mokesčių dalies, sąrašas.“
Pasišildė direktorius sportininkų pasiekimų spinduliuose: daugėja šiauliečių olimpiečių, iš neįgaliųjų olimpiados aukso medalį parvežė Mindaugas Bilius.
Turizmo srityje „sulaukta ryškaus proveržio.“
„269 tūkstančiai kontaktų su turistais buvo, – džiaugėsi A. Bartulis. – Palyginkite su miesto gyventojais (rašytinėje ataskaitoje garsina, jog miestiečių yra 101 tūkstantis).
Ir URBAN projektai pajudėję, pernai prasidėjo Saulės Laikrodžio aikštės remontas.
Apie 9 savivaldybės įmones direktorius kalbėjo tik bendrais skaičiais: turto valdo iš viso už 168 milijonus eurų, pajamos sudarė iš viso per 45 milijonus, pelno gavo iš viso per 3 milijonus. Dividendų gauta 781 tūkstantis eurų.
Gynyba dėl nepanaudotų lėšų
Pernykštis Savivaldybės biudžetas buvo rekordiškai gausus. Metų pradžioje planuotas 94 milijonų eurų, o metai baigti su 114 milijonų eurų. Iš jų 16, 5 milijono eurų liko nepanaudoti.
A. Bartulis politikams bandė paaiškinti, jog jokios nepanaudotų lėšų problemos nėra. Milijonai likę piniginėje, kaip pas „gerą šeimininką“ ir „persikėlė“ į šiuos metus.
A.Bartulio skaičiavimu, iš tų 16,5 milijono eurų esą kone pusės ir nebuvo galima panaudoti. Pavyzdžiui, 3,4 milijono eurų įplaukė metų pabaigoje, nekeltas tikslas išleisti ir per 2 milijonus eurų dotacijų, nereikėjo išleisti ir 1,6 milijono eurų socialinių išmokų, 1 milijonas eurų buvo sutaupytas per „sąžiningus viešuosius pirkimus“.
„Ar anksčiau pirkimai buvo nesąžiningi?“ – stebėjosi politikai.
Direktorius pats dėl neatliktų darbų nepanaudotais laiko tik 2 milijonus eurų. Darbų nespėjęs atlikti Architektūros, urbanistikos ir paveldosaugos skyrius. Atsakinga – buvusi skyriaus vedėja Rasa Budrytė.
„Vykdė ir projektavimo ir rangos darbus ir per 60 procentų su užduotimis nesusitvarkė“, – teigė A. Bartulis.
Baigdamas ataskaitą direktorius klausė: Ar Šiaulių gyvenimas eina teisinga kryptimi ir pakankamu greičiu?“ Ir pats atsakė: „Kryptis teisinga, o greičio visada galima pridėti“.
Kritikai nerimo
Liberalas Arūnas Rimkus net kelis kartus klausė, kiek Savivaldybė sudarė sutarčių dėl tiesioginių užsienio investicijų?
„Mačiau lentelę, jog „nulį“, bet ta lentelė vėliau išnyko, – sakė politikas. – Tai ar tai tiesa?“
Tačiau nei konkretaus skaičiaus, nei „nulio“ paneigimo ar patvirtinimo iš A. Bartulio neišgirdo. Jis tik paaiškino, jog investicijoms aplinka kuriama ir infrastruktūra, ir švietimu.
„O privatus sektorius investuoja ir be mūsų įsikišimo“, – pareiškė direktorius.
Socialdemokratę Ziną Žuklijienę stebino ataskaitoje teikiami duomenys, jog mieste nė viena mokykla neatitinka ugdymo kokybės 100 procentų, jog tik 9 mokyklos ugdymo kokybės kriterijus atitinka daugiau nei 50 procentų.
Paaiškinta, jog teikiama „reali situacija“, norint žinoti, ko reikia siekti.
Socialdemokratė Jolanta Žakarienė prašė paaiškinimo dėl VTEK pripažinimo, jog A. Bartulis pažeidė įstatymą, nepateikdamas turto ir interesų deklaracijos. A. Bartulis aiškino deklaraciją teikęs Vyriausiajai rinkimų komisijai 2016 metais, kai ėjo į Seimo rinkimus. Manė, jog to užtenka. Jo žodžiais, valstybės institucijos galėtų deklaracijomis ir pasidalinti.
Į opoziciją pasitraukusios Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Artūras Vladas Balsys kaltino direktorių nutraukus ne vieną projektą ir leidus sau nevykdyti Tarybos sprendimų.
„Šiauliuose pernai vidutinis atlyginimas padidėjo 4,5 procento ir net aplenkėme Kelmės rajoną“ – ironizavo liberalas A. Rimkus ir palygino, jog Panevėžyje vidutinis atlyginimas kilo net du kartus.
Jis kaltino direktorių „netiesos sakymu“ ir net „melavimu“. Ypač piktinosi. kad nesikeičia praktika „iš lubų“ nustatinėti nekilnojamojo turto, žemės nuomos mokesčių tarifus.
„Kaip buvo, taip ir bus per amžius – tai tikras konservatoriaus konservuojantis požiūris“, – apibūdino A. Rimkus direktoriaus veiklos stilių pagal jo partiškumą.
Kitokios nuomonės buvo meras: „Turime aukšto lygio administratorių, ant jo pečių gula sunkiausi darbai.“
Galvosūkis ataskaitoje
Raštu teikiamoje direktoriaus ataskaitoje yra teikiami tikslai, kuriuos galima suprasti, kaip įžvalgas.
Tik jos labai keistos. Pavyzdžiui, „vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė 2017 metais – 76,5 metų, 2019 metais >74 metai“.
Arba „tiesioginės užsienio investicijos, tenkančios vienam gyventojui 2017 metais – 1 021 euro, o 2019 metais – >750 euro“.
„Vidutinis mėnesinis (bruto) darbo užmokestis 2017 metais – 764 euro, 2019 metais – >700 eurų.“
Kietųjų dalelių tarša 2017 metais viršyta 3 paras per metus, 2019 metais planuojama viršys 35 paras.
„Šiaulių kraštas“ A.Bartulio klausė, kaip suprasti tokius tikslus?
„Ne taip suprantate, – aiškino direktorius. – Tai iš strateginės veiklos plano paimti skaičiai: kiek buvo numatyta pasiekti 2019 metais. Ir rodome, kiek jau pasiekėme 2017 metais.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Antanas Bartulis, Savivaldybės administracijos direktorius, tikina, jog Šiauliai eina teisinga kryptimi, o greičio „visada galima pridėti“.
Liberalas Aurimas Lankas išalko besiklausydamas direktoriaus ataskaitos.